Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Doğu Mavi Tutarsızlıkları/Mantıksızlıkları

Doğu mavi, maceranın başladığı o nostaljik zamanlar, bu bölümlerin hepimiz için ayrı bir önemi çekiciliği vardır hiç şüphesiz, bu güzel hatırayı böyle bir konuya alet etmek istemezdim ama kendime de hakim olamadım :p,

Temel olarak bu konuda ne yapmaya çalıştığımı söylemem gerekirse; başlıktan da anlaşılacağı üzere bana tutarsız ve mantıksız gelen kısımları göz önüne getirmeye çalışacağım, bunu yapmamda iki sebep var, birincisi eğer benim göremediğim gözden kaçırdığım noktalar varsa onları duyabilmek, ikinci sebepse işsizlik ve çıkıntılık :D,

Konuyu temel olarak iki kısma ayırdığımı fark etmişsinizdir; tutarsızlık ve mantıksızlık, peki bunlarla ne ifade etmeye çalışıyorum.? Tutarsızlık olarak niteleyeceğim kısımlar direkt olarak senaryo boşluğu olarak gördüğüm, hiçbir şekilde mantıklı(mantıklı olmasa da bir şekilde kabul edilebilecek) bir sebebe oturtamadığım kısımlar. Mantıksızlık olarak niteleyeceğim kısımlar ise one piece dünyasının değişiklikleri, karakterlerin davranışları vs. gibi unsurlara bağlanabilerek açıklanabilecek ancak tarafsız bir gözle bakınca mantıksız olarak addedeceğim kısımları belirtecek,

Tutarsızlıklar: Çeşitli mini başlıklar altında ele alacağım burayı,

Mahkum Morgan: Kaptan Morgan yada bilenen adıyla Balta Elli Morgan, pek sevilmeyen kötü niyetli bir abimizdi, kendi astları tarafından dahi sevilmiyordu ve bunu hak edecek ölçüde sert davranışlar da sergiliyordu, buraya kadar kabul ama benim gördüğüm kadarıyla bu adam mahkum edilmesine sebebiyet verecek herhangi bir harekette bulunmadı, Luffy ve Zoro'ya yenilmek mahkum edilmek için bir sebep midir.? bence değildir.

Kapalı ada ekonomisi: Bildiğimiz üzere Arlong ve tayfası adayı ele geçirdikten sonra adadaki insanları haraca bağlıyor ve kaçmalarını engellemek için adaya giriş/çıkışları yasaklıyorlar, peki nasıl oluyor da dışarı ile hiçbir ticari teması bulunmayan bu insanlar on yıl boyunca Arlong'a verecek para bulabiliyorlar.?

Mantıksızlıklar: yine ufak başlıklar halinde devam edeceğim,

Shanks'ın kolu: Her ne kadar Shanks BeyazSakal ile konuşurken "kolumu bir bahse yatırdım" gibi bir bahane öne sürse de, Luff'i korsan olmaya özendirmek yada dostlarına değer vermeyi öğretmek için kolundan vazgeçmesi oldukça saçma bir durum, diğer ihtimali zaten düşünmek bile gereksiz.

Buggy'nin hayali: Bizzat Roger'ın yanında yetişmiş grand line ve yeni dünyanın dehşetine birinci elden tanık olmuş birinin kıytırık bir topla bu denizde söz sahibi olabileceğine inanması aptalcaydı.

Kuro'nun planı: plan şu: kendini öldü gibi gösterip zengin bir ailenin yanında yıllarca uşaklık yapmak ve günün birinde mirasa konarak huzurlu bir hayat yaşamak :hoo:, be arkadaşım neden önden büyük bir vurgun yapıp(mesela yanına uşak diye girdiğin adamı soymak) daha sonra kendini ölü gibi göstermezsin ki..?

Arlong'un planı: Yeni dünyada korsanlık yapmış düzeni az çok bilen, hatta bizzat Kizaru'dan tekme yeme şerefine nail olmuş bu arkadaşımız, üç beş harita ile dünyaya hükmedebileceğini düşünüyor, en az Buggy kadar iyimser :).

Cimri Gin-san: Hadi kasabadaki herkesin yıllarca haraç ödeyecek birikimi olmasına karşın Bellemery'nin bir aylık dahi para çıkaramayacak kadar fakir olduğunu kabul ettik de, Na-chan'ları için hayatlarını vermeye dahi hazır olan "sevgi dolu" kasaba halkının, hadi diğerlerini o anlık şaşkınlık için es geçip doktor ve Gin-san ikilisi diyelim, Bellemery için ödeme yapmayı düşünmek yerine Nami ve Nojiko'yu adadan kışkışlamak gibi 'dahiyane' bir plana başvurmuş olmaları gerçekten takdire şayandı.

Şunu abartmışsın yada bunu unutmuşsun dediğiniz noktalar varsa yazın konuşalım..

- Morgan, görevi kötüye kullanmaktan dolayı tutuklandı.

- Cocoyasi Köyü sakinleri para yerine, yatiştirdikleri ürünlerden veriyor olabilirler. İhtimal dahilinde.

- Shanks, Roger'dan aldığı mirası Luffy'nin yerine getirebileceğine güveniyor, bu yüzden onun için kolundan vazgeçiyor. Herhangi bir saçmalık yok.

- Buggy'nin düşüncesi gayet mantıklı. Şeytan Meyvesi zaten korkulan bir şeydi. Buggy Topu'nun gücünü de yabana atma derim. Düşüncesi kendi içerisinde çelişmiyor.

- Kuro'nun derdi, Kaptan Kuro namından kurtulmak. Derdi mirasa konmak değil, köyü yağmalamak, kendi adamlarını öldürmek ve ganimeti alıp ortadan yok olmaktı. Mirasa konmak gibi bir durum yoktu.

- Arlong, dünyaya değil, Doğu Mavi'ye hükmedeceğini düşünüyordu. Tayfası ile bunu yapabilmesi mümkündü (Smoker faktörünü bilmediğini varsayıyorum)

- Korkudan yapmamış olabilirler.

Bunun bazen bir hikaye olduğunu unutuyormuşsunuz gibi geliyor. "Shanks'ın kolu" kısmında söylediğin "seçilmiş çocuk bence Luffy olmamalıydı niye Shanks kolunu versin ki gitsin kendi KK olsun" demek gibi birşey ve bir adanın geçim yolunu merak ediyoruz :D Cidden sıkılmışsın gibi geldi bana.

@Smoker,

- Morgan'ın görevi kötüye kullandığı kısım nedir, ben hatırlayamıyorum.

- O ihtimali bende düşünmüştüm, olasılığı yüksek bir durum.

- Shanks kolunu feda etmeden mirası devredemez miydi..? yada Luffy'i kurtarırken kolunu kaptırdı diyorsan, Shanks gibi bir adamın o deniz canavarına kol kaptırması ne kadar makuldür..?

- Buggy topunun daha güçlü versiyonu olarak addettiği Muggy topu'nun savaş sırasında ne kadar önemsiz kaldığını düşününce silahın o kadarda etkili bir unsur olduğunu düşünmüyorum, ayrıca bu planı başka biri yapsa deneyimsizliğine/bilgisizliğine bakarak normal karşılardım(örneğin Krieg'i eleştirmedim bu konuda) ama Buggy dünyanın nasıl işlediğini bilen bir adam, o silahın güçlü insanlar karşısında bir anlamı olmayacağını gayet iyi biliyor olması gerekirdi.

- Kuro'nun olayındaki tersliği belirtmek istemiştim, önce parayı garantileyip diğer işleri sonra halletmiyor oluşu karakterin düşünce yapısında bir çarpıklık olduğunu gösteriyor. Pekala önce köyü yağmalayıp, sonra ölüm tezgahını yapıp en sonunda da adamlarını öldürüp sırra kadem basabilirdi, yıllarca sürecek bir plana hiç gerek yoktu.

- Arlong'un hedefi konusunda net değilim şuan, ama sadece doğu mavi için bile abartılı bir durumdu, Smoker olmasa ve Arlong doğu maviyi ele geçirse bile hükümet hiç bir şey olmamış gibi mi davranacaktı, Arlong'un hükümdarlığı ancak kelebek ömrü kadar olurdu.

- İkinci kısımda yazdıklarımın karakterlerin kişilikleriyle kılıf uydurulabilecek şeyler olduğu aşikar, belirtmiştim zaten, ama Arlong'a kılıç çeken adamın davranışını korku ile açıklamak ne kadar makuldür..

Bunun bazen bir hikaye olduğunu unutuyormuşsunuz gibi geliyor. "Shanks'ın kolu" kısmında söylediğin "seçilmiş çocuk bence Luffy olmamalıydı niye Shanks kolunu versin ki gitsin kendi KK olsun" demek gibi birşey ve bir adanın geçim yolunu merak ediyoruz :D Cidden sıkılmışsın gibi geldi bana.
Çok sıkılıyorum la cidden, yapacak başka işim olsa hiç uğramazdım bile buralara :D, lol'den de sıkıldım :( (ama hikayede olsa takılıyorum ben böyle şeylere o da bir gerçek)..

Arlong'un planında Arlong'a göre bir tutarsızlık yok ama bize göre var, çünkü seri başında biz ne Kizaru'u gördük nede diğer denizcileri E.oda işlerken o über güçleri göstermediği için Arlong'u bize güçlü göstermek adına ona böyle bir plan verdi.
Hikaye genişledikçe anladık ki mantıksızca bir plan.Yani Arlong hiçbir zaman o planı gerçekleştiremeyecekti ama her korsanın yola çıkışı gibi buda hayal , tıpkı Apoo'nun korsankral olması için yola çıkması gibi , olabilir mi bize göre hayır ama işte ona göre olabilir.Karakterlere göre birşeylere inanmak önemli.

Buggy zaten kendi bile şuan planlarına inanmayan bir karakter , yonkou olacam sonra kral kafasıyla gidiyor , bir amirali yenemeceğini adı gibi biliyor ama onun yaptığı herşey tutarsız.
Üçkağıt meselesi , dolaylı yoldan zirveye ulaşma.

Shanks ise yanlış değilsem Luffy'i canavarın taam ağzından çıkardı o sırada kol gitti , bence asıl tutrsızlık sis bombasıyla Luffy'i karşısında kaçırmaları.

Arlong'un planında Arlong'a göre bir tutarsızlık yok ama bize göre var, çünkü seri başında biz ne Kizaru'u gördük nede diğer denizcileri E.oda işlerken o über güçleri göstermediği için Arlong'u bize güçlü göstermek adına ona böyle bir plan verdi.
Hikaye genişledikçe anladık ki mantıksızca bir plan.Yani Arlong hiçbir zaman o planı gerçekleştiremeyecekti ama her korsanın yola çıkışı gibi buda hayal , tıpkı Apoo'nun korsankral olması için yola çıkması gibi , olabilir mi bize göre hayır ama işte ona göre olabilir.Karakterlere göre birşeylere inanmak önemli.

Buggy zaten kendi bile şuan planlarına inanmayan bir karakter , yonkou olacam sonra kral kafasıyla gidiyor , bir amirali yenemeceğini adı gibi biliyor ama onun yaptığı herşey tutarsız.
Üçkağıt meselesi , dolaylı yoldan zirveye ulaşma.

Shanks ise yanlış değilsem Luffy'i canavarın taam ağzından çıkardı o sırada kol gitti , bence asıl tutrsızlık sis bombasıyla Luffy'i karşısında kaçırmaları.
Zaten başta dediğim gibi, karakterlerin kişilikleri ikinci kısımda yazdıklarıma bahane olabilir ama tarafsızca bakınca da ortada bir gariplik olduğu da gerçek, Buggy ve Arlong'u eleştirdim ama onlarla hemen hemen aynı kafada olup aynı şeyihedefleyen Krieg'i eleştirmedim mesela,

Shanks ve sis bombası konusunda haklısın ama diğer kısım nasıl olur anlamadım, Luffy'i dışarı çıkarıp elini içeride nasıl bırakabilir ki bir insan :D, onuda geçtim Shanks'in armanent ile sertleştirdiği kolu hangi canavar ısırarak koparabilir..?

Zaten başta dediğim gibi, karakterlerin kişilikleri ikinci kısımda yazdıklarıma bahane olabilir ama tarafsızca bakınca da ortada bir gariplik olduğu da gerçek, Buggy ve Arlong'u eleştirdim ama onlarla hemen hemen aynı kafada olup aynı şeyihedefleyen Krieg'i eleştirmedim mesela,

Shanks ve sis bombası konusunda haklısın ama diğer kısım nasıl olur anlamadım, Luffy'i dışarı çıkarıp elini içeride nasıl bırakabilir ki bir insan :D, onuda geçtim Shanks'in armanent ile sertleştirdiği kolu hangi canavar ısırarak koparabilir..?
Yav ne armanenti haydut adam ne kadar hızlı koşacak :D İlla merak ediyorsan kurarız orayı, Luffy tam yaratığın ağzına girerken Shanks kopan eliyle Luffy kendine doğru iter ama eli çoktan yaratığın ağzındadır. Yeterli konsantrasyonu toplayamadığı için haki de kullanamaz. Affetmem yazarım :D

Armament'i o zamanlar kullanıyorsa ve bir deniz kralı tarafından ısırıldığı halde koparılamayacak kadar güçlüyse, Teach'in yüzünüde çizememesi gerekirdi.

Ağzından çıkarma meseleside bana garip geldi. Refleks olarak bir koluyla Luffy'yi çekerken, diğer koluylada canavarı engellemeye çalışmıştır. O sırada gitmiştir kolu. :D

/ Teach, Roger döneminde yaralamışta olabilir tabi.

Aynen buna ben de katılıyorum. Buna hiçbir bahane de yok.
Onun sebebi bence rakibi küçümsemesi.Shanks gibi bir adam bile bu konuda kibirli olabilir beyazsakalı gördükten sonra...
Zaten karakterindeki umursamazlıkla da birleşince gerçekleşmesi çok zor değil.Yani herhangi birimizde olsak belki bir dağ haydutunu ciddiye almaz ne yapacak sanki birazdan tokadı basarız derdik.Bu tip adamlar güçsüz bile olsalar en pislik korsanlardan bu konuda hiçbir şekilde geri kalmıyorlar.İleri derecede kurnazlık örneği gösteriyorlar.Sahte luffy boşuna mı o kadar adamı topladı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık