Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Nbc sen silah arkadaşlarının bedduasını almış adamsın. Marvel filmlerine kurban ol.
Nbc iyi söylemiş hak verdim.Marvel ana akım bile değil görsel efekte boğulmuş video oyunundan farksız hale geldi.
En başta Keanu değil Will Smith oynayacakmış rolü olmamış.İyi ki oynamadım Keanu gibi hakkını veremezdim demiş Will Smith sonradan.

İlk başta zenci olacakmış işte. ./ 4. Film bile gereksiz aslında. Tadında bırakın bir şeyi.
Paraları bitti sanırım Wachowski kardeşlerin...... Gerçi öyle bir ihtimal var mı emin değilim.
Nbc iyi söylemiş hak verdim.Marvel ana akım bile değil görsel efekte boğulmuş video oyunundan farksız hale geldi.
Söylediği şey; RTE'nin demokrasi eleştirmesine benziyor.
En başta Keanu değil Will Smith oynayacakmış rolü olmamış.İyi ki oynamadım Keanu gibi hakkını veremezdim demiş Will Smith sonradan.
Bu bilgiye sahibim. Fakat burada yapmayı istedikleri şeyin kafalarındaki ilk Matrix'i çekmek olmadığını düşünüyorum. Film çıkınca da sinemada izleyip ağız dolusu küfürler savuracağıma da emin sayılırım.

Seni üzdüğüm için özür dilerim. Söylediklerinin ve paylaştığın entrydekilerin hiçbirini reddetmiyorum ama hiçbirine katılmıyorum da. Bu sanırım "film nedir?" sorusuna verdiğimiz farklı cevaplardan kaynaklanıyor. Hollywood'un altın çağında olması ya da filmin klasik olması benim için bir şey ifade etmiyorki. Çatışma, diyaloglar, büyük replikler; Bunları edebiyat ve felsefe zaten maharetle yapıyor. Film sanatında bu kavramlar benim tam karşısında olduğum kavramlar. Film, onların dahi gösteremeyeceği şeyleri gösterme ve yaşatma potansiyeli olan bir sanatken dil bağımlı bu kalıplara girmesi onu görsel edebiyat haline getirmez mi?

Yakın plan meselesini bu film için söylemedim o konuda da yanlış anlaşılmayayım. Kapatma meselesinde haklısın. Bundan sonra dikkat ederim.
Estağfurulllah.Üzülme falan yok agresif de konuşmadım konuşmuyorum sadece yazılanı görünce dayanamadım cevap yazasım geldi.Daha önceki yorumlarını beğenmiştim ama böyle olunca bunu beğenemedim.Daha çok cevabınla alakalı olacak ve uzun kaçabilir kısa tutmaya çalıştım ama pek olmadı.

Şimdi çok geniş bir mevzu ancak bir kere yanıldığın noktadan bahsedeyim.İyi film denilince " İyi sinema " denilince tek bir stil asla yoktur olamaz da.Her yönetmenin farklı bir tarzı yoğurt yeme şekli vardır.Mutlak sinema tarzı diye birşey yok.Tarkovsky yada Bergman gibi film çekmeyince iyi bir film çekilmemiş olmuyor.Mutlak sinema bu şekildedir diyemeyiz yani.Çeşitlilik skalası çok geniştir.Robert Bresson oyuncuları önemsemez mesela onun için eşyadan farksızdır aslolan durumu göstermektir onun sinemasında.Bir başka yönetmende de tam tersi olabilir oyuncular onun için çok önemli bir konumda olabilir.

Şimdi çatışma demişken iyi oyuncularla çalışan bir yönetmense oyuncu yönetimi de çok iyiyse film içerisinde başka ne olabilir yani ne beklenebilir ? Eski yada yeni farketmez bu durum böyledir.Filmin değerini düşürmez aksine arttırır.Çatışma yaşanacak çünkü senaryo iyi ve oyuncular karşılıklı kusursuz performans veriyorsa bu kaçınılmaz.Hani demek istediğim şu :

Sanat filmleri diye dalga geçenler uzaklara bakan oyunculardan dert yanarlar genelde.Sadece böyle bir anlatım biçimi olmak zorunda değildir karşılıklı etkileşim de çok önemli ve değerli.Bu zamanında Hollywood sinemasında çok iyi yapılıyordu.Son dönemde de daha çok geçmiş filmlerinde Woody Allen bunu iyi başarıyordu.İyi filmler çıkıyordu ortaya,film bu değildir diyemeyiz o yüzden.Sadece diyalogla da olmaz ama iyi diyalog ve içerik de gerekir bir bütün oluşturması için.Çünkü bazen çok güçlü bir sinema dili oluşturuyor.Baştan sona diyalogla ilerleyen çok önemli filmler de var yabana atmak doğru olmaz.Elbette bunu düz şiir okur gibi yapmıyor tüm öğelerle senkronize şekilde biraraya getiriyor.

Edebiyat konusuna gelince niye görsel edebiyat olsun ki.Shakespeare uyarlamaları var başyapıt olarak görülen.Orson Welles böyle 2 tane film çekti mesela hayran kalınıyor.Böyle sinema olmaz diye düşünülmüyor. Hamlet filmleri var klasik ve modern olmak üzere çok ses getirdiler.Başarıyla yaptığın sürece teatralliğin olumsuz bir tarafı yok.Melodram ustaları var geçmişte bu öğeleri sonuna kadar kullanıyorlar ve ortaya çıkan iş muazzam.Onun dışında daha müzikal başyapıtlar da söyleyebiliriz seçenek çok yani.Baştan sona şarkı ve mizansen vasıtasıyla anlatmak istediğini anlatan inanılmaz filmler var.

Demek istediğim bu biraz yemek yapmak gibi.Birçok farklı yöntem kullanılabilir ve ortaya iyi bir film çıkabilir.Tek ve mutlak bir seçenek yok.Mevzu sadece edebiyat ve felsefenin gösteremediğini göstermek olsa hala şu an sessiz film çekiyor olmaları gerekir.Diyalog ve replikler sınırlı sadece sana gösterilene odaklanıyorsun.Ancak sessiz sinema nadiren çekiliyor.Bütün sanat dalları sinemanın içerisinde yer alabilir ve bazıları iç içe bile olabilir.

@Millennium Wizard

Valla yazını okurken o kadar çok şey aklıma geldi ki her biri ayrı bir sohbet konusu.
Edebiyat uyarlamaları meselesi, diyalog, oyuncu vs mevzuları, senaryo konusu, sinemanın ne olduğu konusu, diğer sanatlarla ilişkisi vs uzayıp gidiyor. Biraz önemsediğim bir konu olduğu için, olur da ilerde müsait bir vakit olursa hepsini hoş bir ortamda konuşmak isterim. Sinema üzerine düşünen başka arkadaşlarla da elbette. Ama buradan iş çok uzar.

Öncekinde dediğim gibi, söylediğin hiçbir şeyi reddetmiyorum (yok saymıyorum) ama birçoğuna maalesef katılmıyorum.

@Millennium Wizard

Valla yazını okurken o kadar çok şey aklıma geldi ki her biri ayrı bir sohbet konusu.
Edebiyat uyarlamaları meselesi, diyalog, oyuncu vs mevzuları, senaryo konusu, sinemanın ne olduğu konusu, diğer sanatlarla ilişkisi vs uzayıp gidiyor. Biraz önemsediğim bir konu olduğu için, olur da ilerde müsait bir vakit olursa hepsini hoş bir ortamda konuşmak isterim. Sinema üzerine düşünen başka arkadaşlarla da elbette. Ama buradan iş çok uzar.

Öncekinde dediğim gibi, söylediğin hiçbir şeyi reddetmiyorum (yok saymıyorum) ama birçoğuna maalesef katılmıyorum.
Aynen geniş bir konu uzunca tartışılır.Sadece tek bir yaklaşımla ( örneğin Nbc sineması gibi ) iyi filmler çekilebileceğini düşünmüyorum.Başka türlü de olabilir.Entelektüel bakış açısı ve vizyonu olan birisi bir başka yolunu da bulabilir yaratıcılığıyla.Örneğin Fellini yapıyordu bunu.Diğer üstadlardan bir eksiği yoktur yaratıcılıkta da daha iyidir ancak diğerleri kadar dillendirilmez.Daha kötü filmler çektiği için değil daha çok odaklandığı noktayla alakalı bir durum.

Demin Spiderman Far From Home’a girdim.
Spoilersiz anlatmam gerekirse:

Bol bol aksiyon var ve bütçeden kısmamışlar gibi duruyor. Karakter artık tony-cap gibilerinin gitmesiyle vazgeçilmez bir konuma geçti o yüzden artık spaydi reise yoğunlaşacaklar gibi duruyor.

Tom Holland iyi iş çıkardı ve güzel şakalar da vardı tabi her filmde olduğu gibi bayat şakalar da oluyor ister istemez. Mysterio de iyiydi...
Tabi iyi olacaktı sonuçta onu Jake Gyllenhaal canlandırıyor.

Genel olarak film iyiydi bu arada aynı zamanda bedavaya avrupa turu da yapıyorsunuz;)
Londra, Venedik, Prag, Berlin...

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık