Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Zaman Çarkı (Wheel of Time)

Bir an Garp konusundaki gibi muhteşem bir yazı dizisi bizi bekliyor dedim. Sonra seri tanıtımı olduğunu anlayınca biraz üzüldüm.

Ellerine sağlık hocam. Okuyacağım kitap türleri arasında değil ama dizisini takip edeceğim.

Dizi olacak olması iyi çünkü 5. kitapta kalmıştım aylar önce şimdi sorsan kaldığım sayfayı bile hatırlamıyorum. unutmuşumdur ne oldu ne bitti bir hatırlatır bana.

Bazen hikayeleştirme çabasıyla tutarsız şeyler yapması sinir bozuyor. Hikayedeki haberleşme durumu içler acısı, kimsenin kimseden haberi yok ve her yerde deforme bilgilerle dedikodular dolaşıyor. Sözde casus ağları var, güvercinle ve atlı elçilerle haberleşme var, ama bir yerde bir yere gelen her bilgi eksik veya tahrif edilmiş. Bunu düzeltmek için kimsenin kılını kıpırdattığı da yok.
Herkes birbirinden şüpheleniyor ve herkes herkesten sır saklıyor; herkes ölümüne ketum. Sır saklamayı anlarım da sözde ilim irfan insanları birbirlerinden bilgi birikim saklıyor ya. :D
Ve neredeyse tüm olay örgüsü bu saklanan sırlar ile deforme haberler üzerinden ilerliyor.

3 bin yılda hiçbir Aes Sedai'nin aklına gidip Aiel bilgeleriyle sohbet etmek gelmemiş. Giden olmuşsa bile tüm sohbeti kendine saklamıştır. :D

Bazen hikayeleştirme çabasıyla tutarsız şeyler yapması sinir bozuyor. Hikayedeki haberleşme durumu içler acısı, kimsenin kimseden haberi yok ve her yerde deforme bilgilerle dedikodular dolaşıyor. Sözde casus ağları var, güvercinle ve atlı elçilerle haberleşme var, ama bir yerde bir yere gelen her bilgi eksik veya tahrif edilmiş. Bunu düzeltmek için kimsenin kılını kıpırdattığı da yok.
Herkes birbirinden şüpheleniyor ve herkes herkesten sır saklıyor; herkes ölümüne ketum. Sır saklamayı anlarım da sözde ilim irfan insanları birbirlerinden bilgi birikim saklıyor ya. :D
Ve neredeyse tüm olay örgüsü bu saklanan sırlar ile deforme haberler üzerinden ilerliyor.

3 bin yılda hiçbir Aes Sedai'nin aklına gidip Aiel bilgeleriyle sohbet etmek gelmemiş. Giden olmuşsa bile tüm sohbeti kendine saklamıştır. :D
Kesinlikle +1

Samsung E250, Motorola falan bile bunlardan daha etkin iletişim kurar şuan. Bu sığ, kopuk durumu anlatacak kelimeleri bile bulmak istemiyorum.

Kesinlikle +1

Samsung E250, Motorola falan bile bunlardan daha etkin iletişim kurar şuan. Bu sığ, kopuk durumu anlatacak kelimeleri bile bulmak istemiyorum.
Çok sinir bozuyor bu durum. Bir de bilmem kaç bin sayfa sonra sonunda birileri bir haber alacak veya bir şeyi öğrenecekken araya beş sayfa betimleme sokuşturuyor. Bütün o tepki alma hevesini de yok ediyor. Haberi iletme şekliyle gelecek tepkileri de yok ediyor zaten hayvan. :D

Eskiden öyleymiş, biz gençler bilmeyiz.

Benim takıntım daha çok karakterlerin hal hareketinde. Hep böyle "Üf, aman" çekiyorlar ya da burunlarından kıl aldırmıyorlar. Kızların hepsinde aes sedai olunca bir yerleri kalkma durumu var. Erkeklerin hepsinde "seviyorum/sevdim ondan öyle salaklık yaptım" durumu var. Arada hikayeyi ilerletmeliyim dediğinde başvurduğu yöntem dillere destan deus ex machine yani "eski yaşantılardan anılar"

Bazen güzel yan karakterler giriyor, aksiyonu fena değil bir de dünyası gerçekten fantastik diye katlanıyorum işte. Öyle iki ırk bir tane ejderha koyup fantastik evren demesinden iyidir.

Benim takıntım daha çok karakterlerin hal hareketinde. Hep böyle "Üf, aman" çekiyorlar ya da burunlarından kıl aldırmıyorlar. Kızların hepsinde aes sedai olunca bir yerleri kalkma durumu var. Erkeklerin hepsinde "seviyorum/sevdim ondan öyle salaklık yaptım" durumu var. Arada hikayeyi ilerletmeliyim dediğinde başvurduğu yöntem dillere destan deus ex machine yani "eski yaşantılardan anılar"

Bazen güzel yan karakterler giriyor, aksiyonu fena değil bir de dünyası gerçekten fantastik diye katlanıyorum işte. Öyle iki ırk bir tane ejderha koyup fantastik evren demesinden iyidir.
Hayır epey iyi birçok şeyi. Evreni, karakterleri, karakter gelişimi ve tahlilleri, edebi yönü vs epey iyi.
Ben sadece bu kurgulama yöntemine sinir oluyorum. Deus ex zaten hikayenin ana aksını oluşturuyor olduğundan bir sorun yok onda.

O bahsettiğin birçok hikayede var olan bir saçmalık bana göre. oluşturulan her karakter kendini tamamlamış ve çok güçlü kişiliklere sahip oluyor. Özellikle animelerde. 15 yaşında çocuklar bu kadar olgun ve kendine hakim olunca çok tuhaf geliyor.

Bu arada ben halktan falan bahsetmiyorum. Koca devletlerin birbirlerinden haberleri yok. Biri diğerine savaş ilan etse şehir surlarında ordu görününe kadar haberleri olayacak. :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık