Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Joy Boy>Reenkarnasyon>Luffy>One Piece

Bu konu hakkında daha önce birçok teoriler yapıldığını biliyorum ama daha önce kimsenin söylemediği bazı kanıtlarla bu konuya değineceğim.
Seride birçok yerde Spiritüalizm’den izler var. Spiritüalizm’in temel öğesi reenkarnasyon. Spiritüalizme göre insanlar reenkarnasyona uğrayarak asıl yaratılış amaçlarını yani gelişimini tamamlayıp tanrılaşmak daha doğrusu tanrı ile bir olmak olduğuna inanırlardı. Yani sürekli reekarne olarak farkı hayatlar yaşayıp tecrübe kazanıp her aşamada ruhani evrimini tamamlayıp sonunda Tanrı ile birleşmek bir olmaktır.

Spiritüalizm hakkında ilk ciddi bilgiler Mu Kıtası teorilerin kaynağı olan tabletlerde çıkıyor karşımıza. Mu kıtasının dini Spiritüalizm.
Mu insanları Tanrıyı Güneş ile sembolize ederlerdi. Mu kıtasının kontrol ettiği diğer kolonilerde aynı inanca sahipti. Nikanın Güneşi sembolize ettiğini ve onun reenkarne olacağına inandıklarından One Piece evreninde birçok yerde Nika mitini duymamızın ve onun tekrardan geleceğine inanmalarındaki sebep bu olabilir. Meyvelerin bir ruhu olduğunu ve onlarında reekarne olmalarını da Spiritüalizme bağlayabiliriz.

Güneş’in Tanrı’nın sembolü olarak seçilmesinin sebebi ezeli ve ebedi olan Tanrı’nın başka bir sembol ile açıklanamıyor olmasıdır. Günümüzde sonsuzluğun simgesi farklı olsa da yüzyıllarca asıl sembolü çember olmuştur. Başı ve sonu olmayan sürekli bir döngü içinde olan anlamına geliyor bu.

Eiiçiro Oda'nın sembollere büyük ilgisi olduğunu ve seride birçok yerde bunu kullandığını biliyoruz. Şimdi Mu Kozmik Diyagramından bahsedicem:

Bu Mu dininin sembolüdür aslında. Şimdi parça parça inceleyelim:

2. Parçadaki 8 şerit reekarne aşamasında aşılması gereken 8 büyük aşamayı temsil etmektedir. Nikanın neden şimdi ortaya çıktığının cevabı da burada yatıyor olabilir. Nikanın en son ortaya çıkmasından sonraki 8. Reekarne yani 8. Aşama Luffy’ye denk geliyor olabilir. Bu aşamaya ulaştığında artık tekilliğe ulaşıyorsun. Zaman kavramı ortadan kalkıyor. Aynı Aavatar The Last Airbender de olduğu gibi önceki yaşamları ile konuşabiliyor.

Bu, net tarih verilerek Joy Boy(Luffy) Kehanetinin nasıl ortaya çıktığının cevabını da veriyor aynı zamanda. Kayıp yüzyılda bu tekilliğe ulaşabilmiş başka bir Nika vardı. Dev Hasır Şapkanın sahibi Joyboy. Zaman kavramı ortadan kalktığından geçmiş ve gelecekeki tüm hallerini bildiğinden kendinden sonraki gelecek Nika’nın ne zaman ortaya çıkacağını ve ne yapacağını bilmesi gayet normal. Joyboy, geleceği biliyordu ne yaparsa yapsın kaybedeceğini de biliyordu. Luffy'nin gelecekteki Joyboy olacağını ve kazanacağını da biliyordu.

Diyagramı incelemeye devam edelim 3. Parçadaki çemberi örten 12 fisto görünmektedir. Bunlar insan hayatında baş etmesi gereken 12 kötülüğü, aşılması gereken 12 aşamayı simgeler. Herkül gibi birçok mitde de bu 12 büyük aşamadan sınavdan geçiliyor. Bu aşamalaları geçince karakter aydınlanıyor ve mutlak iradeye ulaşıyor. Luffy’nin yaptığı en büyük dövüşlere en çok zorlandığı yerlere bakalım:

(Sıralama Rastgele)
1. Arlong
2. Enel
3. Crocodile
4 .Moria
5. Marineford
6. Katakuri
7. Doflamingo
8. Lucci
9. Hody
10. Macellan
11. Kaido ve Nikanın ortaya çıkışı
12: ?

Bir dövüş daha ekleyebilir ve Nikanın ortaya çıkışı 12. Aşamada olabilir bilmiyorum. Ama ben bir aşama daha bekliyorum. Avatarda olduğu gibi güç patlaması yaşamayabilir belki ama eski reekarne halleriyle iletişime geçebilecek ve Kayıp Yüzyılda ne olduğunu öğrencek. One Piece'i bulmuş olacak bu şekilde. Yaşam amacının ne olduğunu öğrencek.

One Piece, Tek Parça, yani Spiritüalizm'de ki Tekillik.

Roger tayfası ve Oden bunları öğrenmişti. One Piece'in Yani Nikanın ne zaman geleceğini de öğrenmişti. Şu soruyu sorabiliriz Neden Roger’ın ölmesi ve Luffy’nin doğması arasında zaman farkı var? Bunun cevabı ise Spiritüalizm'e göre kişi doğacağı bedeni kendisi seçer. Yani istediği hayatı seçmek için beklemiş olabilir.

Diğer bir ipucu ise Roger’ı tanıyan herkesin Luffy’i ilk görüşte onu Roger’a benzetmesi. Özellikle 900 yıl önceki Joy Boy dahil olmak üzere üçünün de gülüşünün aynı olması. Ve üçünün de hasır şapkayı kullanması. Bunların hepsi tesadüf olamaz. Hepsi aynı ruhani kişiliğin bir parçası gibi.

Özellikle Beyaz Sakaldan bahsetmek istiyorum. Roger, Beyazsakal'a son adada neler gördüğünü neler öğrendiğini anlattı. D. nin anlamını da anlattı. Ama bence Beyazsakal bunlara tam olarak inanmadı. Ta ki Marinford da Luffy ile karşılaşana kadar. Onu karakter olarak Roger'a olan inanılmaz benzeliği ile Rogerin haklı olduğunu anladı. Karasakala Roger'ın beklediği kişi sen değilsin demesinin sebebi de bu. Marinford da ki şu sözü herşeyi aydınlatıyor aslında:

Sadece Luffy için değil Ace’in de geri döneceğinden bahsediyor. D. lerin genel özelliklerinden biri bu olabilir.

Son olarak Diyagramda 4. parça da ise Adalet Yıldızı var. Ve ortasında Güneş ve etrafında ise 5 element. Hava, Su, Ateş, Toprak ve Ruh. Yani Goroseiler. Joyboy yoken bu merkezi Ay yani Imu kontrolüne geçirdi. Luffy bu kontrolü geri alacak. Bunu aşağıdaki teorimde anlatmıştım zaten, okumak isteyenler buradan ulaşabilir:

Goroseiler Hangi Hayvan?, Antik Silahlar?

One Piece yazısının içinde Luffy'nin resmi olması ve Luffy’in göğsündeki X işareti bana bunların hepsinin tesadüf olması mantıklı gelmiyor. Oda böyle ayrıntıları sevdiğini biliyoruz.

Son düzenleme:
Her daim, tekrar tekrar yapılan kehanet ve kader vurgusu bu durumu çok net gösteriyor. Op evreninde özgür irade yok, seçimler yok, her şey önceden belli.

Göğsünde ki X işareti onun tescillenmesine işarettir. Yani bir define haritasında nasıl X işaretinin olduğu yer hedef olarak hazine olarak gösteriliyorsa burada da aynı şekilde Luffy üzerinden öyle bir mesaj veriliyor. Asıl hazine kendisi denemek istenmiş bana göre...

Emin ol SODA spirituellik konusunda bu kadar düşünmemiştir.

Göğsünde ki X işareti onun tescillenmesine işarettir. Yani bir define haritasında nasıl X işaretinin olduğu yer hedef olarak hazine olarak gösteriliyorsa burada da aynı şekilde Luffy üzerinden öyle bir mesaj veriliyor. Asıl hazine kendisi denemek istenmiş bana göre...

Emin ol SODA spirituellik konusunda bu kadar düşünmemiştir.
Düşünmemiş olabilir tabii. Ama kesin midir onu bilemem. Bildiğim bir şey varsa Oda'nın ayrıntı seven biri olduğu. Çoğu arclar gerçekten yaşamış bir medeniyetten esinlenme. Çizmeden önce o medeniyetler hakkında ayrıntılı araştırmalar yapmış. Onların tarihlerinde ki akışını kendi hikayesine yedirmeye çalışmış. Dövmeler, aksesuarlar, heykeller, giyim kuşam,tapınma ritüelleri bunları elinden geldiğince aynı yada benzer bir şekilde One Piece'e yansıtmaya çalışmış. Bir sürü karakter mitlerden esinlenerek yapılmış. Ortada ciddi bir emeğin ve düşünmenin izlerini görüyorum. O yüzden belki düşünmüştür diyebiliyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık