Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Denizciler

Bu Oluşum Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 • Onlar sayesinde gece huzur içinde uyuyabiliyorum.

  Kullanılan: 37 37.4%
 • Bunlardan gelecek hayır, Kami'den gelsin.

  Kullanılan: 62 62.6%

 • Kullanılan toplam oy
  99

Denizciler (Kaigun), Dünya Hükümeti'nin askeri deniz gücüdür. Yasaları uygulamak, uluslararası güvenliği sağlamak ve askeri operasyonlar yapmak başlıca görevleridir. Denizciler, Shichibukai ve Yonko oluşumlarının oluşturduğu Üç Büyük Güç'ten biridir.

Denizciler'in askeri varlıkları tüm denizlerde vardır. Ancak Grand Line harici yerlerde sadece şubeleri vardır. Ana güçlerinin büyük bölümü, diğer denizlerden daha tehlikeli olan Grand Line'a toplanmıştır.

Marineford Savaşı'nın ardından Denizciler'in operasyon üssü Yeni Dünya'ya taşınmıştır.

Görevleri

Denizciler, dünya üzerinde hukuk ve düzeni korumayı kendine ilke edinmiştir ve tamamen Dünya Hükümeti'nin ana gücü konumundadır. Sahip oldukları geniş güçler sayesinde Dünya Hükümeti için çok büyük bir stratejik öneme sahiptirler. Ellerindeki gücün tehlikesi nedeniyle, hükümet tarafından verilen emirlere uymaları çok önemlidir. Zaman zaman sorgulanabilecek türden emirler alsalar da, bu emirleri herhangi bir kişisel görüşe yer vermeden yerine getirmeleri gerekmektedir. Denizciler'in bir başka görevi de ödül avcılarını ödüllendirmek ve tehlikeli suçluların başına ödül koymaktır. Ödül avcılarının suçluları yakalamak konusundaki yöntemlerine çoğu zaman ses çıkarmazlar.Ancak buna rağmen genelde kendi işlerini kendileri yaparlar. Yakalanan suçluları ise önemine göre ya hapse atarlar ya da idam ederler.

Denizciler'de yüksek rütbede olanlar genelde yanlarına daha alt rütbeden olan birini alırlar. Bu yapılan ortaklıkta, rütbeler bazı zamanlar aynı anda yükselebilir. Yüksek rütbede olan kişi genelde kendi astlarına bilgi toplatır, onların izleyecekleri planı belirler ya da onların fikirlerini alır. Bazen en düşük rütbede olan adamları, astlarının emrine verirler.

Denizciler içinde çok yüksek rütbede olan kişiler (Amiraller ve Filo Amirali) istedikleri Denizci birliğine savaş çağrısı yapabilirler. Örnek olarak istedikleri adaya Buster Call gönderebilirler, bir seferde birçok suçluyu ele geçirebilirler ya da Kutsal Ejderleri korumak için askerleri toplayabilirler. Kor-Amiraller ise, Buster Call gemilerini komuta ederler ve Amiraller'den gelen emirleri uygularlar.

Denizciler'in dayanak noktası, tüm suçlara karşı adaleti korumaktır. Adaleti kullanarak dünya denizlerini daha ferah ve korkusuzca yaşanabilecek bir yer yapmayı hedeflerler. Ancak Denizciler'in içindeki asıl sorun adalet anlayışındaki çarpıklıktır. Bu sorunun ana kaynağı bir kısmın Ahlak Adaletini, diğer kesimin ise Mutlak Adalet üstünlüğünü benimsemiş olmasıdır. Sakazuki önderliğindeki Denizciler'in ana doktrini, Mutlak Adalet kavramı üzerine kurulmuştur. Birçok rütbeli Denizci subayı, bu adalet çarpışmasını çok önemsemezler. Kendilerinden kolay kolay hesap sorulamayacağı için inandıkları adaleti istedikleri şekilde uygulayabilirler.

Denizciler, Üç Büyük Güç'ten biri sayılan Shichibukai oluşumu ile işbirliği içerisindedir. Bu iki oluşum, gerektiği zaman güçlerini birleştirirler. Bu korsanlar her ne kadar Denizciler'le iş birliği içinde olsalar da Sakazuki, Smoker, Sengoku, Borsalino, Issho ve daha birçok Denizci, onların normal korsanlardan bir farkı olmadığını düşünmektedir. Buna karşılık olarak Shichibukai oluşumu da, Denizciler'in emrinde değildir. Sadece Dünya Hükümeti'nden kendilerine gelen direkt emir olursa, Denizciler'in isteklerini yerine getirirler.

Denizciler'in adalet anlayışındaki en büyük gediklerden biri de, köleliğe karşı olan tutumlarıdır. Bir Kutsal Ejder'e ait olan köleyi serbest bırakmak suçtur. Çoğu zaman kaçmış bir köleyi bulup getirmek gibi savundukları adalete uymayacak türden görevler yaparlar.

Yeni Çağ

Marshall D. Teach'in, Edward Newgate'i öldürmesiyle Gol D. Roger'ın başlatmış olduğu "Korsanlar Çağı" son bulmuştur. Çağ değişikliğinden sonra Denizciler de kendi içinde revizyona gitmiştir. En büyük Denizciler'den sayılan Sengoku ve Monkey D. Garp istifa etmiş, özellikle Sengoku'nun istifası Filo Amiralliği koltuğunun boş kalmasına neden olmuştur. Bu koltuk için Sengoku'nun Kuzan'ı, Dünya Hükümeti'nin üst düzey yetkililerinin de Sakazuki'yi önermesi üzerine iki Amiral, Punk Hazard olarak bilinen bir adada detayları henüz gösterilmeyen on günlük bir düello yapmıştır. Dövüşü kazanan Sakazuki, Denizciler'in başına geçen yeni isim olmuştur. Kuzan onu ve yöntemlerini sevmediği için kurumdan istifa etmiş ve ortadan kaybolmuştur. Dünya Hükümeti böyle büyük bir gücün kaybını fazlasıyla telafi etmiş, Sakazuki önderliğindeki yeni Denizci oluşumu eskisinden çok daha güçlü bir hale gelmiştir.

Rütbe Sistemi

Denizciler içindeki rütbe sistemi oldukça basittir. Tıpkı gerçek hayattaki donanma rütbeleri gibidir.

Tüm subaylar ve Denizci Karargahı'nda bulunan askerler "Süper Seçkinler" olarak bilinir. "Teğmen" ve üstü rütbede olan herkes, ana karargahta eğitim görür. Bunun bazı istisnaları da olabilmektedir. Nezumi ve Morgan teğmen rütbesinden daha üst bir rütbede olmalarına rağmen üs sorumluluğu yapmışlardır.

Rütbe İşaretleri
Denizciler'in rütbelerine göre işaret sistemleri yoktur. Tek fark subayların normal erlerden farklı olarak, giysi seçiminde özgür olmalarıdır. Ayrıca silah kullanımları da kişisel tercihe bırakılmıştır. İsteyenler çıplak elle bile dövüşebilirler. Genel bir kural olarak giyim şekilleri aşağıdaki gibidir:

 • Denizciler'e ilk katılanların giydiği elbise standarttır. Sıradan bir Denizci şapkası, sırtında martı olan sıradan bir Denizci gömleği, sıradan bir Denizci fuları, sıradan bir Denizci pantolonu, sıradan Denizci ayakkabıları giyer. Deniz Adamı (Ittōhei) rütbesi taşıyan herkes bu elbiseleri giyer. Denizci rütbesinde tecrübe kazanıp Zatsuyō olanlar, sırtlarında Denizci yazısı olan gömlekten giyebilir.
 • Subay (Gochō) olan herkes kendi kişisel giysi seçimini yapabilir. Ancak yine de elbiseleri geleneksel Denizci üniformalarına benzemek zorundadır.
 • Üsteğmen (Shōi) olanlar sırtında Adalet (Seigi) yazan Denizci paltolarını giymeye hak kazanırlar. Bu palto genelde omuzlardan bırakılır ve pelerin gibi görünür. Bu paltoların kolları, giyenin kollarından daha uzundur.
 • Kıdemli Üsteğmen ve üstü olanlar istedikleri elbiseyi seçebilirler.

Bu giysi kurallarına rağmen, bazı istisnalar da vardır. Örneğin Jango ve Fullbody, Kıdemli Deniz Adamı (Santōhei) seviyesinde olmalarına rağmen, istedikleri kıyafetleri giymişlerdir. Bu duruma ya onların o anki durumunun, ya komutası altında oldukları Hina'nın özel izninin ya da henüz açıklanamamış bir kuralın neden olduğu düşünülmektedir. Ayrıca G-5 askerleri de üniformalarını kurallara uymayacak biçimlerde giyerler.

Üst Düzey Denizci Rütbeleri
 • Filo Amirali (Gensui)
 • Oramiral (Taishō)
 • Koramiral (Chūjō)
 • Tümamiral (Shōshō)
 • Tuğamiral (Junshō)
 • Albay (Taisa)
 • Yarbay (Chūsa)
 • Binbaşı (Shōsa)
 • Yüzbaşı (Taii)
 • Üsteğmen (Chūi)
 • Teğmen (Shōi)

Alt Düzey Denizci Rütbeleri
 • Asteğmen (Jun'i)
 • Kıdemli Subay (Sōchō)
 • Subay (Gunsō)
 • Uzman Çavuş (Gochō)
 • Kıdemli Deniz Adamı (Ittōhei - Kıdemli)
 • Çırak Deniz Adamı (Nitōhei)
 • Acemi Deniz Adamı (Santōhei)
 • Boş Beleş İnsan (Zatsuyō)

Özel Rütbeler
 • Genel Müfettiş (Ōmetsuke)
 • Eğitmen (Kyōkan)

Askeri Güçleri

Denizciler'in içerisindeki toplam asker sayısı bilinmemektedir. Ancak One Piece dünyasında bulunan en güçlü askeri kurum olduğuna şüphe yoktur. Denizciler'in son büyük güç gösterisi, Portgas D. Ace'in idamında gösterilmiştir. Açıklanan verilere göre savaş alanında 100.000 yaya askerleri vardı. Bu askerler 50 savaş gemisi ile denizden destekleniyordu. Ayrıca Grand Line'daki en güçlü Denizci Kalesi olan Marineford Karargahı'ndalardı. Bahsi geçen karargahta birçok savunma mekanizması ve her yöne ateş açabilen büyük toplar vardı. Denizciler'in içerisinde insanların yanı sıra, Devler de vardır. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte, güçlerine mekanik askerler olarak bilinen Pacifista ordusunu da katmışlardır. Ayrıca Shicibukai oluşumu tarafından da desteklenmektedirler. Amiraller en büyük güçlerini oluşturmaktadır. Onların alt rütbesinde olan kişiler de oldukça güçlüdür ve isim yapmışlardır. Bilinenler içerisinde gelmiş geçmiş en güçlü iki Denizci'nin Sengoku ve Garp olduğu düşünülmektedir.

Denizciler yukarıda sayılan tüm bu güçlerini dünya düzenini korumak ve adaleti sağlamak için kullanır. Newgate'e karşı verilen savaşı her ne kadar kazanmış da olsalar, kendileri de bu savaştan önemli ölçüde kötü etkilenmişlerdir. Ancak bu durum onları durdurmamış, kayıplarını fazlası ile telafi etmişlerdir. Newgate'in ölmeden önce söylediklerinin dünyada büyük bir kaosa neden olacağını bilen yeni Filo Amirali Sakazuki, önceliği büyük korsanlara vermeyi tercih ederek Denizciler'in karargahını Yeni Dünya'ya taşımıştır.

Bilinen Denizciler

Künye

Adı: Denizciler
Japonca Adı: Kaigun
İngilizce Adı: Navy
İlk Göründükleri Bölüm: Manga 3, Anime 1
Bağlantıları: Dünya Hükümeti
Filo Amiralleri: Kong (Eski), Sengoku (Eski), Sakazuki

Hak Sahibi

Kaynak : http://onepiece.wikia.com/wiki/Marines
Çeviren : Smoker
Yayınlayan : www.korsanfan.com
Çevirmenin Sitesi : www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:
Gene güzel bir derleme smoker-san birçoğunu görmüş olmama rağmen bırak mevkilerini adlarını bile bilmiyordum:D.Paylaşım için teşeşşkürler ellerine sağlık.
 
Ellerine sağlık Smoker-san [ demeyi unutuyom niyeyse :) ]

Sengoku ve Kong Fleet Admiral mı ?

Ben segoku Filo Kong ise Bütün Filo amirali diye biliyorum !:D
 
şu resim olayı çok iyi fikir. insanın gözünde mevkileri canlandırması için birebir
eline sağlık :good:
 
Eline sağlık.. İçlerinde en çok gizeme sahip Kong'u merak ediyorum. Bakalım ne zaman tanışcaz kendisiyle ? =)
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık