Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Enel'in Kapak Hikayesi

Herkese selam arkadaşlar. Bugün size enteresan bir konu ile geldim. Bugüne kadar Enel kapak hikayesini yüzlerce kez okuduk. Belli başlı teoriler hep dolandı durdu. Bugün bu kapak hikayesine başka bir bakış açısı ile yaklaşmaya karar verdim. Yapılan bağlantılar ve konu o kadar da gözünüzde bağlantılı olmayabilir ama yine de paylaşmak istedim. Belki farklı kişiler bir araya gelince daha da sağlıklı bir teori ortaya koymuş oluruz.
Bu teorimizde ;

1 - Enel yerine Luffy'nin Gear 5 halini düşüneceğiz.

Benzetme yapacağımız durumları size anlatacağım. Hadi gelin başlayalım.

428. bölümün kapağı ile Enel'in kapak hikayesi başlıyor.
Bu sayfada Enel'in aya gitmesini Luffy'nin korsanlık macerasına başlaması olarak düşünelim.

Gelelim 2. sayfaya ;
Burada şöyle bir detay vermek istiyorum. Bölüm ingilizce ismi "Complete Defeat" Türkçe olarak "Yenilgiyi tamamlamak" olarak çevrilmiş fakat ben bunu tamamen yenilmek olarak kabul ediyorum. Yani Luffy'nin başladığı macera olan dünya tamamen aslından kopmuş, bütün savunma mekanizmaları hükümete karşı çökmüş durumda. Bütün parçalar dağılmış ve toparlanması gerekiyor. Bu da tamamen yenilgiyi ortaya koyuyor.
( BURDA ŞÖYLE BİR DETAY GEÇMEK İSTİYORUM. BÖLÜM İSİMLERİ İLE KAPAK HİKAYESİNİN İSİMLERİ FARKLI BEN SADECE HİKAYE GİDİŞATINA UYGUN OLANI YORUMLUYORUM)

İşte burada hikaye ilginçleşmeye başlıyor ;
Enel ayın üstünde ki çukurları, sanki adaların Grand line üzerinde dizilmesine benzer bir sıralama ile ilerlerken büyük bir çukuru buluyor. Bu çukur nedense Lulusia krallığı , Enies Lobby çukurunu direk aklıma getirdi. İkisinin de gökyüzünden gelen bir şey yüzünden delinmiş olması tesadüf olmalı :hhh:
Hemen sayfanın altında "yerlilerin işaretli çukuru" yazıyor fakat bu da çeviriden kaynaklı olacak ki ingilizcesin'den ben çevirdiğimde yerlilerin izlerini taşıyan bir delik olarak çevirdim . Yani ayda kaybolan antik krallığın izlerinin bulunduğu deliğe doğru gidiyor. Aynı Luffy'nin Antik krallığı "Farkında olmadan" arayıp bulacağı belki de İmu'nun kullandığı silah yüzünden büyük bir çukurun dibinde olan antik krallık gibi.

Şimdi burada hikayemize eklenen karakterleri seri içerisinde ırklar ile eşleştireceğim. Bunların sebeplerini de ilerledikçe açıklayacağım.
Burada ilk karşımıza çıkan asker görünümlü karakterin seri içerisinde balık adamlar olarak yorumluyorum. Yani bu yeşilli askeri gördüğünüzde bunun aslında balık adam ırkını temsil ettiğini düşünmenizi istiyorum.
Şimdilik ilk sebebi bölüm kapağının içinde "DENİZ" geçmesi olarak bırakalım.

Burada ki Enel'in elektriği ile Luffy'nin Gear 5 halinde ki kalp atışlarının özdeşleşmesi gerektiğini istiyorum. Enel'i Luffy olarak düşünüyorsak. Elektriği de Luffy'nin kalp atışları olarak düşünelim. Ayrıca Hemen aşağıda yazan "Önce saldır sonra düşünürüz" cümlesi tamamiyle Luffy'i anlatan bir özellik. Hemen diğer sayfaya geçelim.

Burada Enel'in elektriği ile uyanan askerimizi görüyoruz. Yani Luffy'nin kalp sesine tepki veren "Zou ve antik Robot" gibi. Bölümün isminin de "I Can Feel ya" olması ironik. Zou da buna benzer bir şey söylemişti.

Bu sayfada başta bir anlam yükleyemedim fakat sonra "Teğmen Spacey düşmandan kaçtığına pişman olur." Cümlesi bende şunu sorgulattı.
Acaba antik krallıkta ilk kaçan ırk balık adamlarmıydı ? Çünkü halihazırda balıkadam adasının ilk zamanlardan beri orada olmadığı ve o ırkın oraya kaçtığı ve denizi bir koruma aracı olarak kullandıkları fikri aklıma gayet yattı. Zaten bir antik krallık varsa ve bu yıkılmadan önce bütün türlerin tek bir yerde huzur içinde yaşaması , balık adamların da geçmişte karada yaşadığı fikrini destekler nitelikte olabilir.

Kapağın ismi "Hadakka Hyakkan"
Anlamı da "Hiç parası olmasa da yeri doldurulamayacak kadar önemli kişiler" Yani yerde ki kişiler inanılmaz önemli ırkları temsil ediyor olmalı.
Kapak fotoğrafına şöyle bir bakın ;

Boynuzları ve kılıcı olan ırk = Wano
Sarılı zırhı olan = Skypiea (Adada ki Gan Fall karakterine çok benziyor.)
Mavi üniformalı olanları = Elbaf (Dev ırkı olarak düşündüm fakat sebebini sonradan açıklayacağım.)

Burada arkada beliren gölge Uzay korsanları olarak geçiyor. Ben bunların bizim serimizde olan kutsal ejderler olarak görüyorum.
Bölümün ismi hakkında şu yorumu yapayım "Pride" kelimesi İngilizce'de "gurur" veya "kibir" anlamına gelir. Ayrıca, "pride" kelimesi bazen kişinin gurur duyduğu bir grup veya organizasyonu ifade etmek için de kullanılabilir."
Tanıdık geldi değil mi ?

Şimdi diyeceksiniz ki , eeee ? ne alaka gelin bakalım ne alaka ?

Burada kutsal ejder olarak gördüğümüz uzay şovalyesi Balıkadam olarak gördüğümüz birini yaralıyor. Ve bu balıkadam yerde bir dostuna ağlıyor.
buyrun aynı senaryo bizzat burda yaşıyor. Hatchan yerde deniz kızı arkadaşı için ağlarken bir kutsal ejder tarafından vuruluyor. Sonra aynı kutsal ejder videodaki gibi Luffy'e mermi sıkıyor ama Luffy mermilerden etkilenmiyor... Aynı bir sonraki kapak sayısı gibi :)
Hemen bu kapağın arkasında tahmin edin ne oluyor. Luffy, ohh bir güzel Charlos'un ağzına vuruyor. Bakınız altta. :hmm:

Kapak ismine dikkat !!! "Küstah olana Kutsal adalet"

Ve hemen arkasından büyük bir patlama yaşanıyor ve enel baya bir sinirli. Bu da kizaru'nun adaya gelmesi ile özdeşleştirdim.

Buradan itibaren hikaye biraz değişiyor. Ve karşımıza günümüz Vegapunk ve imu ile özdeşleşen iki karakterle çıkıyor.

Bu sayfada Vegapunk ve tamamiyle siyah giyinişinden dolayı İmu'ya benzettiğim uzay korsanlarının lideri bir konuşma yapıyorlar gibi duruyor. Onlar haricin de panel de 5 kişinin bulunması bana biraz 5 Kadim'i hatırlattı. Uğraştıkları büyük bir alet var. Muhtemelen son bölümlerde karşımıza çıkan ve hükumetin kullandığı bir silah gibi duruyor. Bir önceki panelde gördüğümüz patlama da bundan kaynaklı. etrafta ki robotların mı hayvanların mı desem bilemedim yakıtları kritik seviyede duruyor. ( Bu da güncel bölümlerde Vegapunk'ın arayıp da bulamadığı antik enerjiyi temsil ediyor yüksel ihtimal.)

Ayrıca bölüm isminin " ZOMBİ " olması İmu'nun gereğinden uzun yaşamasını temsil ediyor olabilir. Bİlemedim. Yorum sizin.

Enel bölgeye sinirli bir şekilde geliyor ve İmu ve Gorosei'nin karşısına çıkıyor. Burada kullanılan " DESCENT " başlığı farklı anlamlarda kullanılabiliyor ama bize lazım olan kısmı "İniş" Yani bir devletin alçalarak yokolması anlamı olarak kullanılabilir. Buyrunuz panel ;

E tabi yüzyıllardır işine kimse karışmayan İmu bir şaşırıyor. (Meyveyi kimsenin uyandıramaması ve Nika'nın bunca zaman ortaya çıkmaması)
Bölüm başlığının "Surprıse zombıe" olması da bunu destekler sanırım.

Üssteki sayfayı çoğu kullanıcı gökyüzü adasındaki kişilerin uzayla olan bağlantısı olarak yorumlamış. Ama ben olaya çok farklı bakıyorum. Burada aslında 4 büyük ırk ortak bir medeniyetin geleceği için mükkemmel dünya için bir araya geliyorlar.

Bu sayfada ise önemli bir detayla başlıyoruz. Burası Enel'in ayda bulunduğu tarih değil. Yani bu tarih aslında 800 yıl önce yaşanan savaşın tarihi. Yani aslında yeşil üniformalı olan asker (Balıkadam ırkını temsil eden) burada uzay korsanları tarafından yaralanmasının ardından yerde yatan dostları ile beraber geçmişi hatırlıyor ve uzay korsanlarının başı olan Imu ile olan savaşlarını hatırlıyorlar. Yani bir flashback Enel burada yok. Kapağı nismi "Profesörün intikamı" yani aslında Imu bu büyük ve kadim teknolojileri olan ırkı durdurmak istiyor ve karşılarına çıkıyor. İşte tam da bu yüzden devamında aynen şöyle yazıyor. "Bazı zamanlar bir adam yapması gereken şeyleri yapması gerekir."

Bu sayfada söylediğim gibi balık adamları temsil eden askerin geçmişi hatırladığını ve savaşı nasıl kaybettiklerini görüyoruz. Dipnot!

"Üzgünüm, çok güçlü."

Şimdi altta vereceğim panelde ise artık günümüze dönmüş ve Enel'in İmu ve 5 gorosei ile karşılaştığı zamana dönüyoruz. Enel elektriği ile orayı yerle bir ediyor. Ve bu kapağın ismi " Tanrı'nın adaleti ". Hala unutmadık değil mi ? Enel yerine Luffy'in Gear 5 modunu düşünün ve öyle okumaya devam edin. Nika tanrı olarak hikayenin devamın da bu kişilere "Tanrının adaletini getirecek kişi olacaktır."

Hemen altta da sonları geliyor ve kapak ismi "Uzay korsanları son noktalarında" olarak belirtiliyor. Yani seri de hükumetin ve Imu'nun düştüğü anı görüyoruz.

Sonraki sayfada Enel yani Luffy savaşı bitirip bütün ırkları bir araya getiriyor. Ve hepsini uyandırıyor. Bunu da artık hükumetin olmadığı bir tarih olarak düşünebilirsiniz.

Eveet eichiro odanın bize söylediğine göre seri One piece'i bulunca bitecek. Bu hikayede de gördüğünüz gibi daha One Piece bulunmadı ama hükumet indi. Şimdi sıra da ne var One piece'i bulmak. Enel de Uzay korsanlarının ne kazdığını merak edip görmüş olduğunuz mağaraya gidiyor. Yani Luffy önce hükumeti indirecek sonra da One piece'i bulmaya gidecek. ⬇

İşte arkadaşlar buyrun, Luffy One piece'i bulduğunda antik bir şehirle karşılaşacak. Ve burada bir şekilde bilincini yitirmiş ve hayata döndürülmeyi bekleyen ya da Nika'nın kalp sesine tepki vermeyi bekleyen bir uygarlık görmemiz çok yüksek ihtimal. Ve burada bu kalp sesi ile antik krallığın insanları hayata dönecekler. Bu söylediklerimin anlatıldığı panelleri vereyim ve yavaştan sona doğru geleyim.

Buraya kadar anlaşıldıysa 3-4 dakika içinde bitiyor merak etmeyin :)

Antik krallık uyanıyor ve enelin sağ üstünde gördüğünüz gibi krallığın antik enerjisi artık devamlı olarak çalışıyor gibi görünüyor. Enel üzerinden bunu elektrik ile anlatmışlar. Ama bir sonraki sayfalarda göreceksiniz sanki güneş gibi duruyor. Luffy, Nika, Kahkaha, Kalp atışı , Güneş. Bunlardan hangisi ile bunu bağdaştıracak Oda efendi göreceğiz. Belki de hepsi bir aradadır.

Daha sonrasın da bizim uzun zaman antik silahlar olarak yorumladığımız paneller aslında Uzay korsanları ve Ay insanlarının nasıl bir tarihleri olduğunu anlatıyor. Burada ki görseller Ay insanlarının küçük ve robotumsu olan ırkı nasıl yaptıkları, üstte güneş olarak gözüken enerjiyi devamlı oalrak kullandıkları ve bir yere gittiklerini görüyoruz. Muhtemelen aydan dünyaya geliyorlar.

Ve bu panelde insanların dünyaya bırakıldığını ve sanki robotumsu ve küçük olan ırkın gemiden ayrılmadığını görüyoruz. İnsan ırkına da dönebilsinler diye balonlar vermişler. :))) Muhtemelen Ay'a geri döndüler. Ya da bilmediğimiz başka bir şey. Kapak isminden anlaşıldığı üzere "Doğal kaynaklardan yoksun oldukları için mavi gezegene uçtular" ve aya geri dönemediler. Acaba istediklerine mi ulaşamadılar bilinmez. Bu iki panel çok farklı şekilde yorumlanabilir. Fakat One piece'in sonunda bu hikayenin birebir aynısını antik krallıkta göreceğimize eminim. Ayrıca ekliyeyim bunun bir ayrılık olarak düşünmemin sebebi ikinci panel de ağlıyor olmaları.⬆

Geldik son iki panele.

Enel, yani Luffy (Joyboy-Nika) artık sona gelmiş ve arkasına dönüp bir baktığında kendisine sadakat yemini etmiş astlarını görüyor. Ve hepsinin gözleri umutla Luffy'e bakıyor.

Son panel de ise büyük bir antik krallığı uyandırmış JoyBoy ve onun varlığından mutluluk duyan koca bir krallık görüyoruz. enelin hemen arkasında saklanan yazıda da davul efekti olduğunu duyar gibiyim. Daha yeni kurtulmuş bir ırk için bu kurtuluşun davul sesleri gibi gelmez de nasıl gelir ? :)

Unutmadan ekleyeyim. Soranlar olacaktır. Neden gri üniformalı adamı devler olarak yorumladın diye. Sağdan sola Enel'in arkasında ki askerleri sırası seri içerisin de Luffy'nin antik krallık ile bağlantılı karşılaştığı ırkların sıralaması ile aynı. Sağdan sola;

Skypiea adası , balıkadam adası , Wano adası , ve yakında göreceğimiz tahminen Elbaf adası.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Yazıyı okuyup söylediğim şekilde kapak hikayesini baştan okumak isteyen olursa ;

Saçma bulanlar olabilir. Fikirleriniz önemli. Hepinize iyi okumalar.

472.bölümün kapağında insanlık tarihini görüyoruz ve bölümün adı "Down"
Belki D.'nin anlamı Düşmüş olabilir. Kutsal sümüklüler ve Enel kendini Tanrı olarak görüyor ve bir düşmüş onları darmaduman ediyor. Belki Lucifer gibi olabilir zaten Lucy takma adını kullanmıştı. Gear 5'in bembeyaz olması falan salla salla bitmez ama şu an zamanım yok

Öncelikle emeğin için sağ ol.Doğrudur her şey doğrudur.Yazilanları okumadım.Emege olan saygısızlıgimdan değil. Gunumuzde her şey para üzerinden yürüyor.Oda, para nerdeyse orda.Ne yazık ki.İstemezdim böyle olmasını.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık