Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Eski Ramazanlardan Aklınızda Kalanlar

askerdeyken, oruç tutmayan az sayıdaki askerden biriydim taburdaki. birtakım komik olmayan şakalara maruz kaldım 1 ay boyunca.

Son düzenleme:
Konya için çoğu hala var ama bazı yerlerde bunların bir kısmı eksildi. Çadırlar korona öncesi gereksiz bulunmaya başlanmıştı ve korona gelince bazı yerlerde bitti. Mahya geleneği epey azaldı. Akıllı telefon çıktı davulcuların sayısı azaldı. Top patlatma geleneği küçük yerlerde kaldı daha çok. Şehrin gürültüsünden duyulmaz şimdi.
Bu arada Karagöz-Hacivat oyunlarıyla ilgili güncel bir yorumlama fikrim var epeydir ama yeni neslin ilgisini çekecek konularda içerik üretmek zorlaşıyor. Bir gün bu geleneğin tekrar hortladığını duyarsan aklınıza ben geleyim. Ya ben yapmışımdır ya da içimde kalmıştır :D
Babam ilk muhtar olduğunda ilk ramazanda davulcuyu mahalleden kovmuştu. Sahur vakti 5se, saat 2'de milleti uyandırmaya başlıyordu adamlar. Zaten yürüyerek değil, taksinin arkasına oturup çalıyorlardı. Kim uyanırsa artık. Çoğu kişi davulcu sayesinde uyanmıyordu. Uyananlar da çok erken uyanıyordu. :D

Babam muhtarlığı bıraktığı ilk ramazan tekrar mahalleye girdi davulcular. :D

Babam ilk muhtar olduğunda ilk ramazanda davulcuyu mahalleden kovmuştu. Sahur vakti 5se, saat 2'de milleti uyandırmaya başlıyordu adamlar. Zaten yürüyerek değil, taksinin arkasına oturup çalıyorlardı. Kim uyanırsa artık. Çoğu kişi davulcu sayesinde uyanmıyordu. Uyananlar da çok erken uyanıyordu. :D

Babam muhtarlığı bıraktığı ilk ramazan tekrar mahalleye girdi davulcular. :D
Muhtar'ın oğlu Ömer... Seni aklıma Ömer Muhtar olarak kodladım artık. :D

Küçükken oruç tutacağım diye tutturmuştum. Sen küçüksün tutamazsın deyip beni sahura kaldırmamışlardı. Sabah uyandığımda madem sahura kaldırmadınız sahursuz tutarım öyleyse deyip tüm gün aç susuz takılmıştım iftara kadar.

Şimdi ise Akp'li kapalı bacıların karşısına geçip yemek yiyesim var ramazanda. Sert bir değişim olmuş :s

Yine de eski ramazanları özlüyorum ara ara. Gerçi bence özlediğimiz ramazandan ziyade çocukluğumuz ama olsun.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık