Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Tartışma] Asoiaf vs Orta Dünya

'Edebiyat' forumunda Eric Cartman tarafından 18 Ağu 2018 tarihinde açılan konu

?

A Song of Ice and Fire vs Orta Dünya (Middle Earth)

 1. A Song of Ice and Fire

  22.1%
 2. Middle Earth

  77.9%
 1. Eric Cartman Big Mom korsanlarının baş düşmanı

  Eric Cartman (Big Mom korsanlarının baş düşmanı)
  Mesaj Sayısı 10,049
  Üyelik Tarihi25 Oca 2015
  İyi günler arkadaşlar. Can sıkıntısında bir tartışma konusu açayım dedim. Aslında iki seriyi de bitirdikten sonra konuyu açacaktım ama sabredemedim. :D

  Utanarak söylüyorum ki, Tolkien'i okumadım ve kitaplarından uyarlanan filmleri seyretmedim. :bilmem:(Evet, Lord of the Rings dahil, "Yuh!" dediğinizi duyar gibiyim. :( )

  Ama Game of Thrones'u 9-10 ay önce izleyip bitirdim ve ardından da tüm "A Song of Ice and Fire" (asoiaf) serisini de okudum. Hatta son kitabı dün bitirdim ve sıcağı sıcağına şu başlığı açayım dedim.

  Şu an Fantastik Kurgu Edebiyatına biraz ara vereyim dedim ve başka türde bir kitap okuyayım diyorum. Ancak 1 kitap okuduktan hemen sonra "Hobbit" ile Tolkien'in Orta Dünyasına dalacağım. Kitap halihazırda elimde. Sonrasında ise filmlerine giriş yapacağım.

  Hem bu konudaki kıyaslamalar bana Tolkien hakkında biraz fikir edinmemi sağlayacaktır. "Biraz" diyorum çünkü diğer bazı platformlarda (Ekşi Sözlük gibi) okuduğum yorumlardan Tolkien'in Fantasik Kurgu Edebiyatında eriştiği "TANRI" konumundan haberdarım.

  Sizden ricam iki seriyi kıyaslamanız. Buna sizi zorlamak haddime değil ancak sizden sadece bir taraf belirtmekle kalmayıp aynı zamanda sebeplerinizi de anlatmanızı rica ediyorum. ("Birinin evreni daha geniş." , " Birinin kurgusu daha tutarlı." gibi gibi )

  Tartışmayı Edebiyat bölümüne açtım ancak kıyaslama yaparken film ve dizi serilerini de tartışmaya dahil edebilirsiniz. Herkes kitaplarını okumamış olabilir çünkü. Kitapları okuyan sayısı az olduğundan çok kısır bir tartışma dönme ihtimali var.

  Tanıtımlara geçelim:

  Buz ve Ateşin Şarkısı kurgusal bir dünyada mevsimlerin uzun yıllar sürdüğü kurgusal kıtalarda geçer. Serinin ilk kitabında geçen olaylardan yüzyıllar önce, Westeros'taki Yedi Krallık ateş saçan ejderhalara sahip Targaryen hanedanının hükümdarlığı altında birleştirilmişti. Daha sonra bu ejderhaların soyları tükenmişti. Son Targaryen kralı'nın oğlunun (birinci kitaptaki hikâyenin başlangıcından on beş yıl önce) Robert Baratheon'un nişanlısı ve Eddard Stark'ın kız kardeşi olan Lyanna Stark'ı kaçırması üzerine Robert Baratheon isyan başlattı ve Baratheon hanedanının genç üyesi Robert Baratheon demir tahta çıktı. Hikâye coğrafya ve karakterlere bölünmüş şekilde üç ana tema üzerinde devam eder. Bütün olaylar karakterlerin bakış açılarıyla anlatılır.

  Serinin ilk kitabı olan Taht Oyunları, farklı hanedanların kral Robert'ın ölümünden sonra Westeros'taki demir tahtı ele geçirme mücadelesini işler. Robert'ın oğlu Joffrey babasının ölümünden sonra annesinin ve aşırı varlıklı ailesi Lannister hanedanının desteğiyle tahta geçer. Kral Robert'ın Kral El'i olan Lord Eddard Stark, Joffrey ve kardeşlerinin kral Robert'ın gerçek çocukları olmadığını ortaya çıkarmasının ardından öldürülür. Bunun üzerine Robert'ın kardeşleri Stannis Baratheon ve Renly Baratheon ayrı ayrı tahtın asıl sahiplerinin kendileri olduğunu söylerler. Bu arada Westeros'un farklı bölgelerindeki hanedanlar kendi hükümdarlıklarını kurmanın yolunu ararlar: Eddard Stark'ın en büyük oğlu Robb StarkKuzey Kralı ilan edilirken, Balon Greyjoy kendi bölgesi olan Iron Islands'ta bağımsız yeni bir krallık kurar. Bu beş kralın savaşı ikinci kitap olan Kralların Çarpışması'nda işlenir. Bu bölümde gücü elde etmeye çalışan pek çok farklı hanedan mücadeleye katılır.

  Hikâyenin ikinci ana kısmı binlerce yıl önce dev bir buz duvarı şeklinde inşa edilen "Sur" ve Westeros'u duvarın arkasında yaşadıklarına inanılan ve "Ötekiler" adı verilen yaratıklardan koruduğuna inanılan en kuzeydeki sınırlarda geçer. Sur'un nöbetçileri Yeminli Gece Nöbetçileri Kardeşliği zamanlarının çoğunu duvarın ötesinde yaşayan yaratıklarla mücadele içinde geçirirler. Gece Nöbetçileri'nin hikâyesi Eddard Stark'ın gayrimeşru oğlu olduğu iddia edilen Jon Snow'un gözünden anlatılır. Jon Snow, Gece Nöbetçileri'nin arasında yetişir ve kuzeyden gelecek tehditlerle ilgili bilgi sahibi olur. Üçüncü seri olan Kılıçların Fırtınası'un sonunda kuzey ile güneyin hikâyesi, Stannis'in krallığı korumak için Duvar'a hareket etmesi ve kuzeylilerin desteğini almasıyla birleşir. Dördüncü kitap olan Kargaların Ziyafeti'nde, Joffrey'in küçük kardeşi Tommen Baratheon annesiyle birlikte tahta oturur.

  Hikâyenin üçüncü ana kısmı doğudaki büyük kıta Essos'ta geçer ve Targaryen hanedanının son üyesi Daenerys Targaryen'in taht mücadelesini işler. Essos'ta sürgün hayatı yaşayan Daenerys'in barbar bir savaş kralı olan Khal Drogo ile evliliği ve ardından kendi ordusunu kurması anlatılır. Daenerys kendisine düğün hediyesi olarak verilen fosil halindeki ejderha yumurtalarından doğan üç ejderha ile daha da güçlenir.
  Kaynak: Vikipedi/Buz ve Ateşin Şarkısı

  Orta Dünya kıtası, J. R. R. Tolkien'in kurguladığı Orta Dünya evreninde, yazarın eserlerinin büyük bir kısmına mekân olan hayalî kıtadır. Bu eserlerin en meşhurları Hobbit romanı ve Yüzüklerin Efendisi roman üçlemesidir. Tolkien'in öykülerinde, meleksi varlıklar valar (tekili "vala"), elfler ve bunlarla ittifak halindeki insanlarla, şeytani Melkor ya da Morgoth (kötülüğe sapan bir vala) ve onun yolundan giden büyük çoğunluğu orklardan, ayrıca ejderhalar ve köleleştirilmiş insanlardan oluşan iki büyük gücün Arda'yı ele geçirmek için yaptıkları savaşlar anlatılır. Sonraki çağlarda, Morgoth'un yenilmesi ve Arda'dan sürülmesi sonucunda kötülüklerin efendisi rolünü, baş yardımcısı Sauron devam ettirir. Morgoth'un defedilmesinden sonra valar, Orta Dünya'nın işlerine doğrudan karışmaktan tamamen el çekerler ve Sauron'a karşı süren mücadelede valar safındaki halklara yardım etmesi için Orta Dünya'ya Istari (Tr. "Büyücüler", İng. "The Wizards") olarak bilinen maiaları (çoğulu "Maiar") yollarlar. Bunların en önemlileri Boz Gandalf ve Ak Saruman olmuştur. Gandalf, görevine sadık kalarak Sauron'un yok edilişinde kritik görevleri yerine getirir, Saruman ise mutlak egemenlik kurmak amacıyla Sauron'a rakip olarak ortaya çıkar. Kötülüğe karşı mücadeleye katılan diğer ırklar ise cüceler, entler ve hobbitlerdir. Orta Dünya üzerinde hakimiyet tesis etmek için karanlık güçler ile aydınlık güçler arasında yaşanan mücadelenin başlangıcı ve ilk devreleri Tolkien'in Silmarillion adlı eserinde hikâye edilir. İyilik ile kötülüğün son mücadelesi, sırasıyla Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi romanlarında ele alınır.
  Kaynak: Vikipedi/Orta Dünya

  Umarım uzun ve zevkli bir tartışma olur. Sorduğum soru aynı zamanda "J. R. R. Tolkien mi George R. R. Martin mi?" sorusuna da bir yanıt veriyor.

  Dipnot: Taraflardan birisinin ismi kitap serisinin ismi diğeri ise kitabın geçtiği evrenin ismi oldu. Buz ve Ateşin geçtiği dünyanın adını bilmediğim ve (yanlış bilmiyorsam) Tolkien Orta Dünya evreninde geçen hikayelerine bir isim vermediği için böyle oldu.

  Dipnot2: Başlıktaki taraflardan birisinin ismi (Asoiaf) serinin ingilizce adının kısaltması, diğeri ise ingilizce aslının türkçe çevrisi (Orta Dünya) . Orta Dünya yazmamın sebebi bizim ingilizce aslına nazaran bunu daha çok kullanmamızdır (İngilizce aslı: Middle Earth) . Diğerinin Asoiaf olmasının nedeniyse serinin türkçe isminin kısaltmasının bizim tarafımızdan pek kullanılmamasıdır. (Başlığı çok uzun tutmak istemediğim için kısaltmasını kullandım.) Bundan dolayı taraflardan birisi başlığa ingilizce diğeri türkçe yazıldı.

  Dipnot3: Aslında ikisinin evrenlerinin resimlerini de koyacaktım, ancak ikisinin de net bir şekilde evreninin hepsini gösteren bir resmini göremedim. Üşengeçlikten fazla da aramadım açıkçası. :D
   
 2. Tilqi_Gin Tai'shar Malkier!

  Tilqi_Gin (Tai'shar Malkier!)
  Mesaj Sayısı 3,454
  Üyelik Tarihi21 Eki 2016
  Cevap belli
  [​IMG]
  Zamanla bu da olabilir.
  [​IMG]
   
 3. Mesaj Sayısı 12,969
  Üyelik Tarihi4 Tem 2016
  Orta dünya dediğin şey başlangıçtan bitişe anlatılmışken Asosiaf evreni sadece belli başlı yaşanmışlıkları anlatır.Yaratılış bile Orta dünyada net şekilde açıklanmışken Asoiaf evreninde daha neyin ne olduğu bile belli değildir.Ak gezenler,rhollor vesaire.

  Lotr vs asoiaf ise asoiaf bana daha ilgi çekici geldiğinden alır ama genel olarak orta dünya vs asosiaf evreni ise orta dünya net tokatlar.
   
 4. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 22,181
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Yorum yok.
   
 5. RedTeroR Ne Eksik Ne Fazla (Luffy = Bilal)

  RedTeroR (Ne Eksik Ne Fazla (Luffy = Bilal))
  Mesaj Sayısı 13,629
  Üyelik Tarihi8 Ağu 2009
  Genel yapmayalım başlığı daha çok Yüzüklerin Efendisi vs Asoiaf olsun, Tolkien'in yarattığı dünyanın derinliklerine inemez Martin. Bunla beraber Asoiaf evreni için en önemli artı olarak çeşit çeşit karakterler var deniyor ama onların hepsini toplasan bir Feanor etmezler, atıyorum iyi karakterler ölüyor deniyor onları da toplasan bir Fingolfin etmezler. İlk başta da belirttiğim gibi sadece yüzüklerin efendisi ile kıyaslanabilir ama derine inilmez inene de yorum yapılmaz :bilmem:
   
 6. Mesaj Sayısı 12,969
  Üyelik Tarihi4 Tem 2016
  Feanoru Fingolfin gibi bir reyizle aynı cümlede anarak nasıl bir noob olduğunu tekrar gösterdin :artiz:
   
 7. RedTeroR Ne Eksik Ne Fazla (Luffy = Bilal)

  RedTeroR (Ne Eksik Ne Fazla (Luffy = Bilal))
  Mesaj Sayısı 13,629
  Üyelik Tarihi8 Ağu 2009
  Yapma böyle Feanor da Reistir :artiz:
   
 8. Tilqi_Gin Tai'shar Malkier!

  Tilqi_Gin (Tai'shar Malkier!)
  Mesaj Sayısı 3,454
  Üyelik Tarihi21 Eki 2016
  Yüzüklerin Efendisi bana çok tarih kitabı gibi gelmiştir, karakterlerin çok derinine inmez, o şunu yaptı bu bunu dedi gibi olur her şey, öyle geçre gder gibi. Worldbuilding iyidir hatta en iyisidir belki ama asoiaf kadar çekmez beni. Büyücü büyücü deriz doğru düzgün büyü görmeyiz, mavi büyücü der, Radagast falan der kimsenin etkisi öyle belli olmaz. Hobbit filminde yapılan tek iyi iş Radagast'ın filmde güzel bir şekilde gösterilmesidir mesela benim için. Baştan sona anlatılma argümanını da saçma bulmaya başladım ben. Neymiş yaratılıştan itibaren anatıyormuş da tek seri buymuş da. Yahu fantastik eser yazıcısı bunu yazmaya mahkum değil ki. Mesela Zaman Çarkı yapısı gereği böyle bir anlatıma giremez çünkü Zaman Çarkı sonsuz defa dönmüştür ve dönecektir, başlangıcı ve sonu yoktur. Asoiaf da böyle bir anlatıma girmediği için değerinden bir şey kaybetmez. Ama son iki kitapta bu kadar dağılmış hikayenin toplamasını yapamazsa o zaman sövülür o ayrı.
   
 9. Yubashiri-sama #ZURNAdinlemedengünebaşlayamıyorum

  Yubashiri-sama (#ZURNAdinlemedengünebaşlayamıyorum)
  Mesaj Sayısı 8,091
  Üyelik Tarihi3 Eyl 2014
  Orta Dünya son yıllarda etkisi ve etkileyiciliğini kaybetmiş bir setting. Bunda bir çok faktörün etkisi var. Bir rafı baştan sona dolduracak kadar seri çıkan Orta Dünya oyunları (bunların içinden taş çatlasa dört tanesi iyi gerisi vasat), deli işi Hobbit filmleri. Yani Orta Dünya mı daha iyi yoksa Asoiaf dünyası mı? muhabbeti yapmaya gerek yok. Orta Dünya tüm tersanelerine girilmiş baştan sona tüketilmiş ve tazeliğini hunharca kaybetmiş bir Dünya. Asoiaf tüm şöhretine rağmen hala el değmemiş taze bir bakire gibi.
   
 10. Tyr

  Tyr (ᛏ)
  Mesaj Sayısı 8,267
  Üyelik Tarihi27 Tem 2010
  Asosiaf deyince bir Oddyse felan sandım mitoloji felan . Orta dünya tabiki .
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık