Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Dinlediğiniz Son Albüm

Beyoncé - Cowboy Carter

Albüm adı: Cowboy Carter
Sanatçı: Beyoncé
Yayınlandığı yıl: 2024
Tür: Country, country pop, western, Americana
(Kısaca country temelli bir albüm, diğer türlerle harmanlanmıştır. Bunlar; pop, hip hop, trap, R&B, psychedelic funk, blies, opera, rock and roll, rock soul, Irish jig, folk, pop rock.)
Şarkı sayısı: 27

Cowboy Carter, Renaissance albümünün "Act II" referansıyla devam bir albüm görünse de tamamen farklı türleri bir araya getirdiği bir albümdür. O albümdeki disko ve house denemelerinden sonra burada country ile devam eder.

Doğrusunu söylemek gerekirse Beyoncé iki albümdür beni şaşırtıyor. Geçmiş albümleri ortalama görür, birkaç şarkı hoşuma giderse dinlerdim. Renaissance ve bu albümde yapmadığı tarzlarda şarkılar yapması çok hoşuma gitti. Özellikle bu albüm şarkı sayısı olarak da çok fazla ve bu da dinleyiciyi sürüklemeye risktir. Bir de country türü de var. Herkese hitap edebilecek bir tür değil ki bana da pek hitap etmez. Deneysel ve riskli işe göre sanatsal ve hoş harmanlanmış melodik bir albüm olmuş. Ayrıca şan dersi öğretme ve ses şov albüm de demek lazım. Bazı şarkılarda Beyoncé ses aralığının ne kadar geniş olduğunu gösteriyor. Soft okuma var, opera var, country var. Her şarkı country ile harmanlanmış tür içerisinde. 1968 The Beatles şarkısı olan Blackbiird ile 1973 Dolly Parton şarkısı olan Jolene birer cover parçalardır. Umarım, cover parçalara yer verme ve değerlendirme işi artar. Ayrıca sample, yani başka bir kaydın veya parçanın bir kesitini alıntılayarak kullanıldığı şarkılar da bayağı var. Tüm bunlara göre oldukça titiz bir albüm olmuş.

Cowboy Carter albümünde Miley Cyrus, Post Malone, Dolly Parton, Linda Martell, Willie Nelson gibi isimlerle düetler var. Bir de Beyoncé'nin kızı Rumi Carter ile Protector adlı şarkısı var. Arada 1 dakikadan az konuşma veya müzik içeren birkaç parça var. Bunlar sonraki parçaya geçiş için tamamlama özelliği taşıyan ara parçalardır. Dolly Parton konuşması, iki tanesk Willie Nelson konuşması ile Smoke Hour parçaları bunlardan bazılarıdır.

Texas Hold 'Em vurucu bir hitti ki bu şarkının üstünde bir sürü güzel şarkı var.

Benim favorim opera vuruşun yapıldığı Daughter. Şapka çıkardım.

Renaissance albümünde sondan önceki şarkının iki şarkının birleşimi olması gibi bu albümde de sondan önceki şarkı üç şarkının birleşiminden oluşur ve yine Honey adı vardır. Bunu da favori parçalarım arasında görüyorum. Sona doğru iyice beni dans ettirmek için gaza getiriyor. Güzel bir karışım.

Tyrant adlı şarkının müziğindeki folk etkisi dikkatimi çekti. Sırf müzik ile tek başına kareoke versiyonu varsa dinlenebilir. İleride sık duyurulabilecek bir şarkı olabilir. Dolly Parton sesinin tatlılığı da hissediliyor.

Ya Ya şarkısının Linda Martell etkisi taşıdığı belli oluyor. Nostaljik kokan albümün en eğlenceli parçalarından biri. Şarkının sonlarına doğru Beyoncé sesinin gücünü artırıyor. Modumu yükseltebilen bir şarkı.

Amen şarkısı da son şarkı. Bu şarkının kapanışı da bir Windows 98 bilgisayarını kapanışı gibi, etkileyici buldum.

Tabii bir sürü favorim var ama bunları müzik yorumcusu olarak değerlendirebilmek için bayağı zaman ayırmak gerekiyor. Tamamen beğenmediğim parça yok ama dinlemeyeceğim parçalar var. Ara şarkılardan rahatsız değilim, bunlar da güzel. Ancak bu ara şarkıların albümde böyle yer almasını istemezdim. Michael Jackson'ın Black&White bu konuda çok güzel örnek. Şarkının bir dakikası ara söz, sonrasında başlıyor. Beyoncé de öyle yapabilirdi ama şarkıları sırayla dinleyince sırıtmıyor, sıralama akıyor.

Bu dönemde albüm işinin eskisi gibi iyi yapılamadığını düşününce çok iyi bir albüm. Kişisel olarak 8.7/10 ama müzik yorumcusu kişiliğiyle değerlendirirsem 9.7/10, onu da geçiş parçalarından birazcık kırdım.

Katy Garbi - Os Ton Paradeiso

Albüm adı: Os Ton Paradeiso
Sanatçı: Katy Garbi
Yayınlandığı yıl: 1993
Tür: Pop, folk, modern laika
Şarkı sayısı: 11

Şarkılar:

Favori şarkım:

Elvis Presley - Elvis

Albüm adı: Elvis
Sanatçı: Elvis Presley
Yayınlandığı yıl: 1956
Tür: Rock and roll, rockabilly, country, pop
Şarkı sayısı: 12

Eskilere döndük. 50'ler dönemi, Elvis Presley ve saf rock and roll.

Müthiş bir albüm. Söyleyecek sözüm yok. Tek One Shep şarkısından biraz puan kırdım. Favorim de budur. @elisa sana armağan olsun:

Bu da çok güzel. Eski kokuyor.

Son düzenleme:
The Annihilation Deliverance

Albüm adı: The Annihilation Deliverance
Sanatçı: Hellgate Necrosodomy
Tür: Blackened Death Metal
Şarkı listesi:

1. Signal In
2. Dawn Of The Death Cult's Supremacy
3. Commandment Of Desolation
4. The Unholy Conquest Of The Black Order
5. Goat Corpse Ritual
6. Soul's Path To Eternal Light
7. Sodomized Rancid Husks Of Martyrs
8. Bestial Battalion
9. Ceremonial Scaphism
10. Resurrection Hymn
11. Record

Inceleme:

Hellgate Necrosodomy'nin ilk studyo albumuydu bu album, bu albumden ilk olarak Bestial Battalion adli parcayi yayinlamislardi ben de o zaman gormustum grubu ve bu parca ile kendi isimlendirmeleriyle "Bestial Black/Death" muziginin temelini atmislardi. Bence cekici bir yaklasim cunku bazen benim gibilerin bunyesi black metal ile death metalin bu tur bir kombinine ihtiyac duyuyor. Death metal muziginin o hayvani vokalini ve black metal gitar isciliginin harmanlanisini gormeyi cok seviyorum.

Archgoat esintilerini cok tasiyorlar oyle ki ben ilk dinledigimde Archgoat vokalistinin yan projesi sanmistim ama degilmis. Isimlendirmelerde bile Archgoat izleri goruluyor. Belli ki baya esin kaynagi olarak goruyorlar grubu.

Dinlenmeye deger ortalama ustu bir Black/Death albumu bence. :gamyon:

Puanim: 7/10

Şarkı listesi:

1. Signal In
5. Goat Corpse Ritual
8. Bestial Battalion
9. Ceremonial Scaphism
10. Resurrection Hymn
11. Record

Inceleme:

Hellgate Necrosodomy'nin ilk studyo albumuydu bu album, bu albumden ilk olarak Bestial Battalion adli parcayi yayinlamislardi ben de o zaman gormustum grubu ve bu parca ile kendi isimlendirmeleriyle "Bestial Black/Death" muziginin temelini atmislardi. Bence cekici bir yaklasim cunku bazen benim gibilerin bunyesi black metal ile death metalin bu tur bir kombinine ihtiyac duyuyor. Death metal muziginin o hayvani vokalini ve black metal gitar isciliginin harmanlanisini gormeyi cok seviyorum.

Archgoat esintilerini cok tasiyorlar oyle ki ben ilk dinledigimde Archgoat vokalistinin yan projesi sanmistim ama degilmis. Isimlendirmelerde bile Archgoat izleri goruluyor. Belli ki baya esin kaynagi olarak goruyorlar grubu.

Birer dakika arayla albüm paylaşımı yapmışız. Senin kulaklarını çınlamıştım; denk gelmiş.

Bu arada bu albümü bir yerde gördüm. Tuhaf bir etki yaşadım. İyi oldu paylaşman. Kalemine sağlık. Gideyim bu gece, ben de dinleyim ve seninkine göre puan vereyim. Hem metal temelli bir albüm dinlemek bana iyi gelicek.

Şarkı listesi:

1. Signal In
5. Goat Corpse Ritual
8. Bestial Battalion
9. Ceremonial Scaphism
10. Resurrection Hymn
11. Record

Inceleme:

Dinledim. Yeni müzik türlerinin temelinin atılmasını severim ve umarım, başkaları da devam ettirir ve daha iyisiyle türü geliştirir. Burada paylaştığın için tekrardan teşekkür ederim.

Albümün açılışı çok iyi. Albümün kapağına bakınca ve o açılış müziğini açınca birbirini tamamlıyor. Kapağı güzel temsil ediyor. Keza kapanış müziği de öyle. Açılış müziğinden sonraki şarkıyı sevdim ve devamında heyecanlanmamı sağladı ama çabuk söndü. Kendini yineleyen şarkılar var sanki, başka bir ifadeyle benzer şarkıların yapıldığını düşünüyorum. Goat Corpse Ritual şarkısında farklı ton ve daha zıplatan ritim yakaladım, orada hoşuma gitti ama sonra yine kendini yineledi. Sonlara doğru parçalarda da genelde şarkının sonuna yakın farklı tınılar duydum. En başta dediğim gibi güzel bir temel ve etkilenmeleri çok güzel. Ancak iyisi yapılmalı.

Benim puanım 10 üzerinden 6; yani 6/10.

Dinledim. Yeni müzik türlerinin temelinin atılmasını severim ve umarım, başkaları da devam ettirir ve daha iyisiyle türü geliştirir. Burada paylaştığın için tekrardan teşekkür ederim.

Albümün açılışı çok iyi. Albümün kapağına bakınca ve o açılış müziğini açınca birbirini tamamlıyor. Kapağı güzel temsil ediyor. Keza kapanış müziği de öyle. Açılış müziğinden sonraki şarkıyı sevdim ve devamında heyecanlanmamı sağladı ama çabuk söndü. Kendini yineleyen şarkılar var sanki, başka bir ifadeyle benzer şarkıların yapıldığını düşünüyorum. Goat Corpse Ritual şarkısında farklı ton ve daha zıplatan ritim yakaladım, orada hoşuma gitti ama sonra yine kendini yineledi. Sonlara doğru parçalarda da genelde şarkının sonuna yakın farklı tınılar duydum. En başta dediğim gibi güzel bir temel ve etkilenmeleri çok güzel. Ancak iyisi yapılmalı.

Benim puanım 10 üzerinden 6; yani 6/10.
Ben de seninle ayni fikirdeyim abi. Albumun en buyuk eksisi fazla tekrar ediyor olmasi. Bir yerden sonra surekli ayni rifflerin loopa alindigi hissiyatini yaratiyor. Cok fazla yenilik sunmuyor ama yer yer ture ozgun tatmin edici bir sound var ortalama bir album.

Paylastigim albumu dinleyip degerlendirdigin icin de cok tesekkur ederim abi. Umarim keyif almissindir bunu yaparken.

Ben de seninle ayni fikirdeyim abi. Albumun en buyuk eksisi fazla tekrar ediyor olmasi. Bir yerden sonra surekli ayni rifflerin loopa alindigi hissiyatini yaratiyor. Cok fazla yenilik sunmuyor ama yer yer ture ozgun tatmin edici bir sound var ortalama bir album.

Paylastigim albumu dinleyip degerlendirdigin icin de cok tesekkur ederim abi. Umarim keyif almissindir bunu yaparken.
Evet, zaten tekrarlama durumundan albümün dönüp bir daha baştan sona dinlenememesi problemini ortaya çıkarıyor. Bir yandan normal. Bir türün temelini atan albümler genelde kusurlu olur. Bunun dışında hoş parçalar var, onları beğeniye aldım ve dinlerim.

Rica ederim, karşılıklı duygular. Keyif aldım. Albümleri beğenip beğenmemeyi geçiyorum, albüm değerlendirmek ve onu kafanda puanlandırmak hoşuma gidiyor.

Evet, zaten tekrarlama durumundan albümün dönüp bir daha baştan sona dinlenememesi problemini ortaya çıkarıyor. Bir yandan normal. Bir türün temelini atan albümler genelde kusurlu olur. Bunun dışında hoş parçalar var, onları beğeniye aldım ve dinlerim.

Rica ederim, karşılıklı duygular. Keyif aldım. Albümleri beğenip beğenmemeyi geçiyorum, albüm değerlendirmek ve onu kafanda puanlandırmak hoşuma gidiyor.
Benim de gercekten keyif aldigim bir sey bunu yapmak. Daha fazla vakit ayirabilmek istiyorum bunu yapmaya 💗

The Tortured Poets Department: The Anthology

Albüm adı: The Tortured Poets Department: The Anthology
Sanatçı: Taylor Swift
Tür: Synth-pop, pop, pop rock, country
Şarkı sayısı: 31
Şarkılar:

Albümün iki versiyonu var. İlk versiyonu 16 şarkıdan oluyor. Bu ise antoloji versiyonu ve 31 şarkı var. Bu albüm adından yola çıkarak iç çöküşünü yansıtıyor olmalı.

Umarım, burada Taylor Swift fanatiği biri olup beni linçlemez. Ben Taylor'ın 2022'de yayınladığı Midnights albümünü çok beğenmiştim. Sevdiğim türleri içermesi ve soft tonlar olmasının etkisi de vardır. Bu albümde ki iki üç şarkı dışında müzik alt yapısı olan şarkı yok, olanların çoğu da daha öncekilere benzer. Sözleri olsa da bu kadar şarkı doldurmaya gerek var mıydı, bilemedim.

Dikkatimi çekenlerden ikisi de bu:

Beni çeken, heyecanlandıran bir şey bulamadım. Ritim alamadım. Sadece bazı sözler güzel. Tüm bunların sonucu albümü beğenmedim. Puan olarak on üzerinden dört veriyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık