Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Roronoa Zoro

'Hasır Şapka Korsanları' forumunda Smoker tarafından 21 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Severim

  214 oy
  92.2%
 2. Sevmem

  18 oy
  7.8%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Roronoa Zoro
  , şu an korsanlık yapmakta olan eski bir ödül avcısıdır.

  Zoro, Hasır Şapka Korsanları'na katılan ilk kişidir. Kaptanı Monkey D. Luffy'den sonra tayfanın en tehlikeli adamı ve en büyük tehdidi oluşturan üyesidir. Üstün kılıç kullanma yetenekleri ve yüksek fiziksel gücü ile tanınır. Yaptığı şeyler ve davranışları yüzünden tayfanın asıl kaptanının o olduğu düşünülür. Zoro, Luffy ve Vinsmoke Sanji ile birlikte Hasır Şapka Korsanları'nın en güçlü üç üyesinden biridir ve hayali dünyanın en büyük kılıç ustası olmaktır. Zoro, En Kötü Jenerasyon (eskiden 11 Süpernova olarak biliniyorlardı) olarak bilinen on iki korsan içerisinde sayılmaktadır.

  Görünümü

  Zoro hafif esmer tenli ve kaslı bir vücuda sahip genç bir adamdır. Her zaman sağ kalçasının üzerinde kılıçlarını taşır. Bu kılıçlar yeşil bir haramakiye bağlıdır. Bu sayede kılıçlarını istediği zaman sol eliyle rahatça çekebilir. Çoğu zaman sağ elini kılıçlarının üzerinde dinlendirir ve sağ eliyle de kılıçlarını yerinden çıkarabilir. Sol kulağında üç tane altın küpe vardır. Ayrıca sol kolunda siyah bir bandana bağlıdır. Sadece karşısındaki rakibi ciddiye aldığı zaman bu bandanayı kafasına bağlar.

  Zoro'nun bedeni yaptığı sayısız savaşlarda aldığı yara izleriyle doludur. Bunlardan en dikkat çekeni, Baratie'de dünyanın en güçlü kılıçustası Dracule Mihawk'tan aldığı, sol omzundan sağ kalçasına kadar uzanan derin ve büyük yara izidir. Ayrıca Küçük Bahçe'de Galdino'nun Dev Mum Servis Seti'nde mum olmaktan kurtulmak için kendi bacaklarını kesmeye çalışmıştır. Bu yüzden iki ayak bileğinde yara izleri görünür biçimdedir. Zaman atlamasından sonra sol gözünün üzerinde yeni bir yara izi oluştuğu görülmüştür. Bu yarayı nasıl aldığı henüz bilinmemektedir.

  Zoro'nun bir diğer belirgin özelliği de biçilmiş çim gibi görünen yeşil renkteki saçlarıdır. Sanji, saçları yeşil renkte olduğu için sık sık Zoro'ya ''marimo'' (yosun kafa) diye seslenerek onunla dalga geçer.

  Zaman Atlaması Öncesi
  Zoro, tayfasının diğer erkek üyeleri gibi zaman atlamasından önceki bölümlerin neredeyse tamamında aynı kıyafeti giymiştir. Genelde altına paçalarını botlarının içine soktuğu siyah bir pantolon, üstüne de beyaz renkte ve yakasında üç tane düğmesi olan bir tişört giyerdi. Belinde ise yeşil renkteki haramakisi vardı. Her ne kadar genel giyinişi böyle olsa da, tişörtünün yerine gömlek giydiği kısımlar mevcuttur. Arlong Korsanları'nın birçok üyesini yendikten sonra balıkadamlardan birinden üzerinde spiral desenler olan mavi renkte bir gömlek almış ve bir süre bu gömleği giymiştir. Daha sonra tekrardan beyaz tişörtünü giymiş olsa da, Thriller Bark'tan sonra beyaz tişörtünü bir daha giymemiştir.

  Zaman Atlaması Sonrası
  İki yıllık zaman atlamasının ardından Zoro'nun sol gözünün üzerine yeni bir yara aldığı görülmüştür. Şu ana kadar gösterildiği tüm sahnelerde sol gözü kapalı olduğu için, o gözünün kör olduğu düşünülmektedir. İki yılın ardından boynu daha kalınlaşmış, kasları belirginleşmiş ve saçları az da olsa uzamıştır. Zoro, zaman atlamasından sonra üzerine genelde koyu yeşil renkte bir ceket giymekte ve beline kırmızı bir kuşak bağlamaktadır. Kılıçlarını artık beline bağladığı kırmızı kuşağa bağlı olarak taşır. Siyah renkteki bandanası halen sol koluna bağlıdır. Ceketinin içine bir şey giymediğinden ve ceketin önünü kapatmadığından kaslı göğsü görünür haldedir. Ayrıca boyu uzamıştır. Normalde kendisinden uzun olan Nico Robin ile aynı boyda gidi görünmektedir.

  Kişiliği

  Zoro genelde ciddi ve sert takılan biridir, ancak ciddiyetini kaybettiğinde akılsız ve komik bir karikatür karakteri gibi olur. Rahat bir şekilde ve sık sık dışarı yansıtabildiği tek duygusu öfkesidir. Dövüştüğü zamanlarda gücüne güvenir. Çok nadir gülümser ya da kahkaha atar. Zoro şimdiye dek sadece iki kez ağlarken görülmüştür. Zorlu ya da üzücü anlarda bile duygularını belli etmez, bir köşede sessizce durur. Duyguların bir kılıç ustasının karar mekanizmasını etkilediğine inanır. Ohm ona Tony Tony Chopper için mi dövüştüğünü sorduğunda, böyle sebeplerden dolayı dövüşmekten hoşlanmadığını söylemiştir. Böyle bir düşüncesi olmasına rağmen tayfa arkadaşlarını çok önemser ve her koşulda onları korur. Korkutucu bir auraya sahiptir. Zayıf rakiplerini sadece bakışları ile korkutup kaçırabilir. Canavarımsı bir öldürme isteğine sahiptir. Yolda karşılaştığı Charloss'u öldürmeye yeltenmiş, müzayede evinde eğer Luffy, Charloss'a vurmamış olsa, onu ortadan ikiye ayıracağını belirtmiştir. Dövüştüğü zamanlarda merhametsiz birine dönüşür. Tayfaya katılmadan önce birisini öldürdüğü belirtilmiştir. Tüm bunlara rağmen iyi bir kalbi vardır. Serinin başlarında Rika'yı beladan kurtarabilmek için hayatını riske atmıştır. Zayıf rakiplerine ya da masumlara karşı dövüşmek zorunda kaldığı zamanlarda, öldürme isteğini bastırır ve onları ciddi şekilde yaralamamak için kılıcının tersini kullanır.

  Zoro'nun güçlü bir liderlik ve nedensellik duygusu vardır. Teknik olarak bir samuray gibi olmasa da, Bushido özelliği daha fazla ön plandadır (tehlikede olan birileri yoksa rakibe arkadan saldırmanın ve kılıç ustaları için arkadan darbe almanın utanç verici olduğunu söylemesi buna özelliğine örnek verilebilir). Kaptanı Luffy'ye bağlıdır. Bu yüzden onun kararlarını beğense de, beğenmese de sorgulamadan yerine getirir. Ciddi durumlarda tayfanın liderliğini üstlenir (Usopp'un tayfadan ayrılması olayı gibi). Sadakate aşırı derecede önem verdiği için kendi isteği ile tayfadan ayrılan Usopp'un köpek gibi ağlayarak özür dilemeden tayfaya geri dönemeyeceğini söylemiştir.

  Zoro kendisini pek umursamayan bir adamdır, bu yüzden çoğunlukla ağır yaralı haldedir. Neredeyse tüm dövüşlerine sağlık yönünden handikaplı olarak çıkmıştır. Normal bir insanı öldürmeye yetecek kadar yara ile güçlü iradesi sayesinde başa çıkabilir. Umursamazlığına verilecek en güzel örnek, serbest kalabilmek için kendi ayaklarını kesmeye çalışmasıdır. Daha sonra kendisini öldürme ihtimali neredeyse kesin olduğu halde Gekko Moriah dövüşünden çıkmış Luffy'nin acılarını ve yorgunluğunu Bartholomew Kuma vasıtası ile kendisine almasıdır. Bu kadar umursamaz olduğu için genelde bandajlarla ve yüzü gözü kanlı halde dolaşır. Hasır Şapka Korsanları içerisinde en çok yara ve darbe alan kişidir. Yaralandığı zaman bunu hiç umursamaz ve dövüşmeye devam eder. Sargılı yaraları dövüşlerinde açıldığı için, dövüşlerden sonra bir süre Zoro'yu yatağa mahkum eder. Sandai Kitetsu'nun lanetli olduğu kendisine söylendiği zaman kılıcı havaya atarak kolunu altına koymuş ve kolunu kaybetme riskini göze almıştır. Kılıç o zaman kolunu kesmese de, Zoro'ya gün yüzü göstermemiştir. Zoro asla aldığı yaralar yüzünden ağlaklık yapmaz ve ölümden korkmaz.

  Başkaları için önemli olan şeyler pek saygı duymaz, ancak bu konuda çok katı değildir. Genelde eğitimine odaklı hayatını yaşar. Gizemli şeylere karşı yorum yapmaz. İlahi ya da ruhsal şeyleri pek önemsemez. Tanrıya inanmadığını, eğer bir tanrı varsa da umurunda olmadığını söylemiştir. Yine de ölümden sonra bir yaşam olduğunu düşünür. Usopp onun cehenneme gideceğini söylediğinde buna oldukça sinirlenmiştir.

  Zoro dövüşmediği zamanlarda inanılmaz komik ve saf bir karakter olmaktadır. Yön duygusu çok zayıftır. Öyle ki düz bir yolda bile kaybolabilir (Uzun Halka Diyarı). Kaybolmasının temel nedeni kendisine tarif edilen yönleri anlamamasıdır. Alabasta'da Usopp'un işareti şehrin içindeyken, Zoro şehrin dışındaki ormanda işareti aramaktaydı. Davul Adası'na doğru gidilirken Nami, Zoro'yu geminin düz gittiğine emin olması için nöbete diktiğinde, Zoro gemiyi bir buluta (bulutun şekli ve yönü sürekli değiştiği halde) göre yönlendirmiştir. Yön duygusunun kötü olduğunun farkında değildir. Enies Lobby'de Nami merdivenlerden gidileceğini söylediği halde, Zoro aksi yöne doğru gitmiştir. Bunu yaptığı için de Nami'yi suçlamış onu yanlış yönlendirdiğini söylemiştir. Kaybolduğu zamanlarda içinden ''bizimkiler yine kayboldu'' der. Zoro, zaman atlamasından sonra tayfadan Sabaody Takımadaları'na ilk gelen kişi olmuştur. Bu durum Sanji'yi şoka uğratsa da, sonradan Zoro'yu adaya getiren kişinin Perona olduğu ortaya çıkmıştır. Birçok kişi zaman atlamasının Zoro'nun bu özelliğini değiştirdiğini savunsa da, Zoro bahisçileri yanıltmamış ve Balıkadam Adası'na gidecek olan devasa bir kalyon ile, ufak bir balıkçı teknesini birbirine karıştırıp değişmediğini göstermiştir.

  Zoro ile ilgili bir başka komik durum da sürekli Luffy tarafından bir yerlere fırlatılmasıdır. Luffy havadayken ya da uzak bir yerdeyken kollarını uzatarak Zoro'yu tutar ve bir yerlere çarpmasına sebep olur. Bu olduğunda Zoro, bir gün Luffy'yi öldüreceğini söyler.

  Zoro bir aptallık yaptığı zaman en başta bunu fark etmez, ancak farkına vardıktan sonra da aynı şeyi bir daha yapmaz. Genelde kendisi ile dalga geçer Nami ve Sanji'ye bağırıp çağırır. Thriller Bark'ta Franky'nin yaptığı "Korsan Birleşmesi 6" tekniğine en başta katılmış, anca teknik dağıldıktan sonra aynı aptalca hatayı bir daha yapmayacağını söylemiştir. Dressrosa'da cebinde saklanan Wicca ile konuşurken, dışarıdan onu gören kişiler kendi kendisi ile konuştuğunu sanmış, bu da Zoro'yu utandırmıştır. Bir seferinde Aqua Laguna esnasında onun bir evin bacasına sıkıştığını Luffy ve Nami'ye söyleyen Chopper'ı boğmaya çalışmıştır.

  Zoro, hem bir kılıç ustası, hem de "Korsan Avcısı" olmaktan büyük bir gurur duyar. İlk ödülü olan 60.000.000 Belly'yi gördüğü zaman çok keyiflenmiştir. Ödül konusunda hep üstte olduğu için, Sanji ile çok dalga geçmiştir. Enies Lobby saldırısında Denizciler, Zoro'yu tayfanın "ikinci adamı" olarak tanımlamıştır. Zoro'nun kötü şöhretinin hep Sanji'den önde olması, bu ikilinin sürekli birbirlerine girmelerine neden olur. Genelde Sanji'yi "Korsan A" olarak çağırırdı. Ancak zaman atlamasından sonra Sanji adaya gelen yedinci kişiolduğu için, Sanji'ye "#7" diye lakap takmıştır. Zoro, kişisel gururuna ve öz saygısına rağmen arkadaşları uğruna her şeyi yapar. Tek derdi Luffy'yi alıp gitmek olan Kuma'ya Luffy'nin canı yerine kendi canını sunmuştur. Daha sonra arkadaşlarını korumak uğruna baş düşmanı olan Mihawk'a kendisini eğitmesi için yalvarmıştır.

  Zoro zamanının çoğunu uyuyarak ya da ağırlık kaldırarak geçirir. Genelde Sanji, Nami veya (yanlışlıkla) Luffy tarafından şiddetli bir şekilde uyandırılır. Kılıçlarını çok sever ve önemser. Hiçbir zaman onları yanından ayırmaz. Yubashiri yok edildiği zaman çok üzülmüş ve kılıcı için bir mezar yapmıştır. Luffy'nin eti ve Nami'nin parayı sevdiği gibi Zoro da içki içmeyi çok sever. Tıpkı Nami gibi, ne kadar içerse içsin asla sarhoş olmaz. İçkiye olan bu düşkünlüğünü Mihawk ona karşı kullanmış, kılıçlarını Haki ile kaplamak konusunda ustalaşana dek Zoro'ya içki içmeyi yasaklamıştır. Sorunların çözümünde basit düşünen bir kafa yapısı vardır. Örneğin Adalet Kulesi'nde Sogeking ile birbirlerine kelepçelendikleri zaman aklına gelen ilk şey kolları kesmen olmuştur. Galdino'nun mumunda tuzağa düştüğü zaman ayaklarını keserek kendisini kurtarmayı denemiş, olmayınca da karizmatik bir poz vererek güzel bir heykel olmaya karar kılmıştır. Ayrıca Hasır Şapka Korsanları'nda birini öldürmekle tehdit eden ve birini öldürmek teklif sunan kişilerden biridir.

  Zoro da, Luffy gibi asla pes etmeyen birisidir. Hedefine ulaşmak ya da rakibini yenmek için elinden geleni ardına koymaz. Dünyanın en iyi kılıç ustası olabilmek için bütün riskleri göze alabilecek kadar çılgındır. Zaten Zoro bile kendisini "çılgın" olarak tanımlar. Zoro, kaçınılmazı gördüğü zaman yenilgiyi kabul edecek kadar erdemli biridir.

  Zoro, dövüşlerinde ciddi olduğu zamanlarda kafasına siyah bandanasını takar (ormalde bu bandana sol kolunda bağlı durur). Scratchmen Apoo, Zoro'nun "çılgın bir öldürme niyeti" olan "gerçek bir canavar" olduğunu söylemiştir. Sıradan bir insan Zoro ile kapışmaya kalkarsa, Zoro sadece bakışları ile onun geri çekilmesine sebep olabilir. Yetenekli bir rakip ile karşılaştığında mutluluğunu gülümseyerek gösterir. Zoro dövüşleri esnasında rakibi ile oynamayı sevse de, durum ciddi olduğu zamanlarda çabucak işini halletmeye bakar. Ohm ile yaptığı dövüşte, rahip onun Nola'nın midesinde olan Gan Fall ve Nami'yi kurtarmasına engel olduğu için onu aradan çıkarmıştır. Enies Lobby'de arkadaşını kurtarmak için Kaku ile dövüşmüştür. Zoro bugüne kadar sadece Shu karşısında endişeli görünmüştür. Çünkü Yubashiri, Shu tarafından yok edildikten sonra, diğer kılıçlarının başına bir şey gelmesinden çekinmiştir.

  Kaku: Kılıcını çoktan çekmişsin.
  Zoro: Hırıldıyor; kan istiyor.

  -Zoro'nun, Kaku'nun söylediği lafa cevabı.

  Zoro kritik zamanlarda objektif yorum yapabilme yeteneğine sahiptir. Ciddi durumlarda tayfayı o yönlendirmektedir. Water 7'da Robin'in ihanetine ve yeniden tayfaya alınması konusunda son kararı o vermiştir. Going Merry için Luffy ile dövüşüp kaybeden Usopp'un tayfadan kendi isteği ile ayrıldığını ve kimsenin bu durumdan ötürü kendini suçlamaması gerektiğini söylemiştir.

  Bu kadar dikkatli ve özenli bir karakter olmasına rağmen, kadere karşı güçlü bir inancı vardır ve bazı olayları kadere bırakmayı tercih eder. Kadere olan bu güçlü inancı ve çeşitli özelliklerinden dolayı Karasakal Korsanları'nın üyelerine benzer. Sandai Kitetsu'yu alacağı zaman, kendisine kılıcın lanetli olduğu ve ölümüne yol açabileceği söylenmiştir. Ancak Zoro, kılıcı havaya atmış ve kolunu altına koymuştur. Kılıcın kolunu kesebilecek kadar keskin olduğunu bildiği halde geri çekmemiştir. Kılıç kolunu kesmeyince de satın almıştır. Zaman atlamasından sonra, yanlışlıkla bindiği korsanların gemisini ortadan ikiye ayırıp, bunu kadere bağlamıştır.

  Zoro sadakate aşırı derecede önem veren bir adamdır ve tayfa ile bağını koparan kişilere karşı çok acımasız davranır. Nami, Going Merry'yi alıp kaçtığı zaman buna çok sinirlenmiş ve ona aslında hiç güvenmediğini belirtmiştir. Aynı durumlar Robin ve Usopp olaylarında da yaşanmıştır. Robin kendisini zorla tayfaya yamadığı zaman onun dost mu yoksa düşman mı olduğu konusunda kesin bir karar vermemiş, Enies Lobby olaylarından sonra Usopp'un tayfaya dönmesini kabul etmemiştir. Son olarak Zo'da, Sanji'nin kıytırık bir mektup yazarak gitmiş olmasına sinirlenmiş ve ona "aptal" demiştir. Zoro'nun bu soğuk tavrı tayfa üyeleri tarafından hoş karşılanmaz ve genelde bunu yaptığı zaman Nami'den azar işitir.

  Tayfanın diğer üyelerine nazaran Zoro, tehlikeli düşmanlara karşı ölümcül güç kullanmaktan çekinmez. Rakiplerine karşı yaş ve cinsiyet ayrımı yapar. Tashigi ve Monet'i ciddiye bile almamıştır. Duruma içerleyen Monet'e Haki kullanmadığı bir saldırı yaparak ikiye bölmüş, korkudan aklını yitiren Monet kendini toparlayamamıştır.

  Yetenek ve Güçleri

  Zoro inanılmaz derecede güçlü ve büyük bir potansiyele sahip genç bir savaşçıdır. Hasır Şapka Korsanları'ndaki en üstün üç savaşçıdan biridir. O kadar güçlü biridir ki, çoğu zaman Hasır Şapka Korsanları'nın kaptanı sanılmıştır. Bazı dövüşlerinde güç seviyesi olarak kaptanı Luffy'yi bile aşmıştır. Her ne kadar Zoro, Sanji ile geçinemese de bu ikili güç birliği yaptıkları zaman neredeyse durdurulamaz bir güce dönüşürler. Groggy Canavarları'na karşı yenildikleri bir oyunda, sadece beş saniye iş birliği yaparak oyunu kazanmışlardır.

  Fiziksel Yetenekleri
  Zoro, iki yıllık Mihawk eğitiminin ardından, daha da güçlü birine dönüşmüştür. İlk gösterildiği sahnede devasa bir kalyonu hiç zorlanmadan ikiye ayırmıştır. Hatta çok sağlam bir malzemeden yapılmış bir Pacifista'yı tek vuruşta ortadan ikiye ayırmıştır.
  İki yıl önce aynı Pacifista'ya çizik bile atamadığı göz önüne alındığında, ne kadar büyük bir güç artışı sağladığı anlaşılabilir.

  Zoro'nun eskisi gibi olmadığına Balıkadam Adası'nda vurgu yapılmıştır. Normalde ikinci en güçlü ile karşılaşan Zoro, Luffy'nin düşmanı ve arkın en güçlü kötü karakteri olan Hody Jones'u kolayca yenmiştir. Su altında bir balıkadama karşı dezavantajı olmasına rağmen, tek vuruşta Jones'u indirmiştir. Ayrıca Logia türü bir Şeytan Meyvesi kullanıcısı olan Monet'i Haki kullanmadan ortadan ikiye ayırmıştır. Bu onun, istese Monet'i tek vuruşta öldürebileceğinin kanıtıdır.

  Zoro, kılıç kullanmadığında bile canavarımsı bir güce sahiptir. Çok küçük yaşlarda kayaları sırtında taşırken, şimdiki gücüyle devasa binaları yerinden kaldırabilir. Kılıçları olmadan da kılıç teknikleri kullanabilir. Oldukça güçlü yumruklar atabilir. Zaman atlamasından önce Oars'tan gelen yumruğu saptırabilecek kadar güçlü olduğu gösterilmiştir. Ayrıca bir şekilde kollarındaki kas kütlesini arttırabilir.

  Zoro, zaman atlamasından önce gücünü tam kontrol edemiyordu. Ciddi rakip olarak görmediği Galley-La çalışanlarına karşı kılıçlarının tersini kullanmasına rağmen adamlara çok ciddi hasar vermiştir.

  Zaman atlamasından sonraki Zoro, Kral Neptune'ün devasa mızrağı ile yaptığı sağlam bir saldırıyı rahatça durdurabilmiştir.

  Zoro, kılıçsız çıplak el dövüşünde de oldukça sağlamdır. Devasa büyüklükteki yaratıkları silahsız şekilde yere yıkabilir. Tekme tokat girişerek bile rakiplerini yendiği bilinmektedir. Sanji ile kılıçları olmadan dövüşebilir.

  Zoro'nun çevikliği, hızı ve refleksleri de üst düzeydedir. Bacaklarına bağlı dövüşen Sanji'nin ve CP9'dan Kaku ve Jabra'nın Soru tekniğini kullanarak yaptığı saldırılardan kaçınabilmiştir. Şaşırtıcı derecede hızlı hareket edebilir ve yüksek yerlere zıplayabilir ve kolaylıkla kendisine sıkılan bir kurşundan sıyrılabilir.

  Zoro birçok kez normal bir insanın göremeyeceği hızlardaki saldırıları durdurmuştur. Ryuma ile yaptığı dövüşte yorulan Zoro, Oars'a karşı verilen savaşta da oldukça hasar almasına rağmen, Kuma'nın aşırı derecede hızlı basınç tabanlı saldırılarından ve lazerlerinden sıyrılabilmiştir.

  İki yıllık zaman atlaması esnasında Zoro, su altında bir balıkadamdan hızlı hareket edebilecek hale gelmiştir. Bunu bizzat Yeni Balıkadam Korsanları'nın bir üyesi belirtmiştir.

  Zoro'nun inanılmaz gücünün yanı sıra olağanüstü yüksek derecede bir dayanıklılığı ve acı eşiği vardır. Birkaç örnek verecek olursak;

  • Mihawk'ın kılıcı ile vücudu neredeyse ikiye ayrılmıştır
  • Arlong testere burnu ile göğsünü delmiştir
  • Galdino'nun mum saldırısından kurtulabilmek için kendi ayaklarını kesmeye çalışmıştır
  • Daz Bones onu neredeyse kıyma yapacak kadar doğramıştır
  • Enel'den güçlü yıldırımlar yemiştir
  • Kaku'nun Rankyaku saldırılarını almıştır
  • Oars'tan direkt bir tekme yemiştir.
  • Kuma'nun Ayı Şoku saldırısını karşılamıştır.

  O devden ağır bir saldırı almasına rağmen nasıl halen ayakta kalabiliyor? Artık gerçekte kimin zombi olduğunu anlayamıyorum!

  -Charlotte Lola'nın Zoro yorumu

  Zoro'nun en etkileyici hareketi, zombi Ryuma, Oars ve Kuma ile dövüştükten sonra Luffy'nin acılarını içine almaya karar vermesidir. Kuma, Zoro'nun bu hareketinden çok etkilenmiş ve onun kesinlikle öleceğini belirtmiştir. Ancak Zoro, tüm bunlardan sağlam çıkmış, Sanji kendini bulduğunda sorduğu soruya ''hiçbir şey olmadı!' cevabını vermiştir. Luffy, Moriah'ı yendikten sonra bitkinlikten bilinçsizce yere düşmüştür. Zoro tüm o olanlara ve Luffy'nin tüm acısını, yorgunluğunu almasına rağmen Sanji kendisini bulana kadar bilincini kaybetmemiştir. Ancak bulunduktan kısa süre sonra üç gün komada kalmıştır.

  Zoro, inanılmaz dayanıklılığı sayesinde normal insanları kolayca öldürecek saldırıları direk alıp sağ kalmıştır. Tüm savaşlarının ardından kan içinde ve ölümcül yaralar almış şekilde görülür. Ölümün kıyısına gelse bile yenildiğini hissetmeden dövüşten vazgeçmez ve dövüşlerde her zaman bilinci yerindedir. Zoro, tüm bu özellikleriyle Şeytan Meyvesi kullanan çoğu kişiden daha güçlüdür ve meyve tabanlı olmadan böyle bir dayanıklılığa ulaşması herkesin yapabileceği bir şey değildir. İnsanlık dışı dayanıklılığı, Zoro'yu Hasır Şapka Korsanları'nın en dayanıklı üyesi yapmaktadır.

  Yön Belirleme Eksikliği
  Zoro'nun en zayıf yönü, kör bir adamdan bile daha zayıf bir yön duygusunun olmasıdır. Her zaman ve her yerde mutlaka yanlış yönlere giderek kaybolur. Hatta gideceği yer görüş alanında olsa bile, hedefine bakarak gittiği halde kaybolur. Kendi gitmek istediği yolu berlirlediğinde bile yanlış tarafa doğru ilerlemiştir. Skypeia'da sağa gitmeye karar vermiş, hemen ardından soldan gitmeye başlamıştır. Enies Lobby'de Nami yol olarak önlerindeki merdivenleri göstermesine rağmen, Zoro başka bir tarafa doğru koşarken görülmüştür. Kapısı bile olmayan dümdüz bir koridorda bile kaybolmuşluğu vardır. Dressrosa'da Wicca sürekli ona yolu göstermesine rağmen Zoro nasıl yaptıysa her seferinde yanlış yollara girmiştir.

  Zoro'nun bu özelliği diğer üyeleri endişelendirir ve onunla dalga geçilmesine sebep olur (özellikle Sanji tarafından). Ancak Zoro bu özelliğinin farkında değildir ve her zaman "kaybolan"ın kendisi değil, tayfası olduğunu söyler. Kendisi gibi gölgesi de kaybolmak konusunda uzmandır. Thriller Bark'ta Zoro'nun gölgesi General Zombiler'den biri olan Jigoro'nun içine konulmuş, daha sonra bu General Zombiler Tararan'a yardım için gönderilmiş, Zoro'nun gölgesine sahip olan Jigoro ise yanlış yöne giderek kaybolmuştur. İki yıllık zaman atlamasının ardından, Sabaody Takımadaları'na gelen ilk kişi Zoro olmuştur. Okuyucular dahil herkesi şaşırtan bu olayın Perona sayesinde olduğu ortaya çıkmıştır.

  Kılıç Ustalığı
  Zoro usta ve son derece güçlü bir kılıç ustasıdır. Genelde üç kılıç kullanarak savaşır. Ancak bir, iki ve üç kılıcın hepsiyle farklı teknikleri vardır. Uzak mesafeden düşmanlarını vurabilmek için Uçan Kılıç Teknikleri (Jap. Tobu Zangeki, İng. Flying Slash Attack). Brook, Zoro'nun sınıfının "Yıkım Gücü" (Jap. Hakairyoku, İng. Power of Destruction) olduğunu söylemiştir.

  Zoro'nun asıl dövüş tekniği Santoryu (üç kılıç stili)'dur. Ancak tek kılıçla da oldukça güçlüdür. Rakiplerinden Nyaban Kardeşler'i, Arlong'un adamlarının çoğunu, Bones'u ve zombi Ryuma'yı tek kılıçla yenmiştir. Mihawk'ın vesayeti altında geçen iki yılın ardından, tek kılıçla su altında Jones'a tek atmış ve çok sayıda Enerji Steroidi alıp dönüşüm geçiren Balıkadam Adası'nın en güçlü kılıç ustasının can sıkıntısını bile geçiremeyeceğini söylemiştir.

  Seride Zoro'dan başka üç kılıç tekniği kullanan kimse (Zoro'nun gölgesinin içine konulduğu Jigoro hariç) görülmemiştir. Bu yüzden bu stili Zoro'nun icat ettiği varsayılabilir. Braham ile yaptığı dövüşte bir tekniğini mükemmelleştirmiştir.

  Zayıf rakiplerine karşı (masum ya da yaralanmayı hak etmeyen kişiler) kılıcının tersini kullanır. Galley-La çalışanlarına karşı bunu yapmış ama Chopper ve Nami yine de adamların çoğuna ölümcül yaralar verdiğini söylemiştir.

  Zoro uzun uğraşların ardından çeliği kesmeyi başarabilmiştir. Animede saçma bir şekilde Bones'tan önce çelik kesebildiği gösterilmiştir, ancak bu tamamen uydurmadır. Zoro çeliğe karşı ilk ciddi sınavını Bones'a karşı vermiştir. İki yılın ardından çelikten daha sert maddeleri kolayca kesebildiği görülmüştür. "Meyve doğrar gibi" çelik kesebilir. Ayrıca efsanevi bir yaratık olan bir Ejderha'nın kafasını kesebilecek kadar güçlü kesme saldırıları vardır.

  Kılıç dövüşlerinde iki eli ve ağzını kullanır. Tahminler Zoro'nun solak olduğu yönündedir. Bunu düşünülmesi kılıçlarını kalçasının sağ tarafında taşıması, kılıçların sol elle daha kolay çekilmesinden kaynaklanmaktadır. Kılıcı genelde sol elinde görülür ve Ittoryu tekniklerini sol eliyle yapar.

  Kyutoryu
  Zoro, Kaku ile olan dövüşü esnasında "Asura" adını verdiği yeni bir teknik bulmuştur. Bu teknikte Zoro'nun altı kolu ve üç kafası oluşmaktadır. Zoro, bu tekniği kullandığında etrafında karanlık bir alan meydana gelir, zeminde titreşimler ve delikler oluşur.

  Bu teknik Zoro'ya dövüşte dokuz kılıç kullanmasına ve olağandan daha güçlü bir saldırı yapmasına olanak sağlar. Asura'nın doğası tam olarak bilinmemektedir. Kaku, bu tekniğin Zoro'nun güçlü ruhundan çıkan bir illüzyon olabileceğini söylemiştir.

  Kılıçları
  Zoro, seri boyunca çeşitli kılıçlar kullanmıştır. Sürekli kullandığı kılıçlar;

  1. Meito; Wadō Ichimonji (Eski sahibi Kuina)
  2. Sandai Kitetsu (Eski sahibi Ippon-Matsu)
  3. Meito; Shusui (Eski sahibi Ryuma)
  Zoro, zaman atlamasından önce tek kılıç saldırılarında Wadō Ichimonji'yi kullanırdı. Ancak zaman atlamasından sonra tek kılıç saldırılarında daha çok Shusui'yi kullandığı görülmüştür.

  Eski Kılıçları
  Bir veya birden fazla sebepten dolayı Zoro bazı zamanlar başkalarının kılıçlarını kullanmak zorunda kalmıştır. Bu kılıçları ya sahiplerine geri vermiş ya da dövüş esnasında kırılmalarına yol açmıştır. O kılıçlar:

  1. İki katana (Mihawk tarafından kırılmışlardır)
  2. Johnny ve Yosaku'nun kılıçları (Dövüş bittiğinde geri vermiştir)
  3. Meito; Hana Arashi (Sogeking ve Yubashiri'nin birleşimidir)
  4. Meito; Yubashiri (Eski sahibi Ippon-Matsu'dur. Enies Lobby'de Shu tarafından yok edilmiştir. Şu anda Thriller Bark'ta gömülüdür)
  5. İki Denizci kılıcı (Biri Shu tarafından yok edilmiştir, diğeri ise dövüşlerden sonra Enies Lobby'de kalmıştır)
  Haki
  Luffy, Logia türü bir Şeytan Meyvesi kullanan Caesar Clown'a karşı Haki ile dövüşebilecek kişilerden biri olarak Zoro'yu saymıştır. Luffy'nin bu sözü Zoro'nun Busoshoku Haki kullanabildiğini kesinleştirmiştir.

  Zoro zaman atlamasından önce Haoshoku Haki hakkında bilgi sahibi değildi. Luffy, Jones'un adamlarının yarısını Haoshoku Haki ile bayıltınca Sanji'ye "Bu kadarını yapamasaydı, kendimize başka kaptan bulmak zorunda kalırdık" demiştir. Zoro ve Sanji, Ryugu Sarayı'ndaki "vahşi hayvan"ı hissedebildiğinden bu ikilide Kenbunshoku Haki olduğu algısı ortaya çıkmıştır. Daha sonra Zoro, Dressrosa'da dövüştüğü Pica'nın yerini bulabilmek için Kenbunshoku Haki kullanmıştır.

  Zoro'nun asıl uzman olduğu Haki türü Busoshoku Haki'dir. Mihawk ona kılıçlarını Haki ile kaplamayı öğretmiştir. Tek seferde üç kılıcını da Haki ile kaplayabilir. Haki gücü ile o an tüm bedenini Haki ile kaplamış olan eski Donquixote Korsanları'nın en güçlü üç savaşçısından biri olan Pica'yı kesmesi, Busoshoku Haki gücünün yeterli düzeyde olduğunu göstermektedir.

  Zoro, Bones ile yaptığı dövüş esnasında birden "her şeyin nefesini hissetmeye" başlamıştır. Üzerine düşen kayalardan sıyrılmış ve molozların altında kalmış kılıcını bulabilmiştir. Daha sonra Water 7'da bir bacaya sıkışmış olan Sandai Kitetsu'yu ve Dressrosa'da kendisinden çalınan Shusui'yi bulmuştur. Tüm bu durumlar Kenbunshoku Haki gibi görünse de, daha önce seride hiçbir cansız varlık üzerinde Kenbunshoku Haki kullanılmadığından, bu durum tartışmaya açıktır.

  Ek Bilgiler

  - Zoro en başta Buggy'nin adamlarından biri olarak tasarlanmıştır. Aşağıda görebilirsiniz;

  [​IMG]

  - Zoro'nun zaman atlamasından önceki ve sonraki simgeleri birbirine benzer. Ancak sonuncu simgesi daha ürkütücü bir görünüme sahiptir. Aşağıda hepsini görebilirsiniz;

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  - Zoro, Hasır Şapka Korsanları içerisinde önceden Luffy ile tanışıklığı olmayan tek kişidir.

  - Zoro'nun adı gerçek hayatta yaşamış bir korsan olan François I'Ollonais'ten esinlenilmiştir. Bu yüzden Hasır Şapka Korsanları içerisinde adını gerçek bir korsandan alan tek kişidir.

  - Zoro, Ryuma'dan sonra ejderha kestiği gösterilen ikinci kişidir. İki kişi de ejderhayı havada kafalarını keserek öldürmüştür.

  - Zoro, Killer ile birlikte En Kötü Jenerasyon içerisinde herhangi bir Şeytan Meyvesi kullanmayan ve kaptan olmayan iki kişiden biridir.

  - Zoro, Kuma tarafından uzaklara uçurulan ilk Hasır Şapka Korsanları üyesidir, aynı zamanda tayfa içerisinde Sabaody'ye dönen ilk kişidir.

  - Zoro'nun zaman atlamasından sonra bir kalyonu ikiye ayırması, Mihawk'ın Don Krieg'in gemisini ikiye ayırmasına bir göndermedir.

  - Zoro, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 3. sıradadır. Bu sıra onu Hasır Şapka Korsanları'nın en popüler ikinci üyesi yapmaktadır. Ayrıca Popüler Saldırılar anketinde Santoryu Ougi: Sanzen Sekai saldırısıyla 2. sıradadır.

  - Zoro genellikle arktaki en güçlü ikinci ve bir kılıç ustası benzerlikleri gösteren kişiler ile dövüşür.

  SBS Tabanlı Ek Bilgiler
  - Oda, Zoro'ya en çok benzeyen hayvanın köpek balığı olduğunu açıklamıştır.

  - Zoro'nun en sevdiği yiyecekler beyaz pirinç, Deniz Kralı eti ve birayla tadı güzel giden her şey, en sevmediği yiyecek ise çikolatadır.

  - Hasır Şapka Korsanları bir aile olsaydı, Zoro o ailenin en büyük oğlu olurdu.

  - Zoro, gerçekte yaşasaydı Japon olurdu.

  - Zoro bir çiçek olsaydı devedikeni olurdu.

  - Zoro'nun kan grubu XF'tir.

  - Zoro haftada bir kez banyo yapar.

  - Şekerlemeler hariç, Zoro sabaha karşı 04:00'da yatar, 07:00'da kalkar.

  - Zoro korsan olmasaydı, polis olurdu.

  - Zoro pişirmeyi en çok sevdiği yiyecek sashimidir.

  - Zoro'nun hobileri eğitim yapmak, içmek ve balık tutmaktır.

  Künye

  Adı: Roronoa Zoro
  Okunuşu: Roronoa Zoro
  İngilizce Adları: Roronoa Zoro (Sansürsüz dublaj, Viz Manga'nın İlk Sayıları), Roronoa Zolo (Sansürlü Dublaj, VIZ, 4Kids)
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 3, Anime 1
  Bağlantıları: Hasır Şapka Korsanları, Büyük Hasır Şapka Korsan Filosu
  Unvanları: Kılıç ustası, Korsan, Ödül Avcısı (Eski)
  Yaşadığı Yer: Shimotsuki Köyü (Eski)
  Lakabı: Korsan Avcısı Zoro (Jap. Kaizoku Gari no Zoro, İng. Pirate Hunter Zoro)
  Yaşı: 21
  Durumu: Canlı
  Doğum Günü: 11 Kasım
  Boyu: 181 cm
  Ödülü: 320.000.000 Belly

  Hak Sahibi

  Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Roronoa_Zoro
  Çeviren: Smoker
  Yayınlandığı Site: http://korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 16 Ara 2016
 2. Mesaj Sayısı 151
  Üyelik Tarihi4 May 2009
  işte beklenen çalışma saol smoker. ellerine sağlık.:respect:
   
 3. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Beklendiğini bilmiyordum.
   
 4. Venomemre1907 (Üye)
  Mesaj Sayısı 1,307
  Üyelik Tarihi30 Nis 2009
  Harika olmuş tek kelimeyle Mükemmel=)
   
 5. RedTeroR Our Is The Fury

  RedTeroR (Our Is The Fury)
  Mesaj Sayısı 9,269
  Üyelik Tarihi8 Ağu 2009
  ellerine saglık....
  ellerine saglık...
  ellerine saglık...
   
 6. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Teşekkürler.
   
 7. Mesaj Sayısı 151
  Üyelik Tarihi4 May 2009
  smoker oda sensei ilk önce zoroyu buggynin tayfasından biri olarak çizmişti diye biliyorum bunun hakkında bir bilgi varmıydı wikide. (doğrumu yoksa yanlışmı diye.)
   
 8. RedTeroR Our Is The Fury

  RedTeroR (Our Is The Fury)
  Mesaj Sayısı 9,269
  Üyelik Tarihi8 Ağu 2009
  smoker oda sensei ilk önce zoroyu buggynin tayfasından biri olarak çizmişti diye biliyorum bunun hakkında bir bilgi varmıydı wikide. (doğrumu yoksa yanlışmı diye.)
  olsa olsa shanksın tayfasında olurdu :) nede olsa ikiside iyi içiyor...
   
 9. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Evet, doğru. Başlangıçta Zoro Buggy'nin adamlarından birisi olarak tasarlanmış.
   
 10. Triblanka (Üye)
  Mesaj Sayısı 69
  Üyelik Tarihi30 May 2009
  eline sağlık yine harika bir çeviris moker :)
  Abicim bu adamın altı kol 3 baş tekniğinde bir gariplik var ama kral hakisi gibi kesinlikle :D
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık