Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

One Piece "Trope" Sözlüğü

Trope kelimesi aslında kinaye demek. Ben kelimeyi bilerek Türkçeye çevirmedim. Çünkü popüler kültürle birlikte anlam genişlemesine uğrayıp tanımı değişen bu kelimenin, burada kullanılacak olan anlamının bildiğim kadarıyla Türkçe karşılığı yok.

Öyleyse tanıma geçelim.

Trop, anlatılarda yaygın olarak yinelenen önemli tema veya motiflerdir diyebiliriz. Size "Bunu daha önce bir yerlerde görmüştüm" hissi verir.

"Çılgın bilim adamı" figürü bir tropdur. Masalların girişindeki "bir varmış bir yokmuş" deyimi bir troptur.
Trop bir olay örgüsü olabilir, bir eylem olabilir, bir karakter türü olabilir, kurgusal bir yapı olabilir ya da dilsel bir deyim olabilir.
Trop her ne olursa olsun, onu gördüğünüzde hemen anlar ve tanırsınız.

Trop çoğunlukla klişe ile karıştırılabilir. Klişe, uzun süreler boyunca, aşırı kullanılarak artık orijinal etkisini yitirmiş unsurlardır.
Trop ise binlerce yıl kullanılsa bile hala taze ve yeni olabilir. Trop, etkisini yitirince klişeye dönüşür.
Bu noktada farkı daha iyi anlatabilmek için klişeye "aşırı kullanılan", "basmakalıp"; tropa da "yaygın/yinelenen", "motif", diyebiliriz.

Bildiğim kadarıyla (doğrulanmaya muhtaç), 70'lerden itibaren insanlar bu tür tropları isimlendirmeye, tanımlamaya ve bu konuda trop kitapları yazmaya başladılar.
Bugün internet üzerinde bulabileceğiniz en geniş ve nitelikli kaynak, tvtropes fandomudur. Benim ana kaynağım burası olacak. Gerektikçe yan kaynaklara da başvuracağım.

Binlerce trop mevcuttur ve okuması hem çok zevkli hem de ufuk açıcıdır. Fakat tek başıma hepsinin altından kalkamayacağım için ben bu konuyu sadece One Piece ile ilişkilendirerek sınırlandırdım.

Normalde uzun süre uğraşarak hepsini baştan hazırlayıp burada bir kerede ve toplu olarak paylaşabilirdim. Ancak benim en çok istediğim şey bu kavramların dolaşıma girmesi ve kullanılmasıdır.
Bu yüzden yavaş yavaş paylaşmaya karar verdim. One Piece ile ilişkilendirebileceğimiz kaç tane trop var? Tam olarak sayısını bilmiyorum. Hepsini bitirebilir miyim onu da bilmiyorum.
Oda One Piece'in bitmesine 5 sene var dedi. Yani en azından 5 sene daha buralardayız. Damlaya damlaya göl olur. Bu konu, arada sırada girip zevkle okuyacağınız, eğlencelik bir derleme konusu olacak. Zaten bildiğiniz şeylerin isimlerini öğreneceksiniz. Alfabetik ya da tematik gitmeyeceğim.

En geç yarından itibaren konuyu kullanmaya başlayacağım. Şimdiden iyi okumalar.

Son düzenleme:
Luffy üzerinden gidersek...
Ana karakter evren için önemli birinin çocuğudur.
Ana karakter çok potansiyelli ve müthiş biridir.
Ana karakter çok yer ve saftır.
Ana karakterin afedersiniz çükü yoktur. Kadın nedir bilmez.
Ana karaktere bel bağlayan diğer karakterler ve harem.
Ana karakter öldürmez.
Ana karakter ne yaparsa yapsın amacı kötücül olmaz ve hareketinde haklıdır.
... liste uzar gider. Bu ana karakter profili artık klişe olmak üzere diye yıllardır bekliyoruz ama olmadı hala, tutan bir kalıp.

Hikaye üzerinden gidersek...
Geri sayımlar...
Haksızlığa uğradığını iddia eden yardım bekleyen vasıfsızlar sürüsü...
Kötüyüm ben diye gezen düşmanlar...
Monarşiye övgü....
5 yaşında dünyayı çözmüş gibi gezen çocuklar...
Sahip olduğu gücü gerektiği zaman gerektiği gibi kullanamayan bir dünya karakter...
Hikaye için yazık edilen mantıksal süreçler....
...aslında bunları örneklemek gerek ama uzun bir mesele, güzel konu, detaylandığı zaman güzel bir derleme olur, eline sağlık.

Luffy üzerinden gidersek...
Ana karakter evren için önemli birinin çocuğudur.
Ana karakter çok potansiyelli ve müthiş biridir.
Ana karakter çok yer ve saftır.
Ana karakterin afedersiniz çükü yoktur. Kadın nedir bilmez.
Ana karaktere bel bağlayan diğer karakterler ve harem.
Ana karakter öldürmez.
Ana karakter ne yaparsa yapsın amacı kötücül olmaz ve hareketinde haklıdır.
... liste uzar gider. Bu ana karakter profili artık klişe olmak üzere diye yıllardır bekliyoruz ama olmadı hala, tutan bir kalıp.

Hikaye üzerinden gidersek...
Geri sayımlar...
Haksızlığa uğradığını iddia eden yardım bekleyen vasıfsızlar sürüsü...
Kötüyüm ben diye gezen düşmanlar...
Monarşiye övgü....
5 yaşında dünyayı çözmüş gibi gezen çocuklar...
Sahip olduğu gücü gerektiği zaman gerektiği gibi kullanamayan bir dünya karakter...
Hikaye için yazık edilen mantıksal süreçler....
...aslında bunları örneklemek gerek ama uzun bir mesele, güzel konu, detaylandığı zaman güzel bir derleme olur, eline sağlık.
Bu hariç hepsine katılabilirim.

Bu hariç hepsine katılabilirim.
Tümünü sayamam bir nefeste ama Morgan kötü, Bagi kötü, Kuro kötü, Kreig kötü, Arlong kötü, Croco kötü, Lucci kötü, Moriya kötü, Hodi kötü, Dofi kötü, Linlin kötü, Kadiou kötü. Hepsi kötü denebilecek eylemlere fazlasıyla sahipler. İnsan azıcık sorgulanabilir düşman yaratır ama yok, Oda Luffy'nin karşısına savunmanın mümkün olmadığı düşmanlar çıkarıyor ki son darbeyi yediklerinde çoluk çocuk çoşsun, gaza gelip nara atsın :(

Tümünü sayamam bir nefeste ama Morgan kötü, Bagi kötü, Kuro kötü, Kreig kötü, Arlong kötü, Croco kötü, Lucci kötü, Moriya kötü, Hodi kötü, Dofi kötü, Linlin kötü, Kadiou kötü. Hepsi kötü denebilecek eylemlere fazlasıyla sahipler. İnsan azıcık sorgulanabilir düşman yaratır ama yok, Oda Luffy'nin karşısına savunmanın mümkün olmadığı düşmanlar çıkarıyor ki son darbeyi yediklerinde çoluk çocuk çoşsun, gaza gelip nara atsın :(
Savunulur demiyorum. Ama yaptıkları kötü şeylerin çoğunu keyifleri istedikleri için yapmıyorlar. Mesela Crocodile sadece antik silah alabilmek içi halkı rahatsız ediyordu. Yoksa halk umurunda bile değil adamın. Lucci emir adamı. Moriya sadece korsanların ve denizcilerin gölgelerini çalıyor. Linlin amacı iyi ama kötü yetiştirilmiş. Tabi kide hepsinin saf iyi kişiler olduklarını iddia etmek gibi bir amacım yok. Sadece yaptıkları kötülüklerin çoğunu amaçları oldukları için yaptılar.

Savunulur demiyorum. Ama yaptıkları kötü şeylerin çoğunu keyifleri istedikleri için yapmıyorlar. Mesela Crocodile sadece antik silah alabilmek içi halkı rahatsız ediyordu. Yoksa halk umurunda bile değil adamın. Lucci emir adamı. Moriya sadece korsanların ve denizcilerin gölgelerini çalıyor. Linlin amacı iyi ama kötü yetiştirilmiş. Tabi kide hepsinin saf iyi kişiler olduklarını iddia etmek gibi bir amacım yok. Sadece yaptıkları kötülüklerin çoğunu amaçları oldukları için yaptılar.
Neden sahibi olabilirler ama yaptıkları aşırı. Örneğin Zoro da katil ama kötü diyemeyiz. Kendine saldıranı öldürmüş. Nami hırsız ama gidip korsanları soymuş. Robin neredeyse kötü denebilecek bir geçmişe sahip ama kötülüğün doğrudan nedeni değil, Franki de çok adi ama adama kötü diyemiyoruz çünkü çaldığı para korsanların. Yani bunları savunursun ama Croco'yu nasıl savunalım, istediği için milyonları ateşe attı. Lucci zaten öldürmek için yaşıyor, Linlin deli zaten, raporu var. Uzar gider liste ama demek istediğim doğrudan kötülük ile dolaylı kötülük durumu var. Doğrudan kötülük yapanları savunmak mümkün olmuyor.

Örneğin Teach kasaba yok etmese kötü diyebileceğimiz hiçbir eylemi yok bence ama adam kötüyüm ben diye bağıran bir tasarıma sahip. Oda'nın düşman tarzı bu bence.

O zaman başlayalım.

TİKSİNÇ AŞIK

Genellikle çirkin ya da aşırı kilolu bir karakter kahramana vurgundur.
Aslında karakterin çirkin ya da kilolu olması zorunlu değildir. Hatta güzel bir karakter bile olabilir.
Kahramanın gözünde onu itici kılan şey kişiliğidir.

Her iki durumda da kahraman, bu kişinin kendisinden etkilendiğinin farkındadır ve bu fikir onu rahatsız eder. Ancak diğer kişi, kahramanın onunla ilgilenmediğinin ya da onu umursamadığının farkında olmayabilir.
Bazen bu durum rahatsız etmenin de ötesinde tiksindiricidir. Ondan gelecek bir gülümseme bile kahramana ölümden daha kötü gibi gelir.

Bazı durumlarda da kahraman ona bir şey diyemeyecek kadar nazik ve hassastır. Kibarlığı yüzünden bu durum tekrar tekrar yinelenir ve karşı tarafa kendi kendine gelin güvey olma imkanı verir.
Bu trop matbaa'dan daha eskidir. Geoffrey Chaucer'in Canterbury Hikayeleri'nin, Bathlı Kadının Hikayesi bölümündeki iğrenç leydi bu troptandır.

One Piece'ten örnekler:
  • Absalom'un peşini bırakmayan Zombi Lola.
  • Şirahoşi'ye ya benimsin ya toprağın derecesinde takıntılı olan Vander Decken IX.
  • Sanji bu tiplerden kurulu bir adada iki yıl geçirmiştir.
  • Kiku ile evlenmek isteyen hatta kendinde ona sahip olma hakkı iddia eden Yokozuna (Wano'daki sumocu) Uraşima.

Son düzenleme:
Neden sahibi olabilirler ama yaptıkları aşırı. Örneğin Zoro da katil ama kötü diyemeyiz. Kendine saldıranı öldürmüş. Nami hırsız ama gidip korsanları soymuş. Robin neredeyse kötü denebilecek bir geçmişe sahip ama kötülüğün doğrudan nedeni değil, Franki de çok adi ama adama kötü diyemiyoruz çünkü çaldığı para korsanların. Yani bunları savunursun ama Croco'yu nasıl savunalım, istediği için milyonları ateşe attı. Lucci zaten öldürmek için yaşıyor, Linlin deli zaten, raporu var. Uzar gider liste ama demek istediğim doğrudan kötülük ile dolaylı kötülük durumu var. Doğrudan kötülük yapanları savunmak mümkün olmuyor.

Örneğin Teach kasaba yok etmese kötü diyebileceğimiz hiçbir eylemi yok bence ama adam kötüyüm ben diye bağıran bir tasarıma sahip. Oda'nın düşman tarzı bu bence.
Tamam sondaki ile ne demek istediğini anladım.

-Ana karakter aptal shounen karakter troupe'una ait olması.
-Boa Hancock'ın aşık olup ana karakter tarafından iplenmeyen karakter sınıfına mensup olması.
-Zoro'nun her zaman cool Hiei tipi bir karakter olması.
Daha aklıma gelirse yazarım.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık