Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Yorumunu yaz mutlaka, özellikle sonuyla ilgili.
Az önce bitti. Filmin konusu tek "odada" geçmesine rağmen çok güzel işlenmişti. İlk saat biraz sıkıldım ama iyi ki izlemişim diyebileceğim kalitede bir film. Dramı iyi hissettirdi ve klişe veya abes olan bir şey yoktu filmde. Tek bir cümle olsaydı film hakkında söyleyeceğim; "İyi insanlar kötü insanlar yüzünden kötü insanlar" olurdu.
Filmin birçok yerinde elimde makineli tüfekle Dogville kasabasında olmayı hayal etmiştim. Film sonunda böyle bir katliam olmasını istiyordum. Oldu. Biblolar için çok sinirlenmiştim filmin sonunda oraya gönderme yapması çok hoşuma gitti. Grace bir an kasabada kalacak sandım. Herhalde kalsaydı sinema tarihinin en gerizekalı insanı olarak adlandırırdım. Sonuç olarak herkes ektiğini biçer. Kadın o kadar iyilik yapmasına rağmen karşılaştığı durumlar çok iğrençti. Sonuna kadar destekçisiyim.

Az önce bitti. Filmin konusu tek "odada" geçmesine rağmen çok güzel işlenmişti. İlk saat biraz sıkıldım ama iyi ki izlemişim diyebileceğim kalitede bir film. Dramı iyi hissettirdi ve klişe veya abes olan bir şey yoktu filmde. Tek bir cümle olsaydı film hakkında söyleyeceğim; "İyi insanlar kötü insanlar yüzünden kötü insanlar" olurdu.
Filmin birçok yerinde elimde makineli tüfekle Dogville kasabasında olmayı hayal etmiştim. Film sonunda böyle bir katliam olmasını istiyordum. Oldu. Biblolar için çok sinirlenmiştim filmin sonunda oraya gönderme yapması çok hoşuma gitti. Grace bir an kasabada kalacak sandım. Herhalde kalsaydı sinema tarihinin en gerizekalı insanı olarak adlandırırdım. Sonuç olarak herkes ektiğini biçer. Kadın o kadar iyilik yapmasına rağmen karşılaştığı durumlar çok iğrençti. Sonuna kadar destekçisiyim.
Film aslında insanın şartlar gerektirdiğinde ne kadar zalim olabileceğini gösteriyor bence. Filmin sonunda kundaktaki bebek bile öldürülürken izleyici olarak bundan rahatsızlık duymuyoruz. İzleyenlerin çoğu da buna şaşırmış zaten. İnsanlar "Çocukların öldürülmesinden rahatsız olmadım, hatta bu beni mutlu etti. Böyle düşünmüş olduğuma inanamıyorum" gibi yorumlar yapmış.

Örgütsel psikoloji dersi için izletti hoca, ödev yaptırttı.
Müthiş bir olayı yok, toplum psikolojisindeki belli başlı kavramları senaryolaştırarak işlemişler.
Yönetmen senarist aynı zaten, avrupalı abi abi. Bildiğim kadarıyla bütün filmleri de bu şekilde bilimsel/psikolojik altyapılı.
Ek not: kadın başrol Nicole Kidman filmde 35 yaşında. Filmdeki en dikkatimi çeken detay buydu :D

Edit : izlemişsin bile :D
Evet yine de teşekkürler. İzlemek isteyen biri için faydalı olur. Senden öğrendim şimdi birisi sorsa en fazla 27 falan derdim herhalde.
Film aslında insanın şartlar gerektirdiğinde ne kadar zalim olabileceğini gösteriyor bence. Filmin sonunda kundaktaki bebek bile öldürülürken izleyici olarak bundan rahatsızlık duymuyoruz. İzleyenlerin çoğu da buna şaşırmış zaten. İnsanlar "Çocukların öldürülmesinden rahatsız olmadım, hatta bu beni mutlu etti. Böyle düşünmüş olduğuma inanamıyorum" gibi yorumlar yapmış.
Evet bende de aynı şey oldu. Filmden sonra bir düşününce o çocuklar büyüdükleri zaman aynı şeyleri bir başkasına yapabilirler gibi saçma bir düşünceyle kendi kötülüğümün üstünü kapatmaya çalıştım ama yemedim. Böylelikle çok iyiyim diyen hatta çok iyi olan bir insanın bile içinde bir parça kötülük olduğunu, filizlenmesi yönünde bir adım atılırsa iki tarafa da ağır etkiler bırakabilecek bir bomba işlevi gördüğü konusunda kanaat getirdim.

Adamsın ama bu konuda kimse Star Wars serisinin eline su dökemez. İkinci olabilir ama The Shining
Star Wars fanlarının övdüğü kadar "yüce" bir film serisi değil kesinlikle ama severim ben genel olarak filmlerini. Diğer yandan Shining filmi bitirdiğimde sinir krizi geçirmeme neden olmuştu. Bir filmde en nefret ettiğim şeylerden biri plot hole'dür ve filmin kendisi komple bir plot hole. Sadece sinematografi açısından başarılı bir film. Senaryo zaten rezalet, oyunculuklar övüüldüğü kadar başarılı değil, gerilimi yada korkusu gram etkili değil sadece sinir bozucu. Ve son olarak editten önce yazdığım olay var. Stephen King direk olarak nefret ediyor filmden benim bildiğim. :D

Son düzenleme:
Star Wars fanlarının övdüğü kadar "yüce" bir film serisi değil kesinlikle ama severim ben genel olarak filmlerini. Diğer yandan Shining filmi bitirdiğimde sinir krizi geçirmeme neden olmuştu. Bir filmde en nefret ettiğim şeylerden biri plot hole'dür ve filmin kendisi komple bir plot hole. Sadece sinematografi açısından başarılı bir film. Senaryo zaten rezalet, oyunculuklar övüüldüğü kadar başarılı değil, gerilimi yada korkusu gram etkili değil sadece sinir bozucu. Ve son olarak editten önce yazdığım olay var. Stephen King direk olarak nefret ediyor filmden benim bildiğim. :D
Nefret etmiş çünkü filmdeki karakterlerin hikayelerine girilmemiş bundan hoşlanmamış. Sonra kendisi dizisini çekiyor ama tutmuyor. :) Ama olay filmde değil bence. King'in beğendiği filmlere bakmıştım geçen onlar daha rezalet filmler. Oturup izlemeyeceğin filmleri beğenmiş. Doktor Sleep'i beğenmiş. Bence bi ego savaşı gibi bişey var orada. Başkası kendi yapıtını değiştirip popüler yapınca, onu olaydan dışlayınca beğenmiyorum diyor işte. King kendini beğenileri ile ele veriyor.

-----------------------------
Ayrıca Star Wars'a da laf atmaya gerek yok. Çıktığı zamana göre değerlendirmek lazım. Efsanevi film olmasını sağlayan şey o büyük evreni o zamanki efektleri o hayali dünya işte. Harika bir film olduğu için değil. Filmin vadettikleri başka. Biraz filmlere neye göre değer veriliyor neye göre sinema dünyası onu bir yerlere koymuş onu düşünüp sonra yorum yapalım. Overrated diyip geçmeyin. Overrated kelimesine cidden ayar oluyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık