Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi Kitap Tartışma

Bir kaç senedir stokta satışı yapılmayan Buz Ve Ateşin Dünyası kitabının yeni baskısı çıkmış.Zamanında alamayan veya seriyi yeni okuyup evrene biraz daha girmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir kitap.Fiyatı can yakabilir ama...

Septon bir kısmını bilmişse, ejderhaların cinsiyeti değişebiliyor demek. En azından olasılığı arttı.

Ejderhalar elbette efsanevi yaratıklardır. Gerçek dünyada, yani okumaktan hoşlandığımız dünyaların aksine yaşadığımız dünyada, ejderhalar hiç var olmadı... Gerçi dünyanın dört bir yanına yayılmış efsanelerde benzer yaratıklar bulunabilir. Kimi bu efsanelerin ilham kaynağını tarlasını süren çiftçilerin dinozor kemiklerini bulmasına bağlıyor. Hikayelerin çıkış noktası ne olursa olsun, fantastik edebiyatın büyük bir unsuru olmuşlardır. Ve kendimi bildiğimden beri onlara düşkünüm.

Sonuçta bana ejderhayı öldüren bir adamın adı verildi, Aziz George... birçok aziz kovulmasına rağmen o hala bir azizdi, belki de bu ejderhalarn papa tarafından onaylandığı anlamına geliyor. (Ejderhalar belki de gerçektir diye şaka yapıyor şüşko) Kendi ejderha hikayelerimi Taht Oyunları'ndan çok önce yazmaya başladım. The Ice Dragon” ve “The Way of Cross and Dragon” en iyilerindendi.

Her kültürün kendi bir ejderhası vardır; Çin ejderhalarının kanatları yoktur ve ateş püskürmezler. Şans getirirler. Geleneksel batı ejderhaları genellikle ateş ve ölüm getirirler. Ancak modern fantezi yazarları bunu değiştirdiler. Eragorn'un ve HOW TO TRAIN YOUR DRAGON'ın ejderhaları benimkilerden çok farklı. (Tothless sevimli bile.)

Tolkien'ın ejderhaları her zaman kötüydü, Morgoth ve Sauron'un hizmetkarlarıydı. Onlar onun Ork ve Trollerine benziyordu. Tolkien asla dost canlısı ejderhalar yaratmadı. Ejderhaları zekiydi, Smaug mesela konuşabilir. Ayrıca çok büyük bir altın hazinesi de vardır, ve hazinesinin üzerinde aylarca, hatta yıllarca uyur. Bu çok geleneksel bir ejderha özelliğidir...

Peter Jackson'un Smaug'dan önce beyaz perde de gördüğüm en iyi ejderha Dragonslayer'daki Vermithrax Pejorative... İki bacaklı ve iki kanatlı, konuşmaz, altınla işi olmaz, uçar, ateş püskürtür, tehlikelidir. Tüm ejderha severler için bir ilham kaynağıdır.

Öte yandan, terazinin diğer ucunda da Dragonheart filmindeki ejderha (hani şu Sean Connery tarafından seslendirilen) bılunuyor. Şişman, dört ayaklı, konuşan, kahramanla dostane ilişkisi olan iyi birisi. Çok daha düşük kaliteli bir filmdeki, çok daha kötü bir ejderha. iğrenç.

Buz ve Ateş'in şarkısında, destansı fantastik kerametlerini en iyi tarihi kurgu eserlerinin gerçekliğiyle harmanlamayı amaçladım. Dünyamda büyü var, evet... ama çoğu fantastik eserde olduğundan daha az. (Tolkien'ın Orta Dünya'sında da nispeten büyü azdı, ben de ustadan örnek aldım.) Westeros'un gerçekçi hissettirmesini, Haçlı Seferler, Yüz Yıl Savaşları ve Güller Savaşı'nı olduğu kadar, Tolkien'in hobbitleri ve güç yüzüklerini de çağrıştırmasını istedim.

Evet, ejderhaları da içerecekti... bunun kısmen sevgili ve merhum arkadaşım Phyllis Eisenstein'in harika bir fantastik ve bilim kurgu yazarı olmasıyla ilgisi var... ama ejderhalarımın mümkün olduğunca gerçekçi ve inandırıcı olmasını istedim. Onları büyük bir özenle tasarladım. Uçuyorlar ve ateş püskürtüyorlar; evet, bu özellikler bana göre vazgeçilmezdi. İki bacakları var (dört değil, asla dört değil) ve iki kanatları.

BÜYÜK kanatlar! Birçok kurgu ejderhasının, böylesine bir yaratığı yerden kaldıramayacak kadar küçük kanatları var. Ve sadece iki bacak, kanatları ön bacaklarıdır. Dört ayaklı ejderhalar sadece armalarda bulunur. Dünyada yaşamış hiçbir hayvan altı uzva sahip değildir. Kuşlar iki bacaklı, iki kanatlı, yarasalar da aynı şekilde, keza Pteranodon ve diğer uçan dinozorlar da...

Ejderhaların bacak sayısıyla ilgili kafa karışıklığının büyük kısmı, ortaçağ armacılığının kökenlerine dayanır. Başlangıçta, hem dört ayaklı hem de iki ayaklı versiyonları kalkan ve bayraklar üzerinde görülebilirdi, ancak yüzyıllar içinde armalar daha standart hale geldikçe, armacılar dört ayaklı yaratıklara ejderha adını verdi ve iki ayaklılara da wyvern adını... Tabii ki gerçekte hiç kimse ejderha veya wyvern görmemişti; bu yaratıklar sadece efsanelerde var oluyordu, bu yüzden bu ayrım keyfiydi... Ve ortaçağ armacıları, gerçek dünya hayvanları için bile, zooloji konusunda pek bilgili değillerdi. Bir denizatını neye benzettiklerine baksanıza!

Westeros dünyasında ejderhalar VAR (Sothoryos'ta da wyvernler var), yani benim armacılarımın bir mazareti olamazdı. Dolayısıyla, benim kitaplarımda Targaryen arması iki bacaklı, olması gerektiği gibi. Gerçeğini görmüş bir Westeros'lu niye dört ayaklı arma kullansın ki? Benim wyvernlerim de iki bacaklıdır; ejderhalarımdan boyut, renkleri ve ateş püskürtememe özelliği ile farklıdırlar. (Targaryen armasında doğru bacak sayısı (iki) bulunmasına rağmen, anatomik olarak tam olarak doğru değildir. Kanatlar vücuda kıyasla çok küçüktür ve elbette hiçbir ejderhanın üç başı yoktur. Bu kısım tamamen semboliktir, Aegon the Conqueror ve iki kız kardeşini yansıtmak için.)

Not: Bu kısımda dizide armalarının yanlış kullanıldığından ve dört bacaklı olmasından şikayet ediyor, kısaca... Uzun uzun ağlamasını yazmadım.

DOĞRUSU

YANIŞI

Valyrian ejderhaları Smaug, Toothless ve Vermithrax gibi ejderhalardan başka yönlerden de farklıdır. Benim ejderhalarım konuşmaz. Nispeten zekilerdir, yine de hayvandırlar.

Onlar insanlarla bağ kurar... yani bazı insanlarla... ve bunun neden ve nasıl olduğu, ve nasıl ortaya çıktığı, sonunda THE WINDS OF WINTER ve A DREAM OF SPRING'de daha detaylı olarak, BLOOD & FIRE'da ise bir kısmı açıklanacak. (Septon Barth çoğunu doğru anladı). Kurtlar, aslan ve ayılar gibi ejderhalar da eğitilebilir, ama asla tamamen evcilleştirilemezler. Her zaman tehlikeli olacaklardır. Bazıları diğerlerinden daha vahşi ve daha inatçıdır. Onlar bireylerdir, kendi kişilikleri vardır... ve sürücülerinin paylaştıkları bağ sayesinde genellikle sürücülerinin kişiliklerini yansıtırlar. Bir kaplanın nasıl umrunda değilse, altın ve mücehver onların da umrunda değildir. Binicileri parlak şeylere takıntılı olsa bile...

Ejderhalar beslenmeye ve suya ihtiyaç duyarlar. Solungaçları olmadığı için hava solumak zorundadırlar. Smaug'un Lonely Mountain altında 60 sene uyuduğu efsanesi anlatılır, ta ki Bilbo onu uyandırana kadar. Ancak Valyria'da doğan ejderhalar bunu yapamazlar; onlar ateş yaratıklarıdır ve oksijene bağımlıdırlar. Belki bir balık için denize dalabilirler, ama hemen havaya çıkarlar. Çok uzun süre su altında kalırlarsa, diğer kara hayvanları gibi boğulurlar.

Benim ejderhalarım avcıdırlar, etlerini iyi pişmiş seven etçillerdir. Kendi avlarını avlayabilirler(avlayacaklardır da), ancak aynı zamanda bölgeseldirler. Gökyüzü yaratıkları olarak, en çok dağ zirveleri ve volkanik dağları severler. Bunlar ateşin yaratıklarıdır ve diğer fantezi eserlerindeki gibi soğuk ve nemli mağaralar benim ejderhalarıma uygun değildir. Dragonstone'un ahırları, Valyria Freehold'un kule tepeleri ve King's Landing'in Dragonpit gibi insan yapımı yerleşimler kabul edilebilir. Bunlar mevcut değilse, genç ejderhalar kendi yuvalarını bulacaklar... ve onları şiddetle savunacaklardır.

Benim ejderhalarım gökyüzü yaratıklarıdır. Uçarak dağları, ovaları aşabilirler, yüzlerce kilometre yol kat edebilirler... Ancak binicileri onları götürmedikçe bunu yapmazlar. Onlar göçebe değillerdir. Valyria'nın altın çağında, onlara ait yüzlerce ejderha olan kırk ejderha binici ailesi vardı... ama (Targaryenlerimiz hariç) hepsi Freehold ve Uzun Yaz Ülkeleri'ne yakın kaldı. Zaman zaman bir ejderha binicisi Volantis'i veya başka bir Valyria kolonisini ziyaret edebilir, hatta birkaç yıl orada yerleşebilir, ancak asla kalıcı olarak olmaz. Düşünün! Ejderhalar göçebe olsaydı, Essos'un yarısını istila etmiş olurlardı ve Felaket sadece birkaçını öldürmüş olurdu. Benzer şekilde, Westeros'un ejderhaları nadiren Dragonstone'dan uzaklaşır. Aksi takdirde, üç yüz yıl sonra tüm diyarlarda ejderhalar olurdu ve her soylu ailede birkaç tane sahiplenirdi. Ateş ve Kan'da bahsedilen üç vahşi ejderhanın Dragonstone'da yuvaları vardır. Gerisi King’s Landing'deki Dragonpit veya Dragonmont'un derin mağaralarında bulunabilir. Luke, Arrax'ı Storm’s End'e ve Jace, Vermax'i Winterfell'e uçurabilir, evet, ama ejderhalar çok özel durumlar haricinde kendi başlarına oraya uçmazlar. Nehir topraklarında, Vale'de veya Kuzey topraklarında dolaşırken veya Dorne dağlarında avlanırken ejderhaları bulamazsınız.

Fantastik kurgular temellendirilmelidir. Eserin sadece fantastik olması her istediğinizi yapabileceğiniz anlamına gelmez. Smaug ve Toothless ikisi de ejderhadır, ama asla karıştırılmamalıdır. Kuralları(temelleri) göz ardı ederseniz, yarattığınız dünya peçete gibi parçalanabilir.

Son düzenleme:

Bir kaç senedir stokta satışı yapılmayan Buz Ve Ateşin Dünyası kitabının yeni baskısı çıkmış.Zamanında alamayan veya seriyi yeni okuyup evrene biraz daha girmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir kitap.Fiyatı can yakabilir ama...
Bu kitabı okumadan evreni tam anlamıyla anlayamazsınız, bu kadar düzenli ve derli toplu bir kaynak yok. Milattan önce 12.000'lerdeki Şafak Çağından milattan sonra 300'lerde Tommen Dönemine, Yalnız Işık'tan Gri Boşluk'a, Yeşil Cehennem'den Titreyen Deniz'e her yer ve her zaman dilimi hakkında bilgi sahibi olmak için kıymetli bir kitap. Eğer bu evrene girmek istiyorsanız, bunu almanız şart.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık