Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Yardım] Oyun Geliştirme

Merhabalar efendim. Sonunda yazma cesaretini kendimde buldum. Öncelikle üyelik tarihime bakmayınız, daha da öncesinden beri forumun takipçisiyim. Tabii ki one piece ve @muslu sayesinde. Kendisiyle eskiye dayanan bir dostluğumuz var, onun tavsiyesiyle takibe başlamıştım. Sonra bir yerde üye olma perileri geldi ama mesaj atma perileri pek oralı olmadı vaktinde. Kısmet bugüneymiş.

Tabii niye bu zamana kadar yazmadım, ona da kısaca bir değineyim. Bölüm hakkındaki yorumlarınızı, teorilerinizi severek takip ediyorum. Yazmadım çünkü kendi içinizde samimi bir ortamınız, bir dostluğunuz olduğunu gördüm. Öyle dışarıdan pat diye araya girmeye de çekindim. Aslında forumlara alışkın olmadığımdan da değil. Daha eskilerde frmtr'de anime kategorisinde bir dönem oldukça aktiftim.

E peki niye bugün yazıyorum diye soracak olursanız da, aslında biraz da kendim için. Bir konuda desteğinize danışmak istiyorum, tabii bunun için de icazet almam gerekiyor. Öncelikle buraya yazmadan sayın yetkililere özel mesajla ulaşmayı denedim ancak mesaj alımı ya kapalı ya üyeliğimin yeterliliği yok, bilemiyorum. Kendilerine özelden ulaşamayınca buradan hem kendimi tanıtayım hem de pat diye konuya girmemiş olayım, böylesi daha uygun olur diye düşündüm.

Gelelim sebebi ziyaretime;
Ben naçizane, kendi çapımda bir oyun geliştirmeye başladım. Amatör bir yapım, tek başıma yavaş yavaş bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ancak tek olmanın verdiği yavaşlık bir kenara, hem zaman zaman sıkıcı oluyor, hem de bazı noktalarda takılıyor ve çözüm yolu bulamıyorum. Sizlerden geliştirme aşamasında olduğum noktalarda destek almak, fikrinizi almak istiyorum. Bu konuyu da eğer yöneticilerin izni olursa ayrı bir başlık altında, bir geliştirici günlüğü gibi aktif tutarak o şekilde yürütmek istiyorum.

Sevgiler, saygılar, selamlar...

Öncelikle bir video ile başlayalım;

Oyun videodaki gibi aşağı yukarı. RPG Maker MZ oyun motoru kullanarak geliştiriyorum. Biraz eski bir kayıt, oyunun nasıl gözükeceği ile alakalı temel bir gösterim olarak düşünün.

Oyunumuzun teması korsanlık. Esin kaynağım tabii ki one piece. Benzer bir evren düşünün. Bir çok adadan oluşan büyük bir deniz. Ve biz de bu büyük denizde küçük bir korsan olarak başlıyoruz. Başlangıçta seçilebilir 6 sınıf var; kaptan, rotacı, aşçı, doktor, marangoz, müzisyen. Her sınıfın kendi aktif ve(ve ya) pasif yetenekleri var.

-Kaptan: Tayfa kurarak başlıyorsunuz. Kaptan olanlar tayfasına ekstra moral sağlıyor. Kaptan olmayı seçmeseniz bile tayfa kurabiliyorsunuz.
-Rotacı: Rotacı denizlerde ekstra görüş kazanır.
-Aşçı: Tayfayı doyurur.
-Doktor: Tayfayı iyileştirir.
-Marangoz: Gemi onarımı ve hatta gemi yapımı.
-Müzisyen: Moralinizi yerine getirir.

Karakterinizi seçtikten sonra artık ne yapacağınız tamamen size kalmış. Tercihinize göre tayfanızı oluşturarak savaşıyorsunuz. Takıma 4 kişi alabildiğiniz için değişik stratejiler uygulanabilir. Takıma katacağınız üyeler ise yine rotacı, aşçı, doktor, marangoz, müzisyen ya da vasıfsız dövüşçü olabilir. Kaptan sadece başlangıçta seçilebilir ve tayfaya başka bir kaptan alamazsınız.

One piece deki gibi adalar ve ada içinde küçük hikayeler düşünüyorum. Tabi biraz daha özgür kılmak istiyorum. İster adayı kurtarır, ister adaya savaş açarsınız şeklinde. Ama daha o aşamaya henüz gelmedim.

Kısaca bu şekilde. Buna göre yorum yapabilir, fikrinizi söyleyebilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Anlat dostum yardımcı olalım. Bir işe soyunmuşsun arkanda dururuz, kf olarak değil insan olarak emeğine destek olmalıyız biz de oyun oynuyoruz sonuçta.

hos geldin. oyunu gelistirme surecinde bol sans umarım her sey yolunda gider. oyunlarla pek aram yok ama yardımcı olmaya calisirim estetik konularda.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık