Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Meksika Uyuşturucu Savaşı

Çeviri için teşekkürler. Pek ilgimi çeken bir konu değildi ama bilgilendirme açısında baya faydalı bir konu. Sormak istediğim soru genel sohbetteki bir mesajın üzerine olacak.

Abd'nin olası bir Meksika'ya müdahalesi sonucu karteller,Meksika devleti ve ABD açısından olabilecek olaylar hakkında düşüncelerini merak ediyorum.
Meksıka da somurulebılınecek bırsey yok olsaydı ABD coktan bahanelerle dalmıstı. O yuzden pek umursamaz zaten MEksıkayla ABD bır degıl bı cırpıda temızler kartellerı. Bıze BARIS PINARI HAREKATI neyse onlarada karteller ıcın harekat aynı olacaktır. En azından gorunurde boyle.

Narcos dizisi kartelin gerçek hayatta yaptığı vahşiliklerine göre daha hafif kalıyor. Polisin kafasını kesip köprüde baş aşağı dizmek mi dersin, kocasının önünde karısına yapılan acımasızlığını mı dersin, yapılan bir sürü şeyler var. Keşke bunları köküne kadar kazıyıp tarihten silsek, ama mümkün değil.

Ellerinize sağlık Smoker.

Çeviri için teşekkürler. Pek ilgimi çeken bir konu değildi ama bilgilendirme açısında baya faydalı bir konu. Sormak istediğim soru genel sohbetteki bir mesajın üzerine olacak.

Abd'nin olası bir Meksika'ya müdahalesi sonucu karteller,Meksika devleti ve ABD açısından olabilecek olaylar hakkında düşüncelerini merak ediyorum.
Kartellerin elinde ABD ordusunun kullandığı son model silahlar var. Sadece savaş uçakları ya da tankları yok, onlara karşı da elinde uçaksavar ve anti-tank silahları mevcut. Savaş uçağı ve tank alacak kadar paraları da var. Satan olursa onları bile alırlar. Bu para konusuna şöyle örnek vereyim. Türkiye 100 tane F-35 savaş uçağı için 11 milyar dolar para ödedi, bu adamlar o parayı bir ayda kazanıyor.
Ayrıca kartellerin içindeki adamlar öyle sokakta gezen serseriler değiller, birçoğu özel kuvvetler askeri olan kişilerden eğitim almışlar. Polis ve kartel çatışmalarına dair videolar izlersen, öyle rastgele sağa sola sıkmadıklarını görebilirsin. ABD'nin, Meksika'ya yapacağı bir kara harekatı son derece kanlı olur. Kartelleri bitirseler dahi, kendisi de epey zarar görür.

Meksıka da somurulebılınecek bırsey yok olsaydı ABD coktan bahanelerle dalmıstı. O yuzden pek umursamaz zaten MEksıkayla ABD bır degıl bı cırpıda temızler kartellerı. Bıze BARIS PINARI HAREKATI neyse onlarada karteller ıcın harekat aynı olacaktır. En azından gorunurde boyle.
Sanmam. Terör örgütleri sırtlarını güçlü devletlere dayadıkları için hedef devletler için tehlike teşkil edebiliyorlar. Bknz Barış Pınarı Harekatı'nda bize garantiyi Abd verdi.
Kartel ve mafyalarda ise kendi göbeğini kendi kesme durumu var. Ve bunşekildena rağmen Meksika'ya geri adım attırabildiler.

Keşke o kadar kolay olsaydı. Her yıl yirmi binden fazla kartel üyesi öldürülüyor ve tutuklanıyor. Sonuçta hiçbir şey değişmiyor. Meksika'nın nüfusu 126 milyon, kartellerde para olduğu sürece hiçbir zaman adam sıkıntısı çekmezler. Bunlar gibi yapılanmaları öyle topla tüfekle bitiremezsin. Önce parayı keseceksin, kendi kendilerine dağılırlar sonrasında.

Eline sağlık. Dün yaşanan vahşetin ardından bir iki araştırmıştım ben de meraktan. Tiksinip bıraktım sonra. Bunlar babadan oğula nesil. Yan char bitmiyor adamlarda. Hep sotede yükselmeyi bekleyen psikopat bir pezo var. Sivil halkı gözden çıkarmadan bitiremezsiniz bunları ona da kimsenin gtü yemez.

Eline sağlık. Dün yaşanan vahşetin ardından bir iki araştırmıştım ben de meraktan. Tiksinip bıraktım sonra. Bunlar babadan oğula nesil. Yan char bitmiyor adamlarda. Hep sotede yükselmeyi bekleyen psikopat bir pezo var. Sivil halkı gözden çıkarmadan bitiremezsiniz bunları ona da kimsenin gtü yemez.
Açıkçası ben Meksika'yı suçlamıyorum. Eğer biz de Amerika gibi dünyanın en büyük uyuşturucu alımını yapan bir ülkeye komşu olsaydık, buranın da Meksika'dan farkı olmazdı.

Elinize sağlık cidden insanlığın en olmadığı konudur bu kartel meselesi. Merak edenler varsa yönetmen Denis Villeneuve'ün Sicario filmini öneririm bu konuda çok güzel bir filmdir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık