Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Team Fortress 2 (2007)

Selamlar ,

Uzun süredir Team Fortress 2 oynamıyordum oyun geçen sene f2p oldu oyunu oynayabilimek için sadece steam'e üye olup indirmeniz yeterli oluyor cok zevkli bir oyundur Team Fortress hakikakten ve tanıdğınız insanlarla cok daha zevkli oluyor hep beraber oyunabilirz

http://forum.donanimhaber.com/m_52092206/tm.htm donanım haber de cok güzel bir rehber hazırlamışlar oyunu burdan oğrenelirsiniz az çok . Oynayan oynamak istiyen varsa http://steamcommunity.com/id/kage_/ steam üzerinden ekleyebilir beni.
 
Team fortress :) zamanında halflife karıştırırken bulmuştum oyunu o aralar herkes cs ci nasıl çırpınırdım bunu oynatmaya çalışmak için :)
 
Ne olur ne olmaz diye bırakalım buraya da. Konuya gelen oyun hakkında fikir sahibi olur.
Team Fortress 2

Tasarımcılar:
Robin Walker, John Cook

Tür: Çok oyunculu FPS

Çıkış Tarihi: 10 Ekim 2007

Platformlar: Microsoft Windows, MacOS, Linux, GeForce Now, PlayStation 3, Xbox 360, Klasik Mac OS

Yayınlayan/Geliştiren: ValveHikaye

Aslında hikaye modu diye bir şey bu oyunda olmasa da Valve'ın yıllardır internette çıkardığı çizgi romanlar ile az çok arka planında bir hikayesi mevcuttur Team Fortress 2'nin. Kısaca anlatmak gerekirse

Redmond,
Blutarch,
ve Gray Mann
1822'de silah şirketi Mann Co.'nun sahibi zengin İngiliz adamı Zepheniah Mann'in
oğulları olarak doğarlar. Gray, diğer kardeşlerinden daha zeki ve yetenekli doğmuştur, fakat bir kartal doğduğu eve girer ve onu kaçırır, yıllar boyunca kayıp kalır ve Blutarch ile Redmond'un uzun bir süre bir kardeşleri daha olduğundan haberi olmaz. 1860'larda Zepheniah ve oğulları Redmond ile Blutarch, Mann Co.'nun geleceği için Amerika'ya taşınırlar. Redmond ve Blutarch, Mann Co. için araziler satın alırlar ama bu araziler kurak ve ıssızdır. Bu arazilerden bir kazanç elde edemezler. Zepheniah iyice yaşlanmıştır. Ölmeden önce Mann Co.'yu yardımcısı Avustralyalı avcı Barnabas Hale'e,
mülkünü ise hizmetçisi Elizabeth'e bırakır.
Redmond ve Blutarch'a ise sadece arazileri bırakır. Aradan yıllar geçer, Blutarch kendi şirketi Builders League United'ı (BLU) kurar ve arazinin tamamını Redmond'dan alabilmek için paralı askerler


kiralar. Yine aynı şekilde Redmond da kendi şirketi Reliable Excavation Demolition'ı (RED) kurar ve o da paralı askerler kiralar.

Redmond ve Blutarch'ın savaşları yıllar boyu sürer. Kardeşler yaşlanmıştır. Blutarch ölümünün yakın olduğunu hisseder ve Radigan Conagher
adında bir mühendisi kendisine yaşam uzatma makinesi yapması için görevlendirir. Makine yapılsa bile bir enerji kaynağı bulunamaz. Daha sonra Conagher, kendisine Redmond'a da aynı makineden yapması karşılığında değerli bir maden olan "Avustralyum" teklif eden bir kadınla tanışır ve Conagher teklifi kabul eder. Fakat bilinmez ki Gray Mann için de bir yaşam uzatma makinesi yapılmıştır.

RED ve BLU'nun savaşları altmış yıldan fazla sürer. Redmond ve Blutarch 1968'de yeni paralı askerler kiralar. Saxton Hale
Mann Co.'nun CEO'su olmuştur ve iki tarafa da savaşlarda silah satmaktadır ve savaşlara Elizabeth'in torunu "Administrator"
hakemlik yapmaktadır.

Bir gün Redmond ve Blutrach birbirlerine buluşmak için mektup gönderirler. Buluşma sonucunda Redmond ve Blutrach barış anlaşması yaparlar. Fakat sonra Gray Mann gelir ve mektupları kendisinin yazdığı ortaya çıkar. Onların kardeşleri olduğunu söyler ve Mann Co.'nun yönetimini almak için birleşmelerini önerir. Redmond ve Blutrach bu teklifi reddeder. Gray Mann'de ikisini orada öldürür.

Sonra Gray, kendi robot ordusunu oluşturarak
Mann Co.'nun tüm şubelerine saldırır. Saxton Hale; Blutarch ve Redmond öldükten sonra işsiz kalan paralı askerleri Mann Co.'yu savunması için kiralar.

Evet kısaca arka plandaki hikayesi budur Team Fortress 2'nin. Şimdi her şeyden önce bu çizgi romanlar dağınık bir şekilde yayınlandığı için bende düzenli bir sırada anlatmaya çalıştım. Ve bu hikayenin devamı da mevcuttur. Team Fortress'ın kendi sitesinde sırası ile devamı seri bir şekilde anlatılmaktadır. Benim tavsiyem mutlaka okuyunuz. En az kendisi kadar absürt bir hikayeye ve evrene sahiptir Team Fortress. Ama yinede sizi içine çeker. Özellikle karakterlerini çok güzel bir şekilde işleyip anlatır. Ve hatta serinin kötü adamı olarak olabilecek en doğru seçimi yapmışlardır. Evet bu serinin ana kötüsü Gray Mann. Ama onunda yardım almak için yanına aldığı kötü adamlar çok güzel bir seçim olmuş bence. Onun dışında çizgi romanlardaki çizimlerde Team Fortress'ın stiline çok güzel uymuş bence. Fakat çizgi romanlar bir bakıma yarım kalıyor. Evet mevcut hikayenin bir sonu var ama devamı gelecek bir şekilde açık bırakıyorlar sonu. En son 2017'de yayınladılar bölüm. Ondan sonra gelmedi. Hala herkes bekliyor gelmesini. Bakıcaz artık. Kısacası çizimleri, karakterleri ve evreni ile çok güzel bir hikayesi vardır Team Fortess 2'nin.

Oynanış

Team Fortress 2, oyuncuların kırmızı ve mavi takım olmak üzere ikiye ayrılıp 9 ayrı karakter seçerek birbirleri ile mücadele ettiği bir online fps oyunudur. Source motoru ile yapılmıştır. Her karakterin kendine özgü özellikler ve silahları vardır. Gelin önce karakterlerden başlayalım.

Saldırı Sınıfı

Scout

Gerçek İsimi: Jeremy
Doğum Yeri: Boston
Seslendiren: Nathan Vetterlein

Scout, kendini beğenmiş, hızlı konuşan, beyzbol seven ve aklı pek çalışmayan bir gençtir.

Silahları:
-Çift namlulu kısa tüfek
-Tabanca
-Beyzbol sopası

Özellikleri:
-En hızlı karakterdir.
-Çift zıplar.
-En düşük cana sahip karakterdir.
-Bölge ele geçirmede ve vagon itmede diğer karakterlere kıyasla 2 kat hızlıdır.

Karakter müziği.

Soldier
Gerçek İsimi: Bilinmiyor
Doğum Yeri: Amerika
Seslendiren: Rick May (Huzur içinde yatsın)

Soldier, son derece amerikan milliyetçisi, komünist karşıtı, sert ve agresif olan eski bir askerdir. Ayrıca 6 bin yaşında olan Merasmus adındaki büyücü ile de oda arkadaşıdır.

Silahları:
-Bazuka
-Pompalı tüfek
-Kürek

Özellikleri:
-En çok cana sahip ikinci karakterdir.
-Hızı düşüktür.
-Roket sıçrayışı yapabilir.

Karakter müziği.

Pyro
Gerçek İsimi: Bilinmiyor
Doğum Yeri: Bilinmiyor
Seslendiren: Dennis Bateman

Pyro, lsd kafası yaşayan, genellikle kötü yaptığı şeyleri iyi yapmış olarak gören, ateşseksüel, maskesi yüzünden konuştukları anlaşılmayan manyak birisidir. Cinsiyeti bilinmese de önceki oyundaki Pyro kadın olduğu için kendisininde kadın olduğuna dair görüşler vardır.

Silahları:
-Ateş silahı
-Pompalı tüfek (Fakat genelde yerine fişek silahı kullanılır)
-Yangın baltası

Özellikleri:
-Kıyafeti ateş geçirmez.
-Mouse ile sağ tık yaparak basınçlı hava patlaması yapabilirsiniz. Bu özellik ile düşman saldırılarını (Bomba, roket vs.) geri çevirebilir, düşmanları geriye itebilir ve yanan arkadaşlarınızı söndürebilirsiniz.

Karakter müziği.

Savunma Sınıfı

Demoman

Gerçek İsimi: Tavish Finnegan DeGroot
Doğum Yeri: İskoçya
Seslendiren: Gary Schwartz

Demoman, su içer gibi içki içen, tek gözlü, kaba, sarhoş, 3 kelimesinden 2'si hakaret içeren, patlayıcı silahlara ilgisi olan bir İskoçyalı'dır. Gözünü kaybetme hikayesi ise ilginçtir. Çocuk yaşta, iş ararken Merasmus'un evini bulur. Merasmus onu kütüphanesini süpürmesi için tutar ama özellikle bombinomicon adındaki kitabı ellememesini söyler. Tabi ki bizimki eller ve sol gözünden olur. Yıllar sonra ise Merasmus, Soldier ile olan kavgasından dolayı sırf bizimkilere musallat olsun diye gözünü monoculus adında bir varlık olarak geri getirir.

Silahları:
-Bomba atar
-Yapışkan bomba atar
-İçki şişesi

Özellikleri:
-Yapışkan bomba ile yükseğe sıçraya bilir.
-Şişesi kırılsa da hasar vermeye devam eder.

Karakter müziği.

Heavy
Gerçek İsimi: Mikhail
Doğum Yeri: Sovyetler Birliği
Seslendiren: Gary Schwartz

Heavy, ciddi, sert, silahlarına kendi kızı gibi bakıp onlara isim koyan, Rus edebiyatında doktorası olan, bozuk ingilizce aksanı ile konuşan, iri yarı bir adamdır. Valve ve oyuncuların çoğuna göre oyunun yüzü olan karakterdir.

Silahları:
-Minigun
-Pompalı tüfek (Fakat genelde yerine sandviç kullanılır. Çünkü sağlık her daim önemlidir)
-Yumrukları

Özellikleri:
-Oyunda en çok cana sahip karakterdir.
-Oyundaki en yavaş karakterdir.

Karakter müziği. (Aslında oyunun ana müziği ama dediğim gibi oyunun yüzü olan karakter olduğu için genelde bu müzik kullanılır kendisi için)

Engineer
Gerçek İsimi: Dell Conagher (Evet ölümsüzlük makinesini bulan adamın torunu olur kendisi)
Doğum Yeri: Teksas
Seslendiren: Grant Goodeve

Engineer, rahat, keyfine düşkün, çalışmayı seven, zeki ama hafif deli, silahları sonuna kadar destekleyen bir mühendistir.

Silahları:
-Pompalı tüfek
-Tabanca
-İngiliz anahtarı
-Kurulum aracı
-İmha aracı

Makineleri:
-Taret
-Dağıtıcı
-Işınlayıcı

Özellikleri:
-Her makinesinin maksimum 3 seviyesi vardır.
-İngiliz anahtarı ile makinelerini yükseltebilir, onarabilir ve bozucuları kırabilir.

Karakter müziği.

Savunma Sınıfı

Medic

Gerçek İsimi: Ludwig
Doğum Yeri: Almanya
Seslendiren: Robin Atkin Downes

Medic, işini seven fakat son derece kötü olan, tabiri caiz ise deli, karşısındakilere saygılı, güvercin beslemeyi seven, teknik olarak lisansları olmadığı için doktor olmayan bir doktordur.

Silahları:
-Şırınga silahı
-İyileştirme silahı
-Kemik testeresi

Özellikleri:
-Takım arkadaşlarını iyileştirdikçe überşarj adındaki barı dolar. Sağ tık yaparak can verdiği oyuncuyu kısa bir süreliğine yenilmez yapar.

Karakter müziği.

Sniper
Gerçek İsimi: Bay Mundy
Doğum Yeri: Avustralya
Seslendiren: John Patrick Lowrie

Sniper, kendi deyimi ile işinde profesyonel, havalı takılan, genelde karavanında yaşayan ve ailesi tarafından yaptığı iş desteklenmeyen bir keskin nişancıdır.

Silahları:
-Keskin nişancı tüfeği
-SMG
-Gurka Kaması

Özellikleri:
-Kafadan vuruş yapınca rakibi tek atışta öldürür.

Karakter müziği. (Valve tarafından yapılmamış tek karakter müziğidir)

Spy
Gerçek İsimi: Bilinmiyor
Doğum Yeri: Fransa
Seslendiren: Dennis Bateman

Spy, centilmen, sakin, yeri geldi mi karşısındakini aşağlayan, sigarası ağzından asla düşmeyen bir casustur.

Silahları:
-Altıpatlar
-Bıçak
-Kılık değiştirme seti
-Görünmezlik saati
-Bozucu

Özellikleri:
-Arkadan bıçaklayınca rakibe tek atar.
-Görünmez olduğunda ve kılık değiştirdiğinde saldırıya geçecekse normal haline döner.
-Bozucuları engineer tarafından kırılabilir.

Karakter müziği.

Evet karakterler bu kadar. Şimdi ''Bunca sene sadece 9 karakter ile oyun nasıl sıkmaya bilir?'' diyebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi silahları değiştirebiliyoruz. O yüzden yeni karakter eklenmesine gerek kalmadan yıllarca 9 karakter ile oynanışı çeşitlendirmeyi başardılar. Bu silahlar size zamanla kendiliğinden, belli görevler yapılarak yada satın alınarak düşebilir. Ve oyunda en çok hoşuma giden şey her karakterin aslında absürt derecede güçlü olması. Tabi arada düzenlemeler getiriyorlar ama genel olarak hiçbir karakter diğer karakterlerden üstün değil. Olay tamamen oyuncuda bitiyor. O yüzden çok fazla düzenlemeye gerek kalmıyor. Yani tek bir karakterde ustalaşırsanız oyunu zaten efsane bir şekilde oynarsınız. Şimdi oyun modlarına geçelim.

Oyun Modları

Kontrol Noktaları

Bu modda belli sayılarda kontrol noktaları olur. Belli bir sürede tüm noktaları ele geçiren takım kazanır. 2 kere bunu başaran takım maçı kazanır. Eğer ki süre bitene kadar herhangi bir takım bölgelerin hepsini ele geçirememişse o el berabere biter ve yeniden başlar.

Bayrak Kapmaca
Her takımın kendi üslerinde çantaları olur. Ana amaç her iki takımında çantaları alıp kendi üslerine getirmesidir. Bunu 3 kere başaran takım maçı kazanır.

Yük Vagonu
Bir takım yükü belli bir noktaya götürür. Diğer takım ise o noktayı savunur. Sonraki el ise roller değişir. Her takım 2 kere kazanana kadar bu devam eder.

Tepenin Hakimi
Bu modda tek bir kontrol noktası vardır. Eğer bir takım o noktayı ele geçirirse kendi takımlarının geri sayımı başlar ve 3 dakikayı bitirmeye çalışırlar. Fakat başka bir takım bölgeyi ele geçirirse süre durur ve diğer takım için geri sayım başlar. 3 dakikayı bitiren maçı kazanır.

Bunlar temel modlar. Başka fan yapımı yada özel modalrda var ama temelleri anlatmak yeterli olur. Şimdi gelelim neden bu oyun bu kadar eğlenceli. Her şeyden önce oyunda taktik yapmaya gerek yok. Tabi yine belli başlı uygulayabileceğiniz taktikler var ama illa kazanmak için bunlar zorunlu değil. Zaten asıl olay kazanmakta değil. Asıl olay eğlenmek. Hangi oyunun ortasında durup her iki takımda dans etmeye başlar ki? Oyunu güzel yapan şey bu. Kaybetseniz bile günün sonunda eğlenmiş oluyorsunuz. Herkes oyunu istediği gibi oynayıp kazanabilir. İlla birbirinize ile yazışıp sesli konuşmanıza gerek yok. Zaten oyunun olayı belli. Ne yapacağınız tamamen size kalmış. Bana sorucak olursanız kendisinden sonra gelen benzer işlerinden (Overwatch, valorant, paladins vs.) ayıran en büyük özelliği bu. Saf eğlence.

Müzik
Yani lütfen, Yukarıda o kadar müzik paylaştım. Tekrar bir şeyler atmama gerek yok sanırım. Ve objektif bir şekilde online oyun camiasındaki en iyi müziklere sahip oyundur. Hiç oydu şuydu demeye gerek yok. Kazanan belli.

Yoruldum ya... Bu kadar efsane bir oyunun hakkını elimden geldiği kadar vermeye çalıştım ama hala çok az şey demişim gibi hissediyorum. Eğer bu tarz oyunları seviyorsanız işte size bu oyunların zirvesi. Ve sadece kendi türünde değil. Online fps camiasınında en iyi oyunudur bence. Neyse çok fazla kesin konuştum bu kadar yeter bence. Okuduysanız teşekkür ederim. Ve iyi günler dilerim.
 

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık