Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Mariejois'deki Ulusal Hazine

herkese merhaba. foruma yeni katıldım bu sebeple başlık adı, içerik, imla gibi konularda bir hatam olduysa affınıza sığınıyorum.
Konuya gelecek olursam, Doflamingo ve Law arasında geçen "Mariejois'deki Ulusal Hazine" konuşmasını için yaptığım ufak bir analizi sizinle paylaşmak istiyorum. Konuşmayı aşağıda bulabilirsiniz.
D = Doflamingo
L = Law

Law Doflamingoya CP0'yu nasıl harekete geçirebildiğini sorar. Bunun üzerine Doflamingo cevaplar.

D: Sebebi Kutsal Topraklar Mariejois'de sakladıkları önemli ulusal hazineyi biliyor olmam!
L: Mariejois'de saklanan ulusal hazine mi?
D: Evet. Varlığıyla bile dünyayı yerinden sarsmaya yetecek bir şey.
D: Onların gözünde elinde çok tehlikeli bir koz bulunduran bir kaçaktım. Öldürmeye çalışmalarına rağmen beceremediklerinde Tenryuubito'lar iş birliği konusunda çok istekli oldular.
D: Ayrıca Ope-Ope meyvenin gücü o gün elimde olsaydı Mariejois'deki ulusal hazineyi dünyayı kontrol etmek için kullanabilirdim! Böyle de değerli bir güce sahipsin işte. "Kişilik Aktarımı Cerrahlığının" yanı sıra başka bir faydası daha var... Biliyor musun?
D: Akıllı biri Ope-Ope meyvesini tam anlamıyla kullanmayı başarırsa insanların çok eski zamanlardan beri diledikleri şey gerçek olabilir. o yüzden de pek çok kişi bu meyveye Nihai Şeytan Meyvesi diyor.
L: Evet. Biliyorum... Ama umurumda değil! Bu meyvenin en büyük gücü, başka bir insana sonsuz hayat bahşeden "Daimi Gençli Cerrahlığı". Fakat bu yapıldığında, güç kullanıcısı hayatını kaybeder.
D: Aynen öyle!!
Doflamingo'nun "Ulusal Hazine" olarak kastettiği şeyin ya nesne ya da bir canlı olması lazım. Konuşmalarına bakacak olursak bir canlı olduğu fikri daha ağır basıyor ama "hazine" dendiği için değerli bir nesne olabilme ihtimalini de değerlendirmek istedim.
Peki nesne olarak ne olabilir? Para, altın gibi şeyler, eğer miktar çok yüksekse, korsanların bol olduğu bir dünyayı gerçekten de sarsabilir. Mesela Roger'ın, Büyük Korsan Çağını başlatan sözlerinden sonra insanların One Piece'in ada dolusu altın olduğunu düşündüğüne eminim. Ancak One Piece dünyasının sadece parayla ele geçirilebileceğini düşünmüyorum. Ayrıca Oda-san bu saatten sonra böyle bir şaka yapmaz heralde.:)

Varlığı dünyayı sarsabilecek diğer bir nesne ise ponegrif'ler olabilir. Dünya hükümeti Ohara'yı yıktıktan sonra oradaki ponegrif'i de aldıydı. Yani ponegrif'leri topladıklarını düşünebiliriz. Kaldı ki toplamak için çok fazla sebepleri var. Yani bu "Ulusal Hazine" hükümetin topladığı pek çok sayıda bilgi ponegrif'i olabileceği gibi 4. yol ponegrif'i de olabilir. Ve eğer ki 4. yol ponegrif'i hükümetin elindeyse, bir korsan mariejois'e gitmeden Raftel'e de gidemez demektir. Aynı zamanda, Doflamingo'nun "Dünyayı kontrol etmek için kullanabilirdim" sözü de biraz anlam kazanıyor.Ancak bu durumda meyvenin gerçek gücü konusunda Doflamingo'nun Law'u kandırdığını varsaymamız gerekiyor. Çünkü Ponegriflerle "Sonsuz Gençlik" arasında bir bağlantı kurmak biraz zor gözüküyor. Bu sebeple ben pek ihtimal vermiyorum.
Ponegrif konusunu özetleyecek olursam, Eğer ki hazine ponegrif ise; bu dünyayı sarsmaya yetebilir, dünyayı kontrol etmeye bir nebze olanak sağlayabilir, hükümetin bunu gizli tutmaya çalışmasını anlamlandırabilir. Ancak ope-ope meyvesinin gerçek gücünü tam olarak açıklayamıyor gibi. Bu sebeple her ne kadar bazı yönlerden olabilirmiş gibi gözükse de bahsi geçen hazinenin ponegrif olduğunu düşünmüyorum.

Bahsedilen hazine One Piece'in kendisi ise Raftel'den Mariejois'e direk bir bağlantı olması gerekiyor. Bu da çok gerçekçi durmuyor o yüzden bunu direk geçiyorum.

Hazine olabilecek bir diğer nesne antik bir silah olabilir. Hükümetin elinde bir antik silah olması gerçekten de dünyayı sarsabilir. Aynı zamanda dünyayı ele geçirmeye de olanak sağlayabilir. Ancak yine Law'un gücünü açıklama da yetersiz kalıyor. Bu arada ben antik silah olduğunu düşünüyorum. Sebebini aşağıda açıklayacağım.

Şimdi ikinci kısıma gelelim. Yani bahsedilen hazinenin bir canlı olduğunu varsayalım. Doflamingo'nun sözlerini incelersek bazı çıkarımlar yapabiliriz. İlk olarak "Daimi Gençlik" konusunu ele alacak olursak, bu hazinenin çok uzun zamandır yaşadığını ve yaşlandığı için gerçek gücünü kullanamadığını düşünebiliriz. İkinci olarak "dünyayı kontrol etmek için kullanabilme" konusundan bahsediliyor. Yani bu hazinenin kontrol edilebilen bir şey olması gerekmekte. Bu sebeple ben bu hazinenin geçmişte yaşamış ve öldüğü bilinen, Joy Boy ve Roger gibi, veya dünyanın bilmediği, Im gibi, birisi olacağını düşünmüyorum. Yani Doflamingo iradesi çok yüksek olan bu kişilere sonsuz gençliği verebilmiş olsaydı, bunlar gerçekten de Doflamingo'ya güçlerini verirler miydi? Ben zannetmiyorum açıkçası... Benim düşüncem bu hazinenin artık gücünü kullanamayacak kadar yaşlandığı ve kendi iradesi olmayan bir canlı olduğu yönünde. Bu bir deniz kralı, at, eşek, aşırı büyümüş bir maymun, uzaylı veya başka bir şey olabilir.. Bu durumda eksik olan şey ise dünyayı sarsma potansiyeli. Gerçekten de adı at, eşek olduğu zaman dünyayı sarsmaz ama diğer adı Uranüs olursa yeterince sarsabilir!

Analizi toplayacak olursam, ben bu hazinenin; etten kemikten oluştuğunu ama kendi iradesinin olmadığını dolayısıyla da kontrol edilebilecek, çok yaşlı bir varlık olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, türü hakkında bir fikrim yok ama dünyayı sarsacak olan adının Uranüs oluğunu düşünmekteyim...
Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ope Ope ile Kutsal Hazineyi bağdıştırabileceğimiz tek şey IM-sama'nın Ope Ope sayesinde ölümsüz olabilmesi...Yıllardır hayatta ve Kutsal ineklerin başında yer alıyor hatta tahttın sahibi olmuş birisi ve ölümsüzlüğe sahip.

Doffy'nin amacı da ölümsüz olup o tahtta oturabilmek gibi bir hedefi olabilir bu yüzden Ope Ope'yi istiyordur.

Üye silindi 5781

Her ne kadar fikirlerimiz bu konuda bir noktada uyuşmasa da yazım stilini , ihtimalleri değerlendirmeni çok sevdim ; stilin biraz bana da benziyor. Farklı fikirleri okumak zevkli oluyor , bana kalırsa Jacques'in dediği ve benim birkaç yıldır savunduğum (1 yıl aslında) fikir bana daha ihtimalli geliyor , ki zaten bu fikrim seninkisiyle de uyuşuyor. Ben o hazinenin bizzat Imu'nun varlığı ve Dünyayı Yönetenin oturduğu "Boş Taht" olduğunu düşünüyorum.
Dünya, aslında gizli perdeden bir kişi tarafından yönetildiğini veya aslında bu Dünya konsey toplantilarinin pek önemli olmadigini ve söz hakkinin da gecersiz oldugunun farkina varinca dünya bana kalirsa ciddi anlamda çalkalanacaktır. tabii burada Imu'nun nasil bir gecmisi var , 800 yildir mi yasiyor , kayip yuzyilin "acimasiz" mimarlarindan biri mi.. gibi sorular ortaya çıkıyor ki zamanında bunun hakkında bir yazı yazmıştım.
Konuyla ilgili olduğun için senin de okumanı isterim ve bana kalırsa yazın ve yazış stiline bakaraktan teoriyi de beğeneceğini düşünüyorum.
Imu ve Geçmişi | Kayıp Yüzyıl | One Piece Hazinesi

Ope Ope ile Kutsal Hazineyi bağdıştırabileceğimiz tek şey IM-sama'nın Ope Ope sayesinde ölümsüz olabilmesi...Yıllardır hayatta ve Kutsal ineklerin başında yer alıyor hatta tahttın sahibi olmuş birisi ve ölümsüzlüğe sahip.

Doffy'nin amacı da ölümsüz olup o tahtta oturabilmek gibi bir hedefi olabilir bu yüzden Ope Ope'yi istiyordur.
Im-sama'nın uzun zamandır yaşamış olma ihtimali bana da mantıklı geliyor. Ama Ope-Ope meyvesinin ölümsüzlükten ziyade sonsuz gençlik sağladığı söyleniyor. Yani Im-sama ope-ope meyvesinden faydalandıysa eğer bu ölümsüz olduğu anlamına gelmiyor bence.
Doflamingo'nun ise sırf sonsuz gençliğe sahip diye tahta oturmasına izin verilecek biri olduğunu düşünmüyorum. Demek istediğim taht tek kişilik sonuçta. eğer biri oturacaksa ya izin verilmeli ya da savaş yoluyla ele geçirilmeli. Im-sama'nın o kadar kolay vazgeçeceğini düşünmüyorum. O yüzden Doflamingo'nun hükümetle savaşması gerekir. Doffy sırf sonsuz gençliğe sahip diye bu kadar büyük bir güce karşı kazanabilir miydi emin değilim. Kaldı ki karşısında ki Im-sama da bu sonsuz gençlik gücüne sahip biri olabilir.
Ben Doflamingo'nun bahsettiği hazine'nin en azından taht ile bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum.

Her ne kadar fikirlerimiz bu konuda bir noktada uyuşmasa da yazım stilini , ihtimalleri değerlendirmeni çok sevdim ; stilin biraz bana da benziyor. Farklı fikirleri okumak zevkli oluyor , bana kalırsa Jacques'in dediği ve benim birkaç yıldır savunduğum (1 yıl aslında) fikir bana daha ihtimalli geliyor , ki zaten bu fikrim seninkisiyle de uyuşuyor. Ben o hazinenin bizzat Imu'nun varlığı ve Dünyayı Yönetenin oturduğu "Boş Taht" olduğunu düşünüyorum.
Dünya, aslında gizli perdeden bir kişi tarafından yönetildiğini veya aslında bu Dünya konsey toplantilarinin pek önemli olmadigini ve söz hakkinin da gecersiz oldugunun farkina varinca dünya bana kalirsa ciddi anlamda çalkalanacaktır. tabii burada Imu'nun nasil bir gecmisi var , 800 yildir mi yasiyor , kayip yuzyilin "acimasiz" mimarlarindan biri mi.. gibi sorular ortaya çıkıyor ki zamanında bunun hakkında bir yazı yazmıştım.
Konuyla ilgili olduğun için senin de okumanı isterim ve bana kalırsa yazın ve yazış stiline bakaraktan teoriyi de beğeneceğini düşünüyorum.
Imu ve Geçmişi | Kayıp Yüzyıl | One Piece Hazinesi
Bahsettiğin yazını bir kaç gün önce okudum. gerçekten çok hoşuma gittiydi. Hatta buraya kaydolma nedenim oldu diyebilirim. Bana fikirlerimi paylaşma isteği verdiydi. Eline sağlık:)

Konuya gelirsek, dediğin gibi tahtın aslında dolu olduğunun bilinmesi gerçekten dünyayı sallar ve taht'ta oturana dünyayı kontrol etme imkanı verir. Ama sonsuz gençlik yeteneği Doflamingo'nun tahta oturması nasıl sağlayacak onu çözemiyorum ben. Tahta Im-sama ile savaşmadan birinin oturabileceğini sanmam. Ve Doflamingo ölümsüz bile olsa Im + hükümeti devirebileceğini düşünmüyorum.
Demek istediğim dünya tarafından bilinmese bile tahtın bir sahibi var. Bunun açıklanması dünyayı sarsar da evet. Ama ope-ope meyvesinin gücüne niye ihtiyaç olduğunu tam açıklamıyor bana göre.

Eline sağlık.Hazine ölümsüz olmadan kullanılamayan birşey.Bu yüzden sadece Im kullanıyordur.Doffy bu yüzden ope ope meyvesini istedi.Muhtemelen vuücuda güç basan güç kaynağı tarzı birşey.Ama bunu yaparken vücuda çok yük bindiriyor,ömürden götürüyor ,patlatıyor vs... O sebepten dolayı ölümsüzlük ameliyatı şart.Yani ikinci düzenin etkilerini anında gösteren bir güç olmalı bu hazine.Şu Hody’nin hapları gibi.Kullanınca yaşlanıyordun onda mesela o yüzden gençlik ameliyatı gerek.Tabii haplardan çok daha özel bir güç içeriyordur bence.

Eline sağlık.Hazine ölümsüz olmadan kullanılamayan birşey.Bu yüzden sadece Im kullanıyordur.Doffy bu yüzden ope ope meyvesini istedi.Muhtemelen vuücuda güç basan güç kaynağı tarzı birşey.Ama bunu yaparken vücuda çok yük bindiriyor,ömürden götürüyor ,patlatıyor vs... O sebepten dolayı ölümsüzlük ameliyatı şart.Yani ikinci düzenin etkilerini anında gösteren bir güç olmalı bu hazine.Şu Hody’nin hapları gibi.Kullanınca yaşlanıyordun onda mesela o yüzden gençlik ameliyatı gerek.Tabii haplardan çok daha özel bir güç içeriyordur bence.
Belki de meyve ağacı Mary Geoise'de ve ölümüsüz olup bir sürü meyve yemek gibi amacı vardır. Evet çok saçma ama Dünyanın gücünü elde edersin bir sürü meyveyle. Ama ağaç ulusal hazine olur mu onu bilemem.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık