Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] İnsanın Doğada Yaşanan Olaylara Müdahalesi Hakkında Bir Soru

Siz olsaydınız bu durumda ne yapardınız?

• Kullanılan toplam oy
    54

Silinmiş Üye

Araya alınan hayvan sürüsü de ölmüş olur. Onlara da yazık olmaz mı?

Evet doğru ama o olaya şahit olduğun zaman ki durum daha farklı olmaz mı?

Aklıma bu geldi :d Hatta zor olacağını da düşünmüştüm. Sonuçta o ana tanıklık edilen zaman çok farklı bir durum oluşuyor.

Ne sorardın ?
Olmaz. Bir gerçeği görüp görmemen o şeyin durumunu değiştirmiyor. Yani evde otururken onların birbirini yerkenki halini düşündüğümde aldığım hissi onları izlerken de alırım. Fark olmaz. Tabi bu söylediğim şey doğa hariç bazı konularda mantıksızdır. Örnek olarak sevdiğin birinin öldüğünü düşünmek ile görmek tamamen farklıdır. Bunun sebebi yaşadığımız çağda doğanın kanunları esnetilip geçersizleştirildiğindendir. Demek istediğimi anlayabiliyor musun ? Ancak bu söylediğin şeyde ikisi de hayvan. İkisi de aç kalmak için öldürüyor. İkisi de içgüdüsel hareket ediyor. Doğa aslında bir robot gibidir baktığında. İşte bu yüzden vicdan azabı çekmem ve hissettiğim duygu farklı olmazdı.

Hayvan sürüsünü kurtarmazdım.
Yılda binlerce, milyonlarca gerçekleşen bu tür olaylardan ha bir tanesi eksik olmuş olsun, ha bir tane fazla. Bugün kurtarsan yarın ölecekler. Sadece süreci ertelemiş oluyoruz.

Araya alınan hayvan sürüsü de ölmüş olur. Onlara da yazık olmaz mı?

Evet doğru ama o olaya şahit olduğun zaman ki durum daha farklı olmaz mı?

Aklıma bu geldi :d Hatta zor olacağını da düşünmüştüm. Sonuçta o ana tanıklık edilen zaman çok farklı bir durum oluşuyor.

Ne sorardın ?
Olmaz. Yani böyle aşırı vicdanlı bir insan olması lazım müdahale etmesi için, onun haricinde kimse müdahil olmak istemez. Soruyu "Arkadaşınız ile ava çıktınız. Bir ayı size saldırdı ve arkadaşınızı yakaladı. Silahınızı kaybettiniz ve sadece bıçağınız var. Ayıya saldırıp arkadaşınızı kurtarmaya mı çalışırdınız, yoksa kaçıp canınızı mı kurtarırdınız?" diye sorsaydın, daha zorlu bir soru olurdu.

Hiç düşünmeden kurtarmam dedim, bence çok zor bir soru da değil. Kendi halinde işleyen bir sisteme niye durduk yere çomak sokayım, sincaplar daha tatlı diye mi? @Smoker 'ın dediği şekil bir soru bence de daha zorlayıcı olurdu.

Kuş yemi aldım dışarıdan. Balkondaki kumruları besliyorum. İlk katta olduğum için bazen kediler gelip yemleri yiyen kumrulara saldırıyor. Yerde kedilerin yediği kumruların tüylerini bulduğum oldu birkaç kere.
Genelde kuşlara sinsice saldırmaya çalışan kedileri görürsem kovuyorum. Tabii doğa ile farklı bir durum bu, sorudaki durumda kalırsam ne yapacağımdan emin değilim.

Olmaz. Yani böyle aşırı vicdanlı bir insan olması lazım müdahale etmesi için, onun haricinde kimse müdahil olmak istemez. Soruyu "Arkadaşınız ile ava çıktınız. Bir ayı size saldırdı ve arkadaşınızı yakaladı. Silahınızı kaybettiniz ve sadece bıçağınız var. Ayıya saldırıp arkadaşınızı kurtarmaya mı çalışırdınız, yoksa kaçıp canınızı mı kurtarırdınız?" diye sorsaydın, daha zorlu bir soru olurdu.
O anda ayının aklından geçenler;

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık