Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Kuşaklar ve Haki

Tutar mı

• Tutar

Kullanılan: 6 23.1%
  • Tutmaz

Kullanılan: 20 76.9%

• Kullanılan toplam oy
    26
Evet bugün ilginç bir teori ile karşınızdayım. Epey yere baktım ancak bu konuyla ilgili bir teori vb. Birşey bulamadım.
Öncelikle dikkat ettiyseniz güçlü korsanların çoğu bellerinde belli renklere sahip kuşaklar takıyor. Bunun sırf görünüş olsun veya silah koyulsun diye olduğunu sanmıyorum açıkçası.aslinda biraz düşündüğümüz zaman bu kuşakların kişinin sahip olduğu silahlanma hakisinin seviyesini belli ettiğini düşündüm. Ve epey örnek de bulunuyor.
Öncelikle şu duruma değinmek istiyorum
Bu kuşakları kullanan insanlar muhtemelen bir usta tarafından eğitilmiş ve sahip olduğu silahlanma hakisinin seviyesine göre ona uygun renkte kuşak verilmiştir.
Ancak muhtelemen daha sonra silahlanma hakisindeki güç artışları değiştiğinden dolayı her zaman doğru seviyeyi göstermemektedir.
Öncelikle bu teorimi destekleyecek bir şeyler söyleyeceğim ve bazı resim atacağım.
Dikkat ettiyseniz time skip sonrası zoro ve luffy nın bellerinde kuşak ile döndüğünü görüyoruz.

Tabiki sanji de haki kullanabiliyor ancak haki üzerine bir eğitim yapmadığı icin
veya sanji bağlamak istemediği için kullanmıyor olabilir. Zaten dikkat ettiyseniz mihawk , boa hancock , raykeigh ve bazı karekterler haki kullanıcısı olmasına rağmen belline kuşak sarmıyor . bunun birden çok sebebi olabilir. Tahminen sebebleri :
Güçlü kişilerin dikkatini çekmemek.
Doğrudan haki ve haki bilgisi üzerine eğitim almayıp hakisini savaşta güçlendiren.
Sahip olduğu haki uzun süredir kullanmadığı için zayıflamış ve hakisinin seviyesini doğru belli edemeyeceği için kullanmamış olabilir.

Ayrıca seride kuşağının rengibi değiştiren karekterler de var. Örneğin Whitebeard
Ölüm anında ilk zamanlarda kırmızı kuşak daha sonra siyah kuşak taktığı gözüküyor.
Ayrıca seride şuana kadar gözüken tek siyah kuşak takan karekter.

Biraz önce internetten taekwando ve karate sporlarının kuşaklarına ve sıralamasına baktım bir iki istisna dışında epey benzerler işte sıralama ve anlamlar :

Beyaz Kuşak
Karateye ilk başladığınız kuşaktır, masumiyeti simgeler. Temizlik, saflık, hiçbir zararı olamayan, masumiyet gibi anlama gelir. Karate-do ilk başlayan ve Karate-do hakkında hiç bir ön bilgisi olmayan sporcular takarlar. Dohai sınıfına ait tek kuşak beyaz kuşaktır.

Sarı Kuşak
Sarı kuşak ikinci alınan kuşaktır, kök salmak anlamına gelir. Yere atılan tohum nasıl bir süre sonra sürgün verir kök salar ve dünyaya merhaba derse, sarı kemere geçen bir sporcuda artık Karate-do dünyasına kök salmış, prensiplerini öğrenmiş ve gelişmeye hazır duruma gelmiş demektir.

Turuncu Kuşak
Üçüncü alınan kuşaktır, sıcaklık, memnuniyet, verimlilik ve sıhhat ile ilişkilendirilir. Güçlü ve cömert bir görünümü vardır. En çok istah ile ilgili olan renktir. Gizliliği olmayan, genis kapsamlı bir cazibesi vardır. Örneğin bir ürünün herkese uygun oldugunu ifadedir.

Yeşil Kuşak
Dördüncü alınan kuşaktır, sürgün vermek ve büyümek anlamındadır. Karate-do sporunda kişi artık Karate-do ile ilgili beceriler kazanmaya başlamıştır.

Mavi Kuşak
Beşinci alınan kuşaktır, gelişmek, göğe erişmek anlamındadır. Sürgün veren ağaç nasıl bir süre sonra gelişimi tamamlar ve uzayıp görkemli bir ağaç olursa, Karate-do da artık gelişimini tamamlamış, temel teknikleri öğrenmiş yavaş yavaş olgunlaşmaya başlamıştır.

Kahverengi Kuşak / Kırmızı kuşak
Altıncı alınan kuşaktır, tehlike anlamındadır. Kahverengi kemerdeki bir Karate-ka (karate çalışan bir kimse) artık dikkate alınacak bir yapıya sahiptir.Kendisine saldıran rakiplerini uyaran ama ikazını dinlemeyip üzerine gelen muhaliflerini kolayca bertaraf edecek yapıdadır.Kahverengi kuşak siyah kuşağa geçiş olduğu için üç bölüme ayrılır 3.Kyu – 2. Kyu 1.Kyu bu son aşamadan sonra sporcu artık siyah kuşağa hazır duruma gelmiştir.

Siyah Kuşak

Siyah kuşak ustalık seviyesidir ve olgunluk anlamına gelir. Beyazın tam zıddıdır. Karate-do olgunluğunu ve profesyonelliği temsil eder. Tehlikelerden çekinmez ve korku bilmez bir karakter yapısını içerir. Siyah kemer takınan sporcu hem fizikman mükemmel bir estetiğe ve ruh hali olarak toplum ahlak kurallarının zirvesinde bir kişiliğe ulaşmış demektir. Bu kuşak ise ustalık ve olgunluk anlamlarına gelmektedir.

Ayrıca brezilian jiu jutsu da mor kuşak ta bulunmaktadır.

Mor kemer
Mor kuşak Brezilya jiu-jitsu'da orta düzey yetişkin sıralamasıdır. Mor kuşak seviyesi uygulayıcısı büyük miktarda bilgi kazanmıştır ve mor kuşakların genellikle alt sıradaki öğrencilere eğitim vermeye yardımcı olduğu kabul edilir. IBJJF, öğrencilerin en az 16 yaşında olmasını şart koşuyor ve doğrudan gençlik kemerlerinden mezun olanlar için biraz farklı koşullarla, mor kuşak almaya hak kazanabilmek için mavi kuşak olarak en az iki yıl geçirmelerini tavsiye ediyor. IBJJF, bir uygulayıcının kahverengi bir kuşak elde etmeden önce en Brezilya jiu-jitsu sıralama sistemi - https://tr.qaz.wiki/wiki/Brazilian_jiu-jitsu_ranking_system

Burdan bir çıkarım yapmak gerekirse mavi kuşağın üstünde ancak kahverengi / kırmızı kuşağa yakın bir silahlanma hakisinde alınıyor diye düşünebiliriz.
Hatırlarsanız oden mor kuşak kullanıcısı

Aslında bu bilgiyle karekterlerin silahlanma hakilerinin seviyelerine aşağı yukarı ulaşabiliriz.

Düşünceme göre wano arc da gördüğümüz ryou haki silahlanma hakisinin sertleşme olayına dahil değil. Bu sebeple bu haki türündeki seviye yükselmesi kuşağı doğrudan etkilemiyor.Bunu düşünmenin sebebi whitebard ve riger kılıç tokusturdukladinda kılıçları birbjrine değmiyor idi bana kalırsa normal silahlanma ve bu haki türünü kullandıkları içindi. Eğer normal silahlanma kullansaydılar kılıçlar birbirine değecek ve silahlanma hakisi güçlü olan üstünlük kuracaktı. Ancak roger silahlanmada olan eksikliğini ryou seviyesi ile kapattığı dan durumu eşitlemiş oluyordu.
Tahminen ryou hakinin gücü normal silahlanma hakisinin sertleşme gücünün gelişimine bağlı olarak artıyor.Ancak sadece ryou hakiyi güçlendirmek de mümkün sadece ekstradan bir avantaj sağlıyor. Silahlanma hakisinin sertleşmesi.
Aslında bu rayleighin neden luffye öğretmediği ve wanoda hyoguro gibi biri tarafından kullanılmasına rağmen luffy ile aralarındaki seviye farkının nedenini açıklıyor.

Dikkat ettiğim bir diğer nokta ise sbs de odanın en dengeli tayfanın shanks a ait olduğunu söylemesi. Ve dikkat ederseniz shanksin ana kadrosunun hepsi kuşak sahibi.

Bunun yanında teorimi güçlendiren bazı şeylerde var.

Siyah Kuşak

Siyah kuşak ustalık seviyesidir ve olgunluk anlamına gelir. Beyazın tam zıddıdır. Karate-do olgunluğunu ve profesyonelliği temsil eder. Tehlikelerden çekinmez ve korku bilmez bir karakter yapısını içerir. Siyah kemer takınan sporcu hem fizikman mükemmel bir estetiğe ve ruh hali olarak toplum ahlak kurallarının zirvesinde bir kişiliğe ulaşmış demektir. Bu kuşak ise ustalık ve olgunluk anlamlarına gelmektedir.

Gercektende sanki Whitebard ın özellikleri anlatılıyor gibi bir his var.

Burada ise

Sarı Kuşak
Sarı kuşak ikinci alınan kuşaktır, kök salmak anlamına gelir. Yere atılan tohum nasıl bir süre sonra sürgün verir kök salar ve dünyaya merhaba derse, sarı kemere geçen bir sporcuda artık Karate-do dünyasına kök salmış, prensiplerini öğrenmiş ve gelişmeye hazır duruma gelmiş demektir.

Luffy den bahsediliyor gibi. Gerçektende timeskip sonrası sürekli gelişen biri oldu kendisi.

Şimdi akıllara şu soru geliyor zoro > luffy
Nasıl ya ? Saçmalık abi olamaz böyle şey

Dediğinizi duyar gibiyim. Ancak raykeigh hakinin gerçek bir savasta güçlendiğini söyledi ve bana kalırsa zoro eğitimi sırasında mihawk ile de sürekli olarak kılıç çarpıştırdı. Sebebi bu .

Söylemeyi unuttuğum bir diğer sey ise
Blackbeard ın da luffy gibi sarı kuşak kullanması ilk şarı kuşakkı halini gördükten sonra bu karekter sürekli gelişmeye ve adini duyurmaya başladı. Tesadüf olamaz hepsi bana kalırsa .
Ayrıca doğal savunmaları ötürü silahlanması zayıf kişiler var . Kaido da buna dahil.oda bir mor kuşak sahibi.

Neyse cok fazla kuşak kullanan karekter var ve ben hepsine deyinemeyecegim
Ne yazikki . Umarım anlatmak istediğini anlamışsındır . Yorumlarınızı bekliyorum.

Güncelleme :
Pek vurgulamadım ancak Yapılan yorumlar neticesinde karekterlerin kişilik özellikleri ile de ilgili olduğu düşünülebilir. Sadece haki ye göre değil yani. Oldukça mantıklı bir ihtimal bu da

Son düzenleme:
97. Cildin kapağında Oda Luffy'nin kuşağını mor çizmişti.
Hatta 91'de de turuncu renkte Luffy'nin kuşağı.
93. Ciltte ise Zoro'nun kuşağı mor renkte. Bu renkleri tesadüfen vermemiş olabilir Oda. Teorin doğru olabilir.

Son düzenleme:
Tutmaz. Pek anlamı olduğunu sanmıyorum.

Yalnız öyle bir konu açılmış ki, malum bir karakterle ilgili çok pis, cinsiyetçi, bir şaka geliyor aklıma, kendimi tutuyorum. Gençler zehirlenmesin.

bence bu haki ile ilgili değil oda karakterleri tanımlamak için kuşakları kullanmış
açıklamalar ile karakterlerin durumları uyuşuyor
mesela zoro'nun savaşta rakibini önce uyarması dinlemezse de tek attığı çok görülüyor ve ciddi bir karakter
luffy ve bb için ise kök salmak çok mantıklı çünkü zirveye oynayan 2 karakter ve dünyayı değiştirmek istiyorlar
wb siyah kuşak zaten çok mantıklı
oden'in 9 çırağı var ve zoro gibi ciddi bir karakter değil wb gibi zirve bir karakter de değil mor kuşak onun için oldukça uygun

bence bu haki ile ilgili değil oda karakterleri tanımlamak için kuşakları kullanmış
açıklamalar ile karakterlerin durumları uyuşuyor
mesela zoro'nun savaşta rakibini önce uyarması dinlemezse de tek attığı çok görülüyor ve ciddi bir karakter
luffy ve bb için ise kök salmak çok mantıklı çünkü zirveye oynayan 2 karakter ve dünyayı değiştirmek istiyorlar
wb siyah kuşak zaten çok mantıklı
oden'in 9 çırağı var ve zoro gibi ciddi bir karakter değil wb gibi zirve bir karakter de değil mor kuşak onun için oldukça uygun
Evet hakiden ziyade karekterleri ile ilgilide olabilir tabiki

97. Cildin kapağında Oda Luffy'nin kuşağını mor çizmişti.
Hatta 91'de de turuncu renkte Luffy'nin kuşağı.
93. Ciltte ise Zoro'nun kuşağı mor renkte. Bu renkleri tesadüfen vermemiş olabilir Oda. Teorin doğru olabilir.
Ciltlerle pek aram yok animeyi baz aldım renklendirirken. Kaçıncı bölüme denk geliyor?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık