Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Oyun Uyarlamaları

Bu olayı destekliyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    15
İyi günler. Son zamanlar da epey bir oyun uyarlaması yapılmaya başlanınca böyle bir konu açmanın doğru olacağını düşündüm. Bildiğiniz gibi son bir kaç yılda oyunların film, dizi, animasyon, anime vb. tarzlarda uyarlamaları çıktı. Eskiden de yapılan bir olaydı tabi ama özellike son zamanlar da epey bir arttı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer sevdiğiniz oyun uyarlamaları varsa onlar hangileridir?

Son düzenleme:
Bir uyarlama yapılırken onu yapanın eserin ruhunu çözmesi gerekir.

Ne demek istediğimi kitap uyarlamaları üzerinden anlatayım, bir romanı üstünde hiçbir değişiklik yapmadan sadece karakterleri ve diyalogları taşıyarak beyaz perdeye aktarırsanız muhtemelen başarısız bir uyarlama olur. Çünkü bir roman sadece bundan ibaret değildir. Karakterlerin iç düşünceleriyle anlatılanlar, betimlemeler vesaire de çok önemlidir. İşin içine süre sıkıntısı gibi teknik mevzular da girmekte tabiki. Bu yüzden o kişinin direkt beyaz perdeye taşınamayacak tasvirleri başka şekilde taşıması lazım. Ek sahneler olur, ek diyaloglar olur, görsellik yoluyla verilen sembolizm olur fark etmez. Bunun ise düzgün yapılabilmesi için uyarlayacak kişinin eseri çok iyi özümsemesi, anlaması gerekir.

Neyse oyun uyarlamalarındaki sorun şu, oyun uyarlamasını da düzgün yapmak için o oyunu özümsemek gerekiyor. Ama yaşı aşmış senaristler arasında oyun oynayan çok az kişi var. Çoğunluğu sadece oyunun dümdüz kağıttaki senaryosu üzerinden gidiyor. Dolayısıyla oyunu da, oyunun ruhunu da anlayamıyor. O yüzden şimdiye kadar genelde hep kötü sonuçlar çıktı.

Ama zamanla oyun denince uzaylı zamazingosuna bakıyormuş gibi kalmayan senaristlerin yerini oyunlardan anlayan, oyun oynayabilecek yeni nesil senaristler doldurdukça daha iyi oyun uyarlamaları görebileceğiz.

Oyunların uyarlamaları değil de; filmlerin ve çizgi filmlerin oyunlarının yapıldığı era bittiği için mutluyum. Ps 1 dönemi dışında çok kötüydüler.

Oyunları uyalarmaları olacaksa da, eskiden olduğu gibi her boka live-action yapılmasın. Tlou gibi istisnalar dışında oyunların anlatım diline animasyonlar daha çok yakışıyor. Gow live-action izlerken cringe fest yaşanacağını şimdiden tahmin edebiliyorum.

Arada tek tük iyileri çıksa da kötü olma ihtimali zarar veriyor serilere. Fallout dizisi çıkacak çıktığı saniye ekranı yalayarak izliycem ama kotü olunca tat bırakmıyor.Benim kişisel görüşüm bu her an değişebilir :fool::fool: Pek içli dışlı olmasamda warhammer evreniyle dizisini merak ediyorum

Arada tek tük iyileri çıksa da kötü olma ihtimali zarar veriyor serilere. Fallout dizisi çıkacak çıktığı saniye ekranı yalayarak izliycem ama kotü olunca tat bırakmıyor.Benim kişisel görüşüm bu her an değişebilir :fool::fool: Pek içli dışlı olmasamda warhammer evreniyle dizisini merak ediyorum
Ben LoL bilmediğimi söylemiştim ama Arcane çok güzel olmuş, hiç bilmesem bile çok beğenerek izledim.

İyi yapılsa olur ama live action baya zor ve masraflı.

Ubisoft mesela oyun işini bırakıp; Assassin's Creed serisini Sinematiklerde yaptığı gibi film olarak çıkarsa daha çılgın paralar kazanır bence.

Fazlaca aksiyon ve fantastik öğe içermeyen herhangi bir oyunun, evrenin çok güzel normal formatta dizisi yapılır ama onun dışında kalan her şey için animasyon. Her anlamda hakkını vererek zevkten dört köşe edersin animasyon yapınca. Misal Gow'un dizisi olmaz, animasyonu akar gider.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık