Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Çizgi Roman Sohbet, Soru, Haber ve Tartışma

Dark Horse'la ilgili fazla fikrim yok. Kişisel olarak biraz Hellboy okudum, bir de lisanslı markaların çizgi romanlarını yapmaya ağırlık verdikleri için bazen ilgi çekici ürünler çıkabiliyor. Gerçi o alana IDW de epey ortak oldu son yıllarda. Dark Horse'un kuruluşunda Image Comics gibi ilginç olaylar silsilesi, dramatik geçişler falan da duymadım. O yüzden üzerine bahsedebileceğim çok bilgi yok bende doğrusu.
Ben Dark Horse'u üçüncü Marvel ve DC'nin ardından üçüncü olarak görüyorum.

Ben Dark Horse'u üçüncü Marvel ve DC'nin ardından üçüncü olarak görüyorum.
Satış anlamında Dark Horse'un da üçüncü olduğu dönemler oldu, şimdilerde dörüncü ya da beşinci falan sanırım ama çok uzayıp kısalan bir yayınevi değil Dark Horse bana kalırsa. Bir dönem Frank Miller, bir dönem de Mike Mignola şirkete daha fazla yaratıcı isim çekebilecek projelere giriştiler ama Image Comics gibi birden fazla dönemde sektörü eleştirel ve sansasyonel anlamda da etkileyen bir şirket olarak görmüyorum ben. Yani bir lider veya avangart rolüne bürünmedikleri sürece Marvel, DC ve Image gibi sektörü etkileyecek bir şirket değil, tekel konumundaki dağıtımcı Diamond tepetaklak giderse bunlar da fazla bir şey yapamadan gider mesela. Öte yandan DC mesela kendi dağıtım ağını geliştirmeye çalışıyor şu sıralar.

Satış anlamında Dark Horse'un da üçüncü olduğu dönemler oldu, şimdilerde dörüncü ya da beşinci falan sanırım ama çok uzayıp kısalan bir yayınevi değil Dark Horse bana kalırsa. Bir dönem Frank Miller, bir dönem de Mike Mignola şirkete daha fazla yaratıcı isim çekebilecek projelere giriştiler ama Image Comics gibi birden fazla dönemde sektörü eleştirel ve sansasyonel anlamda da etkileyen bir şirket olarak görmüyorum ben. Yani bir lider veya avangart rolüne bürünmedikleri sürece Marvel, DC ve Image gibi sektörü etkileyecek bir şirket değil, tekel konumundaki dağıtımcı Diamond tepetaklak giderse bunlar da fazla bir şey yapamadan gider mesela. Öte yandan DC mesela kendi dağıtım ağını geliştirmeye çalışıyor şu sıralar.
En kötü Vertigo ya da Wildstorm gibi alt firma olarak yoluna devam eder.

@Solid Snake reis bu çizgiromanlardaki çizerler neden hep aynı tonda çiziyor ? Mangalarda falan çok farklı stiller var bi baktın mı kim çizmiş anlayabiliyorsun ama çizgiromanlarda öyle birşey yok sanki bana mı öyle geliyor ..
Soruya bu başlıktan cevap vereyim, burada durmuş olur. Gözlemin genel olarak doğru ama biraz da sana öyle geliyor tabii. Marvel ve DC şirketlerinde geçmişten beri editörlerin altın standart olarak gördüğü bazı çizerler oluyor ve bir kural olmamakla beraber diğerlerinden genel olarak bu tarza yakın olmaları beklenebiliyor. Tabii çizerler de bu şirketlerden daha fazla iş alabilmek için tarzlarını bu şekilde sekillendirebiliyorlar. Bu sayede uygun görülebilecekleri proje sayısı daha fazla oluyor.

Marvel'da 60-70'li yıllarda bu standart Jack Kirby idi, daha sonra 80-90'larda Jim Lee oldu, hatta bu yıllardan sonra Amerikan çizgi roman sektörüne giren çizerlerin büyük bir kısmı Jim Lee'ye epey öykündüler. Marvel ve ardından Image macerasından sonra Jim Lee, DC'de önemli pozisyonlara gelince DC'de onun tarzının etkisi daha da arttı. Son yıllarda Lee'nin gelişmiş versiyonu gibi olan Jason Fabok ve Ivan Reis gibi çizerler DC'nin standart ölçüsü haline geldi ve DC 2010'lu yıllarda bu isimlerin tarzı üzerinden görsel bir bütünlük yakalamaya epey dikkat etti. Marvel'da ise son yıllarda bu yönde çok bir çaba yok gibi, çok farklı tarzlara sahip çizerlere bolca fırsat tanıyorlar.

Mangada daha geniş yelpaze olmasını atlamışım. Onun sebebi de genel olarak manga pazarının daha büyük olması, hal böyle olunca çok daha farklı işler kitlesini bulabiliyor ve farklı tarzlar yerleşebiliyor. Bunun sebebi deven temelde Japonya'daki okuma oranlarının çok daha fazla olması diyebiliriz.

"İhtiyar Logan" çizgi romanında Hulk, Logan'ı yedi fakat daha sonra Logan iyileşme yeteneği sayesinde Hulk'ın içinden onu yararak çıktı. Merak ettiğim şey Logan'ın iyileşme yeteneği bu kadar iyi mi?

"İhtiyar Logan" çizgi romanında Hulk, Logan'ı yedi fakat daha sonra Logan iyileşme yeteneği sayesinde Hulk'ın içinden onu yararak çıktı. Merak ettiğim şey Logan'ın iyileşme yeteneği bu kadar iyi mi?
Ben ana devamlılıkta paramparça olduktan sonra birleşitği bir örnek hatırlamıyorum. Old Man Logan gibi alternatif gerçeklik hikayelerinde dramatik etkiyi arttırmak için karakterleri daha ekstrem hallerde gösterebiliyorlar. Ultimate evrenindeki Wolverine de parçalandıktan sonra geri dönebilmişti bu arada. Tabii ana devamlılıktaki Wolverine'in de çok korkunç durumlardan iyileşebildiği oluyor ama bu birkaç parçadan geri dönme örneği yok sanırım. Bu arada Hulk'ın güncel serisi Immortal Hulk'ta Hulk karakterinin bu ölümsüzlük mevzusunun sınırlarını epey ilerlettiler, ileride bir yazar Wolverine'i de böyle işlemek isterse bunları ve ötesini görebiliriz tabii.

En son Identity Crises'i okumuştum, çok beğenmiştim. Özellikle sadece duymak istediğini duyan Superman ve bilmek istediğini bilen(?) Batman muhabbeti hoşuma gitmişti.

CBR.com'da Brian Cronin adında bir yazar var. Kendisi belli aralıklarla çeşitli okur anketleri düzenliyor. Bunlardan biri de her 4 yılda bir yaptığı "Top 100 Comic Book Runs" anketi. Bugünlerde her gün birkaç çizgi roman ekleyerek 2020 anketinin sonuçlarının geri sayımını gerçekleştiriyor. Şu etiket üzerinden takip edebilirsiniz:

Bu listelerin 2008 ve 2012 versiyonları ben çizgi roman okumaya başlarken değerli kılavuzlar olmuşlardı, listeye giren hemen hemen tüm Marvel serilerini okumuştum. Hepsi de gerçekten iyi seçimlerdi. Yani ne okuyacağına karar veremeyenler için iyi bir tavsiye rehberi niteliği taşıyorlar, aklınızda bulunsun.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık