Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Günümüz Manga Çeviri Gruplarının Durumu

Manga gruplarının güncel durumundan memnun musunuz?

• Evet.

Kullanılan: 4 16.0%
  • Hayır.

Kullanılan: 14 56.0%
  • Türkçe manga takip etmiyorum.

Kullanılan: 7 28.0%

• Kullanılan toplam oy
    25
  • Anket kapatılmış .
Uzun zamandır güncel takip ettiğim birkaç seri hariç manga okumuyordum. Bu ara biraz boş zamanım olduğu için biraz manga okuyayım dedim. Bildiğim gruplardan sadece Tortuga kalmış neredeyse.

Birkaç tane yeni manga grubu açılmış. Çoğuna baktım, en az 20 tane serileri var ve serilerin hepsi de 3, 5 bölüm çevrilmiş. Aylardır çevrilmeyen serileri var. Zaten bir İsekai manga furyası başlamış ki aman aman. Güzel örnekleri var ama çoğunluğu saçma ve klişe.

Serilerin çoğu bildiğin Google Çeviri. Elemanlar Google Çeviriyi kullanmış tamam bari çıkan anlamsız çeviyi biraz düzeltseydin. Kelimeleri hecenin ortasından kesme işaretiyle kesmeler felan. Bildiğin facia.

Ben 2008 yılından beri manga takip ediyorum. Zamanında bir grupta ben de editörlük yaptım. Biz bırakın çeviriyi felan font Türkçeleştiriyorduk “bu font buraya daha iyi uyar” diyerek. Yabancı grupların temizlediği bölümü beğenmeyip temizlenmemiş raw bölüm indirip temizliğini biz yapıyorduk. Şimdi bakıyorumda bu işte ilerleyeceğimize bildiğin geriye gidilmiş.

Mangatr’de gördüğüm düzenli çeviri yapan bir iki site var, onlarda yaoi serilerle kafayı bozmuş.

Bir sürü Çin serisi çıkmış, çizimler leş, konular birbirinin kopyası.

Manga çeviri grupları konusunda bayağı geri gidilmiş maalesef. İşini hakkıyla yapan birkaç grup hariç açılan her grup bir heves sonucu açıldığını belli ediyor. Yarıda bırakılan işler, gereksiz yere alınan bir sürü seri, aylarca çevrilmeyen seriler.

Son düzenleme:
Hayao Miyazaki abimiz diyor ki:
1. Spoiler: Anime bir hataydı. Çöpe attığın poşete yazık.
2. Spoiler: Fark ettim ki otakular aynı zamanda abazan. Sübyancı pezolar.
3. Spoiler: Anime ve manga hayranları beş para etmez.
Ahhh M*yazaki ahhh. Sussam gönül razı değil konuşsam ban.

Aslında anime ve mangaların konularının ve hayran kitlesinde belirgin biçimde bir değişiklik var 10 yıl önceye göre ve problem sadece bu grupların seçtiği serilerin isekai lolili falan olması değil bence.
Çoktandır başlayacak kayda değer bir seri görmemiştim ben, Kimetsu no Yaiba'ya başladım mesela. Çok güzel tarafları falan var ama illa ki bir fanservis olmadan bir şey çıkmıyor sanki bu günlerde.

Eski grupların üyeleri(ben de dahil olmak üzere tanıdığım çoğu kişi) işe güce karıştı ve yeterli boş zamanı olmadığından bu işleri bıraktılar. Demekki şimdiki 16-22 yaş arası nesil bu işleri pek önemsemiyor, zevk almıyor. Forumların eski canlılığı da yok sanırım bu da bir etken olabilir. Naruto ve Bleach'in bitmesi dahi etkendir. Uzun zamandır korsanfana girmiyordum hatta bir tane manga, anime takip etmiyordum. Son zamanlarda ofiste boşluktan yine daldık birkaç anime ve mangaya. Korsanfanda eski üyelerden de sayılı ismi görmek biraz hayal kırıklığı yarattı. Sağlık olsun, eskiden emeği geçen herkesin eline sağlık.

Cidden denildigi gibi. Bütun siteleri kastetmeden ve sozüm meclisten dısari olarak 4 5 bolum atip sonra umursamayan ceviri siteleri cok fazla. Yabancı siteler baya onemsiyor ama bizde onem az.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık