Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] D İradesi Üzerine

Madem silindi tekrar açalım konuyu izniniz olursa eğer.Öncelikle bütün yazımı tekrar okumanızı ve evlilik olayına fazla takılmamanızı tüm kalbimle rica ediyorum.
Tarih tekerrür etmesin.:D
Nedir will of D?İlk önce “D” nedir onunla başlayalım..
D serinin başlarından bu yana gizemini koruyan bazılarına göre Dream(rüya),bazılarına göre Danger(tehlike) ve benzerleri olan ve bu kelimelerin ilk harflerini gösteren bir kısaltmadır.İllaki hepsini de içeriyor olabilir ama bence bir anlamı daha var.Nereden geldim bu çıkarıma.Malum Oda simgesel olaylara çok önem veren bir yazardır.
Birgün wikiyi okuyorum dikkatimi bir şey çekti..
Monkey D. Luffy (モンキー・D・ルフィ Monkī D. Rufi?) Japonca yazılımda neden sadece “D” Latince görünürken diğerleri Japonca.Acaba bir şeyi simgeliyor olabilir mi?Yarım ay?Neden olmasın malum Aydan gelen ırklar var.Bu yarım Ay’ı yada yarım güneşi temsil edebilirdi.Bir yarım ay yada güneş var ise birde bunun diğer yarısı olmalı..
Derken Chopperın seriye dahil olduğu arkın sonunda Dr Kureha’ın konuşmaları takıldı gözüme.
D’nin willi hala yaşıyor mu?Tepede dolun ay.AcabaWill of D yarım ay olabilir mi?Neden olmasın..

Peki "D" yarım ay ise bu ayın yarımlarını nereden bulacaktık ve Nasıl..
İşte bu aradaTb arkı geldi.Tb'nin başındaki cerberus olayı ve nami'nin evliliği.Bu evlilik olayı içinde romantizm bulunmayan bir seri de ancak seri sonunda gerçekleşebilecek bir durumdu.Derken...
Nami'nin kolyesine dikkat.Sizce neye benziyor?
Nami gelinlik içerisindeyken Zoro'nun küpesine benzeyen kolye olayına dönelim.Ben bundan 2 şey çıkarılabilir diye düşünmüştüm.
1.Nami ile Zoro seri sonunda evlenebilir,
2.Yada Nojiko(Nojiko gerçi gerçek kardeşi değildir ama kardeş gibidir kolundaki bilekliklerden biri yada herneyse Nami'e vermiştir) olayı gibi kardeş çıkacaklar.
Şöyle genel şekilde seriye bir baktım.Ve 2 karakter arasında karşıma çıkan benzerlikler beni şoka uğrattı.Buyrun sizinle paylaşayım.
Benzerlikler ve Farklılıklar(NOT:Bu benzerlik ve Farklılıklar "D" ve ters "D" yani Drkureha konuşurken görünen dolunayın 2 yarısının aynı anda hem aynı yönlerinin hem farklılıklarının hemde bir bütünü oluştururken birbirilerini tamamlamalarını açıklamak için verilmiştir.Daha sonra verilecek olan kuina ve zoro örneğinde bu 2 yarım yani ayın 2 yarısı olayının daha iyi anlaşılacağını tahmin ediyorum)
1.2side köylerinde ayrılmadan önce 8'er yıl çalışmışlardır.Zoro Dojo'dan ayrılmadan önce 8 yıl dojoda çalışmış,Nami de 8 yıl boyunca köyünü kurtarmak için çalışmıştır,
2.Nami'nin stafı 3 parçadır,Zoro 3 kılıç kullanır,(Luffy 3 gear'a sahip yada yüzündeki yara sayısı 3 diyebilirsiniz,evet Nami,luffy ve zoro arasında ilginç benzerlikler var)
3.Benzer kişiliklere sahiptirler,(aksini idda edenler ve nami korkak diyenler olabilir.Eminmisiniz?Korsanlardan hazine çalan bir karakter ne kadar korkak olabilir)
4.2side ne kadar içerse içsin sarhoş olmazlar,
5.Tehlikeyi çok rahat sezerler,
6.2side benzer hareketler yaparlar.Bu mangada artık aşırı derecede vurgulanmıştır.Logue town.2side alışverişe çıkmıştır,manga coverlarda 2sini aynı anda kola içerken,2sini aynı anda birisi kolundaki loge pose'u diğerini kılıç gösterirken,Alabasta arkın sonunda vip adlı sayıda(açıp bakabilirsiniz)1.yemekte nami luffy'e,zoro chopper'a kızarken..Zoro sağ kol ile Nami sol kol ile birşeyler yapıyor.Hep şans..
,ve banyoda zoro chopper'ın sırtını,vivi de nami'nin sırtını yıkarken görebilirsiniz.Ve 2 karakteri yine diğer sayılarda incelerseniz 2sninde hayallerini gerçekleştirmek için nami harita çizerken yada çalışırken Zoro'nunda çalıştığı görebilirsiniz.(daha çok var buna benzer olaylar var dikkat ederek okursak ve manga kapaklarına dikkat edersek neler buluruz bilmiyorum)
7.2'sininde gözlük taktığı zamanları görmüşsünüzdür mutlaka.(Birşeyler okurken))
8.Arlong yenilmiş ve Zoro aldığı darbeler dolayısıyla doktora gitmiş ardından da Nami gitmiş ve dövme yaptırmıştır.
9.Gelelim Enies Lobby arkına.Zoro'nun Asurası ve Nami'nin image temposuna dikkat.Şimdi sizden Amaterasu ve Susano'o efsanesini okumanızı istiyorum wiki'den.Sonra bunları alın biraz karıştırın bakalım ortaya ne çıkacak.Neden karıştırdığıda ilgimi çekmiştir.(Not:Zoro'nun Asurasında 3 zoro gibi olurken,Nami image ile beraber 5 adet olmuştur,efsaneyi okuyunca bu sayıların neden verilidiğini daha iyi anlayacaksınız)
10.2 karakterde Luffy'e söz vermişlerdir.Zoro asla yenilmeyeceğine,Namide Luffy'nin nakaması olduğuna.
11.Luffy her 2 karakteride benzer durumlardan kurtarmıştır.Zoro bardakilerin başına birşey gelmemesi için Morgan ile anlaşmış fakat Morgan sözünü tutmamış,Aynı şekilde Nami'de Arlong ile anlaşmış,ve Arlong'un kölesi olmuş yine Arlong ta sözünü tutmamıştır.Ve 2 durumdan da Luffy tarafından kurtarılmışlardır.
12.Renklerine dikkat etmek gerekir.Zoro'nun rengi yeşil,Nami'nin turuncu.Mikan ağacını simgeleyen 2 renk.
13.Nami ne kadar Zoro'ya fazla uyuyor diye kızsada kendiside fazla uyumaktadır.Alabasta arkının sonunda Vivi tayfa hakkında konuşurken söylemektedir.
14.Her ikiside korsan bayraklarında bandana takmaktadır.(usopta takıyor diyebilirsiniz)
15.Nami korsan hırsızı,zoro korsan avcısıdır.
17.Nami'nin sol kol ve kulağındakiler toplam 4 parçadır.(küpe,log pose,dövme,bileklik).aynı şekilde Zoro'da da 4 parçadır.(3 parçalık küpe ve 1 adet bandana)
18.Zoro tanrıya inanmaz,Nami ise inanır.(Skypiea arkında vurgulanmıştır özellikle)
19.

Bu coverlarda geçen olayları her zaman ciddiye almışımdır.Bu kapaktan ne çıkar.Zoro ve Nami’e dikkat edelim.2side aynı anda kola içmekteler.Birisi ayakta,diğeri oturuyor,birisi sol elle diğeri sağ elle içiyor.
20.Manga sayı 537.İvankov sahneye çıkıyor.Malum ivankov'un mucizevi hormonları.Erkeği kadın kadını erkek yapabilen bir karakter.Ve ne hikmetse Bonclay Luffy ile karşılaştığında ilk önce Zoro daha sonra Nami'i taklit ediyor.(simgeselde olabilir,yani nami ve zoro burada bile yanlız bırakmıyor gibi Luffy'i).Ve daha sonra olan bir erkekten kadına dönüşme sahnesi. 3 aşamalı dönüşüme dikkat.İlk hal,2. hal ve
son hal
.Bu karakterlerin çizimi benim ilgimi çekti.(2. ve 3.çizimler özellikle)Kadından erkek dönüşümü için başka bir çizim mi bulunamadı illaki bu kadar benzer çizimler?Hadi diyeceksiniz karakterler birbirine benziyor.Biraz daha dikkat göğüste soldan sağa doğru inen bir yara?Yorum sizin.
21.
nami ayakta sol kol açık,zoro oturuyor sağ kol açık..
Daha çok şey eklenebilir.Bunları dikkate alarak okursanız mangayı göreceksiniz..
22-Nami para hakkında kitaplar okurken,zoro da güç hakkında kitaplar okuması sürekli vurgulanmıştır..
Burada da Nami..
Frankyy'nin şu pozu bile bir gönderme benim için.2 yarım parçanın birleşmesi..
Yenilerden bir gönderme bana göre.Hachinin tshörtü.2 ve 3 parçalar.Tayfayadaki 2. ve 3 kişiler kim söylemeye gerek yok sanırım.

Çok benzerlerken bir yandan da zıt karakterler.Bir bütünün 2 parçası gibi.Bir bakıma mikan ağacının yaprakları ve meyvası...Zoro'nun yönünü bulamaması ve Nami'nin dahi bir rotacı olması bunu gayet güzel açıklamaktaydı.Yani Zoro'nun tabiri caiz ise yön özürlü olması komedi değil bu amaca hizmet etmek için yapılmış bir olaydı..
Bu yön bulma konusundaki zaafının Nami tarafından giderilmesi olayı bir manga kapağında gösterilmişti oysa..Nami'nin korkusunu Zoro tamamlarken yön konusunda olan zaafını da Nami'nin yol göstericiliğe ile gideriyor.
Yolunu bulamayan Zoro'a yol gösteren kaplan biraz sonrada açıkladığımda daha iyi anlaşılacağı gibi Nami..

Yarım Ay düşüncesine geri dönelim ve örneklemeye devam edelim.Malum Kuina..Zoro'nun çocukluk arkadaşı.Şimdi bu vereceğim teoriyi az çürütecek ama onuda bir örnek ile atlamaya çalışacağım..Kabul edip etmemek sizlere kalmış.Örneğin Nami ve Kuina hakkıdaki benzer konuşmalar.Başka bir örneğim yok.Ama sabo olayında Zoro'nun gösterilmesi ve Zoro'nun da Dragon tarafından getirilebilme olasılığının bize sunulmasından sonra Kuinanın bu olayda kullanılması aralarında benzerlik kurmaya beni itti.
Buyrun Kuina ve Nami hakkındaki konuşmalar..
Bana biraz benzerlik var gibi geldi.Zoro gibi birinin Nami'den yumruk yediğinde ses çıkarmaması da bence buna örnektir.Kuinaya sürekli yenilmesi gibi.
Ve daha sonraki image 1 bütünün 2 parçasının gösterilmesi ve "D" olayının ne olduğunu mangada açıklamayla daha ilgili.
Malum bu 2linin sürekli olarak çalışmaları gösteriliyor.Tayfada hayali için sürekli olarak çalışan diğer 2liyi daha önceden söylemiştik.
Hayallari için çalışan bir ikili üzerlerinde yarım aylar,kavga ederlerken tepede dolunay.

Bunların üzerine birde ying yang felsefesini katalım..
Yin ve yang zıt olan ya da zıt gözüken kavramların aslında doğada nasıl bağlantılı olduğunu ve nasıl birbirlerine sebebiyet verdiklerini/tamamladıklarını
açıklar.Karşıtlar ancak bir diğeri varken vardırlar.Bu konsept çin in bir çok felsefe ve bilim kolunda yatar,dövüş sanatları,tıp vb.
Birçok karşıtlıkların -ışık/karanlık,sıcak/soğuk vb- yin yang ın tezahürü olduğu düşünülür.
Yin yang lar birbirini tamamlayan ve daha büyük bir bütünün içinde etkileşen zıtlıklardır,dinamik bir sistemin parçası olarak etkişirler
Yin yavaş,yumuşak,soğuk,ıslak ,pasif olarak karakterize edilir ,kadınsıdır,gece ve ay ile ilişkilendirilir
Yang hızlı,sert,katı,sıcak,sinirli olarak karakterize edilir ,erkeksidir ,gündüz ve güneşle ilişkilendirilir
Malum ying ve yang..Kaplan(ying)ile ejder Yang'ın kapışması.
Buna benzer bir sahnede bir manga kapağında vardı illaki hatırlarsınız..

Nami vs Zoro..
Malum ying ve yang bir bütünün parçaları.Bu 2 karakterin kavgalarının üzerinde bir hayli durulmuştur.

Biraz daha genişletelim.Malum 8 tane D gösterildi bize.Peki neden Gold yada Gol. D roger..Bununda bir amacı vardı.Anlamlı bir bütün oluşturuyor ve soyada diğerlerine nazararan arkadan ekleniyordu.Monkey D. luffy.Gold yada Gol D roger aradaki fark açık...
Bir yanda para para diye çıldıran bir Nami,diğer yanda ününü ve gücünü cennetlere duyurmak isteyen bir Zoro.Money,fame,power(para ,ün ve güç)3lüsü tamamlandı galiba ne dersiniz.Dolunay..

Ancak manganın ilerleme şekli ve Kaplan ve Ejderhanın savaşında ortada neden Luffy var.Bu beni Ying,Yang ve Yuan üçlemesine götürdü.
Buna benzer simgeleri ve görüntüleri mutlaka görmüşsünüzdür.
Zoro Ryuuma'dan Shusui'i alır.Kılıcın kınına dikkat edelim.
Water 7 arkından bir sahne..
3 tane will of D olabilir mi neden olmasın..
Zoronun yıldız dizaynı.
Önceden de belirttiğim 2 parçalı ve 3 parçalı kısım Luffy'nin yarası gibi bir dikiş ile birleşiyor..
Luffy:ÜN,Zoro:Güç,Nami:Hazine.
Luffy'nin içgüdüsünü,Nami'nin hava olaylarına olan yatkınlığını ve bunları hemen sezebilmesini,Zoro'nun Mr1'i keserken nefeslerini duyabilmesi işaretlerdir bence Wİll Of D taşıdıklarına dair.Daha önceki ying-yang kapışmasında Luffy'nin giydiği kıyafete dikkat edersek onun üstünde de benzer bir simgenin olduğu göze çarpıyor.

Yukarıda manga da verilenler ve benim yorumlarıma göre Will of D açıklamaya çalıştım.Will of D ayın 2 parçasının yada son Teoride olduğu gibi 3 parçasının birleşmesidir.Ve bu parçaları simgeleyen karakterler will of D taşımaktadır.
Bunların şans olmadığını ve Will of D' hizmet etmek için bırakıldığını düşünüyorum.Okuyanlara şimdiden teşekkürler..BolD umarım neden sana Will of D çözmüşsün diye söylendiğimi anlamışsındır..
İlk açılış:20 şubat 2011.

Roronoa Zoro

Bu sefer ciddiye alınmasına :D
Çok güzel bir analiz alıntı yapanlar bir teşekkürüaz görmesin

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık