Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] 4. Poneglyph Nerede?

Bu teori

• olmuş dostum

Kullanılan: 37 46.8%
  • olmamış babalık

Kullanılan: 45 57.0%

• Kullanılan toplam oy
    79
Merhaba,

--------------
Not: Çok fazla "Log Pose" dediğim için LP diye kısaltacağım.

--------------

Mink'lerin yaşadığı şehirde 4 poneglyph'den biri olan Road poneglyph bulunmaktadır ve bu bir adayı göstermektedir, ya da bir noktayı. Diğer 3 poneglyph'ler de birer noktayı(adayı) gösteriyor ve hepsinin birleştiği noktada Raftel var.

Bildiğimiz gibi diğer ikisi Kaidou'da ve Big Mom'da. Fakat sonuncusu "piyasada yok!" denildi.

Namiye bir soru yöneltildi o esnada; "4. Road poneglyph olmadan Raftel'i bulamayız değil mi?" diye. Nami mantıksal olarak "hayır." demişti fakat bence mümkün. Nasıl mı?

1-) Nami LP iğnelerini takip etmediğini belirtti bir noktada Neko'ya hata yapıp yapmadıklarını sordu. Cevap çok netti. "Sizin en sonda öğrenmeniz gerekenleri siz şimdiden öğrendiniz. Siz zaten çok ilerdesiniz gerek yok." idi. Düşünün ki üç poneglyph de Robin tarafından okunda ve 4. hala piyasada yok. Üç poneglyph + LP yardımı ile bulunabilir Raftel. Yani ortaya çıkmasına gerek yok diye düşünüyorum.

Şöyle ki;

Siyah daireler = Klasik 3 tane okunmuş road poneglyph'leri ve yerleri tespit edilmiş adalar.
Siyah Çizgiler = Tıpkı belirtildiği gibi adaların birbirine olan mesafelerinin kuş uçuş mesafesiyle resmedilişi.
Kırmızı olan daire = Bilinmeyen, yani 4. Road Poneglyph.
Sarı ile işaretlenen yer = Üç poneglyph'in Mug1wara tayfası tarafından bilindiğinde ise tayfanın olduğu nokta.

İşte bu durumda dördüncü road poneglyph bulunmadan da Raftel bulunabilir. Çünkü Nami'de bulunan LP dördüncü adayı gösterecektir.

LP olmaz ise dördüncü ada her hangi bir noktada olabilir ve Raftel bulunmaz;

Renkli içi dolu noktalar Raftel. Renkli içi boş olan daireler ise okunmamış road poneglyph'in belirttiği 4. ada. Eğer bu ada bilinmezse Raftel içi dolu olan nokta gibi her hangi bir noktada olabilir.

Kafamdaki tek soru işareti şu; LP'u uzun süre önce takip etmeyi bıraktıkları için belki de LP hala o en baştaki gitmedikleri adayı gösteriyor.

Cevabım ise; O noktada LP'un bir şekilde istenilen noktayı gösterebileceğini düşünüyorum. Tamamen işlevini yitireceğini düşünmüyorum yoksa Nami çıkarır atardı. Bu tarz ufak nüanslar oda tarafından verilen mesaj niteliğini taşıyor genelde. Basitleştirilmiş şekilde bir örnek vermek isterim;

Luffy'nin kan emiciler tarafından sokulması ve koka ile onu engellediği sanılması. Fakat iğneyi sonrasında vücudundan çıkarıyor. Normal bir durummuş gibi gösteriliyor fakat sonrasında bu ufak konu da işleniyor.

İlk seçenekte dördüncü poneglyph'in alternatif bir durumu ve bu da Naminin kullandığı LP'da olabileceğini düşünüyorum.

2-) Çok daha basit bir düşünce: Mug1wara! Hasır Şapka'da saklanmış bir bilgi, rota olduğunu düşünüyorum. Yani Shanks veya daha öncesinde Roger 4. Road poneglyph'inde yazanları hasır şapkaya geçirdi. Şapkanın Shanks'den Luffy'e geçişi sadece "sembolik" bir anlam taşımayabilir.

Shanks ve 4. Road Poneglyph kelimeleri yan yana gelince tabi bir dönem bazılarımızın iddia ettikleri şey geldi akıllara;

Dördüncüsü Shanks'de olabilir mi?

Bence hayır. Mink'lerin bu raddeden sonra Mug1wara'lardan bir şey sakladığını düşünmüyorum. Bu yüzden Mevzu bir çok kere Shanks'e geldi ve üstüne üstlük dördüncüsünün nerede olduğunu bilmediklerini söylediler Neko ve Inua. Bu noktada bir durum daha var. Ayrıca Raftel'e çıkmadıklarını da söylediler.

Bir soru ve kendi cevabım ile bitirmek istiyorum teorimi.

Sizce Raftel'e çıkan ekibin dördüncü road poneglyph'in yerinden haberleri var mı?

--Çünkü belirtildiği gibi taşlarda bulunan yazıları mürekkep ile kağıtlara geçirip kayıt altına aldıklarını söylemişti Neko ve Inua. Bu demek oluyor ki tayfada bulunma süresi ile ilgili değil. Çünkü bu bilgi en azından kendilerinde olurdu. O zaman dördüncü taş Raftel'e varıp varmamayla ilgili. Roger tayfasında bulunup kayıp Road Poneglyph'in yerini bilmediğinden emin olduğumuz iki kişi de Raftel'e gitmedi.-

Son düzenleme:
Dört tane olmadan bulunmayacak şekilde tasarlamıştır bence Oda. Eğer hükümetin biraz aklı varsa dördüncü road poneglyph'i Mariejous'tadır.

Güzel konu eline sağlık.

Konuyu daha okumadım, okuyunca yorum yapıcam. Kişisel görüşüme gelince uzun süredir inandığım gibi 4. Yol kitabesi Laboon'un içinde.

Okudum teori yazman ve çaba göstermen çok hoş. Fakat bana olacak gibi gelmiyor.
Fikrimi sorarsan devrimcilerde olduğunu düşünüyorum.

3 poneglif+Lp mantıklı bir formül.

Bence 4. poneglif bizimkilerin ulaşamayacağı bir yerde. O yüzden Shanks'ta olamaz. Hükümet ya da Karasakal'da olması çok muhtemel.

Işin misyon boyutuna baktığımızda da 4. poneglifin bizde olmaması gerekir ki Nami'nin haritacılık bilgisi ön plana çıksın ve bir işe yarasın. Serinin başından beri "oradan doğru bize kabaran bulutlar, basınçlar var" diyip duruyor. Başka da birşey yok. Tayfanın çekirdeği olan birinin Raftel'in bulunmasına katkısı olmalı. Kızın işi bu yani. Bu açıdan bakıldığında da 3 poneglif+Lp uygun bir senaryo ve formül bana göre.

Denizcilerde olacağını sanmıyorum, Luffy KK olduktan sonra vs atacaktır onlarla o yüzden şimdiden bir alacak verecek davasına girmeye gerek yok.

Naminin başrol olmasına da gerek yok. Kadının amacı dünyanın haritasını çizmek 4. Road Poneglifi bulmadan Rafteli keşfetmek değil zatem rotacilik yeteneğiyle bir çok defa tayfasının hayatını kurtarmış bir insan, bu defa da Rafteli bulursa KK onu yapalım.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık