Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Haki'nin Nasıl İşlediği Üzerine Düşünceler

Selam, konu başlıkta gördüğünüz gibi.

Hakinin ne olduğunu hepiniz biliyorsunuzdur, zaten kendimce gerekli tanımlamaları da metin içinde yapacağım. O yüzden kütüphaneden hakiyle ilgili bilgileri ekleme ihtiyacı hissetmedim, ekle derseniz de eklerim ama. Bu konuda Luffy'nin ileri silahlanma eğitimi aldığı zaman kafamda oluşan, kral hakiyi de ileri seviye kullanınca kafamda iyice oturan haki mekaniğini sizlere aktarmaya çalışacağım. Gerçekçi olmak gerekirse Oda'nın direkt olarak benim gibi düşündüğünü sanmıyorum ama kafasında benzer bir sistem olduğunu düşünüyorum. Uzatmadan başlayayım.

Haki nedir?

Haki (覇気), kelime anlamıyla; ihtiras, irade anlamına geliyor. 覇 (ha); üstünlük, baskınlık, hakimiyet anlamında gelirken; 気 (ki) ise ruh, mizaç, niyet, duygu, ambiyans anlamlarına geliyor. Bunların yanında, farklı bir anlamı daha var onun üstüne biraz daha duracağım.

Geleneksel Çin felsefesi, dövüş sanatları ve tıbbında, "ki" diye bir terim var. Bu "ki", canlıyı oluşturan bir parça, olmazsa olmaz. Yaşam enerjisi, enerji akışı olarak tanımlanıyor. One Piece'teki haki kavramıyla uyuştuğunu düşünüyorum bu tanımın.

One Piece'te haki, basitçe iradenin tezahürü olarak kullanılıyor ama kullanılan kanjilerin (Japonca karakterler) anlamlarını bilmek, bize hakinin ne olduğuna dair daha kapsayıcı ve detaylı bir fikir verir.

One Piece'te, hakinin klasik kategorizasyonu şöyle:

Silahlanma (武装色の覇気; Busoshoku no Haki): Haki yoluyla vücudun etrafında bir zırh oluşturmak olarak tanımlayabiliriz basitçe. Wano'da Ryuo (流桜) olarak geçer, lafzen "akan kiraz çiçeği" demektir ki bunu yukarıda bahsettiğim "ki" ile bağdaştırabiliriz. Japonya temalı bir ada olduğundan, biraz daha gelenekselci bir tanım olması normal. Bu haki bütün canlılarda vardır, yalnızca herkes kullanmayı bilmiyordur.

Gözlem (見聞色の覇気; Kenbunshoku no Haki): One Piece evrenindeki 6. his diyebiliriz, bireylerin bir şeylerin varlığını, gücünü, duygularını, niyetini sezmesini sağlar. Kendini geliştirmiş kullanıcılarda kısıtlı olarak önsezi de sağlayabilir. Skypeia'da Mantra (心綱) olarak bilinir, lafzen "kalp/irade halatı" demektir fakat halat karakteri disiplin, prensip gibi kelimelerde de kullanıldığından anladığım kadarıyla bir tekdüzelik anlamı taşıyor. Öngörülebilirlik bağlamında bu anlamıyla bağdaştırılabilir. Bu haki bütün canlılarda vardır, yalnızca herkes kullanmayı bilmiyordur.

Kral haki (覇王色の覇気; Haōshoku no Haki): Sadece birkaç milyonda bir kişide görünen, kullanıcının iradesini başkaları üstünde baskı kuracak şekilde kullanmasını sağlar. Buradaki karakterlere dikkat çekmek istiyorum, 覇王 (Haō)'daki 王 (ō), kral demek. Türkçedeki çeviriyle uyuşuyor; fakat 覇 (ha) karakteri de mevcut; üstünlük, baskınlık, hakimiyet demek. Haki (覇気)'deki ile aynı karakter. Yabancılar, Supreme King Haki (Üstün Kral Haki) olarak da çeviriyorlar o yüzden bunu.

Hakiyi Yaymak ve Duymak

Ben, hakiyi kafamda şu mekaniğe indirgedim; haki yayılabilen ve duyulabilen bir şey.

Haki bazlı teknikler, bu bağlamda 2 kategoriye ayrılabilir:

Nüfuz ettirmek: Silahlanma, Kral haki ve bu ikisinin türevleri

Sezmek: Gözlem ve türevleri

Bütün canlılarda bu şekilde işliyor mekanizma. Her canlı aslında haki yayıyor çevresine, herkeste yaşam enerjisi var çünkü. Bir de bunu sezme işi var ki buna da gözlem diyoruz. Görmek, işitmek, koklamak gibi bir şey bu da, bu sebeple bir duyu olarak tanımlıyorum gözlemi. Hayvanların, kral haki hissettiklerinde korkmaları da bundan mesela, her canlı gözlem kullanıyor aslında. Bu bağlamda, gözlem bir savaş tekniği değil aslında. Gözlemi geliştirmek öyle.

Luffy, haki tekniklerini bilmemesine rağmen; Teach ona hakisinin güçlendiğini söylemişti. Evet, güçlendi. Çünkü Luffy seyahati sırasında güçlü insanlarla savaştıkça, arkadaşlarını korumak için canını ortaya koydukça, iradesi de güçlendi.

Temele inersek, kral haki bazlı teknikler (salınım hariç) ve silahlanma da aynı şey. İkisinde de hakiyi nüfuz ettiriyorsunuz (havaya, kılıca, yumruğa vs.). Kral hakinin sadece niteliği farklı silahlanmadan.

Haki ile Şeytan Meyvesi Etkileşimi

Şu ana kadar anladığımız kadarıyla, haki insanın yaşam enerjisiyle ilişkili. Belli haki teknikleri, bu enerjinin fiziksel tezahürünü sağlıyor.
Şeytan meyveleriyse, bireyi fiziksel olarak etkiliyor.

Bu sebeple, örneğin Smoker'a silahlanma ile yumruk atarsanız; bunu hissedecektir. Çünkü yumruk attığınız şey esasında fiziksel vücudu (o an için duman) değil, ruhu (hakisi).

Aynı şekilde, Doflamingo'nun 4. Vites'in esnekliğine şaşırması da bu yüzden. Ayrıca kolunun uzamasına da şaşırmıştı, normal şartlarda neden şaşırsın ki? Luffy'nin meyvesi lastik sonuçta ve serinin başından beri kolunu uzatıyor, 4. Vites'e geçmeden önce de Doflamingo'ya karşı çok kez kullandı bu özelliğini. Daha önceki saldırılarında, yumruğunu hakiyle kaplayıp kolunu uzatıyordu. 4. Vites'te ise tamamen haki kaplı kolunu uzatabiliyor. Normal şartlarda bunu yapamaması gerekiyor. Doflamingo gibi tecrübeli bir korsanın da şaşırması bu yüzden.

Kaido da aynı şekilde meyvenin bazı fenomenlerine şaşırmıştı. 4. Vites'te meyvenin patternleri var, bu bir şeyi gösteriyor olabilir. 1043. spoilerlarından sonra meyveden bir gariplik çıkması muhtemel.

Gelişmiş Haki Teknikleri

Daha önce de söylediğim gibi, canlıların vücudundan haki (yaşam enerjisi) yayılıyor. Yetenekli kullanıcılar, vücudunun çevresindeki bu enerjiyi yoğunlaştırarak bir bariyer gibi kullanabilir. Vücut içerisinde akan hakiden ziyade, çevreye dağılan hakiyi kontrol etmeye dayalı teknikler olduğundan; oldukça zordur ve bu teknikleri kullanan kişi sayısı çok azdır.

Daha önce de dediğim gibi, kral haki teknikleri ve silahlanmanın temel mantığı aslında aynı. Niteliksel açıdan kral haki, normal hakiden (tekniklerden bahsetmiyorum) hiyerarşik olarak üstün. Oda, bunu kanjilerle de anlatmış fakat biz çeviri okuduğumuzdan bu nüanslar bazen anlaşılmayabiliyor. Bu bağlamda, gelişmiş silahlanma kullanmayı öğrenmiş biri, kral hakiyi de bu yönde kullanmanın temelini atmış oluyor.

Peki kral haki bazlı teknikleri neden daha az kişide görüyoruz? Bunun tabii ki birincil sebebi, kral hakinin zaten çok az kişide olması. Bunun yanında, kral hakiyi kontrol etmek daha zor olabilir. Luffy, haki eğitimi almadan önce birkaç kez kral haki salınımında bulunmuştu. Bunlar da çoğunlukla, Luffy'nin çok yükseldiği zamanlardaydı. İradesi o kadar baskın geliyordu ki patlama misali çevreye yayılıp, diğer insanların iradesini kırıyordu (yaşam enerjileri baskılandığından ötürü bayılıyorlar). Zoro da aynı şekilde Kaido'ya karşı çok yükseldiği bir anda (kaptanını korumak uğruna her şeyini son saldırısına koyması, iradesinin çok baskın olduğu bir zaman çünkü) ilk kral haki kullanımını gerçekleştirmişti. King ile savaşırken de kontrol edemeden önce çevresindekileri bayıltmıştı. Bu örneklerden yola çıkarak kral hakiyi kontrol etmenin zor olduğunu varsaymak mümkün.

Bu anlattıklarımdan dolayı, Luffy ve Zoro'nun kral haki kullanımlarının temelinin savaştan önce atıldığını düşünüyorum. Luffy, gelişmiş silahlanma için eğitimini zaten almıştı. Zoro da kılıçlarına haki basmayı zaten biliyor. Bu sebeple savaş anında vahiy iner gibi bir power-up aldıklarını düşünmüyorum. Bunların yanında, foruma zıt olarak Zoro'nun hâlâ gelişmiş kral haki tekniklerini kullanamadığını düşünüyorum. Silahlanma tekniğini, kral hakiyle yaptı yalnızca. Kılıca silahlanma basmak gelişmiş değil, temel bir teknik olduğundan, kral haki için de aynısı geçerli. Zoro ne zaman kılıçlarını kaplarsa, o zaman o da Luffy'yle aynı seviyeymiş deriz.

Şu ana kadar gördüklerimizden ilerisi nedir peki? İçten patlamalı tekniği, kral haki kullanarak uygulayan görmedik henüz. Sadece kaplayabiliyorlar. Luffy ileride haki bazlı bir power-up alırsa, bu yönde olabilir.

Konuyu kafamda tam olarak toparlamadan açtım, bu sebeple yazım şeklim biraz karışık gelmiş olabilir. Banım açılmışken konusunu açmak istedim, ileride belki daha anlaşılır ve detaylı (gelişmiş gözlem, her şeyin sesini duyma, kılıç karartma gibi şeyleri ekleyerek) olacak şekilde düzenlerim.

Son düzenleme:
Şunu da eklemek istiyorum, şu sahne Zoro'nun kral hakisi olduğuna dair bir foreshadowing (önseme) olabilir. Ben öyle düşünüyorum.

Yukarıda da yazdığım gibi, kral haki (覇王色の覇気; Haōshoku no Haki)'deki 覇 (Ha) karakteri, baskın gelmek anlamına geliyor. Zoro da burada Monet'e saldırmamasına rağmen iradesi baskın geliyor. Aynı vahşi hayvanların, kral haki kullanıcılarıyla karşılaştıklarında hissettiği şeyi hissediyor Monet. Bayıltacak kadar baskılayamamış olabilir ama hareketsiz bırakmış Monet'i.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık