Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Yapılmış En İyi Gönderme

İyi akşamlar. Bugün size verilecek cevapları merak ettiğim bir soru soracağım. Sizce yapılmış en iyi gönderme nedir?

Kendim tanımlamam gerekirse gönderme, bir dizi, film, çizgi yapım, karikatür kısacası bir eserin başka bir esere ya da kişiye, olaya atıfta bulunmasıdır.

Eleştirel bir biçimde olabileceği gibi bir eserin başka bir esere, kişiye saygısını göstermesi şeklinde de olabilir.

Örnek olarak Leyla ile Mecnun'un Akasya Durağı'na yaptığı gönderme benim "gönderme" kavramıyla tanışmamı sağlamıştır.

Diğer bir gönderme The Simpsons'ın Family Guy'a yaptığı göndermedir.
Yukarıdaki videoda bir sürü gönderme var. Bunlardan birisi şu, Family Guy'ın ana karakteri Peter Griffin'in, The Simpsons ana karakteri Homer Simpsons'tan çalıntı olduğu söylenir. The Simpsons'ın bir bölümünde Homer Simpson'ın klonları görülür. Klonları arasında Peter Griffin'in de görülmesi buna göndermedir.

Daha önce dediğim gibi göndermeler sadece iki eser arasında olmuyor. Mesela south park'ın mel gibson göndermesi.

Karikatürlerde göndermeler içerir. Politik olanları özellike boldur.

İlla ki eleştirel olmak zorunda da değil. Mesela Fight Club'ta Tyler Durden'ın kullandığı "Run Forrest run." repliği Forrest Gump'a ufak bir göndermedir.

Belirteyim bunlar anket seçenekleri değil. Çünkü gönderme konusunda milyon tane seçeneğimiz olacaktır. Bunlar sadece benim aklıma gelen sevdiğim göndermeler.

Sizin favorileriniz neler peki?

En iyi gönderme mi :rolleyes:

Tamam tamam
Şu reklam tarkan’ın cola reklamına bir göndermeymiş

Çok güzel konu da akla gelmez ki öyle :) Gönderme dediğin için ve daha yeni Özgür Turhan ve Deniz Bağdaş'ı "İlişki Testi"nde izlediğim için, Kamusal Mizah geliyor aklıma sadece :) İki tane atıp kaçalım madem.
Tsubasa Japonca bir şeyler söylüyor, dedem uzun olanını seçiyor gibi bir şey diyordu. Heh işte o göndermelerin kralı
Ben ilk izlediğimde göndermeden bihaber izlemişim, cahillik :) Şener Şen'in Çıplak Vatandaş filmindeki soyunup koşmaya başladığı sahneye gönderme imiş. Müzik zaten direkt o film ve sahneden

SP'deki Trump( Mr Garrison) göndermesi. Bunu Trump'ın adını kullanmadan ve "Trump South Park'da olmayacak" dedikten sonra yapmaları ayrı güzeldi. Özellikle meşhur Kanada başbakanı ile sahnesi beni yerlere yatırmıştı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık