Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz

Hangi Yönetmenin Filmlerini Daha Çok Beğendiniz ?

• Kullanılan toplam oy
    18
Nuri Bilge Ceylan

1997 yılından itibaren çektiği uzun metrajlı filmler ile birçok ödül kazanmış ve uluslararası alanda tanınmıştır. Kış Uykusu filmi 2014 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü kazanmış ve sinema tarihinde bu ödülü kazanan ikinci Türk filmi olmuştur. Yönetmenin beş filmi En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü için Türkiye'nin adayı olarak seçilmiştir.

Filmografi

Koza - 1995 (Kısa Film)

Kasaba -1998

Mayıs Sıkıntısı - 2000

Uzak - 2002

İklimler - 2006

Üç Maymun - 2008

Bir Zamanlar Anadolu'da - 2011

Kış Uykusu - 2014

Ahlat Ağacı - 2017

Kuru Otlar Üstüne - 2023

Zeki Demirkubuz

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok'u çekene kadar çeşitli yönetmenlerin asistanlığını yaptı. C Blok’tan sonra Demirkubuz, kendi senaryolarını yazan bağımsız bir yönetmen olarak çalışmaya devam etti. Uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, Demirkubuz’u Venedik Film Festivali’nde gösterilen ikinci filmi Masumiyet’le tanıdı. Demirkubuz’un üçüncü filmi olan Üçüncü Sayfa, Türkiye’deki film festivallerinin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dâhil olmak üzere Avrupa’da yapılan çok sayıda film festivalinde gösterildi. Bu dönemde Zeki Demirkubuz “Karanlık Üzerine Öyküler” adını verdiği üçlemesinin çalışmalarına başladı. Üçlemenin ilk iki filmi, Yazgı ve İtiraf, 2002 yılında Cannes Film Festivali'nin “Un Certain Regard” bölümünde gösterildi. Üçlemesini başrolünü de üstlendiği Bekleme Odası’yla (2003) tamamlayan Demirkubuz, daha sonra Masumiyet’in başlangıç öyküsünü anlatan Kader’i çekti (2006). 2009 yılında gösterime giren 'Kıskanmak' filminin ardından, 'Yeraltı' (2012) adlı filmi çekmiştir. Bulantı ve Kor filmlerini 2015 itibarıyla tamamlamıştır. Kemal Sunal'ın oynadığı Yoksul filminde oynamış ayrıca İşler Güçler dizisinin final bölümünde rol almıştır.

(Bilgiler Alıntıdır)

Filmografi

C Blok - 1994

Masumiyet - 1997

Üçüncü Sayfa - 1999

İtiraf - 2001

Yazgı - 2001

Bekleme Odası - 2003

Kader - 2006

Kıskanmak - 2009

Yeraltı - 2012

Bulantı - 2015

Kor - 2016

Hayat - 2023

Hangi yönetmenin filmlerini daha çok sevdiniz, öyle bir konu açmak istedim. :)

İkisi de birbirinden değerli olsa da Zeki her zaman bir tık daha samimi gelmiştir bana. Kader ve Masumiyet farkı ile benim için önde.

İki yönetmende tüm fimlerini izlediğim ve hepsini sevdiğim yönetmenler.İkisininde filmleri favori filmlerimde ilk sıralarda ama Bir Zamanlar Anadolu'da bana göre sinema tarihinin en iyilerinden aldığı altın palmiye jüri özel ödülü ve altın palmiyeyi alan Kış uykusu NBC yi bir üst basamağa taşıyor.Bir Zamanlar Anadolu da ünlü muhtar sahnesinde ben de o sofrada oturuyordum muhtarı dinliyordum.Kış uykusunda 3 kişi içkiyi içerken içine attıklarını bir anda ortaya döken ve ortamı geren adamın yanında ben de oturuyordum hatta Haluk Bilginer kusunca ortamdaki o kusmuk kokusunu bile aldım.Bu 2 film izleyeni resmen içine alan filmler.Zeki'nin Kader ve Masumiyet filmi de tarihin en iyi filmlerinden birisidir.Haluk Bilginer'in Masumiyetteki o meşhur tiradını defalarca izlemişimdir.

Demirkubuz'daki samimiyetin hastasıyım. Rahatlığı, içtenliği filmlerine karşı +1 sempatiyle başlamama gerekçe oluyor.

Yönetmen olarak belki NBC daha başarılıdır onun tartışmasına giremem ama Zeki Demirkubuz'un filmlerini kendime ve hayatıma daha yakın bulduğum için onun filmlerini daha çok severim.

nbc'nin 8, zd'nin 9 filmini izledim. şöyle bir düşününce iki yönetmen de en beğendiğim türk yönetmenler listesinde 2. sırayı paylaşıyor

ama

kış uykusu'nu ilk izlediğimde aydın karakterinde kendimi gördüm. filmi 2. ya da 3. kez izlediğimdeyse karakterin tam bir dallama olduğunu fark edip bir dakika lan burada bir sıkıntı var dedim. ben 22-23 yaşlarındayken oldu bu ve küçük de olsa bir aydınlanma yaşamama sebep oldu aydın karakteri.

sadece bu sebeple nbc'yi bir adım önde görüyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık