Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Abartıldığını Düşündüğünüz Dizi ve Filmler

Hacı onu bunu boşverin o solucan deliğini kim açtı :artiz:
Aslında orası filmin Bug u gibi. Revaçta olan teoriye göre Karadeliğin oluşması için bir yıldızın yok olması gerekiyor. Saturn e en yakın yıldız ise bizim Güneşimiz. Film de oraya başkası koydu onu diyorlar lakin o başkalarının da aslında kendileri olduğu anlaşılıyor. Filmin teoriye oturtulması için Bug bırakmışlar oraya :D

Got bende izlemeden once cok abartiliyor diyordum ama cidden abartilacak kadar var bir sey demeyecegim ona ama Walking Dead de baya abartı var. Onun haricinde Lost bir çöptür ve filmler de de Star Treek :D alacakaranlik seriler iste açlık oyunları ya da labirent bilmem ne bunlarin hepsi beş para etmrz en son olarak da uyumsuz serisi izledigim en kotü seri filmleriydi.

Got bende izlemeden once cok abartiliyor diyordum ama cidden abartilacak kadar var bir sey demeyecegim ona ama Walking Dead de baya abartı var. Onun haricinde Lost bir çöptür ve filmler de de Star Treek :D alacakaranlik seriler iste açlık oyunları ya da labirent bilmem ne bunlarin hepsi beş para etmrz en son olarak da uyumsuz serisi izledigim en kotü seri filmleriydi.
Star Trek'in orjinal serisi olan diziye ve o ekibin çektiği filmlere abartı diyen, boş boş izlemiş hiçbişey anlayamamış demektir :artiz:

Şahsen katılmıyorum, bu dediklerin tüm serilerde var zaten. Benim saydıģım serilerde de tonla karakter var, hikaye işlenişinde çeşitli gruplar var, kendine has atmosferi var. Misal

HxHde belki hiçbir şonende olmayacak karanlık bir atmosfer var. Avcılar var, Hayaletler var, 12 burç var, karıncalar var, One Piece hep başkarakterler olan bizim tayfa etrafında ilerlerken HxHde yan karakterler uzerinden ilerliyor ve sana rahatlikla bir yığın fanı olunacak karakter de ćikartabilirim. Seri haftalık olmadıģi için bu kadar muhabbeti dönmüyor o kadar.

Bleach desen aynı. Özel yetenekli insanlar var, şinigamiler, hollowlar, quincyler, fullbringerlar, gotei 13ler, vastelordlar, melezler, var oğlu var. Fanı olunacak bir sürü karakter de var. Popüler oldugu zamanlar çok.konuşuluyordu bu manga da bakma son bir kaç yıldır tartısilmadığına.

Aynı şeyleri Toriko, Berserk ve Feng Shen Ji icin de yazabilirim.

Bana göre mühim olan evren inşaasıdır. Çünkü mangaka ona göre hikaye yazacak kendine yer açacaktır. Sonrasında başkarakterle mi gider yan karakterlerle mi gider hikayeyi nasıl işler kendi bileceği iştir. Neden evren inşaası önemli, çünkü serinin potansiyelini gösteriyor. OP tamamlanmaya yaklaştı mesela. NWnin 4 te 1i bitti. Kaldı 4te 3. Ancak Bleachte mangaka kendi dünyası ile cehennemi işleyememişti seri noktalandıgında. Çogu karakterin yetenekleri sergilenemedi. Adamın elinde ciddi anlamda malzeme vardı yani, jump bitirdi seriyi. One Piece bittiģinde ise kimse ya şunu anlatmadı diyemeyecek. Bahse konu olan seyler ise önemsiz olacak. Misal Roger vs Garp gösterilmedi gibi kıymetsiz bir istek olacak. Çünkü OPun kapsamı belli hikayesi belli yeni karakter türetse de onları işlemediģi icin evren inşaasında hicbir rolleri yok. Umarım anlatabilmişimdir. :D
OP de baş karakterler üzerinden ilerliyor demişsin, HxH de yan karakterler. Bu noktayı biraz açıklaman gerekecek. HxH de baş karakterler olarak Gon, Killua, Kurapika, Leorio baz aldığımızda yan karakterler üzerinden ilerlediği ve OP den ayrıldığı nokta neresi? Örnek verecek olursan?
HxH, OP kıvamında bir ilerleme gösterseydi, mangakanın arızalı durumları olmasaydı karakterler ve hikaye açısından OP'yi geçecek bir duruma gelebilirdi bi ihtimal evet. Ama say lütfen, HxH de sağlam fanı olunacak kaç karakter var?
Gon, Killua, Kurapika, Leorio, Hisoka, Chrollo, Feitan, Ging, Meruem, ? Bu sayı Hasır Şapkalara denk en fazla. Tıkanıyor bir noktadan sonra. Ki ben hiç Gon, Leorio fanı falan da görmedim öyle sağlam.

Bleach gruplar, oluşumlar açısından doyurucudur. Dediğin gibi shinigami, hollow, melez, quincy falan evrenine uygun türler var. Fakat olay karakterlerse yine OP öndedir bana göre, çünkü Bleach bu türlerde tanıtılan karakterlerin bi çoğunun altını boş bıraktı. Aizen bile tam işlenememiştir bana göre. Espadalar mesela, bunlar hollow formuna geçmeden evvel insanlardı. Neden, nasıl hollow oldular? Hollowdan arrancarlığa geçişi verilen bir iki karakter oldu ama asıl hollow nasıl oldular? Hep merak etmişimdir.

OP nin diğer serilerden karakter tasarımı açısından ayrıldığı nokta şu; karakterlerin geçmişleri ve gelecekleri çok iyi kurgulanılıyor ve bilgilendiriliyor. Bu olay karakterlerin tam anlamıyla anlaşılmasına neden olur. Ha dersin ki çok uzun seri, buna imkanı var. Bende derim ki git ilk arclara bak, hasır şapka tayfası kurulurken daha ana karakterler üzerinden, karakter tanıtılırken veriliyor. Baştan yapı oluştururken planlanmış zaten. Okuyucu da özdeşleşir bir noktada karakterle böylelikle. Ve saf iyi - kötü taraflanmasından çok, çeşitlendirilerek daha gerçekçi bir yapı kazanır.

Evren inşaasına gelirsek OP de eleştirdiğin noktayı anlamadım, kurduğu evreni gayette güzel ilerletecek demek ki dediğine göre. Kapsamı belli, hikayesi belli. Belli olmayan seri var mı? Luffy, KK olacak? Gon babasını bulacak? Ichigo power up alacak? Nedir olay beklenen şeyler olacağını mı söylüyorsun? Anlamadım tam olarak. Benim OP kadar uzun olan başka bir seri izlediğim yok, ki bildiğim kadarıyla günümüzde de bu kadar yıldır devam eden başka seri de yok öyle çok. 1997 de çıkıyor ilk sayısı. Sene 2016 hatta 2017. 20 yıl. 20 yıl bariz mantık hataları yapmadan, verilen merağı taze tutan, ilerledikçe inşası oluşan bir seri. Bahsettiğin serinin potansiyeliyse al sana 20 yıldır taşıdığı potansiyel, yetmez mi?

OP de baş karakterler üzerinden ilerliyor demişsin, HxH de yan karakterler. Bu noktayı biraz açıklaman gerekecek. HxH de baş karakterler olarak Gon, Killua, Kurapika, Leorio baz aldığımızda yan karakterler üzerinden ilerlediği ve OP den ayrıldığı nokta neresi? Örnek verecek olursan?
HxH, OP kıvamında bir ilerleme gösterseydi, mangakanın arızalı durumları olmasaydı karakterler ve hikaye açısından OP'yi geçecek bir duruma gelebilirdi bi ihtimal evet. Ama say lütfen, HxH de sağlam fanı olunacak kaç karakter var?
Gon, Killua, Kurapika, Leorio, Hisoka, Chrollo, Feitan, Ging, Meruem, ? Bu sayı Hasır Şapkalara denk en fazla. Tıkanıyor bir noktadan sonra. Ki ben hiç Gon, Leorio fanı falan da görmedim öyle sağlam.

Bleach gruplar, oluşumlar açısından doyurucudur. Dediğin gibi shinigami, hollow, melez, quincy falan evrenine uygun türler var. Fakat olay karakterlerse yine OP öndedir bana göre, çünkü Bleach bu türlerde tanıtılan karakterlerin bi çoğunun altını boş bıraktı. Aizen bile tam işlenememiştir bana göre. Espadalar mesela, bunlar hollow formuna geçmeden evvel insanlardı. Neden, nasıl hollow oldular? Hollowdan arrancarlığa geçişi verilen bir iki karakter oldu ama asıl hollow nasıl oldular? Hep merak etmişimdir.

OP nin diğer serilerden karakter tasarımı açısından ayrıldığı nokta şu; karakterlerin geçmişleri ve gelecekleri çok iyi kurgulanılıyor ve bilgilendiriliyor. Bu olay karakterlerin tam anlamıyla anlaşılmasına neden olur. Ha dersin ki çok uzun seri, buna imkanı var. Bende derim ki git ilk arclara bak, hasır şapka tayfası kurulurken daha ana karakterler üzerinden, karakter tanıtılırken veriliyor. Baştan yapı oluştururken planlanmış zaten. Okuyucu da özdeşleşir bir noktada karakterle böylelikle. Ve saf iyi - kötü taraflanmasından çok, çeşitlendirilerek daha gerçekçi bir yapı kazanır.

Evren inşaasına gelirsek OP de eleştirdiğin noktayı anlamadım, kurduğu evreni gayette güzel ilerletecek demek ki dediğine göre. Kapsamı belli, hikayesi belli. Belli olmayan seri var mı? Luffy, KK olacak? Gon babasını bulacak? Ichigo power up alacak? Nedir olay beklenen şeyler olacağını mı söylüyorsun? Anlamadım tam olarak. Benim OP kadar uzun olan başka bir seri izlediğim yok, ki bildiğim kadarıyla günümüzde de bu kadar yıldır devam eden başka seri de yok öyle çok. 1997 de çıkıyor ilk sayısı. Sene 2016 hatta 2017. 20 yıl. 20 yıl bariz mantık hataları yapmadan, verilen merağı taze tutan, ilerledikçe inşası oluşan bir seri. Bahsettiğin serinin potansiyeliyse al sana 20 yıldır taşıdığı potansiyel, yetmez mi?
HxHde başkarakter Gon'dur, seri Gon ile başlar ve esasen onun hikayesi işlenir, diğerlerinin tamamı yan karakterdir önce burasını kavramak gerekir. OP serisinde tüm tayfa başkarakterdir çünkü tek bir hikaye işlenir ve tüm hikaye tayfa etrafında döner. Aynı tayfa aynı maceraya çıkar. HxHde ise böyle değil. Gon kendi macerasını yaşarken Killia ayrı Kurapika ayrı Hisoka ayrı ayrı ayrıntılı olarak anlatılır hepsinin macerasò farklıdır. Adam öyle bir hikaye kurgulamış ki başkarakter geri planda kalmış. Hikaye içinde hikaye var çünkü her karakterin hikayesi ayrıntılı olarak işleniyor ve OPte bile yok böyle bir şey. Daha Sanjinin ailesi dahi yeni tanıtıldı, Luffynin anası kim ailesi nasıl bir aile belli değil, Zoro keza öyle. HxHdeki kurgu ve karakterler OPtan çok daha detayli ve özgündür. Düşün Kişimoto Kurapikanın hikayesini kopyalayıp Uchihaya ćevirmiş, OPten bu derece etkilenen bir seri duymadım şahsen. HxH fan muhabbeti şahsi bir fikir tabi ki, bir seri 400 bölüm diğeri 800 küsür tabi ki parmakla saymayacağız karakterleri.

Bleach plansız bitirilmeye zorlanan bir seriydi. Mangakanın tasarlayıp işleyemediģi koskoca bir dünya ve cehenmem var. Dediģin gibi karakterlerin kişilikleri dışında yetenekleri dahi işlenemedi lakin bu mangadan değil dergiden kaynaklanan bir durum. Bu yüzden evren inşaasında bir anlam ifade etmiyor. Bleach anlattıkları bir yana anlatamadıklarıyla da OPtan daha büyük bir evrene sahiptir, muhabbet konumuz da bu zira.

Diğer hususta bak, HxH herhangi bir amaçla sınirlandırılmamış bir seri, Gon babasını bulmak için maceraya başlıyor ama bulunca seri bitti mi, bitmedi aksine dünyadan çıkıp kara kıtaya aćıldılar. Bleach keza òyle, herkesi koruma amacında İçigo ama bu amacın belli bir sınırı yok, çünkü asla bitmeyecek bir saldıri söz konusu. Yani şu düşmanı yenince bitecek diye bir şey yok, bitmiyor zira. OPta ise böyle deģil, gidilecek ada sınirlı, amać sınırlı. Luffy KK olunca bitecek aynı naruto gibi.

Son olarak OPtan uzun şu anda 25 tane seri var. 1 2 3 5 değil bak 25 diyorum. Bunların 6 tanesi bitmiş gerisi devam ediyor. Listesi de burda;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_manga_series_by_volume_count

Velhasıl bir serinin uzunluğu evreninin geniş olduğunu göstermiyor, sadece mangakanın hikayeyi işleyis şeklini gösteriyor. Mangaka akıcı bir tarzla çizmek isterse seri kısa olur yok yavaş almak isterse seri uzun olur. One Piecein uzunluğu da buradan kaynaklanıyor. 50 bölümde anlatacağı şeyi 200 bölüme yayıyor, haliyle uzun sürecek.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık