Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] One Piece Hakkında Ufak bir Teori

Miras kalan istek... Çağın kaderi ve insanların hayalleri... Bunlar durdurulmayacak şeyler. İnsanlar özgürlüğün manasını takip etmeye devam ettiği sürece bu şeyler asla sona ermeyecek!
-Gol D. Roger-
Selamlar arkadaşlar. Öncelikle forumda yeni olduğumu belirtmek istiyorum. O yüzden üslup, içerik, başlık gibi konularda bir hatam olduysa affınıza sığınıyorum.
Bu yazımda One Piece'in ne olabileceği hakkındaki fikirlerimi bir teori olarak sizlere sunmak istedim. Ancak kusursuz bir teori olmayacağını ve bazı yerlerin boş kalabileceğini en baştan söylemek istiyorum. O kısımları tamamen sizin hayal gücünüze bırakıyor ve keyifli okumalar diliyorum...
Şimdi, yukarıdaki One Piece dünya haritasını biraz inceleyelim. Baktığımız zaman dünya yatay olarak tam ortasından, iki adet Calm Belt arasında Grand Line ile kesilmiş. Dikeyde ise ortalı olarak Red Line ile kesilmiş. İkisinin kesişminde ise Reverse Mountain bulunmakta. Bir korsan için Grand Line'a girişin en uygun noktası burası. Peki bu bölgeler acaba nasıl oluştu? Manga dünyasındayız sonuçta. Oda-san pek tabi "orjinali bu kardeşim!" diyebilir. Fakat biz bu bakışı bir kenara bırakalım ve bunların suni yapılar olduğunu farz edelim. Yani bakınca suni demek çokta sırıtmıyor zaten. Sanki planlı yapılmış şeylermiş gibi duruyor.. Calm Belt kısımları inanılmaz simetrik ve bu yapılar, dünyayı tam ortadan yatay ve dikey olarak bölüyorlar. Ayrıca Red Line'daki yarık kısmının tam Grand Line'a denk gelmiş olması ve diğer 4 denizle bağlantılı biraz fazla tuhaf...
Bahsetmek istediğim ikinci önemli husus; One Piece evreninde ırkların coğrafi dağılımı. Evet biraz garip bir konudan devam ediyoruz :) Bildiğiniz gibi One Piece'de gerçekten inanılmaz fazla tür var. Balık adamlar, kanatlı insanlar, uzun kollular, uzun bacaklılar, küçük insanlar, devler, dinazorlar, minkler vs. vs... Benim dikkatimi çeken asıl nokta ise, tüm bu ırkların aslında sadece Grand Line içerisinde bulunması! Yani çok acayip değil mi sizce de? Yukarıdaki haritaya göre dünyadaki adaların çok küçük bir bölümü Grand Line üzerinde ama buna rağmen muazzam bir ırk çeşitliliği var. Diğer dört bölge ise tamamen insan ırkına aitmiş gibi gözüküyor. Açıkçası ben şu ana kadar Grand Line dışında insan ırkından başka, yerlisi olarak yaşayan farklı bir ırk gördüğümü hatırlamıyorum. Siz böyle bir ırk hatırlıyorsanız yazarsanız çok sevinirim...
Sıradaki konumuz; One Piece evreninde ırkçılık. Bana göre One Piece'de, özellikle Kutsal Ejderler tarafından uygulanan, inanılmaz büyük bir ırkçılık var. Sabaody adasında olanlar, kölelik ve balık adamların yaşadıkları bunun en büyük örneği zaten. Ayrıca son Reveire toplantısına katılan ülkeler arasında insanlar dışındaki tek ırk balık adamlardı. Bunu sebebi ise Ryugu Krallığı(Balık adamlar) dışında, farklı ırka mensup bir topluluğun Dünya Hükümetine üye ülke ol(a)mamalarından kaynaklanıyor. Bu bağlamda düşünürsek Dünya Hükümeti'nin aslında insanlar tarafından domine edildiği çıkarımında da bulunabiliriz...
Sıradaki konumuz can alıcı bir konu olan antik silahlar.. Antik silahlar bildiğiniz gibi Kayıp Yüzyıl'da üretilmiş ve Dünya Hükümeti tarafından araştırılması bile yasaklanmıştır. Toplamda 3 adet olan bu silahlardan şu ana kadar 2 tanesinin özelliğini öğrenebildik. İlki Shirahoshi, namıdiğer Poseidon; deniz krallarını kontrol edebilme gücü vardır. Diğeri ise Pluton; fiziksel görünüşü henüz bilinmese de inanılmaz derecede büyük bir yıkım gücüne sahip olduğu söylenmektedir. Son antik silah Uranüs hakkında ise henüz bir bilgi yok. Yeteneklerini bildiğimiz iki silah, hükümetin söylediği gibi dünyayı yok etmek için kullanılabileceği gibi çok ilginç bir amaç için de kullanılabilir. Hatta bu amaç doğrutusunda kullanılırsa şaşırtıcı derecede de başarı sağlayabilir gibi...

Tüm bunları söyledikten sonra teorime gelecek olursak; İlk olarak Grand Line'ın yapısını tekrar düşünmenizi istiyorum. Eğer bir korsansanız, girmeniz inanılmaz derecede zor çıkmanız ise imkansız gibi bir şey. Farklı bir açıdan bakarak, aslında hapishane olmaya çok uygun bir bölge olduğunu bile düşünebiliriz. Peki ama neden hapishane olsun..? Bildiğiniz gibi insan ırkının, kendini yaşayan bütün varlıklardan üstün görmek gibi kötü bir huyu var. Bu durum One Piece dünyasında da çokça işlenmiş aslında. Özellikle Kutsal Ejderlerin davranışları bunun en somut örneği. Bana öyle geliyor ki; kendilerini yaşayan tüm varlıklardan üstün gören bu insanlar, farklı ırka mensup kişilerle bir arada yaşamayı kendilerine yedirememiş ve bu yüzden kendi ırkından olmayan herkesi hapsedebilecekleri bir bölgeyi, yani Grand Line'ı yaratmışlar. Ardından da bu farklı ırkların hepsini Grand Line'a hapsetmişler. bla bla bla...
Bundan sonrasını sizin hayal gücünüze bırakıyor ve doğruca antik silahlar ve ONE PİECE ile ilgili olan kısma geçiyorum.
Yeteneklerine bakıldığında antik silahlar, Grand Line'ı yok etmeye çok uygun gözüküyorlar. Demek istediğim, shirahoshi Calm Belt'deki deniz krallarına hükmederek bölgeyi rahat bir şekilde temizleyebilir. Pluton ise Red Line'ı yok etmek için biçilmez kaftan. Bana göre antik silahlar resmen Grand Line'ın counter'ı:) Eğer ki böyle bir şey olur ve Red Line ile Calm Belt ortadan kalkarsa, belki de dünyada ki 4 deniz birbirine karışabilir.Ve en sonunda da dünya tüm sınırlardan kurtulur ve TEK PARÇA olur...
Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım keyif almışsınızdır.

Son düzenleme:
Dünyanın birleşmesi konusunda yapılan ilk teori değil bu, ancak sonuca gidiş bakımından ilk kez bu yaklaşımı görüyorum. Irkların sadece Grand Line içinde toplanmış olmalarını güzel yakalamışsın, hepsinin de Dünya Asilleri tarafından oraya konulmuş olması da olası. Güzel teori olmuş.

Dünya Konseyi'nde farklı ırk olarak sadece balıkadamların olma sebebi, diğer ırkların Dünya Hükümeti'ne mensup ülkelerden olmamaları. Ryugu Krallığı, Dünya Hükümeti'nin çatısı altında yer alan bir ülke olduğu için toplantıya katılıyor.

Teori One Piece'in ne olduğu ile alakalı olan ünlü teoriye çok benzesede ırkların dağılımına yaklaşımın gayet ilginç.Grand Line'ı hapishaneye benzetmek uzun zamandır bu konu hakkında teori yapmama rağmen aklıma daha önce hiç gelmemişti.Güzel teori olmuş eline sağlık.

Arkadaşların da yazdığı gibi; tek parça olma teorisi daha önceden de bilinen, çok meşhur bir teoriydi. Ancak farklı ırkların Grand Line'da toplanmış olması ve oranın adeta bir hapishane gibi olması fikri çok hoşuma gitti ve spoiler yemiş gibi hissettim. Çok güzel ayrıntı. Eline sağlık ve hoş geldin.

Yaşayan ırkların somut olarak ayrıştırılmasına dair daha önce bir şeye denk gelmedim, güzel yaklaşmışsın. Ancak ırkçılık üzerine soyut sınırların tartışması pek yeni değil. Hatta 2013teki KF buluşmasında muhabbetini yapmıştık aha bu hatırlar @NiTian ErXing
Hatta tayfa henüz filoya dönüşmeden önce Lütfü tüm ırkları dostu yapıp simgesel bir "one piece" oluşturacak diyordum ki, kısmen öyle bir şey gerçekleşti. Şu an hangi ırklar eksik bilmiyorum ama kocaman dağları yıkmak yerine insanların zihnindeki dağları yıkmak mesajın özü de olabilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık