Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Impel Down

'Dünya Hükümeti' forumunda Smoker tarafından 11 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

?

Bu Tesis Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Daha iyisi olamazdı.

  55 oy
  72.4%
 2. Beklentilerimi karşılamadı.

  21 oy
  27.6%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,102
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Impel Down
  (Inperu Daun), Büyük Sualtı Hapishanesi (Kaitei Dai Kangoku) olarak da bilinen Dünya Hükümeti'nin kontrolünde olan, içinde çok tehlikeli suçluların ve korsanların hükümlü hayatı yaşadığı maksimum güvenlikli bir hapishanedir. Yer olarak Sakin Kemer üzerinde bulunur.

  Impel Down'a Giriş

  Impel Down, Deniz Kralları'nın yuvalandığı Sakin Kemer'in ortasındadır, bu yüzden ulaşması zor bir yerde olduğu söylenebilir. Ulaşmanın en kolay kolu, Marineford, eski Enies Lobby ve Impel Down'ın arasında akan Tarai Akıntısı'nı kullanmaktır. Ancak bu akıntı üzerinde Adalet Kapıları bulunduğu için, yabancıların geçebilmesi imkansızdır. Ayrıca yeni model Denizci savaş gemilerinin altları Deniztaşı ile kaplı olduğundan, Denizciler akıntıya ihtiyaç duymadan da hapishaneye ulaşabilirler.

  Impel Down çoğu kişi tarafından cehennem kalesi ve girenin bir daha çıkamadığı bir yer olarak görülür. İçeriye kendi rızası ile girdiği bilinen ilk kişi Monkey D. Luffy'dir. İkinci grup ise, Karasakal Korsanları'dır. Ancak Marshall D. Teach o zamanlar Dünya Hükümeti adına çalışan bir Shichibukai olduğu için oraya ulaşmakta zorlanmamıştır.

  Varış ve Sterilizasyon
  Impel Down'a getirilen mahkumlar, öncelikle sterilize edilmeleri için kaynar suyun içerisine sokulur. Bu ritüel hapishane çalışanları tarafından "vaftiz edilmek" şeklinde isimlendirilmiştir. Viz'in yaptığı manga çevirilerinde okuyucuların etkilenmemeleri için sadece mahkumların kıyafetlerinin kaynar suya atıldığı söylenmiştir.

  Yüksek sıcaklıktan ötürü bu işleme çok az mahkum dayanabilmektedir. Vaftiz edilirken hiç ses çıkarmadığı bilinen mahkumlar; Portgas D. Ace, Jinbe ve Crocodile'dır.

  Luffy, bir mahkum olarak hücreye tıkılmasına rağmen bu işlemden geçmemiştir. Çünkü maruz kaldığı zehir yüzünden yirmi dört saat içerisinde öleceği varsayılmıştır.

  Kıyafet Değişimi
  Mahkumların neredeyse hepsi siyah üzerine beyaz çizgili standart mahkum elbisesi giyer. Normalde mahkumların sahip olduğu her şeye el konulurken, bazı durumlarda istisnalar olmaktadır. Galdino'nun gözlüğü ve Crocodile'ın kancası alınmamıştır.

  Ölümü yakın zamanda gerçekleşecek ya da bir şekilde oradan çıkma ihtimali bulunan mahkumlara bu işlem uygulanmaz. Bu yüzden Ace, Luffy, Shiliew ve Jinbe'nin kıyafetleri değiştirilmemiştir. Jinbe'nin kıyafetlerine dokunulmamasının sebebi, Dünya Hükümeti ile yeniden işbirliği yapma ihtimali üzerinde durulmasıdır.

  New Kama Diyarı'nda yaşayanlar, hücrelerinden kaçtıktan sonra bir şekilde kendi kıyafetlerini ele geçirmişlerdir. Hücresinden çıktıktan sonra Crocodile da eski kıyafetlerine benzer kıyafetler giymiştir. Başta kıyafetleri nereden bulduğuna dair akıllarda soru işaretleri oluştuysa da, daha sonra Oda Crocodile'ın bu kıyafetleri New Kama Diyarı'nda bulup üzerine giydiğini açıklamıştır.

  Kat Yerleştirmesi ve İşkence
  Mahkumlar, sterilizasyon ve kıyafet değişimin ardından işledikleri suça ve güç seviyelerinde göre Impel Down'ın varlığı bilinen altı katından birine yerleştirilirler. Azılı suçlar işlemiş ya da aşırı güçlü olan mahkumlar, daha alt katlara gönderilirler. Yerleştirilen mahkumlar her gün düzenli olarak işkence görürler. İşkencelerin bir sınırı yoktur, çünkü işkence gören mahkumların hapishaneden canlı çıkma gibi bir şansı bulunmamaktadır.

  Ziyaret
  Yakınları tarafından mahkumların ziyaret edilmesine izin verilip, verilmediği bilinmemektedir. Hükümet ajanları ve Denizciler hapishaneye girebilir. Ancak bunu yapmak için üstlerinden izin almak zorundadırlar.

  Impel Down bir Dünya Hükümeti tesisi olduğu için, herhangi bir korsan hüküm giymediği takdirde asla içeri giremez. Buna sadece Shichibukai istisna oluşturur. Ancak onların bile girişi için Dünya Hükümeti'nin onayı şarttır. İçeriye girmesine izin verilen bir Shichibukai çok detaylı bir üst aramasından geçer ve Deniztaşı ile kelepçelenir. İçeride bulunduğu tüm vakit boyunca yanında hapishane yetkilileri de bulunur. Marshall D. Teach ve tayfası izin almadan hapishaneye girdikleri için hain olarak damgalanmışlardır.

  Impel Down'dan Çıkış
  Ziyaretçiler ve Hükümet çalışanları hariç, mahkum olarak Impel Down'a girenler, canlı olarak oradan çıkamazlar.Tabii bunun da istisnaları bulunmaktadır. Ace'in idamı halka açık şekilde yapılacağından hapishaneden çıkarılmıştır. Bazı özel nedenlerden ötürü Arlong'un çıkmasına izin verilmiştir.

  Impel Down'dan kaçmak imkansız gibi görünmektedir. Hapishanenin savunma sistemleri oldukça güçlüdür. Tesis içerisinde birçok tuzak bulunmaktadır. Ayrıca hapishanenin etrafında Denizciler'e ait savaş gemileri bulunmaktadır. Tüm bunları atlatabilenler, Sakin Kemer'de yaşayan Deniz Kralları ile uğraşmak zorundadır. Bu kadar güvenlik önlemine rağmen, bilinen ilk firarı yirmi yıldan daha uzun süre önce Shiki gerçekleştirmiştir.

  İkinci kaçış ise Luffy önderliğinde çıkan bir isyan sonucu gerçekleşmiştir. Bu isyanın ardından içlerinde Emporio Ivankov, Inazuma, Buggy, Daz Bones, Crocodile, Jinbe ve Galdino'nun da olduğu 240 kişi hapishaneden kaçmıştır. Bu olay, Impel Down tarihinde gerçekleşen ilk isyan olma özelliği taşır. Normalde bu grubun içinde bulunan Bentham, onların kaçabilmesi için arkada kalarak kendini feda etmiştir. Bu isyan esnasında kaç mahkumun Gardiyan Canavarlar ve Magellan'ın zehri yüzünden öldüğü bilinmemektedir.

  İkinci isyan ise Karasakal Korsanları önderliğinde gerçekleşmiştir. Bu isyanda ise birçok 6. Kat mahkumu kaçmayı başarmıştır.

  Hapishanenin Genel Planı

  [​IMG]

  Impel Down, deniz tabanından yükselen bir tür kuleye benzer. Tesis,Sakin Kemer üzerinde inşa edildiği için etrafında çok sayıda devasa Deniz Kralı bulunmaktadır. Bu canavarların yanı sıra, Denizciler'e ait savaş gemileri de hapishaneyi korumaktadır.

  Hapishanenin karanlık köşelerinde çeşitli hücreler ve işkence odaları bulunur. Tüm hücreler Deniztaşı'ndan yapılmıştır. Bu sayede hücre demirlerinin kırılması ya da Şeytan Meyvesi kullanıcılarının kaçması önlenmiştir. İşkence odalarında akla hayale sığmayacak türden işkenceler yapılır. Sürekli kırbaçlanma, ölümüne dayak atma, kaynar kazana atma, diri diri yakma, suda boğma ve dikenli çukurlara atma bilinen bazı işkence yöntemleridir.

  Hapishanenin neredeyse her köşesi Gözetleme Den Den Muhsileri ile dikkatlice izlenir. Bu aletlerin küçük versiyonları, Impel Down'ın bazı özel bölümlerini gözetler. Herhangi bir hareket gördükleri zaman, görüntüyü doğrudan başında gardiyanların bulunduğu ekranlara gönderirler. Küçük olanlarının üzerinde alarm bulunur. Hareket gördükleri zaman hemen ötmeye başlarlar.

  Hapishanenin bir bölümünde medikal işlerde kullanılan bir laboratuvar vardır. İçinde doktorlar ve envai çeşit tıbbi gerek bulunur. Burada gerek mahkumlar, gerekse hapishane çalışanları tedavi edilir. Ancak buradaki doktorlar çok da kalifiye değildir. Değişik zehirlere karşı panzehir üretmekte zorlanırlar.

  İlk katta bir jeneratör odası vardır. Hapishanenin tüm enerji yönetimi buradan yapılır. Ayrıca Impel Down'ın girişinde olan Adalet Kapısı da yalnızca bu odadan açılabilir.

  Katları

  Mahkumlar genelde kafa ödüllerine göre bir kata yerleştirilirler. Yine de bazen istisnalar olabilir. Crocodile'ın ödülü düşük olmasına rağmen, 6. Kat'a kapatılmıştır. Yine ödülü düşük olan Bentham, oluşturduğu tehlike yüzünden ödülünün ederinden farklı bir kata gönderilmiştir.

  Katların her birinde çeşitli hücreler ve benzersiz işkence teknikleri vardır. Bu değişik ve acımasız işkence yöntemleri yüzünden, her katın isminde cehennem ibaresi yer alır. Katlarda aşağı inildikçe, işkencenin dozajı ve şiddeti artar.

  1. Kat: Kızıl Cehennem (Guren Jigoku)

  [​IMG]

  Kızıl Cehennem
  , Impel Down'ın ilk katıdır. İçerisinde düşük tehdit seviyesinde olan mahkumlar tutulduğundan, diğer katlara nazaran daha az kullanılan bir kattır. Katın içinde kırmızı ağaçlardan oluşan bir orman vardır. Bu ağaçların keskin yaprakları Kenju (Bıçak yaprak), yerdeki dikenli iğneler de Haribarisō (İğne ot) olarak bilinirler. Buradaki mahkumlar, zehirli örümcekler ve tecrübeli muhafızların gözetiminde bütün katı dolaşmak zorundadır.

  Ormanın derinliklerinde ikinci kata giden bir delik vardır. Kesilmekten ve acıdan bıkan kişilerin, ikinci kata giden delikten atlamak gibi bir opsiyonu bulunmaktadır. Ancak orada olmak, 1. Kat'ta olmaktan daha riskli olduğu için kimse bunu yapmaya kalkışmaz. Bu kattaki güvenlik biraz gevşektir. Mahkumlar bir şekilde hücrelerine Siyah Den Den Mushi sokmayı başarmışlardır. Bu alet ile hapishanenin içinde olan biteni dinlerler.

  Buggy kaçmadan önce bu katta tutuluyordu. Çünkü kendisinin Şeytan Meyvesi kullanıcısı olduğu bilinmiyordu. Buggy gücü sayesinde, bu katta neredeyse hiç acı çekmemiştir.

  2. Kat: Vahşi Hayvanlar Cehennemi (Mōjū Jigoku)

  [​IMG]

  Vahşi Hayvanlar Cehennemi
  , Impel Down'ın ikinci katıdır. Katın içinde çok çeşitli yırtıcı hayvanlar vardır. Yapboz Akrepleri ve Mantikorlar da dahil olmak üzere, tüm hayvanlar bu katta tutulur. Yapboz Akrepleri, büyük ve zehirli böceklerdir. Mantikorlar insan yüzlü aslanlardır. Buldukları her şeyi yerler ve sahip oldukları insan yüzü sayesinde konuşmaları taklit edebilirler. Ancak konuşulanları anlayamazlar. Çoğunlukla mahkumlardan duydukları sözleri tekrarlarlar. Bu iki hayvan normal boyutlardadır. Katın içerisinde Basilisk ve Sphinx olarak bilinen iki dev hayvan daha bulunur.

  Basilisk, tavuktan doğmuş dev bir yılandır. Hem tavuk, hem de yılan özelliklerine sahip bir mutant olduğu söylenebilir. Son derece güçlüdür. Luffy ve Buggy'ye zor anlar yaşatmıştır. Ancak Luffy'nin Üçüncü Vites'te yaptığı saldırı sonucunda yenilmiştir. Basilisk her ne kadar ürkütücü olsa da, bu kattaki en güçlü yaratık değildir. Komutada ikinci sırada olduğu söylenmiştir.

  Sphinx insan yüzüne sahip dev bir aslandır. Basilisk dahil kattaki bütün hayvanlardan daha büyüktür, bütün hayvanlar ondan korkar. Bu katın "patronu" olduğu söylenebilir. Katın çıkışında olan merdiveni koruduğu için, mahkumların geçiş yolunu da kapatmış olur. Mantikorlar gibi, o da konuşmaları taklit edebilir. Genelde yemek isimleri söyler. İlginç olan bir özelliği de, yemek aldıktan sonra teşekkür etmenin ne demek olduğunu bilmesidir. Oldukça güçlü bir canavar olduğu için, aynı noktaya defalarca vurduğu takdirde zemini parçalayabilir.

  Buradaki hayvanlara koridorları sürekli kontrol etme zorunluluğu getirilmiştir. Katta bulunan hayvanlar o kadar ürkütücüdür ki uzun süredir bu katta kalan mahkumlar kapıları açık olsa dahi kaçmaya korkarlar.

  Galdino, Luffy ve Buggy tarafından serbest bırakılmadan önce bu katta tutuluyordu. Basilisk ve Sphinx'in yenilmesi üzerine, kattaki tüm hücrelerin kapısı açık olduğundan bu katta büyük bir isyan başlamıştır. Ancak isyanın ömrü uzun olmamış, olay yerine gelen Saldeath ve Mavi Goriller tarafından isyan bastırılmıştır.

  3. Kat: Açlık Cehennemi (Kiga Jigoku)

  [​IMG]

  Açlık Cehennemi
  , Impel Down'ın üçüncü katıdır. Kafa ödülü 50.000.000 Belly veya daha fazla olan mahkumlar burada tutulur. Bu kat, 4. Kat'ın hemen üstünde olduğu için oldukça sıcaktır. Katta, mahkumlara çok az yemek ve su verilir. Bu yüzden mahkumlar açlık sınırında yaşarlar. Aç kalan mahkumlar oldukça zayıftır, onlara bakanlar sağlıklı hallerine dair bir iz bile bulamazlar. Burası 4. Kat'a kıyasla fazla sıcak olmasa da, aşağıdan gelen sıcaklık katın havasını kurutmaktadır. Bu yüzden 3. Kat, çöle benzeyen bir yerdir. Fakat yerde görülen tozlar kum değil, kuruyarak ölmüş mahkumlardan geriye kalan tozlardır. Bentham, 32.000.000 Belly ödüle sahip olmasına rağmen bu katta tutulmuştur.

  Katın ortasında ki büyük delikten doğruca 4. Kat'a gidilebilir. Bu deliğin hemen üstünde büyük bir fan vardır. Bu fan üst kata duman çıkmasını engeller, 4. Kat'taki ateşi gürleştirir ve katların havalanmasını sağlar.

  4. Kat: Alev Cehennemi (Shōnetsu Jigoku)

  [​IMG]

  Alev Cehennemi
  , Impel Down'ın dördüncü katıdır. Bu katta altı şiddetle yanan, kaynar bir kan havuzu vardır. Katın geneli aşırı sıcaktır. Hatta o kadar sıcaktır ki, ısı doğrudan üst katı da etkiler. Üçüncü kattaki havalandırma deliğinden bu kata atlanabilir. Ancak deliğin altında güvenli bir yer olmadığından, atlayan kişiler anında ölür.

  Diğer katlardan farklı olmak üzere bu kattaki mahkumlar sürekli işkence görür. En çok uygulanan işkence yöntemi, mahkumları katın ortasında bulunan kaynayan kan havuzunun içine atmaktır. Diğer işkence yöntemleri de genelde ateşle alakalıdır. Mahkumları karınlarından iple bağlayıp, ateşin içinde sallandırmak sık yapılan işkencelerden biridir. Bu katta mahkumlara işkence uygulayan hapishane personeli, yüksek sıcaklıktan etkilenmemek için koruyucu elbise giyer.

  Daz Bones bu katta tutuluyordu. Ancak kattaki yüksek ısıdan fazla etkilenmediği görülmüştür. Ayrıca Luffy ve Magellan arasında gerçekleşen dövüşü hücresinden izlemiştir.

  Önceden hapishanenin müdürü olan Magellan'ın ofisi de bu kattaydı. Ayrıca hapishanenin mutfağı da bu katta bulunmaktadır. Magellan'ın eski ofisinin hemen yanındadır. Luffy, Magellan ile bu katta dövüşmüştür. Ancak ona üstün gelemediği için yenilmiştir.

  5. Kat: Buz Cehennemi (Gokkan Jigoku)

  [​IMG]

  Buz Cehennemi
  , Impel Down'ın beşinci katıdır. Kafa ödülü 100.000.000 Belly ve üzeri olan mahkumlar burada tutulur. Bir üst katın aksine, bu kat inanılmaz derecede soğuktur. Bu kat o kadar soğuktur ki, çoğu mahkum soğuktan donarak parçalara ayrılır. Biraz daha şanslı olanların ise sadece uzuvları donarak kırılır. Hatta mahkumlara verilen yemekler, mahkumlar daha yemekleri yiyemeden donar. Aşırı soğuk nedeniyle bu katta Den Den Mushi çalışmaz. Bu yüzden diğer katlarla iletişimi kopuktur. Şiddetli soğuğun yanı sıra bu katta, yırtıcı kurtlar da yaşamaktadır. Bu kurtlar, normalde 2. Kat'a yerleştirilmiş hayvanlardır. Ancak oradaki Basilisk ve Sphinx dahil o kattaki bütün hayvanlardan daha vahşi oldukları için, 5. Kat'a gönderilmişlerdir.

  Acı soğuğun yanı sıra, bu katta bazı mistik olaylar da olmaktadır. Birçok mahkum arkalarında iz bırakmadan kaybolmuştur. Bu gizemli kayboluşlardan dolayı Impel Down çalışanları ve mahkumlar bu olaya "şeytan aldı götürdü" gibisinden bir isim bulmuşlardır. Onların inanışına göre, kaybolan mahkumlar Cehennemin Kapıları'nda duran iblisler tarafından yutulmuştur.

  Luffy, Magellan'a yenildikten sonra bu kata postalanmıştır. Zehirden ölmek üzereyken, mucizevi bir şekilde kurtuluş ümidi doğmuştur.

  5,5. Kat: New Kama Diyarı (Nyūkamā Rando)

  [​IMG]

  New Kama Land
  , "Mahkumların Gizli Çiçek Bahçesi" olarak bilinen, Buz Cehennemi'nin altında yer alan gizli bir kattır. Ortadan kaybolan mahkumlar aslında buradadır. Bu gizli yer çok uzun zaman önce tünel açma yeteneğine sahip bir Şeytan Meyvesi kullanıcısı tarafından 5. ve 6. Kat arasındaki kayaya oyularak oluşturulmuştur. Yeri gardiyanlar ve diğer mahkumlar tarafından bilinmez. Katı yöneten kişi "Kraliçe" olarak bilinen Ivankov'dur. Onun söylemine göre burası bir Okama Cenneti'dir. Gerçekten de bu kat "cehennem içinde bir cennet" gibidir. İçindeki mahkumlar sanki hapis yatmıyorlarmış gibi rahattır. Ancak katın gizli olması nedeniyle, diğer katlarda bulunan mahkumlarla iletişime geçilmesi yasaktır. Buna rağmen aralarına yeni katılan kişileri sevgi ile karşılarlar.

  Kat genel itibariyle bir kabare barına benzer. İçinde büyükçe bir sahne ve birçok masa, sandalye bulunur. Sahnede genelde Ivankov ve şekerleri çeşitli gösteriler yapar. Bu kattan, diğer katlara giden bazı gizli geçitler bulunmaktadır. Kattaki mahkumlar, malzeme takviyesi yapmak için bu gizli geçitleri kullanırlar. Ayrıca buradaki mahkumların Gözetleme Den Den Mushi'si vardır ve bu alet hapishanenin genel gözlem sistemine bağlıdır. Bu sayede hapishanede olan biten her şeyi görebilirler. Ayrıca çöpten çaldıkları gazeteler sayesinde, dış dünyada olan biten olaylardan da haberdardırlar.

  Impel Down'da meydana gelen isyanın ardından, bu katta kimse kalmamıştır. Ivankov önderliğindeki mahkumlar, önce Marineford Savaşı'na katılmış ardından da Kamabakka Krallığı'na gitmiştir. Ancak iki yıllık zaman atlaması esnasında yeni mahkumlar buraya gelmiştir. Kat şu an Bentham'ın idaresindedir.

  6. Kat: Ebedi Cehennem (Mugen Jigoku)

  [​IMG]

  Ebedi Cehennem
  , Impel Down'ın en alt katıdır. Bu katta inanılmaz güçlü, menfur suçlar işlemiş ve Dünya Hükümeti tarafından tehdit olarak görülen suçlular tutulur. Sengoku, bu kata kalan bir suçlunun bile dışarıda olmasının halk için büyük bir tehlike olduğunu söylemiştir. Bu kata kapatılmış bir mahkumun cezası idam ya da ömür boyu hapistir. Kısacası, bu kattaki kişiler tarihten silinir.

  Impel Down'ın çalışanları bile, özellikle bu kattan uzak dururlar. Gerekmedikçe o kata kimse gitmez. Impel Down müdürünün bu kattaki herhangi bir mahkumu gerek gördüğü takdirde idam etme yetkisi vardır. Magellan, müdür olduğu zamanlarda kendisi ile dalga geçen mahkumları acımadan zehirleyerek, ölüme terk etmiştir.

  Ace, idamını beklemesi için bu katta tutulmuştur. 6. Kat'ın varlığı bir efsanedir. Çoğu kişi böyle bir katın olduğuna inanmaz. Diğer mahkumlar Ace'in 5. Kat'ta tutulduğunu sanmıştır. Jinbe de bu katta, Ace ile aynı hücrede tutulmuştur. Yukarıda söylendiği gibi bu kattaki mahkumların cezası ölüm olduğu halde, Jinbe bu duruma istisna oluşturacak şekilde geçici olarak buraya konulmuştur. Eski bir Shichibukai olan Crocodile da bu katta tutulmuştur. Bunlarla birlikte Edward Newgate'e kin besleyen birçok efsanevi korsan ve içinde devlerin de olduğu mahkumlar bu kattadır.

  Suçlulardan hariç olarak, Impel Down'ın eski Baş Gardiyanı Shiliew de sürekli mahkumları öldürdüğü için bu kata hapsedilmiştir. 6. Kat'ın ilginç bir özelliği de, diğer katlardaki mahkumların aksine bu kattakilere işkence yapılmamasıdır. Üst katlarda sürekli işkence görmekten ziyade, ömür boyu bir hücrede kalmak daha cazip gibi görünmektedir. Ancak burada işkence olmamasının asıl sebebinin, katta bulunan kişilerin çok güçlü olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Yani buradaki mahkumlar o kadar güçlüdür ki, yukarı katlarda yapılan işkenceler onları etkilemez.

  Impel Down Çalışanları

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yüksek Rütbeli Görevliler

  Hannyabal: Impel Down'ın müdürüdür. Oldukça hırslı biridir.

  Magellan:
  Impel Down'ın müdür yardımcısıdır. Ofisi 4. Kat'tadır. Doku Doku no Mi'nin güçlerine sahiptir. Günde yalnızca dört saat çalışır.

  Saldeath:
  Impel Down'nın Şef Gardiyanları'ndan biridir. Mavi Goriller'i komuta eder.

  Sadi:
  Impel Down'nın Şef Gardiyanları'ndan biridir. Sadist eğilimleri olan bir işkencecidir. Beş Gardiyan Hayvan'ı komuta eder.

  Shiliew:
  Impel Down'ın eski Baş Gardiyanı'dır. Magellan'a denk güçtedir. Aşırı şiddet eğilimi yüzünden görevinden alınmış ve ölüme mahkum edilmiştir. Çıkan isyan yüzünden cezası ertelenmiş, ancak Karasakal Korsanları'na katılarak ihanet etmiştir.

  Domino:
  Impel Down'ın Baş Gardiyanı'dır.

  Gardiyanlar ve Canavarlar

  İnsan Gardiyanlar: Tüm katlarda bulunurlar. Asker ve işkenceci olarak iki sınıfa ayrılırlar. Binlerce askerden oluşan Bazuka Birlikleri vardır.

  Mavi Goriller: 1. Kat'ta bulunurlar, ancak çağrılmaları durumunda diğer katlara da gidebilirler. Süper güçlü, ancak aklı olmayan gorillerdir. Çift taraflı balta kullanırlar. Saldeath'in komutası altındadırlar.

  Minotaurus: Beş Gardiyan Hayvan'dan biridir. Tüm katlara gidebilir. Uyanmış Zoan türü bir Şeytan Meyvesi'ne sahiptir. Mahkumları döven iri bir öküzdür.

  Minorhinoceros: Beş Gardiyan Hayvan'dan biridir. Tüm katlara gidebilir. Uyanmış Zoan türü bir Şeytan Meyvesi'ne sahiptir. İri bir gergedandır.

  Minokoala: Beş Gardiyan Hayvan'dan biridir. Tüm katlara gidebilir. Uyanmış Zoan türü bir Şeytan Meyvesi'ne sahiptir. Ayı ve koala karışımı bir hayvandır.

  Minozebra: Beş Gardiyan Hayvan'dan biridir. Tüm katlara gidebilir. Uyanmış Zoan türü bir Şeytan Meyvesi'ne sahiptir. İnsanları kaynar kan havuzunun içine iten büyük bir zebradır.

  Minochihuahua: Beş Gardiyan Hayvan'dan biridir. Tüm katlara gidebilir. Uyanmış Zoan türü bir Şeytan Meyvesi'ne sahiptir. Şivava türü bir köpektir. İki yıllık zaman atlaması esnasında göreve getirilmiştir.

  Basilisk: 2. Kat'ta bulunur. Tavuktan doğmuş dev bir yılandır. Ancak iki hayvan türünün de özelliklerini taşır. Kattaki ikinci en güçlü hayvandır.

  Mantikorlar: 2. Kat'ta bulunurlar. İnsan yiyen, insan yüzlü aslanlardır. Avlarının kemiklerini bile yerler. Konuşma yetenekleri vardır, ancak söylenenleri anlayamazlar.

  Yapboz Akrepleri: 2. Kat'ta bulunurlar. Son derece zehirli hayvanlardır. Birleşerek dev bir kırkayağa dönüşebilirler.

  Sphinx: 2. Kat'ta bulunur. Kattaki en güçlü hayvandır. Alt kata inen merdivenleri korur. Tıpkı Mantikorlar gibi o da konuşabilir, ancak söylenenleri anlayamaz.

  Mahkumlar

  Buggy: Korsanlıktan tutuklanmıştır. Mahkum numarası E8200'dür. 1. Kat'ta tutulmuştur. 1. ve 2. Katlarda çıkan isyanın sorumlularından biridir. 240 mahkumla birlikte kaçmıştır. Impel Down İsyanı'na sebep olan iki kişiden biri olarak görülmektedir.

  Galdino: Baroque Works üyesi olduğu için tutuklanmıştır. Mahkum numarası D0464'tür. 2. Kat'ta ömür boyu hapse mahkum edilmiştir. 240 mahkumla birlikte kaçmıştır.

  Bentham: Baroque Works üyesi olduğu için tutuklanmıştır. Mahkum numarası C9915'tir. Luffy ve diğerlerinin kaçmasına yardım etmek için arkada kalmış ve Magellan ile dövüşmüştür. Daha sonra 5,5. Kat'ın yeni kraliçesi olduğu ortaya çıkmıştır.

  Daz Bones: Baroque Works üyesi olduğu için tutuklanmıştır. Örgütün diğer üyeleriyle birlikte bir Denizci üssünde kalmıştır. Impel Down' yapılacak transfer esnasında örgüt üyelerinin bir çoğu kaçarken, Bones da Crocodile gibi hapse girmeyi tercih etmiştir. 4. Kat'ta ömür boyu hapse mahkum edilmiştir. 240 mahkumla birlikte kaçmıştır.

  Monkey D. Luffy: Impel Down'a gizlice girdiği için tutuklanmıştır. Zehirlenerek 5. Kat'ta ölüme terk edilmiştir. 5,5. Kat'ın mahkumlarının çabaları ile hayatta kalmıştır. 240 mahkumla birlikte kaçmıştır. Impel Down İsyanı'na sebep olan iki kişiden biri olarak görülmektedir.

  Inazuma: Devrim Ordusu üyesi olduğu için tutuklanmıştır. 5. Kat'a kapatılmıştır. Daha sonra yıllarca 5,5. Kat'ta yaşamıştır. 240 mahkumla birlikte kaçmıştır.

  Roche Tomson: Hangi sebepten tutuklandığı bilinmemektedir. 5. Kat'a kapatılmıştır.

  George Black: Hangi sebepten tutuklandığı bilinmemektedir. 5. Kat'a kapatılmıştır.

  Bilinmeyen Şeytan Meyvesi kullanıcısı: Hangi sebepten tutuklandığı bilinmemektedir. 5. Kat'a kapatılmıştır. Meyve yeteneği ile 5,5. Kat'ı yapmıştır.

  Shiki: Korsanlıktan tutuklanmıştır. Marineford'da yaptığı savaşı kaybettikten sonra, 6. Kat'a kapatılmıştır. İki yıl hapis yattıktan sonra, bacaklarını keserek hapishaneden kaçmıştır. Impel Down tarihinde hapishaneden kaçabilen ilk mahkumdur.

  Portgas D. Ace: Korsanlıktan ve Gol D. Roger'ın oğlu olduğundan tutuklanmıştır. Marineford'daki idamına kadar, 6. Kat'ta tutulmuştur. Denizciler tarafından hapishaneden alınıp, Marineford'a götürülmüş, sonra da idam edilmiştir.

  Jinbe: Dünya Hükümeti safında olmasına rağmen savaşa katılmayı reddettiği için tutuklanmıştır. Geçici olarak 6. Kat'a kapatılmıştır. 240 mahkumla birlikte kaçmıştır.

  Crocodile: Shichibukai unvanını kötüye kullanmaktan, Baroque Works'ü kurmaktan, Alabasta Krallığı'nı ele geçirmeye çalışmaktan ve üretimi yasak olan Dans Tozu'nu kullanmaktan tutuklanmıştır. Örgütün diğer üyeleriyle birlikte bir Denizci üssünde kalmıştır. Impel Down' yapılacak transfer esnasında örgüt üyelerinin bir çoğu kaçarken, Crocodile da Daz Bones gibi hapse girmeyi tercih etmiştir. 6. Kat'ta ömür boyu hapse mahkum edilmiştir. 240 mahkumla birlikte kaçmıştır.

  Shiliew: Görevi kötüye kullanmaktan ve keyfi yere mahkum öldürmekten tutuklanmıştır. 6. Kat'a kapatılmış ve idam cezası almıştır. Hapishanede çıkan isyan sonucu cezası ertelenmiştir. Görevinden ayrılarak Karasakal Korsanları'na katılmış ve hapishaneden kaçmıştır.

  Catarina Devon: Suçu tam olarak bilinmemektedir. Ancak kendisi için korsan çağı boyunca Impel Down'a kapatılan en tehlikeli kadın olduğu söylenmiştir. 6. Kat'ta ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Daha sonra hücrelerde gerçekleşen ölüm-kalım savaşını kazanarak Karasakal Korsanları'na katılmış ve hapishaneden kaçmıştır.

  Sanjuan Wolf: Hangi sebepten tutuklandığı bilinmemektedir. 6. Kat'ta ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Daha sonra hücrelerde gerçekleşen ölüm-kalım savaşını kazanarak Karasakal Korsanları'na katılmış ve hapishaneden kaçmıştır.

  Vasco Shot: Hangi sebepten tutuklandığı bilinmemektedir. 6. Kat'ta ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Daha sonra hücrelerde gerçekleşen ölüm-kalım savaşını kazanarak Karasakal Korsanları'na katılmış ve hapishaneden kaçmıştır.

  Avalo Pizarro: Hangi sebepten tutuklandığı bilinmemektedir. 6. Kat'ta ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Daha sonra hücrelerde gerçekleşen ölüm-kalım savaşını kazanarak Karasakal Korsanları'na katılmış ve hapishaneden kaçmıştır.

  Arlong: Güneş Korsanları'nın üyesi olmaktan ve cinayete teşebbüsten tutuklanmıştır. Hangi kata konulduğu bilinmemektedir. Jinbe'nin özel isteği sayesinde cezası kaldırılmış ve salıverilmiştir.

  Ek Bilgiler

  - Impel Down'ın bayrağı, I ve D harflerinin birleştirilmiş ve kesilmiş halidir. Aşağıda görebilirsiniz:

  [​IMG]

  - Impel Down mahkumları dört haneli sayı sistemi ve katına göre harf verilerek listelenir. 1. Kat'taki suçluların numarası E, 2. Kat D, 3. Kat C, 4. Kat B, 5. Kat ise A ile başlar. 6. Kat mahkumlarının numaralandırıldığına dair bir bilgi verilmemiştir.

  - Impel Down birçok yönü ile Dante'nin İlahi Komedyası'ndaki Cehennem tasvirine benzer. Eserdeki Cehennem, 9 kattan oluşmaktadır ve her katta değişik cezalar vardır. Tıpkı Impel Down'da olduğu gibi, altlara inildikçe verilen cezaların şiddeti de artar. Impel Down'da ünlü ve azılı birçok suçlu bulunur. Aynı şekilde eserdeki Cehennem'de de Sokrates, Kleopatra, Jül Sezar, İslam Peygamberi Muhammed gibi ünlü ve tarihi kişilikler yer alır.

  - Eserden bağımsız olarak, Impel Down'ın içindekiler ve çalışanları orayı gerçekten cehenneme benzetmektedir. Rütbeli çalışanların neredeyse hepsi görünüm itibariyle şeytana benzer.

  - 5. Kat mahkumlarının listesinde adı görünen Roche Tompson ve George Black'in sadece isimleri bilinmektedir.

  - 6. Kat'taki tarihten silme olayı, gerçek dünyada Roma döneminde yapılmıştır. Hüküm giyen kimsenin varlığına dair bütün işaretler silinir ve gelecek nesillerin adını bile bilmemesi sağlanırdı.

  Künye

  Tesisin Adı: Impel Down
  Adının Okunuşu: Inperu Daun
  İngilizce Adı: Impel Down
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 525, Anime 422
  Bulunduğu Yer: Sakin Kemer
  Bağlı Olduğu Organizasyon: Dünya Hükümeti
  Müdürü: Hannyabal

  Hak Sahibi

  Kaynak : http://onepiece.wikia.com/wiki/Impel_Down
  Çeviren : Smoker
  Yayınlayan : www.korsanfan.com
  Çevirmenin Sitesi : www.korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 22 Şub 2016
 2. cicer_ Bilkan

  cicer_ (Bilkan)
  Mesaj Sayısı 119
  Üyelik Tarihi31 Tem 2009
  Beklenen çeviri
  Teşekkürler..
   
 3. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,102
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  beklendiğini bilmiyodum... haddinden fazla uzun olacağı için bizimkilerin maceralarının olduğu kısımları esgeçtim.. özelliklerini bilsek yeter diye düşündüm..
   
 4. cicer_ Bilkan

  cicer_ (Bilkan)
  Mesaj Sayısı 119
  Üyelik Tarihi31 Tem 2009
  Güzel olmuş gayet net.. Belki başka zaman hapistekilerden de örnek verebilirsin katlarda hani
  Kaybolan mahkumların Ivankovun işi olduğunu tahmin ediyorum buarada.. :)
   
 5. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,102
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  wikide 5.5 kat olarak geçiodu ama cevirmedim... sayfanın uzunluğunu görsen nutkun tutulur banada hak verirsin.. full ceviyor olsaydım sabaha kadar bitmezdi...
   
 6. cicer_ Bilkan

  cicer_ (Bilkan)
  Mesaj Sayısı 119
  Üyelik Tarihi31 Tem 2009
  Hapistekilerden örnekleri de ben veriyim o zaman:
  Buggy (kat 1)
  [​IMG]

  Galdino (Mr.2) (kat 2)
  [​IMG]

  Bentham (Mr.2) (kat 3)
  [​IMG]

  Das Bonez (Mr.1) (kat 4)
  [​IMG]

  Emporio Ivankov (kat 5)
  [​IMG]

  Inazuma (kat 5)
  [​IMG]

  Luffy (kat 5)
  [​IMG]

  Shiryuu (kat 6)
  [​IMG]

  Jinbei (kat 6)
  [​IMG]

  Sir Crocodile (kat 6)
  [​IMG]

  Ace (kat 6)
  [​IMG]
   
 7. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,102
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  rica ederim...
   
 8. Mesaj Sayısı 73
  Üyelik Tarihi20 Tem 2009
  Oh Oh eline sağlık :D
   
 9. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,102
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  sağol..
   
 10. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,102
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  sağol.. baska isteğin olursa söyle...
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık