Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Donquixote Rosinante †

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

• Severim

Kullanılan: 223 81.1%
  • Sevmem

Kullanılan: 52 18.9%

• Kullanılan toplam oy
    275
Güzel edebiyat. Hani bir fan olarak böyle güzellemeler yapmak hakkındır bir şey diyemem.
Ama bir sırıttırmadı değil.
Hristiyanlık düşmanı derken senin yaptığın benzetmeden dedim. İsa'yı benzete benzete serinin en kötü en korkunç karakterlerinden birine benzetti.
Ulvi mi değil mi bilmem, sanmam ama tartışmaya gerek yok. Ama manipülatif bir manyağı İsa'ya benzetiyorsa bu alenen Hristiyanlık düşmanlığıdır yahu.
Bak buradan felsefeye de girişilebilir hatta. Dinler insanları manipüle eder, peygamberler aslında zeki ve karizmatik canavarlardır falan.

Ayrıca haç şeysine de o kadar girme bence, estetik bir şekil ve çok eski bir kavram o kadar. Hatta swastika daha güzel bence. Ama her sawastika seven nazi olmuyor tabi. Çünkü swastikanın aslında nazilikle alakası yok.
Gibi gibi.

Dünyanın neresine gidersen git haç gösterdiğinde herkes hristiyanlıkla ve çarmıha gerilmeyle bağdaştıracaktır.Swastika gibi olduğunu söylüyorsan kanıt göster de aydınlanalım.O zaman haklıymışsın derim.Ama böyle olmaz.Geçersiz akıl yürütme olur.
Bu ''es geçilen bir detay'' değil ki! Çerlo analizinde bu mevzuyu uzun uzun yazmıştı diye hatırlıyorum. Senin bunu şimdi fark etmen tuhaf.

Oda hiçbir şeyi olduğu gibi almaz. Coelho'nun tablo ile ilgili öyküsüne de bir bak. Bence Doffy-Rosi olayındaki hareket noktalarından biri de bu idi:
Leonardo da Vinci; ‘Son Aksam Yemeği’ isimli tablosunu yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı… İyi’yi İsa’nın bedeninde, Kötü’yü de İsa’nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda’nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı…

Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başladı. Bir gün bir koronun verdiği konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark etti.

Onu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi. Aradan 3 yıl geçti. ‘Son Akşam Yemeği’ neredeyse tamamlanmıştı, ancak Leonardo da Vinci henüz Yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı….

Leonardo’nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için ressamı sıkıştırmaya başladı.

Günlerce aradıktan sonra Leonardo; vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu. Paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda kaldırım kenarına yığılmıştı.

Leonardo; yardımcılarına adamı güçlükle de olsa kiliseye taşımalarını söyledi. Çünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı.

Kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler.

Zavallı, başına gelenleri anlamamıştı. Leonardo adamın yüzünde görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu.. .

Leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş; gözlerini açtı ve bu harika duvar resmini gördü. Şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:

‘Ben bu resmi daha önce gördüm…’

‘Ne zaman?’ diye sordu Leonardo da Vinci, o da şaşırmıştı..

‘Üç yıl önce’ dedi adam..

‘Elimde avucumda olanı kaybetmeden önce… O sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum. Pek çok hayalim vardı. Bir ressam beni İsa’nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti…’

İyi ve Kötü’nün yüzü aynıdır…

Her şey insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlı…
Öyküden hareketle benim çıkarımım şu şekilde: Doffy ve Rosi aynı aileye mensup, aynı şeyleri yaşadılar. İkisinde de bariz Joker göndermeleri var. Yani iyinin ve kötünün aynı yüz ile farklı şekillerde anlatımı. Tablodan hareketle özellikle biri yüceltilip diğeri gömülemez.

Senin çıkarımların sırf Dof lehine olmuş. Oysa yaşadığı her şeyde yanında Rosi de var idi.
Analizde yazılmış olabilir o zaman görmüş ve yazmış da olabilirim bilmiyorum.Kaç yıldır forumda olduğuma bakarsan herşeyi hafızamda tutmam mümkün değil.

Birebir almamış olsa bile eşleşen noktalar olmak zorunda bir anlam ifade etmesi lazım. Oda bu akşam yemeğini çizmesiyle bir karakteri gömüp diğerini yüceltmekten çok şunu yapıyor.Yaşanacak olayların habercisi olarak bu yemek sahnesini gösteriyor ve Rosinante'nin yaptığı hareketin yanlış olduğunu vurguluyor.İhaneti başka bir şekilde de tasvir edebilirdi sonuçta.Bu şekilde yaptığının ihanet olduğunu açıkça göstermek istiyor.

Forumda " ilginç " bir şekilde kabul edilmez ama ihanet şu şekilde tanımlanmış.
https://sozluk.gov.tr/?kelime=ihanet
O güveni de tamamen yok etmekte başarılı oldu.İyi yaptı gerekliydi bu ihanet demek anlaşılabilir.Ancak hiç ihanet etmedi demek elmaya armut demekten farksız.Forum malesef işi abartıp ikincisini iddia ediyor. :S

Dünyanın neresine gidersen git haç gösterdiğinde herkes hristiyanlıkla ve çarmıha gerilmeyle bağdaştıracaktır.Swastika gibi olduğunu söylüyorsan kanıt göster de aydınlanalım.O zaman haklıymışsın derim.Ama böyle olmaz.Geçersiz akıl yürütme olur.
Aynısı Swastika ve Naziler için de geçerli işte. Arada fark yok yani. Ama illa delil istiyorsan, bak bu internette yaptığım ufacık bir arama sonucu ulaştığım bilgi.

"Günümüzde Hıristiyanlığın en önemli simgesi olan haç, Hz. İsa zamanından asırlar önce de toplumlarda ruhani ve tanrısal anlamları olan bir simge idi. Şeklinin sade, yapımının basit olmasından dolayı medeniyetin başlangıcından beri ufak tefek değişikliklerle dini amaçlarla ve tapmakların süslenmesinde kullanıldı.

Haç motifi tarih boyunca:

- İskandinavya'da Tanrı Thor'un sembolü olarak, - Babilliler'de ucuna bir hilal şekli eklenerek ay Tanrısının sembolü olarak, - Asurlular'da güneş ışınlarının yayıldığı dört yönü göstermek amacıyla, - Hindistan'da dikey ve yatay çizgilerle ilahi ve dünyevi güçleri belirtmek amacıyla, - Mısır'da ucuna su damlası şekli ilave edilerek ruhun ölümsüzlüğü ve yaşamın simgesi olarak,

kullanılmıştır. Ayrıca Fenike, Çin, Pers, İnka ve Aztek kültürlerinde de haç bir şekilde yer almıştır."

Ama olayın Paganlar'a kadar gittiğine dair bir şeyler de duymadım değil.
He istersen bulduğum makaleyi de atayım sana. :good:

Çok takılma yani Doflamingo güzellemelerine, kendisi sadece karizmatik ve zeki bir canavardan fazlası değil.

Aynısı Swastika ve Naziler için de geçerli işte. Arada fark yok yani. Ama illa delil istiyorsan, bak bu internette yaptığım ufacık bir arama sonucu ulaştığım bilgi.

"Günümüzde Hıristiyanlığın en önemli simgesi olan haç, Hz. İsa zamanından asırlar önce de toplumlarda ruhani ve tanrısal anlamları olan bir simge idi. Şeklinin sade, yapımının basit olmasından dolayı medeniyetin başlangıcından beri ufak tefek değişikliklerle dini amaçlarla ve tapmakların süslenmesinde kullanıldı.

Haç motifi tarih boyunca:

- İskandinavya'da Tanrı Thor'un sembolü olarak, - Babilliler'de ucuna bir hilal şekli eklenerek ay Tanrısının sembolü olarak, - Asurlular'da güneş ışınlarının yayıldığı dört yönü göstermek amacıyla, - Hindistan'da dikey ve yatay çizgilerle ilahi ve dünyevi güçleri belirtmek amacıyla, - Mısır'da ucuna su damlası şekli ilave edilerek ruhun ölümsüzlüğü ve yaşamın simgesi olarak,

kullanılmıştır. Ayrıca Fenike, Çin, Pers, İnka ve Aztek kültürlerinde de haç bir şekilde yer almıştır."

Ama olayın Paganlar'a kadar gittiğine dair bir şeyler de duymadım değil.
He istersen bulduğum makaleyi de atayım sana. :good:

Çok takılma yani Doflamingo güzellemelerine, kendisi sadece karizmatik ve zeki bir canavardan fazlası değil.
Daha geriye gitmiş olması konusunda haklı olabilirsin.Bütün semavi dinlerin Sümerler'den alındığına dair hikayeler ve birçok öğeye pagan sembolleri karıştırıldığını okumuştum hristiyanlıkta.Bunlar olabilir.

Ancak op için haklı değilsin.Op serisinde haç sembolünün kastettiği tek şey " Hristiyanlık " dini.Başka hiçbirşey değil.

Ace ve Mihawk için Oda tesadüfen koymuş Thor temsil ediyor da diyebilirdin.Ama Kuma'nın İncil taşıması ve İmpel Down mahkumlarını suya attıklarında vaftiz ettiklerini düşünmeleri böyle olmadığını kanıtlıyor.Daha satır aralarında çok detay vardır ama ilk dikkat çeken bunlar.Seri hristiyanlığa göndermelerle dolu.

Böyle olması da çok doğal.Seri fransız devrimine benzer bir hikayeyi anlatıyor.Soylular niyetine kutsallar var.Eee bu adamlar da gücü nasıl ellerinde tutuyorlardı geçmişte.Din vasıtasıyla.Op serisinde hristiyanlığa bu kadar çok yer vermesi doğal yani.

Analizde yazılmış olabilir o zaman görmüş ve yazmış da olabilirim bilmiyorum.Kaç yıldır forumda olduğuma bakarsan herşeyi hafızamda tutmam mümkün değil.

Birebir almamış olsa bile eşleşen noktalar olmak zorunda bir anlam ifade etmesi lazım. Oda bu akşam yemeğini çizmesiyle bir karakteri gömüp diğerini yüceltmekten çok şunu yapıyor.Yaşanacak olayların habercisi olarak bu yemek sahnesini gösteriyor ve Rosinante'nin yaptığı hareketin yanlış olduğunu vurguluyor.İhaneti başka bir şekilde de tasvir edebilirdi sonuçta.Bu şekilde yaptığının ihanet olduğunu açıkça göstermek istiyor.

Forumda " ilginç " bir şekilde kabul edilmez ama ihanet şu şekilde tanımlanmış.
https://sozluk.gov.tr/?kelime=ihanet
O güveni de tamamen yok etmekte başarılı oldu.İyi yaptı gerekliydi bu ihanet demek anlaşılabilir.Ancak hiç ihanet etmedi demek elmaya armut demekten farksız.Forum malesef işi abartıp ikincisini iddia ediyor. :S
İhanet mevzusu biraz karışık. Attığın linkteki tanıma da bakmıştım, başka yerlerden de okudum ama beni tatmin eden bir tanım bulamadım. Kafamda ihanet için objektif kriterler oluşmuyor.

Diyelim ki Rosi ile Doffy'nin iradesi aynı yönde uyuştu ve aynı doğrultuda hareket ediyorlar. O zaman da Rosi Denizcilere ihanet etmiş olacak. Yani bu adam her türlü hain oluyor. Bu adamı kurtarmanın bir yolu olması gerek. :confused:

Daha geriye gitmiş olması konusunda haklı olabilirsin.Bütün semavi dinlerin Sümerler'den alındığına dair hikayeler ve birçok öğeye pagan sembolleri karıştırıldığını okumuştum hristiyanlıkta.Bunlar olabilir.

Ancak op için haklı değilsin.Op serisinde haç sembolünün kastettiği tek şey " Hristiyanlık " dini.Başka hiçbirşey değil.

Ace ve Mihawk için Oda tesadüfen koymuş Thor temsil ediyor da diyebilirdin.Ama Kuma'nın İncil taşıması ve İmpel Down mahkumlarını suya attıklarında vaftiz ettiklerini düşünmeleri böyle olmadığını kanıtlıyor.Daha satır aralarında çok detay vardır ama ilk dikkat çeken bunlar.Seri hristiyanlığa göndermelerle dolu.

Böyle olması da çok doğal.Seri fransız devrimine benzer bir hikayeyi anlatıyor.Soylular niyetine kutsallar var.Eee bu adamlar da gücü nasıl ellerinde tutuyorlardı geçmişte.Din vasıtasıyla.Op serisinde hristiyanlığa bu kadar çok yer vermesi doğal yani.
İşte bu kadar dağınık esintilerin olduğu hikayede kalkıp Doflamingo İsa Mesih diyemezsin o zaman da.
Yani her türlü olmuyor o dediğin.
Kaldı ki seri de sadece Hristiyanlık üzerinden alıntılar yok. Monklarımız var, transeksüellerimiz var, bedevi araplarımız var, var da var yani.
Her şeyden biraz serpiştiriyor adam, bir anlam yüklediğinden değil, sadece kopyalıyor.

Şunları şuraya koyayım da ne olduğunu bilmeden konuşanlar belki en azından konuşmadan önce düşünmeye başlarlar. :utangac:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık