Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Genel Koronavirüs Konusu

Beyler aşınızı olun. Kayınpederimi solunum yetmezliğinden kaybettik 2 gün önce 2 haftadırda hastanede hanımla yatıyoruz durumumuz kritik. Aşı olanlar 2 güne taburcu oluyor hastaneden. konu denk geldim uyarayım dedim.
Geçmiş olsun. Aşı gerçekten şart. Aşı yaptıran da ölüyor, ama yaptırmayanlara kıyasla onda bir falandır. Ben işim yüzünden yaptırmamıştım, ama herkese yaptırmasını tavsiye ederim.

Normal bir grip dediğin şey her yıl insanları bu korona kadar veya daha fazla öldürüyor verilere göre.Mesela kızamık aşısı oluyorsun birdaha hastalık geçirmiyorsun veya tetanoz aşısı oluyorsun hastalığı geçirmiyorsun çocuk felci aşısı oluyorsun yine hastalanmıyorsun ama grip aşısını olsan bile yine olabiliyorsun ama insanları grip aşısı olun demiyorsun aynı derecede etkili sonuçta öldürme oranları bile aynı.Bunda öncelik tedavi olmalıyken ki madem herkes kapacak bu illeti diyorsun sen tedavi niye bulmuyorsun da insanlara çiftlik hayvanları gibi apar topar çıkartılmış aşıları vuruyorsun?Sonra diyorsun sen aşı oldun maske mesafe temizlik devam hasta olabilirsin benim aklıma yatmıyor birşeyler saçma geliyor.
Böyle saçmalıklar niçin hala tekrarlanıyor ya? Salgının ilk aylarından sonra bu aşamayı geçmiş olmamız lazımdı. CDC, influenzayla ilgili, yani grip hastalığıyla ilgili yaklaşık vaka ve ölüm hesaplamalarını yıllardır yapıyor. Al buradan incele: https://www.cdc.gov/flu/about/burden/index.html

ABD'de influenzaya bağlı ölümler o yılki salgının sertliğine göre 15-60 bin arası seyrederken bir buçuk yıllık covid-19 salgın sürecinde ABD'de 650 bin insan öldü. Kaldı ki bu bir buçuk yılın bir yılı bir sürü tedbirler çerçevesinde geçti ve bu tedbirler en azından bir süreliğine influenzanın tamamen belini kırmıştı mesela.

Aşılarla ilgili en büyük sorun 6 aya yaklaştıkça etkilerinin inanılmaz hızlı bir şekilde düşmesi gibi görünüyor, bir şekilde repel dozlara mecbur bırakılacağız. Yine de aşıların efektifliği - en azından belirli bir süre boyunca - korkulduğu kadar düşük değil.

Kanada'daki Ontario ve Alberta eyaletleri vaka, hastaneye yatış ve ölüm durumlarıyla ilgili güncel ve açık veriler paylaşıyorlar. Onların sitelerini inceleyebilirsiniz:

CDC'nin verisine göre de ABD'de aşısı tamamlanmış kişiler arasında 7 Eylül itibariyle 2600 ölüm varmış: https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/health-departments/breakthrough-cases.html
Ağustos ayındaki covid-19'a bağlı toplam ölüm sayısının da 34 bin olduğunu belirteyim.

Normal bir grip dediğin şey her yıl insanları bu korona kadar veya daha fazla öldürüyor verilere göre.Mesela kızamık aşısı oluyorsun birdaha hastalık geçirmiyorsun veya tetanoz aşısı oluyorsun hastalığı geçirmiyorsun çocuk felci aşısı oluyorsun yine hastalanmıyorsun ama grip aşısını olsan bile yine olabiliyorsun ama insanları grip aşısı olun demiyorsun aynı derecede etkili sonuçta öldürme oranları bile aynı.Bunda öncelik tedavi olmalıyken ki madem herkes kapacak bu illeti diyorsun sen tedavi niye bulmuyorsun da insanlara çiftlik hayvanları gibi apar topar çıkartılmış aşıları vuruyorsun?Sonra diyorsun sen aşı oldun maske mesafe temizlik devam hasta olabilirsin benim aklıma yatmıyor birşeyler saçma geliyor.
Hastanmıyorsun diye bir şey yok, hastalanıyorsun ama sen daha onun etkisini hissetmeden vücudun hastalığı defediyor. "Hastalık" dediğimiz durum vücudun kendini savunmaya aldığı durumdur. Bağışıklığın ne kadar güçlenirse o kadar iyi savunur kendini, ne kadar iyi savunursa da "hastalık" durumu o kadar kısa ve sancısız geçer. Grip aşısı olun demiyorum çünkü normal grip insanlık için ciddi bir tehdit olmaktan çıkalı neredeyse yüzyıllar oldu. Korona yüzyıllar sonra da varlığını sürdürecek ancak insanlık buna bağışıklık kazanacak, bağışıklığı kazanmak için de en doğru yol aşı olmak.

Doğru bir bilgi değil bu. Covid'in hastaneye yatırma ve öldürme oranı gripe göre daha yüksek.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık