Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Nami

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 • Severim

  Kullanılan: 27 75.0%
 • Sevmem

  Kullanılan: 9 25.0%

 • Kullanılan toplam oy
  36

Nami
, Hasır Şapka Korsanları'nın rotacısıdır. Resmi olarak tayfaya katılan ikinci üyedir ve tayfanın üçüncü üyesidir. Baratie Arkı'nda tayfaya ihanet ederek onlardan ayrılmış ola da, Portakal Kasabası Arkı'ndan sonra geri dönmüştür. Nami'nin gerçek ailesine dair bilgi yoktur. Daha bebekken Bell-mére tarafından Nojiko ile birlikte bulunmuş ve bir süre onun gözetiminde yaşamıştır.

Nami, eski Arlong Korsanları'nın bir üyesiydi. O zamanlar amacı köyünü Arlong'dan satın almaktı, bu yüzden hırsızlık yaparak para toplamaktaydı. Hasır Şapka Korsanları'na da onları soymak için katılmıştır. Ancak Monkey D. Luffy'nin, Arlong'u kesin olarak yenmesi üzerine yalansız bir şekilde Hasır Şapka Korsanları'nın bir üyesi olmuştur. Nami'nin hayali dünyanın kapsamlı bir haritasını çizmektir. Şu anda başındaki ödül de 66.000.000 Belidir.

Görünümü

Nami; ortalama boyda, turuncu saçlı ve kahverengi gözlü zayıf bir kadındır. Birçok kişi Nami'yi çekici bulur ve hatta onun güzel olduğunu düşünür. Sol omzunda siyah renkte (animede mavidir) bir dövme vardır. Dövme, mikan ve rüzgar gülü şekillidir. Nami; bu dövme ile Bell-mère, Nojiko ve Genzo'ya olan saygısını göstermek istemiştir. Önceden bu dövmenin yerinde Arlong Korsanları'nın simgesi olan bir dövme vardı.

Nami'nin vücudu serinin gidişatına göre biraz hızlı gelişmiştir. Nami, sık sık saç stilini modaya uygun şekilde değiştirir. Giydiği kıyafetlerin üzerlerinde genelde "Gold" ya da "EVİL" gibi dört harften oluşan kelimeler yazar. Nami'ye benzer şekilde, onun üvey annesi olan Bell-mère'nin giydiği gömleğin üzerinde "MACE" yazıyordu. Sol bileğine bir Seyir Belirleyici ve üvey ablası Nojiko'dan aldığı altın bilekliği takar. Nami, Arlong Park Arkı'nın ardından her arkta farklı kıyafetler giymeye başlamıştır. Hatta bazen ark içinde bile kıyafetlerini değiştirmiştir. Genelde farklı renklerde askılı üstler ve kenarlarında iki tane çember deseni olan mini etekler giyer. Değiştirmediği tek şey ise, ayaklarındaki turuncu renkli gladyatör sandaletleridir. Bu sandaletler bazen çok yüksek topuklu olabilmektedir. Bu durum Nami'nin boyunu uzun gösterir, ayrıca yürümesine ya da koşmasına herhangi bir engel çıkarmaz.

İklim Aygıtı'nı efektif bir şekilde kullanmaya başlamasının ardından beline, aygıtın üç parçasını taşıyacak şekilde üç ayrı bölmesi olan bir kemer takmaya başlamıştır.

Zaman Atlaması Sonrası
İki yıllık zaman atlamasının ardından Nami'nin görünüşünde önemli ölçüde bir değişiklik olmadığı görülmüştür. Saçlarını beline kadar uzatmıştır ve göğüsleri tıpkı Nico Robin'de olduğu gibi iyice büyümüştür. Nami'nin bu yeni halinde vücut hatları çok daha belirgin hale gelmiş ve bir kum saati gibi olmuştur. Tuhaf bir şekilde yüzünün görünüşü iyice gençleşmiş ve gözleri büyümüştür. Sahnelerden anlaşılacağı üzere, boyu da biraz uzamıştır. Nami, zaman atlaması esnasında giyim tarzını da değiştirmiştir. Eskiden üstüne tişört ve askılı, altına da mini etekler giyerken, zaman atlamasının ardından üzerine sadece bir bikini, altına da düşük bel pantolon giydiği görülmüştür. Ayrıca bir çift inci küpe takmaya başlamıştır. Tayfa Yeni Dünya'ya girdikten sonra Nami, tokasında Beli sembolü olan bir kemer takarken görülmüştür. Aynı zamanda yeni silahı olan Büyülü İklim Aygıtı'nın parçalarını da bu kemerin sağ tarafındaki ceplere koyarak taşımaktadır.

Beden Ölçüleri
Serinin yazarı olan Oda'ya birden fazla kez Nami'nin beden ölçüleri sorulmuştur. Gelen cevaplar aşağıdaki gibidir;
 • 6. SBS'de Vinsmoke Sanji'ye göre Nami'nin beden ölçülerinin 87-56-86 olduğu açıklanmıştır.
 • 37. SBS'de bu bilgiler güncellenmiştir. Nami'nin boyunun 169ve beden ölçülerinin 95-55-85 olduğu açıklanmıştır. Buna göre Nami'nin göğüsleri Japon ölçülerine göre I bedendir.
 • Zaman atlamasının ardından çıkan 69. SBS'de bu bilgiler yeniden güncellenmiştir. Nami'nin boyu 170 ve beden ölçüleri 98-58-88 olmuştur. Buna göre Nami'ni göğüsleri Japon ölçülerine göre J bedendir.
 • Yukarıdaki bilgilere rağmen görüşüne göre Nami'nin göğüsleri her arkta durmadan büyümekte, yeni bir arka girildiğinde yeniden küçülerek büyümeye başlamaktadır.
Kişiliği

Genel Bakış
Nami; Robin, Usopp, Sanji, Tony Tony Chopper ve Franky ile birlikte tayfadaki en zeki kişilerden biridir. Oda'nın açıklamasına göre Nami; Kızıl Saç Korsanları'ndan Benn Beckman ve Kaptan Kuro'nun ardından Doğu Mavi'de gösterilen karakterler içerisindeki en zeki üçüncü kişidir. Genelde boş kaldığı zamanlarda kitap okur.

Nami, serinin başlarında tüm korsanlardan nefret etmekteydi. Korsanların hep kötü, aşağılık ve adi kişiler olduklarını düşünürdü. Luffy ile tanıştıktan sonra tüm korsanların kötü olmadıklarını anlamıştır (ancak yine de diğer korsanların Luffy gibi olmadıklarını düşünmeye devam etmiştir). Korsanlar hakkındaki düşünceleri değişmeden önce, sırf Buggy'den harita ve hazine çalabilmek için Luffy'yi esir olarak ona vermiş, fakat Buggy'nin isteği üzerine Luffy'yi öldürmeyi kabul etmemiştir. Çünkü bunu yaparsa nefret ettiği korsanların seviyesine ineceğini düşünmüştür. Nami efsanelere ve masallara inanmaz. Buggy'nin Bölünme Meyvesi'nin gücünü açık açık görene kadar Şeytan Meyveleri'nin varlığına inanmıyordu. Ayrıca yine emin olana kadar Gökada'nın varlığına inanmamış ve Sanji ile bağlantılı olan şeytani ordu Germa 66 isimli oluşuma şüpheli bir gözle bakmıştır. İronik olarak inanmadığı her şey gözlerinin önünde gerçekleştiği halde, yeni yeni efsanelere inanmayı reddeder.

Nami sürekli olarak tayfaya dümeni nasıl idare edecekleri ya da yelkenlerin ne durumda olacağı gibi konularda emirler verir. Eğer hedeflerindeki adanın tehlikeli olduğunu düşünürse, Luffy'yi (genellikle Usopp ve Chopper ile birlikte) oraya gitmemesi için ikna etmeye çalışır. Her ne kadar patronluk taslamayı sevse de, ciddi konularda Luffy'nin emirlerini yerine getirir. Korkak biri olmasına rağmen, birçok kişi tarafından "cesur bir kadın" olarak görülür. Nami sadece tayfası için doğru olan şeyi yapacağı zaman cesaret gösterir. Her gün karşılaştıkları tehlikelerin farkındadır ve tayfa arkadaşlarına nazaran başlarına bela olabilecek kişileri (Savaş Lordları gibi), tahmin edebilir, fakat Robin'in kadar engin bilgilere sahip olmadığı için bireysel olarak güçlü olan kişiler (Denizci Amiralleri gibi) ve oluşumlar (Dört İmparator gibi) hakkında net yorumlar yapamaz. Bazen şeytani ve kurnaz bir yapıya bürünebilir. Tayfa içerisinde, her ödül yükselişinde gözle görülür bir şekilde endişelenen ve üzülen tek kişidir.

Üvey annesinin ölmesi ve kendisinin Arlong'un kölesi olarak hapsedilmesi Nami'yi derinden etkilemiştir. Nami zaman zaman Arlong'un tayfasının ona yaptığı kötü muameleyi ve Arlong'dan köyünü satın almak için para çalmaya çalışırken yaşadığı zorlu dönemi hatırlar. Nami köyü satın almakta başarısız olunca, bu durum onu tamamen bitirmiştir. Sonrasında Genzo ve diğer köylüler Arlong'a kafa tutarak ölmeye gittiklerinde, Nami bunu kaldıramamış ve Luffy onu durdurana kadar omzunda yer alan Arlong Korsanları'nın simgesi biçimdeki dövmesini bıçaklamıştır. Deneyimleri Nami'de bir sürü acı verici anıya neden olsa da, Nami bunların hepsini en derinlerine gömmeyi başarmıştır. Fakat yine de balıkadamlara karşı korku ve güvensizlik duymaya devam etmiş, Balıkadam Adası'na gidene kadar da bunu aşamamıştır. Şu an sadece Arlong'a karşı kin beslemektedir.

İki yıllık zaman atlamasının ardından Nami artık tayfa üyelerinin vurdumduymaz tavırlarına önceden olduğu gibi aşırı tepki vermemeye ve hatta onlara vurmamaya başlamıştır. Hatta daha önceden olsa kızacağı olaylarda bizzat bulunmaya gönüllü bile olmuştur. İki yıllık süreç Nami'yi eskisinden biraz daha az korkak yapmış ve yeteneklerine güvenmesini sağlamıştır. Sahte Nami, onun kafasına bir silah dayadığında bunu gayet sakin bir şekilde karşılamıştır. Ancak Nami'nin kendine olan bu güveni paradoksal gibi görünmektedir. Zira Nami, kendisi zayıf biri olmadığını ancak “korkak bir kedi” olduğunu düşünmektedir. Usopp ile birlikte ortada bir misilleme tehdidi olmadığından, Baby 5 ve Buffalo'yu indirebileceklerini söylemiştir. Nami bazı eski huylarını halen taşımaktadır. Büyük bir tehlike karşısında (Örneğin; Sanji, Koca Ana'nın gemisine saldırmaya karar verdiğinde) panik yapar ve hala bir para delisidir. Alkolden etkilenmez, kutlamalar esnasında ne kadar içerse içsin, asla sarhoş olmaz.

Jaya'da gösterildiği üzere Nami, böcek ve örümceklerden aşırı derecede korkar. Usopp onun sırtında dolaşan bir tarantula olduğunu söylediğinde, Nami şiddetli bir çığlık atmış ve paniğe kapılmıştır. Güney Kuşu arayışı devam ederken ortaya daha çok böcek çıkmış, bu nedenle Nami avın geri kalanında korkarak dolaşmıştır. Nami'nin bu fobisi, Sanji'yi geri almak için gittikleri Tüm Kek Adası'nda dev karıncalarla karşılaştıkları zaman yeniden kendini göstermiştir (bu kısımlar sadece animede vardır). Tayfa arkadaşları dev karıncalar ile savaşırken, Nami onlara dayanamayacağını söylemiş ve kaçmayı tercih etmiştir.

Nami, zaman zaman Nami keyifli aktiviteler yaparken görülür. En çok yaptıkları; şemsiye gölgesinde güneşlenmek ve bir şezlonga uzanarak bir şeyler okumaktır. Bu gibi rahatlatıcı şeyler yaptığı zamanlarda çıplak ayaklı olmayı sever. Bununla birlikte, dinlenme zamanlarında rahatını artırmak için mayo ya da bikini giyer. Bazen Bin Güneşli''nin havuzunda yüzdükten, sonra şezlonguna uzanarak keyif yapar. Aslında bunu sevdiği ilk olarak Enies Lobi Sonraki Arkı'ndaki bir havuz partisinde yapması ile görülmüştür. Hatta ilk aranma posterinde bikinili bir fotoğrafı vardır. Bazı zamanlar güvertede Robin'e eşlik eder veya Sanji tarafından yapılan ferahlatıcı bir atıştırmalığın ya da içeceğin tadını çıkarır. Tayfanın çocuksu ruhlu elemanlarının gürültü yapması ise onu fena halde rahatsız eder.

Nami, Hasır Şapka Korsanları'na resmen katılmadan önce oldukça gergin biriydi, çünkü saklaması gereken birçok şey vardı. Ancak Arlong Park Arkı'ndan sonra, nihayet gevşeyebilmiş ve hırsızlık yaptığı dönemde kullandığı basit ve mütevazı kıyafetler ile botlar yerine daha şık ve açık kıyafetler giymeye başlamıştır. Sandaletin anavatanı Nami'nin yaşadığı Conomi Adaları olduğu için, bu dönemden sonra her zaman sandalet giymeyi tercih etmiştir. Ayrıca artık Arlong Korsanları'nın simgesi olan dövmesini gizlemek zorunda olmadığı ve hatta çok şık bir dövmeye sahip olduğu için üst kısmına kolsuz kıyafetler giymiştir. İki yıllık zaman atlamasından sonra, arkadaşlarından biri olan Pappag tarafından yaratılan popüler ve şık bir giyim markası olan Criminal marka kıyafetler de giymeye başlamıştır. Buna ek olarak, Sanji onu daha kışkırtıcı kıyafetlerle görmekten zevk duyduğu için ve Su 7 Sagası boyunca aşırı derecede açık kıyafetler giymiş, bu yüzden Paulie, Nami'yi fahişe olarak nitelendirerek, azarlamıştır. Evlilik fikrine karşı olmasına rağmen, Korku Barkası'nda Absalom tarafından kendisine giydirilen gelinliği beğendiğini belirtmiştir.

Nami, tehlikeli anlarda kıyafetlerini parçalamaktan ya da çıkarmaktan çekinmez. Örneğin; kendisini kovalayan Zala'dan kaçabilmek için zaten zarar görmüş olan dansçı elbisesinin eteğini yırtmış, Sütlü Yol'da dalış yapmak için gömleğini çıkarmış, Kumadori onu yakaladığında ve ölümcül darbeyi vurmak üzere olduğunda üzerindeki kot ceketi çıkararak kendini kurtarmıştır. Ancak sahip olduğu kıyafetlere sadece kendisi zarar verebilir. Davul Adası Arkı'nda, Luffy'ye verdiği ceketin geldiği son hali görünce ona tekme tokat girişmiştir. Kendi kıyafetlerinin yanı sıra, başkalarının kıyafetlerini de parçalamaktan geri durmaz. Robin'in kelepçelerini açacak anahtarı bulmak için yerde bilinçsiz bir şekilde yatan Kalifa'nın kıyafetlerini parçalamıştır. Tüm Kek Adası Arkı'nda, kıyafetleri Jinbe tarafından yakılınca, hiç vakit kaybetmeden yakınlardaki başka bir mahkumun üzerinde olan kıyafetleri giymiştir. Nami durum gerektirdiğinde başka insanların kıyafetlerini ödünç alır. Küçük Bahçe Arkı'nda Usopp, onu kurtarmak için yakmak zorunda kalınca Nami'nin kıyafetleri de yanmış ve üzerinde sadece siyah bir sutyenle kalmıştır. Bu yüzden de gemiye varana kadar giymek üzere Sanji'den ceketini ödünç istemiştir.

Nami serideki tuhaf şeylere rastlayınca çok şaşırır ve tayfanın geri kalanı kendisi gibi şaşırmayınca onlara bağırır. Luffy birkaç kez Nami'ye böyle şeylere alışması gerektiğini söylemiştir. Fakat bu öneri bir işe yaramamıştır. Nami, tayfa arkadaşı olan Chopper'i ve konuşan insansı hayvanlardan oluşan Mink Kabilesi'ni görmüş olmasına rağmen, Tüm Kek Adası'nda insan kıyafetleri giymiş konuşabilen bir timsah görünce şoka girmiştir.

Para Aşkı
Nami son derece açgözlüdür. Para ve hazine elde edebilmek için her şeyi yapar ve her türden tehlikeye atılmayı göze alır. Paraya olan bu derin tutkusu; fakir bir hayat sürmesi ve kendisini evlat edinen üvey annesinin ona sevgisinden başka verecek bir şeyi olmamasından kaynaklanmaktadır. Yani Nami'nin paraya olan takıntısı asıl tetikleyen şey de; paraları olmadığı için annesinin öldürülmesidir. Nami hayatının büyük bölümünde köyünün özgürlüğünü satın alabilmek için sürekli hırsızlık yaparak para elde etmiştir. Nami'nin para için yapmayacağı tek şey, arkadaşlarından birini satmaktır. Karşılığında nasıl bir bedel verilirse verilsin, bunu asla yapmaz. Arkadaşlarını satmasa da, yeri geldiğinde onları borçlandırır (örneğin ceketini yırttığı için Luffy'den para istemiş ve kılıç almak için ondan para isteyen Roronoa Zoro'ya faizle 100.000 Beli borç vermiştir). Nami masraflarının fazla olduğunu belirterek verdiği borçlara %300 faiz işletir. Tayfanın bütün muhasebesi Nami tarafından yapılır ve elde edilen tüm gelir onun elinin altındadır. Tayfa üyelerinin nelere para harcadıklarını çok iyi bilir ve elinden geldiğince onların harcama yapmalarına engel olmaya çalışır. Tayfa üyelerinin boş yere para harcadıklarını ya da gelir elde etme fırsatını teptiklerini öğrendiğinde ise çok sinirlenir. Nami'nin paraya olan sevdası o kadar ileri bir seviyededir ki, sekiz yaşındaki bir çocuğu bile onun aile mirasını ele geçirebilmek için ayartmaya çalışmıştır.

"Tek başıma olduktan sonra, hazineyi ne yapayım? Bunun yerine hiçbir şeyim olmamasını tercih ederim."

-Nami'nin, Camie için hazinesini gözden çıkardığında söylediği bir söz

Nami ne kadar inkar ederse etsin, arkadaşlarına sadakati, paraya verdiği önemden çok daha fazladır. Barok Örgütü yenildikten sonra Igaram ile yaptığı 1.000.000.000 Beli değerindeki anlaşmadan vazgeçmiştir (yine de bunu yaparken üzülmüş ve sonradan şikayetçi olmuştur). Ayrıca Charlotte Lola'ya hazine vermek istemiş ve Camie'yi köle olmaktan kurtarmak için Korku Barkası'ndan çaldıkları 200.000.000 Beli değerindeki hazineyi gözden çıkarmıştır.

Cesareti
Nami her ne kadar korkak biri olsa da, gerektiğinde arkadaşlarının ve zarar gören masumların yanına durur. Alabasta Sagası'nda sırf Nefertari Vivi ile olan dostluğu nedeniyle Barok Örgütü'ne karşı olan mücadeleyi desteklemiştir. Su 7 ve Enies Lobi Arkları'nda meydana gelen savaşlara katılmasının asıl nedeni, Robin'i kurtarmak istemesidir. Korku Barkası Arkı'nda da iki kez kaçmayı reddetmiştir. İlkinde Lola'ya saldıran Absalom nedeniyle, ikincisinde ise Bartholomew Kuma ile tayfasının yüzleşmesi esnasında kaçmamıştır. Nami'nin cesareti bazı zamanlarda şaşırtıcı olabilmektedir. Örneğin Sanji'yi geri almak için bir İmparator'un bölgesine girecek olan gruba katılmaya gönüllü olmuştur. Yine de Nami'nin cesaretine verilecek en iyi örnek; Enel'e karşı gelmesidir. En başta tüm güçlü savaşçıların Enel'in oyununda ona karşı kaybettiğini görünce çok korkmuş ve onun gemisine binmeye razı olmuştur, ancak sonradan Enel'in Gökada'yı yok etme planını duyunca ona karşı gelmiştir.

Merhameti
Nami her ne kadar sempatik kişilik özelliklerinin çok azına sahip olsa da, başkaları hakkında üzücü şeyler duyduğunda onlarla en çok empati yapabilir ve onlara şefkatle yaklaşabilir. Hasır Şapkalar'ın en duygusal üyelerinden biridir ve başkalarının hislerini çok iyi anlar. Bununla birlikte, Arlong'un tayfasının bir parçası olduğu dönemlerde yoğun şekilde acı çekerken bunu çok iyi saklayabilmiştir. Nojiko, Bell-mére'nin ölümünden beridir Nami'nin ağladığını hiç görmediğini söylemiştir. Nami'nin, Bell-mére'nin ölümünden sonra ilk kez ağlaması; köyünün Arlong tarafından yok edileceğini anlaması ve bunun üzerine Luffy'den yardım istemesi ile olmuştur.

Nami son derece affedici biridir. Başta Luffy'yi, Chocho'nun sahibinin dükkanını yıktığı için suçlamış, ancak Luffy'nin köpek için dükkanda kalan son yiyeceği kurtardığını gördüğünde öfkesi hemen geçmiştir. Nami, uzun yıllar boyunca kendisine zarar vermiş olan Hatchan ve çektiği acıların baş sorumlularından biri olan Jinbe'yi bile affetmiştir, ki tayfanın diğer üyeleri özellikle Hatchan'a Nami'ye yaptıklarını nedeniyle kin gütmekteydi. Nami bunlara ek olarak Tüm Kek Adası'nda yaşadıkları tüm endişe ve acılardan dolayı Sanji'yi asla affetmeyeceğini söylemiş, ancak Çay Partisi'nden kaçarken kendisini düşmekten kurtardığı için mutlu olduğunu dile getirmiştir.

Nami sahip olduğu bu yüksek merhamet duygusunu gerektiğinde tayfadaki arkadaşlarını rahatlatmak için kullanır (ironik şekilde bu yaptığı işe yaramaz, hatta ters etki gösterir). Usopp'un tayfaya geri dönüp dönmemesi tartışılırken bu durum açıkça görülmüştür. Nami'deki bu derin merhamet ve empati duygusu, onun maddi yöndenkendisine bir fayda sağlamayacak insanlara yardım etmeye istekli olmasına neden olur. Punk Hazard'daki çocukların Caesar Clown'un devleştirme deneylerinde denek olarak kullanıldıklarını öğrendikten sonra bu çocukları kurtarmaya kendinden emin bir şekilde karar vermiş ve çocukların güvenliklerini garanti altına alınana kadar adadan ayrılmayacağını söylemiştir. Kıvırcık Şapka Korsanları'nın bir üyesi olarak Zo'ya ilk geldiğinde, Canavar Korsanları'nın yaptığı vahşeti görünce Wanda ve diğer Mink Kabilesi mensuplarının yaralarını tedavi etmek etmek için yardımcı olmuştur. Mink Kabilesi'nin hayatlarını ve ülkelerini tehlikeye atmak pahasına Raizo'yu koruduklarını öğrendiğinde ağlamıştır.

Nami'nin Punk Hazard Arkı sırasında çocuklara karşı yumuşak bir tarafı olduğu ortaya çıkmıştır. Arkadaşları ile birlikte Bisküvi Odası'ndan kaçarken, dev çocukların yardım için yalvarmaları üzerine durmuş ve ağlayarak kendinden yardım isteyen çocukları asla geri çeviremeyeceğini söylemiştir. Kozuki Momonosuke'ye bir prens gibi davranmış, çocuğun sapkın davranışlarını anlamamış (ya da anlamamış gibi yapmış), ona Momo-chan diye hitap etmiş ve kendisi ile birlikte yatağında yatmasına izin vermiştir. Oda, Nami'nin bir korsan olmasaydı, çocuk bakıcısı olacağını belirtmiştir. Koca Ana'nın Çay Partisi'nde ona ve arkadaşlarına ettiği yardımlara rağmen Caesar'ı asla affetmeyeceğini söylemiştir, Caesar kalbini geri aldıktan sonra, Nami ona Punk Hazard'da çocuklar üzerinde yaptığı deneyleri hatırlatmış ve onun bir çöp olduğunu söylemiştir.

Moda Takıntısı
Nami diğer tayfa üyeleri gibi sürekli aynı kıyafetleri giymediği için modaya karşı saplantılıdır. Aslında Nami'nin böyle bir huyu yoktu. Bu durum Şurup Köyü Arkı'ndan sonra kendini göstermiştir. Alışverişe gittiğinde, enfes butiklere uğrar ve daha rahat bir şey aradığını belirterek için birçok kıyafeti dener.

Kibri
Nami bazen fazlasıyla kibirli biri haline gelebilmektedir. Davy Back Dövüşleri esnasında, kendisinin "çok sevimli" olduğunu söyleyerek Foxy Korsanları'nın kesinlikle onu seçeceğini söylemiş, ancak Usopp öyle bir şey olmayacağını söylediğinde bundan rahatsız olmuştur. Tevazu eksikliği olduğundan bazı zamanlarda gerekmediği halde kendini şiddetli şekilde savunma moduna girer. Paulie herkesin önünde üstünü değiştirdiği için ona öfkelenince, üzerini değiştirebileceği tek bir vagon olduğunu söyleyerek omuz silkmiştir. Punk Hazard'da dış dünyadan bihaber olan Kin'emon, onu üzerinde sadece bir bikini giymiş olarak görünce soyunduğunu sanmış, ancak Nami bunun "moda" olduğunu iddia etmiş ve Kin'emon'un aslında bundan hoşlandığını düşünmüştür.

Nami vücudunu sergilemek konusunda cimri değildir ve giymesi cesaret isteyecek türden bikiniler giyer. Kendisine ödeme yapıldığı sürece de fotoğraflarının çekilmesine izin verir. Sık sık güzelliği ön plana çıkararak erkeklerle flört eder ve kendini çaresizmiş gibi göstererek cinsel çekiciliğini kendi yararı için kullanır. Erkeklerin kendisini tamamen çıplak görmelerine bile aldırmaz. Ancak kendisini çıplak gören her kişiye 100.000 Beli borç çıkarır. Sıklıkla Sanji'nin ona olan bağlılığından faydalanır. Nami kendisinin düzgün ve modaya uygun bir "hanımefendi" olduğunu iddia ederken, arkadaşları onun açık kıyafetler giymekte sakınca görmeyen
kaba biri olduğunu söylemektedir.

Nami her ne kadar vücudunu sergilemekte sakınca görmese de, erkekler tarafından bir obje olarak görülmekten nefret eder. Sarquiss'in onu parayla satın almaya çalışmasına ve Korku Barkası'nda Absalom'un onu taciz ve takip etmesine oldukça sinirlenmiştir. Absalom'a kendini dikizletmek için açık şeyler giymediğini ve bir et parçası gibi muamele görmeyi asla kabul etmeyeceğini söylemiştir.

Yetenek ve Güçleri

Genel Bakış
Hasır Şapka Korsanları'nın rotacısı olan Nami, geminin denizde yaptığı yolculuğun güvenliğinden sorumludur. Ayrıca tayfanın fiili hazinedarı olarak hareket eder, tayfanın elindeki parayı yönetir ve yeni bir yere ulaştıklarında tayfa üyelerine harcayacakları parayı verir.

Nami, tayfanın eğitimli aşçısı Sanji hariç olmak üzere, temel yemek pişirme bilgilerine sahip olduğu bilinen tek tayfa üyesidir (bunu da muhtemelen Bell-mère'den öğrenmiştir). Sanji tayfaya katılmadan önce Nami, belli bir ücret karşılığında tayfa için yemek pişirmeyi kabul etmiştir ve Sanji'nin yokluğunda bu görevi yerine getirmeye devam etmektedir. En başlarda bu hizmeti sadece para karşılığında yaparken, Luffy sırf para ödememek için tayfaya zehir tadında yemekler yapınca, Nami de yemek pişirme görevini ücretsiz yapmayı kabul etmiştir. Sanji'nin Bin Güneşli'de bıraktığı tariflerinden birini kullanarak çok lezzetli bir balık yemeği yapabilmiştir.

Nami'nin güçlü bir iradesi vardır. Koca Ana'nın Kral Haki patlamasından etkilenmemiştir

Fiziksel Yetenekleri
Nami, çocukluğundan itibaren Arlong Korsanları'ndan köyünü geri almak için tehlikeli korsanlar da dahil olmak üzere çok sayıda insandan para çalmış, bu sert ve bazen son derece acımasız olabilen deneyimler ona çok yüksek düzeyde fiziksel yetenekler kazanmıştır. Su 7'deki binaların çatılarının arasındaki geniş mesafeleri kolaylıkla atlayabilmesi, Nami'nin olağanüstü çevikliğe ve inanılmaz bir bacak gücüne sahip olduğunu göstermektedir. Muazzam bir dayanıklılığa sahip olan Luffy'ye attığı yumruklar ile onun suratında kanlı morluklar oluşmasına sebep olabilir (bu aslen komedi unsuru olarak kullanılmaktadır ve Nami'nin gerçek gücünü temsil etmez). Havaistan'daki bir sahnede, kendisinden çok daha büyük olan ağır bir çantayı ve Haredas'ı aynı anda kolaylıkla taşırken görülmüştür.

Nami dövüşmek konusunda tayfanın diğer üyeleri kadar yetenekli olmasa da, zayıf düşmanları karşı başarıyla mücadele edebilir. Bir Denizci subayı tarafından yakalandığında onu güçlü bir yumrukla indirmiş ve bir başka Denizci askerini de tekme atarak yenmiştir. Kalifa ile olan dövüşünde, suikastçının yaptığı Parmak Tabancası saldırısına dayanabilmiştir, ki aynı teknik güçlü bir ustabaşı olan Paulie'yi yere yıkmıştır. Ayrıca Deli Yeşil isimli bitkinin yaydığı toksinleri soluduğu halde ölmemiştir. Bu bitkinin yaydığı toksinler son derece zehirlidir ve tekrar tekrar solunduğunda kişiyi hızlı bir şekilde öldürebilir. Ayrıca zayıf görüntüsüne rağmen oldukça dayanıklıdır. Koca Ana Korsanları'nın en güçlü üyelerinden biri olan Charlotte Cracker ile 11 saat boyunca mücadelede eden Luffy'ye tüm bu süre boyunca destek olmuştur.

Nami sopa kullanmakta oldukça yetkindir ve İklim Aygıtı'nı edinmeden önce sıklıkla kendini savunmak için uzun bir sopa kullanırken görülmüştür. Bununla birlikte, genellikle denizde karşılarına çıkan düşmanlar korkunç derecede güçlü oldukları için, onların yenilmesi konusunda tayfa arkadaşlarına güvenir. Ayrıca halat kullanımı ve düğüm atma konularında da uzmandır. Luffy'yi kolaylıkla arkasından yakalayıp, bağlayabilmiştir.

Nami, Havaistan'da iki yıl boyunca aldığı kapsamlı eğitimin ardından, fiziksel açıdan oldukça gelişmiş ve İklim Aygıtı üzerinde edindiği dövüş becerileri ile daha güçlü rakiplere karşı kendi başına mücadele edebilecek seviyeye gelmiştir. Örneğin, sıradan bir insandan on kat daha güçlü olan bir balıkadamın sinsi bir şekilde yaptığı bir saldırıyı kolayca saptırabilmiştir. Wanda kendisine ani bir saldırı yaptığında bunu engelleyebilmiş, araya girmek isteyen Sanji ve Brook'u durdurarak Wanda'yı tek başına etkisiz hale getirmeyi başarmıştır (bu olayda Wanda'nın zehirli gaz yüzünden zayıf durumda olduğu da göz önüne alınmalıdır). Ayrıca daha önceden Carrot ve Chopper tarafından aradan çıkarılmış, Koca Ana'nn güçlü kızlarından bir olan Charlotte Brûlée'yi de yenmiştir.

Punk Hazard'da Nami'nin insanüstü bacak gücüne sahip olduğu gösterilmiş. Sanji onun vücudundayken Caesar'ın bir grup adamını kendine ait olan tekme tabanlı dövüş stilini kullanarak yenmiştir. Ayrıca dondurucu derecede soğuk olan suyun içerisinde CP-9'un insanüstü tekniklerinden biri olan Ayyürüyüşü'ne benzeyen "Mavi Yürüyüş" isimli tekniğini yapmış, bu teknikten ötürü Nami'nin bacak kaslarında herhangi bir sorun olmamıştır.

Nami iki yıllık süreçte gücünü ve çevikliğini artırmış olsa da, güçlü biri sayılmaz. Sanji onun vücudundayken Smiley'in gazından koşarak kaçmaya çalışmış, bir süre sonra ise Nami'nin vücudunun uzun süre yüksek hızda koşmaya dayanamayacağını söylemiştir.

Rotacılık ve Haritacılık Bilgisi
Nami son derece yetenekli bir rotacı ve haritacıdır. Balıkadamların bütün ırklardan üstün olduğunu düşünen Arlong bile, Nami'nin bu yeteneklerinin bir balıkadama denk olduğunu söylemiştir. Nami'nin Arlong Park'taki odasınında hem batimetrik, hem de coğrafik haritalar olduğu görülmüştür. Bu da onun haritacılık yeteneklerinin de olduğunu göstermektedir.

Nami, kesin bir hareket tarzını tahmin edebilmek için gerekli olan gelişmiş denklemleri sadece birkaç dakika içinde formüle edebilir, ancak bunu yaparken kalem ve kağıt kullanmaya ihtiyaç duyar. Vivi'ye göre Nami, havadaki değişiklikleri "vücudu ile" hissetmek gibi olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Nami yüksek ateşte hasta bir şekilde yatarken bile, Büyük Hat'tın asla tahmin edilemeyen siklonlarının ortaya çıkacakları zamanı bilebilmiştir. Bu durum Nami'nin rotacılık ve haritacılık konusundaki uzun yıllara dayanan bilgi birikimi ile birleştiğinde, onu aynı zamanda bir meteoroloji da uzmanı da yapmaktadır. Nami sadece çeşitli normal hava koşullarını sürekli ve doğru bir şekilde tahmin etmekle kalmaz, aynı zamanda Büyük Hat'tın neredeyse doğal olmayan, öngörülemeyen ve açıklanamayan hava koşullarını bile önceden kestirebilir.

Nami'nin bu özellikleri, Enel ile olan mücadelesinde onu korumuştur. Gümbürtü Meyvesi kullanıcısı olan Enel'in yıldırım temelli saldırılarının çoğunu, sadece ilk kullandığı İklim Aygıtı ile ürettiği "Yıldırım Topları"nı kullanarak saptırabilmiştir. İki yıllık süreçte Haredas'ın da yardımıyla Yeni Dünya iklimi üzerinde çalışmalar yapmış ve bu da onun rotacılık yeteneklerine katkı sağlamıştır. Caribou bile Balıkadam Adası'na yapılan yolculuk esnasında Nami'nin rotacılık yeteneklerini övmüştür.

Hırsızlık ve Yankesicilik Yetenekleri
Nami, rotacılık becerilerinin yanı sıra, mükemmel bir hırsız ve usta bir yankesicidir. Anahtar gibi küçük eşyaları, sahiplerine çaktırmadan onlardan çalabilir. En dikkate değer hırsızlığı, köyünden ayrılmadan önce, limanda yanından geçtiği bütün köylülerin cüzdanlarını çalmasıdır. Nami bu hırsızlığını itiraf edene kadar ne köylüler, ne de Hasır Şapkalar onun bu yaptığının farkına varamamıştır.

Nami artık bu yeteneğini, diğer korsanlardan ve bazen de devlet çalışanlarından bir şeyler çalmak için kullanır. Genellikle dövüşmekle meşgul olan düşmanların gemilerine veya üslerine gizlice girerek, onların sahip olduğu tüm değerli eşyaları çalar. Hırsızlıktaki yeteneği Dünya Hükümeti tarafından bile bilinmektedir ve bu yüzden ona "Hırsız Kedi" lakabı takılmıştır.

Finans Uzmanlığı
Nami, paraya olan düşkünlüğünden dolayı Hasır Şapkalar'ın finansal işlemlerini yürüttüğü için, finans konusunda oldukça güçlü bir hafızaya sahiptir. Alışveriş yaparken sıklıkla dükkan sahipleri pazarlık yapma eğilimindedir ve genelde dükkan sahiplerinin sunduğundan daha fazla indirim talep eder. Su 7'deki banka görevlisinin Gökada'dan getirilen hazine için 100.000.000 Belilik teklifine karşılık, banka görevlisi ile ustaca müzakere ederek hazineyi 300.000.000 Beli karşılığında satabilmiştir. Ayrıca Viski Tepesi'nde işbirliği karşılığında Vivi'den 1.000.000.000 Beli talep etmiş, ancak daha sonra Alabasta İç Savaşı sona erdikten sonra, Vivi ile arasındaki dostluk nedeniyle bu parayı almaktan vazgeçmiştir.

Müzakere Yeteneği
Nami gerektiğinde çok inandırıcı olabilir ve çok iyi numara yapabilir. Bu da yaptığı müzakerelerde ona avantaj sağlar. Çoğu zaman Hasır Şapkalar'ın çoğu adına müzakere etmesine rağmen, genellikle arkadaşları tarafından bu müzakereleri kendi yararı için yapmakla suçlanır. Nami finansal müzakereler konusunda uzman olsa da, genellikle Hasır Şapkalar'ın elinde pazarlık yapacak kadar değerli şeyler olmaz. Bu yüzden bu yeteneğini başkaları ile iyi ilişkiler kurmak ve onlardan faydalanmak için kullanır. Bu durumun en büyük faydalarından biri, manipüle edilen kişilerden yararlı bilgiler elde edilmesi ve elde edilen bu bilgiler ile harika şeyler başarılmasıdır.

Nami'nin manipüle yeteneklerine verilebilecek örnekler; Luffy'nin ve tayfanın güvenini kazanarak Going Merry'yi çalması, Viski Tepesi'nde Vivi ile Barok Örgütü'nün ajanlarından korunması karşılığında anlaşma yapması, Su 7'deki banka personeli ile pazarlık etmesi, Lola'nın zombisi ile arkadaş olarak onu kandırması, Havaistan sakinlerinin duygularına oynayarak yediği haltları affetmelerini sağlaması ve hatta onları kandırarak, kendisine bir ev vermeye ve iki yıl boyunca onu eğitmelerine ikna etmesidir. Hatta Havaistan'dan kaçabilmek için rehin aldığı Haredas'ı, kendisine Hava Topları ve Yeni Dünya'nın değişken iklimleri hakkında eğitim vermesi için ikna etmeyi başarmıştır. Lola tarafından kendisine verilen Yaşam Kartı ile Ayartan Orman'daki homileri, kendisini ve Luffy'yi, Cracker'e karşı korumaları için kullanmıştır. Daha sonra da King Baum'u, düğünden sonra Koca Ana Korsanları'ndan kaçmalarına yardım etmeye ikna edebilmiştir. Ayrıca Zeus'un oburluğundan faydalanarak onu yıldırım bulutları ile beslemiş ve bu durumu avantaja çevirerek Zeus'u kendi hizmetkarı yapmıştır.

Hava Sanatı
Nami'nin dövüş tarzı, esasen "Hava Sanatı" olarak da bilinen bir stildir. Elindeki İklim Aygıtı vasıtasıyla çevresindeki hava koşullarını kullanabilir. Sahip olduğu meteoroloji bilgileri sayesinde son derece yıkıcı saldırılar yapabilir.

İklim Aygıtı
Nami ilk olarak Usopp'un ona verdiği İklim Aygıtı ile havayı manipüle etme yeteneği kazanmıştır. Ancak bu ilk İklim Aygıtı kusurluydu, çünkü partilerde insanları eğlendirmek için yapılmıştı. Yine de Nami, hava konusundaki muazzam uzmanlığı sayesinde bu alet ile tehlikeli ve kullanışlı teknikleri yapabilmiştir. Hava yoğunluğu farkı ile seraplar oluşturmuş ve yıldırımlar atabilmiştir. Bu yaptıkları nedeniyle Bayan Çiftparmak onun bir sihirbaz olduğunu düşmüştür.

Mükemmel İklim Aygıtı
Gökada Arkı'dan sonra Usopp, İklim Aygıtı'nı Kadranlar ile geliştirerek Mükemmel İklim Aygıtı'nı yapmıştır. Nami bu alet ile havaya çok daha etkili şekilde müdahale edebilmiş ve İklim Aygıtı ile yapabileceği tekniklerin daha güçlü ve daha yeni versiyonlarını kolayca yapabilmiştir. Bu alet, kalabalık Denizci birliklerini dağıtacak ve bir CP9 ajanı olan Kalifa'yı yenebilecek güçlüydü. Tüm bu özelliklerine rağmen, Mükemmel İklim Aygıtı da kusurluydu. Nami, yarattığı yıldırımları kontrol edemiyordu ve istemeden de olsa arkadaşlarına zarar verebiliyordu.

Büyülü İklim Aygıtı
Nami, iki yıllık zaman atlaması esnasında yeteneklerini büyük ölçüde geliştirmiş ve Enel'in bir saldırılarıyla karşılaştırılabilecek kadar güçlü yıldırım saldırıları yapabilecek duruma gelmiştir. Gelişmiş yeteneklerine ek olarak, artık Mükemmel İklim Aygıtı'nın bir üst versiyonu olan Büyülü İklim Aygıtı'nı kullanmaktadır. Nami bu yeni alet sayesinde artık kendini tamamen görünmez hale getirebilmekte ve mermi gibi gidebilen güçlü rüzgarlar atabilmektedir.

Nami, bu yeni alet ile hava olaylarını daha yaratıcı ve etkili bir şekilde kullanabilir. Geniş bir bulut kümesi yaratabilir ve bu bulut kümesinin içinden doğruca istediği kişilere yıldırımlar gönderebilir. Çeşitli hava küreleri yaratarak duruma uygun şekilde kullanabilir. Örneğin ısı topları kullanarak etrafındaki karı eritebilmiş ve kar tabanlı bir gücü olan Monet'e zarar verebilmiştir. Nami bu yeni aletini sadece dövüşlerde değil, günlük işlerinde de kullanır. Aletin gücü ile duş alabilir ya da üzerinde yolculuk yapılabilecek deniz bulutundan oluşan yollar yaratabilir. Normalde Mavi Deniz'de oluşmayacak deniz bulutlarını oluşturabilmesi, aleti ne kadar ustalıkla kullandığına bir kanıttır.

Nami'nin Büyülü İklim Aygıtı'nı elinde çok tutmadığı halde nasıl bu derece efektif kullanabildiği bilinmemektedir. Zira hiçbir hareket yapmadan, sadece teknik adı söyleyerek saldırı yapabilmektedir. Büyülü İklim Aygıtı'nın en dikkat çekici özelliği, Nami'ye yıldırımları ve diğer hava olaylarını kullanmakta çok daha fazla özgürlük sağlamasıdır. Bu durum ilk olarak Nami'nin gökyüzündeki Baby 5 ve Buffalo'ya yaptığı saldırıda görülmüştür. Ayrıca banyo yaparken kendisini gözetlemeye çalışan erkeklere de neredeyse bilişsel bir hisle elektrik verebilmektedir. Havayı manipüle etme becerileri, sihir veya ninjutsu kullanıyormuş gibi görünse de, Nami yaptığı şeyin sadece kimyasal reaksiyonları kullanmak olduğunu söylemiştir.

İkinci Model Büyülü İklim Aygıtı
Büyülü İklim Aygıtı, Usopp'un Pop Yeşilleri ve Franky'nin yeni modifikasyonları ile daha da geliştirilmiş ve ortaya Büyülü İklim Aygıtı'nın ikinci modeli çıkmıştır. Bu yeni Büyülü İklim Aygıtı'nın "Havaistan'ın biliminin doruk noktası" olduğu belirtilmiş, Usopp bu aletin "yüzyılın en büyük buluşu" olduğunu söylemiştir. Büyülü İklim Aygıtı artık üzerine uygulanan basınca göre boyut değiştirebilir ve şekil alabilir. Bu yüzden artık kullanımı çok daha kolaydır. Ayrıca kullanıldığında havada bazı desenler bırakır ve bu yüzden büyülü bir değnek hissiyatı yaratır. İronik olarak Usopp, Havaistan teknolojisi kullanılarak yapılmış ilk Büyülü İklim Aygıtı'nın çalışma prensibini tam olarak anlayamamış ve onu "sihirli bir değnek" olarak görmüştür.

Nami bir homi olan Zeus'u ele geçirdikten sonra, onu bu aletin içine hapsetmiştir ve gerektiğinde yıkıcı yıldırım saldırıları yapmak için onu kullanmaya başlamıştır.

Ek Bilgiler

- Nami'nin ilk tasarımında sol kolunun ve sağ ayağının mekanik olması ve silah olarak büyük bir balta kullanması düşünülmüştür. Aşağıda görebilirsiniz;


- - Tayfanın diğer üyelerinde olduğu gibi Nami'nin de kendine özel bir korsan simgesi vardır. Aşağıda görebilirsiniz;


- 97. bölümde Nami'nin denediği kıyafetlerden biri, Robin'in Alabasta'da giydiği kıyafetin neredeyse aynısıdır. Denediği bir başka kıyafet de Boa Hancock'un prototip çizimlerinden birine benzemektedir.
- Nami, Luffy'nin çok kıymetli olan hasır şapkasını emanet ettiği az sayıda kişiden biridir.
- Nami, Luffy'den önce bir başkasını tayfaya davet eden tek kişidir. Luffy sormadan önce, Chopper'e tayfaya katılmasını teklif etmiştir.
- Nami, One Piece Popüler Karakterler sıralamasında 8. sıradadır. Bu sıra onu serideki en popüler kadın karakter yapmaktadır.
- Oda'nın karısı Çiaki İnaba, Jump Festa 2002'de Nami kılığına girmiştir.
- Oda'ya Nami'nin kime aşık olacağı ya da kimin ona aşık olacağı sorulmuş, Oda ise Hasır Şapka Korsanları arasında herhangi bir aşk ilişkisi olmayacağını belirtmiştir.

SBS Tabanlı Ek Bilgiler
- Nami fiziksel olarak tayfanın en güçsüz üyelerinden biri olmasına rağmen, Luffy'yi döverek perişan edebilmektedir. Oda, Nami'nin aslında Luffy'nin ruhunu dövdüğünü söyleyerek konuya bir açıklama getirmiştir.
- Nami'nin en sevdiği yiyecekler portakal ve diğer meyvelerdir. En sevmediğin yiyecekler ise, meyvelerin başka besinlerle karıştırılmış halleridir.
- Nami aynı zamanda tıpkı Zoro, Sanji ve Franky gibi dondurma yemeyi de sevmez.
- Nami en çok portakal soslu ördek pişirmeyi sever.
- Nami'nin en sevdiği ada tipi üzerinde yaz mevsimi yaşanan ilkbahar adalarıdır.
- Nami'nin en sevdiği renk turuncudur.
- Nami mikan ve para kokar.
- Eğer Hasır Şapka Korsanları bir aile olsaydı, Nami bu ailenin kızı olurdu.
- Eğer Nami bir hayvan olsaydı, kedi olurdu.
- Eğer Nami gerçek hayatta yaşasaydı, İsveçli olurdu.
- Eğer Nami bir çiçek olsaydı, ayçiçeği olurdu.
- Nami, tıpkı Sanji ve Robin gibi her gün banyo yapar.
- Eğer Nami Japonya'nın bir bölgesi olsaydı, Ehime olurdu.
- Nami genelde saat 23.00'da uyur ve 07.00'da uyanır.
- Eğer Hasır Şapkalar korsan olmasaydı, Nami bir çocuk bakıcısı olurdu.
- Eğer Hasır Şapkalar 50 metrelik bir koşu yapsaydı, Nami yedinci olurdu.

Künye

Adı: Nami
Okunuşu: Nami
İngilizce Adı: Nami
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 8, Anime 1
Bağlantıları: Hasır Şapka Korsanları, Arlong Korsanları (Eski)
Unvanları: Rotacı, Korsan, Hırsız, Kunoiçi (Geçici)
Yaşadığı Yerler: Koko Köyü (Eski), Havaistan (Geçici)
Takma Adları: Namizo, O-Nami
Lakabı: Hırsız Kedi (Jap. Dorobō Neko, İng. Cat Burglar)
Yaşı: 20
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 3 Temmuz
Boyu: 170 cm
Kan Grubu: X
Ödülü: 66.000.000 Beli

Hak Sahibi

Kaynak: https://onepiece.fandom.com/wiki/Nami
Çeviren: Smoker
Yayınlandığı Site: korsanfan.com
 
Son düzenleme:
Tüh! O 5 miymiş. 50 olduğunu gördüğümde sevinmiştim xD
emm... Sağol Smoker ^^ Robin'i bekliyorum =)
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık