Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Nika Neden Başarısız Bir Retcondur?

Nika Retcon mudur?

• Kullanılan toplam oy
    177
Bu konuda Nika'nın verdiği saçma sapan güçler değil, seride yarattığı büyük kurgu problemi irdelenecektir.

Güneş Tanrısı olarak bilinen Nika adı seride ilk kez 5 Temmuz 2021'de yayınlanan 1018. bölümde geçer. Bundan önce böyle bir varlığın olduğuna dair seride en ufak bir emare bile bulunmamaktadır. Nika adı 1018. bölümde geçse de, Lastik Meyvesi'nin aslında Nika meyvesi olduğu 22 Mart 2022'de yayınlanan 1044. bölümde öğrenilir.

Nika'nın önceden beridir Oda'nın aklında olduğuna dair Skypeia kısımlarından iki örnek verilir. Bunlardan biri Mousse isimli karakterin Güneş Tanrısı'na adak sunmasından bahsetmesidir. Bu kısımda Nika adı verilmez, sadece Güneş Tanrısı denir. Birkaç sayfa sonra Güneş Tanrısı'nın özel bir şey olmadığı, her şeye bir tanrı atfedildiği görülür.

Skypeia'da kanıt gösterilen bir diğer sahne de, Luffy'nin ateş başında dans ettiği sahnenin Oda'nın seride en sevdiği üç sahneden biri olmasıdır. Luffy'nin buradaki çizimi gerçekten de ileride gösterilen Nika tasviriyle benzerlik gösterir. Oda'nın en sevdiği panelleri açıkladığı tarih 3 Eylül 2020'dir. Yani Nika adının geçtiği ilk bölümün çıkmasıyla favori panel açıklamasının arasında bir yıl bile yok. O yüzden referans olarak gösterilen bu sahne hiçbir anlam ifade etmiyor.

Bunları geçecek olursak, sırada Nika olayının tüm serinin kurgusunun içinden nasıl geçtiğini inceleyelim;

Beş Kadim'in konuştuklarından anlaşılacağı üzere Dünya Hükümeti, Nika Meyvesi'nin farkında, hatta Luffy yemeden önce meyve kendilerindeymiş, sonrasında Shanks' meyveyi çalıyor. Meyvenin etkisi artık her neyse, adını değiştirip Lastik Meyvesi yapıyorlar ve gerçek anlamını unutturmaya çalışıyorlar. Aradan yıllar yıllar geçtikten sonra Doğu Mavi'den bir çocuk çıkıyor. "Ben Lastik Meyvesi yedim" diye ortalarda gezerken Beş Kadim ne yapıyor, "hiçbir şey". Robin olayları patlak verdiğinde Beş Kadim sadece Robin'in yakalanması için emir veriyor, deli gibi meyvesini aradıkları Luffy'yi bildikleri halde yakalanması ya da öldürülmesi için emir vermiyor. Sonrasında Marineford Savaşı'nda Luffy adeta şov yapıyor, buna rağmen savaşta sadece Sakazuki doğrudan Luffy'yi hedef alıyor, hedef almasının nedeni de "Dragon'un oğlu" olması, bu kadar. Meyvesiyle alakalı bir durum yine yok. Luffy'nin yolculuğu sürerken arada bir Beş Kadim'in Luffy hakkındaki yorumlarını görüyoruz, ama ne hikmetse meyvesinden hiç bahsetmiyorlar. Nika yüzlerce yıldır ezilenlerin, kölelerin, düşkünlerin, mazlumların kahramanıymış, fakat ne hikmetse o kadar mahkum, köle, tutsak vs. gördüğümüz halde Who's-Who'ya gelene kadar Nika'dan kimse bahsetmiyor. İşin daha ilginç yanı bu bahsetmeden sonra birden serideki karakterler aydınlanma yaşamış gibi Nika'yı tanır hale geliyorlar.

Nika ve Joy Boy arasında zorlama bir ilişki kurulması da bunun üzerine tuz biber oluyor. Zunesha kalkıp Wano'ya kadar geliyor. "Hmm, davul sesi aynı Joy Boy" deyip geri gidiyor. Nika ve Joy Boy bağlantısı için yapılmış o kadar ucuz bir sahne ki, ben yazarken utandım, Oda çizerken utanmamış. Wano muhabbeti her zaman için ülke sınırlarının açılması üzerineyken, Zunesha da ülkeyi açmak için oraya gelmişken ne hikmetse Momonosuke bu kararından vazgeçiyor. Oden'den başlayıp yapılan onca muhabbet boşa çıkıyor. Zunesha'nın oraya sırf "Nika ve Joy Boy aynı kişi" demesi için getirilmesine ülke açtırma kılıfı bulunmuş resmen.

Bunun retcon olmadığını savunanlar da güneş sembolünün her zaman özgürlükle ilişkili olduğunu söylüyor. Güneş Korsanları'nın simgesi, güneşi görecek olmak vs. Seriyi yazan adam bunları göz önüne alarak güneş merkezli bir kahraman figürü ortaya koyabilir, bu da bir ön gösterim olarak sayılmaz. Nika'ya dair minicik bir emare bile görmemişken, sinekten yağ çıkarır gibi alakasız sahneleri baz alarak "burada demiş işte" diye bir savunma olmaz. Orada demişse, Oda daha açıklama yapmadan önce birileri çıkıp ortaya bir şeyler koyardı. Serinin her bir panelini inceleyen kişiler bile varken, ne hikmetse Nika'yı bilen çıkmamış. Sadece Reddit'teki biri Lastik Meyvesi'nin aslında Mitolojik Zoan olabileceğini söylemiş, o kadar. Onun tahmininde de bir hikaye altyapısı yoktu diye hatırlıyorum

Kısacası neresinden tutsan elde kalan bir senaryo, aynı şekilde 1000 bölüme yayılmış koca bir tutarsızlık silsilesi önümüzde kabak gibi duruyor. Oda'nın bu konuda "ben bunu önceden tasarlamıştım" şeklinde bir açıklaması falan yok, aksine "ben böyle yaptım, beğenmeyen okumasın" gibisinden konuşuyor.

Varsa aksi yönde ispatı olan arkadaşlar, gelsinler tartışalım.

Seride şu bölüme kadar yüzlerce mazlumla, köleyle vs tanışmışken hatta hapishanede geçen koca bir arc varken Nikayla ilgili en ufak bir söz bile yok. Ama son bölümlere bakarsak Nika'yı bilmeyen bir Nami'nin köyündeki muhtar kalmış gibi. Dibine kadar retcon, retcon değilse de kötü yazarlıktır.
Gökyüzü adasında kime dua ediyorlardı reis? 800 bölüm önce falandı bu

Bu adamın her şeyi önceden planlayıp çizmediği bariz belli zaten. Konuşmasının birinde bunları söylüyor.

"When Kaidou appeared for the first time, I said that Luffy can't defeat such a strong character yet. And I'm yet to know how Luffy would defeat Kaidou. Probably my audience will not be satisfied if the reason for defeating Kaidou is just because Luffy's punch is so strong. Luffy and I have to find a solution somehow."

Birkaç sene öncesinde bunu düşünmüş ve seriye uyarlamaya karar vermiş. Eski bölümleri okuyup G5'i bir mantığa oturtmaya gerek yok.

Bu adamın her şeyi önceden planlayıp çizmediği bariz belli zaten. Konuşmasının birinde bunları söylüyor.

"When Kaidou appeared for the first time, I said that Luffy can't defeat such a strong character yet. And I'm yet to know how Luffy would defeat Kaidou. Probably my audience will not be satisfied if the reason for defeating Kaidou is just because Luffy's punch is so strong. Luffy and I have to find a solution somehow."

Birkaç sene öncesinde bunu düşünmüş ve seriye uyarlamaya karar vermiş. Eski bölümleri okuyup G5'i bir mantığa oturtmaya gerek yok.
Hayır Law, Kid, Luffy üçlüsü birlikte dalsa rahat yenerlerdi. Böyle saçma bir senaryoya kaydı onun yerine.

Bu tanrıların seride ileride çıkacağını düşünüyorum. Lakap şeklinde olabilir. Kayıp yüzyıl flashback'ini bekliyorum
Burada geçen Güneş Tanrısı tabiri Nika için hiçbir altyapı oluşturmuyor. Tanımı yapılan özgürlük savaşçısıyla buradaki tanrının alakası yok. Güneş Tanrısı dedikleri de yılan zaten, her şeyin tanrısı olarak görülüyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık