Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Senarist vs Yönetmen vs Oyuncu vs Müzik

En Önemli Faktör?

• Kullanılan toplam oy
    73
Ayırmak mümkün değil bence. Özellikle senarist ve yönetmeni. GOT'un final sezonunu ele alalım mesela. Onun yönetmenliğini kim yaparsa yapsın, o leş senaryoyu örtemezdi.
Benzer şekilde; çok güzel bir senaryo da, kalitesiz bir yönetmenlikle mahvedilebilir. Hatta öyle olur ki, senaryonun güzel olduğunu bile anlamazsın.
Ancak bu işin bir de algı tarafı var. Her zaman yönetmenler daha ön planda olmuştur. Çünkü tüm set yönetmenin kontrolündedir. Bir nevi patrondur. Bunu da işin içine katarsak yönetmen diyebiliriz. Bana sorsan ben katmam ama katmak gerekiyor sanırım.

Bence en güzel cevap filmde yönetmen, dizide senarist.
Ben nerdeyse hiçbir zaman bir dizinin yönetmeninden çok şikayetçi olunduğunu duymadım ama binlerce kes senariste isyan edilmiştir. Dizilerde senarist çok büyük etken 50-60-70 bölüme yayılan hikayeyi güzel güzel ince ince işlemek , kendinle çelişmemek hikayeyi allandırıp budaklandırmamak vs. sanat gerektirir.

Filmlerde ise yönetmen çok ağır basıyor senaryosu bomboş birçok film iyi bir yönetmen elinden çıkınca bir şaheser olamasa da izlenilebilir kategorisine girebiliyor.

Ben oyumu ama oyuncudan yana kullanacağım. İyi ve doğal bir oyunculuk güzel bir karakterle birleşince tek başına bile taşıyabiliyor bir kişi koca diziyi. Mesela aklıma ilk gelenler poyraz karayel, tony soprano , lucifer morningstar

Bunu daha geçenlerde farkettim 12 Monkeys diye bir diziye başladım dizinin konusu güzeldi güzel bir hikaye yönetmenlik iyi falan ama yok yani 10 bölüm izledim karakterlere ısınamadım daha sonra sopranosa başladım 2-3 bölüm sonra ana karakter çok hpsuma gitmeye başladı ondan sonra diğer karakterleri de sevince senaryo - yönetmenlik falan umurumda olmuyor.

İyi bir senaryoya karşın geri kalanlar ortalamaysa yapımı beğenirim.
Fakat oyuncu iyiyse ve geri kalanlar ortalamaysa senaryonun kayda değer yanı olmayacağından oyuncu kendini gösteremez.
Yönetmense elindeki imkanlar iyi değilse zaten pek bir şey çıkartamaz. Yönetmen daha çok verimliliği artıran kişi gibi.

1)Senarist
2)Oyuncu
3)Yönetmen
4)Müzik

İstediğin kadar her şeyi mükemmelleştir, senaryo iyi olmayınca sinirime dokunuyor. Hemen peşinden oyunculuk gelir.

Yönetmendir.

Fakat en önemli unsur da yerine göre senaryodur.İyi bir senaryoyla iyi bir yönetmen mükemmele ulaşabilir.Ancak kötü bir senaryoyla iyi bir yönetmen bile ortalama birşeyler çekebilir.O açıdan yarı yarıya bakmak bilemiyorum daha doğru da olabilir.İyi bir senaryo ile Author olarak anılan bir yönetmen bir elmanın iki parçası denilebilir.

Nasıl senarist demiyorsunuz anlamıyorum şahsen.

Diğer etmenleri standartla sınırlayın ve senaryo enfes olsun her şekilde izlenir. Ama senaryo standart olursa kalkıp gidersin yada meh dersin en fazla. İnanılmazsınız gençler inanılmaz :artiz:

Nasıl senarist demiyorsunuz anlamıyorum şahsen.

Diğer etmenleri standartla sınırlayın ve senaryo enfes olsun her şekilde izlenir. Ama senaryo standart olursa kalkıp gidersin yada meh dersin en fazla. İnanılmazsınız gençler inanılmaz :artiz:
Her konuda bu kadar sabit fikirli olman inanılmaz bence yav. Anında moda girmişsin. :( O yüzden tartışmaya girmiyorum bile. :(

Aslında öncelik sırası önemli. Bi film yapacaksam evvela güzel bi senaryo ararım. Senaryo iyi olursa onu en iyi işleyecek yönetmeni ve oyuncuları seçmeye çalışırım. Haliyle işin hamuru, özü senaryodur. İyi bi yönetmen veya iyi oyuncular senaryoyu ileri taşıyabilir, değerini arttırır elbet ama esas iş senaryodur bence. Haliyle senarist en önemlisi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık