Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Orta Dünya Genel Başlığı

Savaş gücü olarak da kudret olarak da Sauron daha üstündür bana göre.
Tabi ben Orta Dünya karakterlerini öyle karşılaştırmayı sevmem ve uygun bulmam. zira o evrende her karakter kişiliği ve azmi kadar vardır. Aklına koyup azimle çabalayan adam imkanı olan her şeyi başarabilir Orta Dünya'da. Aksi halde bir elf beyi koca bir Vala'ya kafa tutup onu topal bırakamazdı. Ya da sıradan bir insan en kudretli Vala'nın tacından olağanüstü kıymet verdiği bir taşı çalamazdı. Elf komutanları Balrog öldüremezdi.
Azmeden başarır bu evrende.

Konu ne olursa olsun karakter karşılaştırmak cazip gelir insana, hele ki orta dünya gibi geniş bir evrende. Ayrıca bi köpek yüzünden ölüp giden Sauron'un savaş gücü olarak Gothmog'dan üstün olmasına imkan yok bence.

Tolkien bile Ainur'u Maia'ı anlatırken güçlerini kıyaslıyor silmarillde, hatta Ëonwë için en güçlüleri demişti maialarda , Melkor için en güçlü ve kudretlisidir demişti , orta dünya bence kıyaslamak için en elverişli ortam.

Tulkas akar , herif bilekçi

Konu ne olursa olsun karakter karşılaştırmak cazip gelir insana, hele ki orta dünya gibi geniş bir evrende. Ayrıca bi köpek yüzünden ölüp giden Sauron'un savaş gücü olarak Gothmog'dan üstün olmasına imkan yok bence.
Köpek yüzünden ölüp giden? :/
O köpek dediğin Orome'nin baş avcılarından, hayatı boyunca Orta Dünya'da avlanmış, Ağaçlar'ın ışığını görmüş bir kurt. Ayrıca Yazgısı gereği orada yenilmemesi gerekiyordu, Sauron yanlış hesaplama yaptı. Onu deviren kişinin kendisi olabileceğini düşündü.
Orta Dünya evreninde yazgının yeri çok büyüktür ve kimse yazgısı dışına çıkamamıştır. Eru korumalı gibi bir şey yani o durum. Ben onu baz almazdım.

Adam o kadar aşmış ki, Tek Yüzük bile zaafını bulamadı.
Zaafları olmadığından takmıyordu yüzüğü. Tolkien'in ince mesajı işte. Silmariller için Valar bile birbirine düşebiliyorken, ihtirasları uğruna koca bir dünyayı cehenneme çevirebiliyorken, Bombadil reis caydırma gücü olan yüzükten bile etkilenmedi gamsızlığından.
Adam harbiden aşmış ama. Kimse onun kadar olamaz bu konuda. Reis işte ya :D

Tolkien bile Ainur'u Maia'ı anlatırken güçlerini kıyaslıyor silmarillde, hatta Ëonwë için en güçlüleri demişti maialarda , Melkor için en güçlü ve kudretlisidir demişti , orta dünya bence kıyaslamak için en elverişli ortam.

Tulkas akar , herif bilekçi
kıyaslama yok, kesin olan bir şey söyleniyor sadece. Gandalf için de en bilgesi denir mesela.
Eğer kıyaslamaya uygun bir ortam olsaydı, en başta bütün vaları bir başına yenen Melkor, sonradan tek bir elfe kendini topallatmazdı.
kıyaslama yapılamaz bu evrende öyle kolay kolay. Dediğim gibi, azimli olan, yürekten isteyip çalışan kazanır.

Kıyaslama var misal;
Aule ,Ulmo'dan biraz az kudretlidir gibi.
Ya da Ulmo anlatılırken;
Ulmo kudrette Manwe'e en yakın olanıdır, gibi

Kıyaslıyor yani benim gördüğüm kadarıyla Tolkien sadece azme değil güce büyük önem veriyordu, Melkor en güçlüleri olsada kini ve nefreti yüzünden çok kez kaybetti.En azimlileride Melkor'du gücüde vardı ama işte olmayınca olmadı.

gorthaur, olorin gibi daha cok bilge.gothmog ise saf savaş kütlesi,fiziksel savasta sauronu asar gothmog.üstelik benim bildigim balroglara hiç hükmedemedi sauron.ancak melkor emir vericekki yapıcak.her zaman reis gothmogdu.

bir arkadas bahsetmiş.kader mader yemişim,huan bildigin aglattı sauronu,lüthiende keza öyle.daha cok yalan dolan takılan bir tip sauron.zaten o yalan dolanda celebrimboru kandırmasaydı hiç bir haltta olamıyacaktı.

gothmog en azından ecthelion gibi admaın elinde can verdi.sauronun ölümü ise golluma kaldı :D

dipnot; bombadil harbi reistir,adam tek yüzügü bile iplememiştir.

ha birde silmarilleri valar hiç bir zaman arzulamadı,arzulasalar gidip alırlardı.eonweyi yollasa yeterdi manwe.feanorundu,zorla kimse almazdı valardan saygı duydular,sadece melkor işte,oda bir diger üçkagıtcı.

kendi birsey yapıcagına baskalarının yaratımlarını carpıta carpıta sonucta hiç bir sey yapamaz hale geldi,en güclü valar fingolfin tarafından rezil edildi hesap edin :p fingolfin ya adamın hammaddesi :cool:

Feanor'u hep sevmişimdir. Koca Arda'da kötülüğü Morgoth'a bağlı olmayan tek adamdı. Saf bir kötüydü.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 1, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık