Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Orta Dünya Genel Başlığı

Kartallar kim mordora girmek kim ? Dale'nin korkusundan erebor'a bırakamıyorlar bizim kafileyi ok atarlar diyorlar.Aynen bunu derim o arkadaşlara.

Ayrıca hüküm dağının kapısı olmaması açık olarak görüyorum o kadar şeyi düşünen sauron nasıl oraya bi kapı düşünemez.İhtimal bile vermemiş olabilir ama olan oldu sonuçta

Kartal diyen insanlara aynen dediğin gibi şeyler söylemekten dilimde tüy kalmamıştı zamanında. Adamlar her şeyi çok basit alıyor.
Ama kapı bir açık değil hacım, sana yeterince açıkladığımı düşünüyorum.
Adam o kadar kibirli ki bu ihtimali aklına bile getirmemiş. Tolkien'in anlatmak istediği kötü adam bu. Zaten o mağarada Frodo yüzüğü takınca birden her şeyin farkına varıyor ve dehşetle öyle bir çığlık atıyor ki oradaki bütün nazguller korkudan ne yapacaklarını şaşırıyor, troller kaçışıyor, orklar savaştan kaçıyor.
Kitapta Gandalf defalarca vurguluyor bunu; "yüzüğü yok etme fikrimiz onun en karanlık rüyalarına bile girmemiştir daha" diyor.
Ayrıca Sauron'un cücelerin bu kapı ilmine vakıf olduğunu da bilemeyiz. Hele cüceler gibi paylaşma konusunda ketum olan bir ırkın en büyük sırlarından biri için oldukça olanak dışı bir durum. Ama bilse de yapmazdı dediğim gibi. Adam Mordor'un tamamına iradesini geçirebiliyor. Orada ben varken hiç kimse yüzükle rahat rahat geçemez oradan diyor.

@Dragon
Hoca sana yazacak bir şey yok, unutmuşsun 4 yıldır okumayalı. Celebrimbor'a her şeyi öğreten Sauron'dur, tam tersi değil. Daha sonra bu bilgiler ışığında 3 elf yüzüğünü kendi başına yapmıştır Celebrimbor. Ancak Sauron, yaptığı tek yüzükle o üç yüzüğe bile irade geçirebilmiştir. Elfler erkenden farkına varıp saklamamış olsaydı o yüzükleri, işler çok daha farklı ilerlerdi.

Sadece zalimliğiyle nam salan adama dönemin en güçlü sayılabilecek elflerinin elinden o stratejik kaleyi alamazdı.
Sana o kadar kader dedim, yazgı dedim hala Huan yerlerde sürükledi diyorsun, artık ne diyeyim.
Luthien'in de tek yaptığı Sauron gittikten sonra kaleyi yıkmaktı büyüsüyle. Sauron'la hiç bir işi yok onun.

Numenor'un çöküşünde Sauron'un yüzüğü yanında değil kalesinde saklıydı. O methettiğim şeyleri yüzüksüz yaptı.

Sauron Gothmog'a Uttumno'da reislik yaparken yüzük diye bir şey yoktu ortada. Mesele yüzük değil, irade kudreti.
Balroglar zaten savaş için o hale getirilmiş ainu ruhlarıdır, saf savaş kürlesidirler. Ancak Sauron hem savaş hem kudrettir. Her yönden daha üstündür Gothmog'tan. Aksi halde Melkor'un gözdesi Gothmog olurdu, Sauron değil.
Durin'in felaketi denen rütbesiz balrog o kaçtığı savaştan sonra öyle bir korkmuştur ki bir daha gün yüzüne çıkmaya cesaret edememiştir. Sauron'un onla ittifak yaptığı da yoktur. Sadece işine engel olmadığı için ona hiç müdahale etmemiş, hiç ilgilenmemiştir.

Sauron gibi pislik, yarı korkak bir karakteri savunmak amacında değilim, kendisini de o kadar sevmem zaten ama hakkı da yenmesin bir zahmet. Adam ilk çağdan sonra efendisini aratmadı.
tamam basım bayagı kalabalık bu ara, dedigim gibi 4 yıl oldu silmairllionu okuyalı. bir kere okudum zaten ondada akılda tutmak cok zor, cok derin.haklısın celebrimbora ve eregiondaki digerlerine sauron ögretmiş yüzük yapımcılıgını.zaten aulenin hizmetindeydi eskiden sauron, normal o konuda yetenekli olması.benim hatırladıgım daha dogrusu yanlıs hatırladıgım, celebrimborun 3 yüzügü,sauronun haberi olmadan dövmesi ve onlara büyük kudret vermesiydi.zaten o öngörüyle o yüzükleri yapmasa, hiç bir sey sauronun karsısında duramazdı.celebrimborun makalesine bakınca lotr wikiada ,belli olduki; bir elf ve noldo olarak ne kadar yetenekli olursa olsun,bir maiarın bilgeligi her türlü fazla,o gizlice 3 yüzügü yaparken,sauronda gizlice tek olanı yapmıs :D

numenor olayındada hatırladıgım; yüzükten sonra gücü büyüdügü için vaların saldırısına ragmen ölmüyor.yani yanlıs hatırladıgımı sanmıyorum,yüzük yok olmadıgı sürece öldürülemezdi, o yüzden kurtuldu diye hatırlıyorum, vaktim olursa bakarım onada.3 lemedede o yüzden yok edemediler yüzük var oldugu için.

son olarak ungoliant güclü bir maiar, ama melkorun yanında bir hiç,melkor ona üstünlügü kaptırıyor çünkü ungoliant agaclar sayesinde fullpower alıyor,yinede balroglar gelip sutluyorlardı onu.

bombadil içinde ch3rl0b11n söylemiş,sanırım gandalf diyordu bombadil bile her tarafı cevrilmişken sonunda dayanamaz deniyordu,o yüzden yüzügü ona bırakmaktan vazgecmişlerdi.muhtemelen direk feanor gibi erudan torpilli bombadilde. ;)

ok ok basım bayagı kalabalık bu ara dedigim gibi 4 yıl oldu silmairllionu okuyalı bir kere okudum zaten ondada akılda tutmak cok zor cok derin.haklısın celebrimbora ve eregiondaki digerlerine sauron ögretmiş yüzük yapımcılıgını.zaten aulenin hizmetindeydi eskiden sauron normal o konuda yetenkli olması.benim hatırladıgım daha dogrusu yanlıs hatırladıgım celebrimborun 3 yüzügü,sauronun haberi olmadan dövmesi ve onlara büyük kudret vermesiydi.zaten o öngörüyle o yüzükleri yapmasa hiç bir sey sauorunun karısında duramazdı.celebrimborun makalesine bakınca lort wikiada ,belli olduki bir elf ve noldo olarak ne kadar yetenekli olursa olsun,bir maiarın bilgeligi her türlü fazla,o gizlice 3 yüzügü yaparken,sauronda gizlice tek olanı yapmıs :D

numenor olayındada hatırladıgım yüzükten sonra gücü büyüdügü için vaların saldırısına ragmen ölmüyor.yani yanlıs hatırladıgımı sanmıyorum,yüzük yok olmadıgı sürece öldürülemezdi o yüzden kurtuldu diye hatırlıyorum vaktim olursa bakarım onada.3 lemedede o yüzden yok edemediler yüzük var oldugu için.

son olarak ungoliant güclü bir maiar ama melkorun yanında bir hiç,melkor ona üstünlügü kaptırıyor çünkü ungoliant agaclar sayesinde fullpower alıyor,yinede balroglar gelip sutluyorlardı onu.

bombadil içinde ch3rl0b11n söylemiş,sanırım gandalf diyordu bombadil bile her tarafı cevrilmişken sonunda dayanamaz deniyordu,o yüzden yüzügü ona bırakmaktan vazgecmişlerdi.muhtemelen direk feanar gibi erudan torpilli bombadilde. ;)
Sauron az fırlama değil ya. Melkor güçleri tek başına devirdiğinde ilk o geçmişti onun tarafına. İşini biliyor üçkağıtçı. :D

Numenor olaylarını doğru hatırlamışsın, benim de aklımdan çıkmıştı bak. Yüzük kalesinde saklı olduğundan ölmemiştir büyük ihtimal ama sonuçta o kadar saldırıyı da yüzüksüz karşılayıp oradaki üstün iradeli Numenor insanına tanrı dedirtti kendine.

Ungoliant konusunda kesin olarak katılıyorum. Ağaçların bütün özünü içmişti hayvan yoksa Melkor'u öyle bir durumda asla bırakamazdı.

Bir ara burada Feanor reisi de tartışalım yahu. Adamın bilgeliği ve maharetine Vaların tamamı hayran kalıyor. Adamın binlerce yıl önce can sıkıntısından yapıp elflere hediye ettiği palantirler bile 3. çağdaki büyük olaylarda kilit rol oynuyor. :D

Gandalf çok güzel bir şey diyordu Feanor için, İki Kule'de; "Şimdi dahi içimden irademi taş üzerinde denemek geliyor; bakalım taşı ondan zorla çevirip istediğim yere sevk edebilir miyim, engin su denizlerinden ve zamandan aşıp, Ak Ağaç ile Altın'ın her ikisi birden çiçek açmışken Zarif Tirion'a bakarak, Feanor'un hayal bile etmesi imkânsız eli ve aklını iş başındayken algılayabilir miyim diye!"

Divan'da yüzüğü Bombadil'in koruması önerilmişti ancak bilge kişiler onun da Sauron'a uzun süre dayanamayıp kaybedeceğinden söz ediyorlardı. Ayrıca gücünün de kendi bölgesiyle sınırlı olduğu söyleniyordu divanda.
Bombadil'in ne olduğu belli değil, en yaygın tahmin maia olduğu ki bence de öyle. Lakin ayrıcalıklı bir maia, Arda henüz Ea iken, hiç bir güç dünyaya ayak basmamışken oraya gelip yerleşmiştir. Bana sorarsanız onu Eru yollamıştı önden kontrol etsin diye. İradesi doğrudan Eru'ya bağlı olduğundan, bu dünyadaki hiç bir şey onun aklını çelememiştir bence.
Ayrıca Ungoliant konusunda katılıyorum.

@Dragon
Hoca sana yazacak bir şey yok, unutmuşsun 4 yıldır okumayalı. Celebrimbor'a her şeyi öğreten Sauron'dur, tam tersi değil. Daha sonra bu bilgiler ışığında 3 elf yüzüğünü kendi başına yapmıştır Celebrimbor. Ancak Sauron, yaptığı tek yüzükle o üç yüzüğe bile irade geçirebilmiştir. Elfler erkenden farkına varıp saklamamış olsaydı o yüzükleri, işler çok daha farklı ilerlerdi.

Sadece zalimliğiyle nam salan adama dönemin en güçlü sayılabilecek elflerinin elinden o stratejik kaleyi alamazdı.
Sana o kadar kader dedim, yazgı dedim hala Huan yerlerde sürükledi diyorsun, artık ne diyeyim.
Luthien'in de tek yaptığı Sauron gittikten sonra kaleyi yıkmaktı büyüsüyle. Sauron'la hiç bir işi yok onun.

Numenor'un çöküşünde Sauron'un yüzüğü yanında değil kalesinde saklıydı. O methettiğim şeyleri yüzüksüz yaptı.

Sauron Gothmog'a Uttumno'da reislik yaparken yüzük diye bir şey yoktu ortada. Mesele yüzük değil, irade kudreti.
Balroglar zaten savaş için o hale getirilmiş ainu ruhlarıdır, saf savaş kürlesidirler. Ancak Sauron hem savaş hem kudrettir. Her yönden daha üstündür Gothmog'tan. Aksi halde Melkor'un gözdesi Gothmog olurdu, Sauron değil.
Durin'in felaketi denen rütbesiz balrog o kaçtığı savaştan sonra öyle bir korkmuştur ki bir daha gün yüzüne çıkmaya cesaret edememiştir. Sauron'un onla ittifak yaptığı da yoktur. Sadece işine engel olmadığı için ona hiç müdahale etmemiş, hiç ilgilenmemiştir.

Sauron gibi pislik, yarı korkak bir karakteri savunmak amacında değilim, kendisini de o kadar sevmem zaten ama hakkı da yenmesin bir zahmet. Adam ilk çağdan sonra efendisini aratmadı.
Sen de körelmişsin, Yusuf. Baştan okumanda yarar var.

Yüzük'ün Bombadil'e verilmesini Elrond teklif ediyor. Mithrandir onun tüm dünya halkları yalvarırsa "belki" Yüzük'ü alacağını, ancak umursamaz olduğunu, zamanla Yüzük'ün ona neden verildiğini unutacağını, hatta kaldırıp atacağını söylüyor. Sınır konusunda da, ormanda kendine çizdiği sınırlar var, onların dışına "çıkmaz" diyor, "çıkamaz" değil. Güçle ilgili bir şey söylemiyor.

Yine onun Sauron'a karşı dayanamayacı konusunda kesin konuşan yok. "Sanıyorum", "Muhtemelen" gibi şeyler söylüyorlar. Glorfindel, Yüzük'ü ona götürene kadar casuslarının onları göreceğinden, Sauron tüm dünyayı ele geçirdikten sonra tüm kuvvetlerini Bombadil'in ormanına yönlendireceğini ve onun da bu güce uzun süre karşı koyamayacağını "zannettiğini" belirtiyor. Yani Bombadil tüm Mordor ordularına karşı kalsa bile, kesin olarak yenileceğini söyleyemiyorlar. Uçuk bir ihtimal gibi gelse de, bir ihtimal alt edebilir.

Edit: Ben Maia olduğunu düşünmüyorum. Zira Valar'ın bile ihtirasları varken, bu adam dört dörtlük biri. Bence Ainur'un yansımasıdır.

Adamın dibi Fingolfin'dir.

Morgoth ile düelloya giderken atı Rochallor üstünde o kadar öfkeliymiş ki onu gören Eldar Orome sanıp korkarak yolundan çekilmiştir. Morgoth'u 7 derin yara ile yaralamıştır. Ama yorgun düşüp tökezlemiş, Morgoth tokmağı Grond ile 3 kez kalkanına yüklenmiş, kalkanı parçalanmıştır, son bir hamleyle Morgoth'un ayağına kılıcı Ringil ile derin bir yara açmıştır ve o günden sonra Morgoth topallamışt

Sen de körelmişsin, Yusuf. Baştan okumanda yarar var.

Yüzük'ün Bombadil'e verilmesini Elrond teklif ediyor. Mithrandir onun tüm dünya halkları yalvarırsa "belki" Yüzük'ü alacağını, ancak umursamaz olduğunu, zamanla Yüzük'ün ona neden verildiğini unutacağını, hatta kaldırıp atacağını söylüyor. Sınır konusunda da, ormanda kendine çizdiği sınırlar var, onların dışına "çıkmaz" diyor, "çıkamaz" değil. Güçle ilgili bir şey söylemiyor.

Yine onun Sauron'a karşı dayanamayacı konusunda kesin konuşan yok. "Sanıyorum", "Muhtemelen" gibi şeyler söylüyorlar. Glorfindel, Yüzük'ü ona götürene kadar casuslarının onları göreceğinden, Sauron tüm dünyayı ele geçirdikten sonra tüm kuvvetlerini Bombadil'in ormanına yönlendireceğini ve onun da bu güce uzun süre karşı koyamayacağını "zannettiğini" belirtiyor. Yani Bombadil tüm Mordor ordularına karşı kalsa bile, kesin olarak yenileceğini söyleyemiyorlar. Uçuk bir ihtimal gibi gelse de, bir ihtimal alt edebilir.

Edit: Ben Maia olduğunu düşünmüyorum. Zira Valar'ın bile ihtirasları varken, bu adam dört dörtlük biri. Bence Ainur'un yansımasıdır.
Bu aralar niyetliydim tekrardan okumaya. Küçük detayları unutmuşum hep. :/

Ben Maia diyorum ama imtiyazlı bir maia. Eru'nun özel görevlendirdiği biri.

Maiar daha piyasada yokken, bu ortada geziyormuş. Bence bildiğimiz türlerin dışında bir şey.
Onu bilemeyiz işte. Ondan bahsedilirken, karanlıklar efendisi dışarıdan gelmeden o buradaydı, deniyor. Bu da Melkor'un dünyaya ilk inişi olarak yorumlanıyor ki yüksek ihtimalle doğrudur. Ama ainur yaratılmadan önce vardı demek için elde herhangi bir veri yok.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık