Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tom Bombadil Çıkmazı

Evet ya pardon Riverandom. Köpek ile ilgili bir şey olduğunu biliyordum. Bende okuyacağımı sanmıyorum. Yakın zamanda lotr ve hobbit dışındaki middle earth kitaplarını okuyayım diyorum. Sence ilk hangisini okumalıyım?

Bu Riveron'da nerden aklıma takıldı ki?
Lotr ve Hobbit'i okuduysan geriye Silmarillion ve onun yan kitapları kalıyor zaten.
Önce Silmarillion'u oku, ardından Hurin'in Çocukları ve Bitmemiş Öyküler'i oku.

Bitmemiş Öyküler güzel değil dediler. Zaten JRR'nin eseri değil galiba.

Hikayesi daha önce olanı okumakda fayda var. Hurin'in Çocukları daha öncesini anlatmıyor mu?
Hocam Silmarillion zaten her şeyin temelidir, her şeyin başlangıcıdır. Ana kitap Silmarillion'dur. Hurin'in Çocukları, Silmarillion'daki bir bölüm olan Turambar Turin hikayesinin genişletilmiş halidir. Bitmemiş öyküler ise, Silmarillion'da anlatılan hikayelerin devamlarını, bazı detaylarını ve bahsedilmeyen küçük olayları anlatır.
Ana kitap Silmarillion'dur ve diğerleri ek kitaplardır.
Ayrıca Orta Dünya ile ilgili her şeyi yazan Tolkien'dir, hepsini yayınlayan o değildir. Onun yerine oğlu, notları toplamış ve yayınlamıştır bazı kitapları. Zaten kendisi de ölmeden bunları yayınlama hakkını bizzat oğluna devretmiştir. Silmarillion, Hurin'in Çocukları, Bitmemiş Öyküler, J.R.R. Tolkien'in yazıp oğlu Cristopher Tolkien'in yayınladığı eserlerdir. notları toparlayıp kitaplaştırdığı için elbette arada bir üslup farkı vardır ancak tamamı Tolkien'in kendi eseridir ve hepsi okunmalıdır.

Ortak kararımıza göre, Bombadil Eru'nun Ainur'a verdiği ilk müzik temasıdır. Çünkü o müzik teması ile Arda yaratılmıştır.
Ben de böyle düşünüyorum. Ayrıca bence hükmü toprakla sınırlı mesela eşi onun için tabiri caizse oranın buranın efendisi diyor fakat bunlar hep torağa bağlı şeyler fakat kendisi iklimlerin efendisi olmadığını belirtiyor.

Bilgim yok biraz tuhaf bir karakter, bazıları Eru'nun kendisidir bile diyor. Bence Maia olabilir. Yüzüğün işlememe durumu da zaten Maia olmasıyla son buluyor. Yüzük Sauron'un kendi iradesinden daha düşük olanlara mı işliyordu neydi. Sauron zayıf kalmış bir İstari gücünde zar zor olan bir Maia. Bu durumu açıklar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık