Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Wano'da Sekiz Minare

Heso KF ailesi. Çayınızı, kahvenizi alıp okuyabileceğiniz eğlenceli ve sürükleyici bir teori daha hazırladım. Umarım güzel vakit geçirirsiniz.

Dinlemek isterseniz;

Wano'da 8 Minare (Part1)

900 yıl önceki savaşta Antik Krallığın başkenti Wano'nun kendisiydi. Wano güneşi etrafında 8 müttefik ulus ile beraber 19 Kral'a karşı savaştılar ve kaybettiler. Bu sonuca yakın durumda Joyboy tarihi aktarabilmek ve D.'nin görevi için yok edilemeyen kitabeleri kullandı. Onlara antik yazıları işleyerek tarihi, kaderi ve D.'nin görevini güvence altına aldı. Kitabeler Wano-Kozuki aşiretinden çıkarak 8 müttefik ulusa emanet edildi. Peki 8 nereden çıktı?

1-Bu 8 kanat tüylü ve 1 başlı Kozuki sembolü. Kuşun ortasında güneş etrafındaki 8 noktayı görebilirsiniz. Bu antik krallığın 8 ittifakını temsil ediyor. Çünkü bunu başka bir kaç yerde daha gördük.

Wano antik krallığın başkenti olarak kitabeyi hizmetkarları Mink ırkına verdiler ve Zunisha'nın üzerine saklayarak onu güvence altına almaya çalıştılar.

2-Bu 8'li mark sembolünü, Shandia'lı Viper'ın omuzundan tanımıştım ve daha sonra bir kapak resmine rastladım.

Burada ise arkadaki kalkanlarda 8 ulus markını görebilirsiniz.

Kısaca Jaya halkı da mavi gezegende antik krallığın 8 müttefiğinden biriydi ve onlara da 1 kitabe verilmişti korumaları için. Lakin fırlatan akıntı yüzünden kitabe ile Skypia'ya yükseldiler. Kitabe Joyboy tarafından atalarına emanet edildiğinden gökyüzünde 400 yıllık bir savaş başladı. Robin kitabenin görevini yerine getirdiğini söylediğinde şef atalarının emaneti için daha fazla savaşa gerek kalmadığını anladı.

3-Bilka ırkının eski evi Ay'da Enel'in gördüğü resim. Hemen Enel'in solundaki simge.

Ay ve halkı, mavi gezegenin 8 müttefik ulusundan biriydi ve onlar Joyboy'un uzaydaki en büyük müttefiki olarak kaldılar. Simgenin içindeki siyah yuvarlak dolunay, dışı ise güneştir. Mavi gezegen 900 yıl önce, uzay ırkları için bir konak ve barış noktasıydı. Bilka ise uzay da bilinen en büyük ve güçlü ulustu. Ve Güneş ittifakına Ay olarak katıldılar.

4-Gelelim kilit uluslardan diğerine. Alabasta sembolü, görülen 3 yeri de buldum.

Güneş sembolü ve 8 müttefik markı. Şimdi Alabasta konusunda biraz detaya gireceğim. 900 yıl önce savaş patlak verdiğinde Joyboy tarafından Nefertari ailesi 20 Kral içine sızdırıldı. Ve Alabasta sembolü bu çok gizli görevin tek ipucu olarak kaldı. 20 Kral savaşı kazandığında 'Dünya Hükümeti' adlı organizasyonu kurdu. Daha sonra 19'u Mariejoe'ya taşınıp şuan ki kutsal ejderlerin temellerini oluştururken, Nefertari ailesi Alabasta topraklarına geri dönerek böylesine büyük bir hükmetme gücünden vazgeçti. Bunu yapmasının 2 büyük sebebi vardı. Kaybedilen savaş ile borçlu olduğu Joyboy'dan onların topraklarına saklanan antik silah Pluton ve emanet edilen kılavuzu yani kitabesi. Gemi olan antik silahı bir kum ülkesine saklamaktan daha mantıklı bir şey var mı? Bu görev Nefertari ailesinin Pluton'u nesillerce koruması ile devam etti. Kitabesini antik silahtan ayırarak riske girmek yerine elbette aynı ülkede saklayacaklardı. 800 yıl önceki Nefertari ailesi ve Joyboy'un bu sırrı nesillerce tıpkı Jaya halkı gibi tek bir göreve dönüştü. Kitabeyi koru. Nitekim Cobra da bu görevini büyük bir gizlilik ile almıştı. Fakat 20 kral'ın üyesi ve Dünya Hükümeti'nin bir üyesi olan Alabasta Krallığı neden bu kitabeyi saklıyordu? Ve Cobra gerçeklere Robin'in cevabı ile bir adım daha yaklaştı.

Eğer kitabeler bilinmeyen tarihi aydınlatıyor ve birbirine bağlıyorsa, atalarımıza onu saklama görevi neden verildi! Alabasta'nın bu yükümlülüğü nereden geliyor? Reverie toplantısında bu konuyu hükümete sorup onları sorguladığında Cobra gerçeği görecek. Ataları 8 Güneş birliği ulusundan biri olarak, hükümetten bu kitabeyi ve tarihi korumaya sorumlu tutulmuşlardı. Hükümetin gerçek yüzünü anlamaya başladığında maalesef ki Dünya Hükümet'i de Pluton'un yerini öğrenmiş olacak.

5-Ve son olarak bize balık adamların sembollerini hiç bir zaman gösterilmedi. Ama ben bulduğuma inanıyorum.
Resimde Tom'un sol kolunda yarım şekilde bir dövme mevcut. Ve yuvarlak etrafında dalga şeklinde noktalar. Gözüken kısımda 3 tane var. Simetriğinde de 3 tane olacağına göre 6 eder. Ve 1 üst, 1 alt da olmak üzere toplamda 8. Tom, Roger'In gemisini yapan biri olarak balıkadamların sembolünü de kendi vücuduna dövme olarak yaptırdı. Ayrıca bize daha da güzel bir şey gösterildi. Oda buna gönderme yapmak için, Kutsal Ejderler tarihinde onlara saldıran ilk kişinin yani Hancock'un değimiyle 'göklere meydan okuyan kişi'. Tanrılara saldıran Fisher Tiger! Ve bakıyoruz ki onun korsan bayrağı sembolü. Eşitliğin GÜNEŞİ!!!
Üstelik bu sembolün eşitlik için kullanılması tamamen eski çağ savaşının göstergesi. Güneş sembolü ile kutsal ejder sembolünü kapatmıştır. Bu antik krallık zamanında, 19 kralın yaptığı zulümlere bir göndermedir.

Kısaca dostlarım; Wano, Antik Krallığın başkenti ve 8 müttefik ulus ile savaştı ancak kaybetti. Daha sonra Joyboy tarihi kaydederek onlara vermiştir. Kalan 3 müttefik ırk konusunda fikirlerinizi bekliyorum.

Tarihin yükünü taşıyacak çocuk: Monkey D. Luffy (Part2)

Onun soyunu kurutsan bile, alevlerinin sönmesi mümkün değil. Eski zamanlardan beri nesilden nesile aktarıldı.Gelecekte bir gün onlarca yılın tarihini sırtında taşıyan biri ortaya çıkacak ve dövüşmek için tüm dünyaya meydan okuyacak.(Edward Newgate)

Alabasta- Kurtarıldı.
Skypia-Kurtarıldı.
Balıkadam Adası- Kurtarıldı.
Wano- Loading...

One Piece'in en temelde aşılanan düşüncesi 'eşitlik' olmuştur. Irkçılığın, gücün, tamahkarlığın, kıskançlığın olmadığı bir dünya. Ve bunların hiç birinin ayrımını yapmadan hepsini yanında toplayabilecek güce sahip kişi Luffy.
Onun müttefik toplama ve ayrım yapmaksızın doğru bildiği değerlere sahip çıkan kişiliği en büyük gücü. Luffy'nin büyük savaşta Antik Krallığın 8 ulusunu tekrar yanına alması ve geleceğin Joyboy'u olması adına serideki ipuçları.

-Alabasta

Vivi, Luffy'nin kişiliğinden en çok etkilenen karakterlerden biri olarak ileride de büyük rol oynayacaktır. 900 yıl önce Joyboy'un isteği ile 20 kral arasına sızan Nefertari ailesinin bu görevini 900 yıl sonra Vivi, ülkesini korumak için seride Baroque Works'ün içine sızarak yapmıştır.

-Skypia

Montblanc Cricket için yeryüzüne çanın sesini duyurmaya çalışan Luffy, Shandra'nın ateşini yakmayı başarıyor. Ve yüzeye yansıyan silueti ile gökyüzü ırkının en büyük kanıtı oluyor. İnanıyorum ki Ay'da Bilka ırkının varlığını da bu şekilde kanıtlamış olacak ve onları da arkasına alacak.

-Balıkadam Adası

Öncelikle şuan ki yaşadıkları yeri irdeleyelim. Gece suya tutulan bir fener olduğunda tüm balıklar oraya toplanır. İşte adanın konumu da tam olarak bu şekildedir. Yarukiman Mangrove'larının yüzeyden aldığı ışığı denizin 10 bin metre altına iletmesi ile balıkadam ırkı için yaşanabilecek bir nokta haline gelmiş ve adaya sıkışmışlardır. 800 yıl önce Joyboy onlara bir söz vermiştir. 'ışığın altında birlikte yaşamak'. Bu söz savaşın kaybedilmesi ile tutulamamıştır. Joyboy ise arkasında bir kitabe bırakarak onlara özrünü sunmuştur.

Peki söz veren diğer kişi?
Prensesin ormanları gezebileceği bir güne söz vermek. Kısaca yüzey ışığının altında yürüyebilmek.

Momotaro efsanesi (Part3-Masal1)

Bu sefer Wano da paralel işlenen 3 hikaye konusu hakkında bilgi sahibi olacağız. Oda arc'larını oluştururken bu hikayeleri birleştirerek ve karakterlerini cımbızlayarak birbirine sentezliyor. Genellikle de cımbızladığı karakter veya kurguları ters işliyor.

Momotaro efsanesi

İlk hikaye herkesin az çok bilgi sahibi olduğu Momotaro efsanesi.

Bilmeyenler için;

Amirallerin ortaya ilk çıkışından itibaren bu hikayenin ana karakterini beklemiştik. Hikaye şeftalinin içinde doğan bir çocuğun güçlenip büyümesi ve yanına aldığı köpek, maymun ve sülün ile birlikte şeytanları yenmesi üzerinedir. Bizim forumda da 2-3 teori mevcut. Genel olarak oyunda ve hikayede, şeytanın adasının Kaido'nun adasının aynısı olduğu, kullandığı silahın benzerliği, şeytan kralın benzerliği ve adamlarının boynuzlarının aynı olduğu ilk etapta fark edilen ayrıntılar. Biraz daha derinlemesine bu hikayeleri ele almak istedim.

Momonosuke=Momotaro

#
Bildiğiniz gibi Momonosuke, hikayedeki Momotaro'dur. Taro anlam olarak 'ilk doğan' anlamına gelir.

#Momo No Suke => Suke kelimesi ise Oda tarafından 'Sukebe' yani sapık kelimesinden türetilmiştir. Kısaca Momonosuke'nin Sapık Şeftali anlamını yansıttığına inanıyorum.

#Onun kafasına taktığı bandın üzerindeki kalp ve şeftali benzeri şekil Kin'emon'un ona yaptığı kimono ile aynı desenleri taşıyor. Ayrıca Jora onu dönüştürdüğünde kafası şeftali rengine ve şekline dönüşmüştür.

Köpek-Maymun-Sülün

Bu üçlü bildiğiniz üzere amirallerin ilk oluşturulmasında lakaplarına ilham kaynağı olan hayvanlardır. Lakin Wano da adaletin temsilcileri ile özgürlüğün temsilcileri farklı ilerleyecektir.

Köpek-Akainu/X Drake

Maymun-Kizaru/Luffy

Sülün-Aokiji/Marco

Momotaro efsanesinden bir nebze eski 3 amiralin bir şekilde Wano'ya geleceğini düşünüyoruz. Gerek büyük savaşta gerek öncesinde. Buna ek olarak;

Kapak resminde gördüğünüz Bonsai Japon hobi bitkisidir. Bu ağaçlar düzenli sulanarak, yoğun ilgi ile yavaş yavaş budanır. Japonya'dan dünyaya yayılmıştır. Bir çok kişinin hobisi haline gelmiştir. Tıpkı Sakazuki gibi. Bonsai bitkisi fazla suya veya susuzluğa karşı çok narin olduğundan sulaması dikkatli yapılmalıdır. Bitkinin sulanması için spreyli veya delikli şişeler bitkinin tepesinden yapraklarına dökülmelidir. İşte resimde arkadaki filin işlevi de budur. Muhtemelen bitkileri sulama amacı ile kullanılıyor. Ve ikilinin kıyafetleri ayrıca arka plan mimarisi Japon kültürüne yatkınlığı gösteriyor. Öyle ki Wano göreceğimizden emin olduğum ikili.

Kibidango(Pirinç Keki)-Kılıç-Bayrak

Momotaro'nun şeytan ile savaşması için yanına verilen eşyalar bir kılıç, kibidango(pirinç keki), bayraktır. Ve ona en güzel, en değerli kumaşlardan terlik ve elbiseler verilmiştir.

Kibidango

Hikayede Kibidango'nun 1 tanesinin 100 askerin gücünü verdiği söyler annesi Momotaro'ya. Bu söylem tanıdık geldi mi?
1000 adam gücünde Sanji.

İnanıyorum ki Sanji'nin gerçek yeteneği yapacağı çok özel bir tarif olabilir. Bu kibidango benzetmesi ile yapılan tarifle Momotaro ittifakı büyük güç elde edebilir.

Kılıç

Kılıç için her şeyden keskin ve en iyi, en kaliteli demirden üretildiği söylenir. Momotaro'nun kılıcı Zoro'nun kendisidir. Hikayede Momotaro, kılıcı ile Şeytan'ın demir sopasını kesmiştir. Bu kişi Zoro, kullandığı kılıç ise Wado Ichimonji'dir. Kaido'nun silahı olarak Shogun'u indireceğine inanıyorum.

Bayrak

Hikayede bayrak fetheden anlamını taşır. Kızıl bayrak X Drake'in ise Momotaro'nun bayrağı olacaktır. Onun Kaido'nun sırlarına yada zaafına vakıf olduğunu ve sadakat yerine Bege gibi doğru bir anı kolladığına inanıyorum. Ve amacı ise fethetmek.

O çok değerli kıyafetleri ile şeytan adasına yola koyulmuştur. Bu Oda tarafından bize Fuku fuku no mi olarak Kinemon ile yansıtıldı.
(Kanjuro ise Okami adlı oyundan esinlenmiştir. Fırça kullanarak oynadığınız bir oyun)

Kaguya Hime(Masal2)

Merak edenler için;

Özetle; Kaguya Hime Ay'dan Dünya'ya gelmiş biridir. Bir bambu filizinin içinden bebek olarak çıkmıştır. İlk olarak parlayan bir ruh sanılır. Daha sonra baba dediği biri tarafından bulunarak yetiştirilir ve mucizevi olduğu düşünüldüğünden ona prenses gibi davranırlar. Büyüdükçe ve güzelleştikçe Dünya'nın kötü yönlerini görür ve üzüntüsü daha çok artar. Daha sonra gerçek evi olan Ay'a götürülür. Tam o sırada bir gerçeği anlar. Dünya iyilik ve kötülük ile birlikte güzeldir. Ama o bunu anladığında çok geçtir.

# Gelelim Kaguya Hime hikayesinin OP evrenine yansımasına. Resmi olarak Oda bunu 304. manganın son sayfasında Luffy ağzından hikayeye ilk dokunuşu yapmıştır. Hikayede parlayan bir bambu gören adam onu keser ve içinden ruh şeklinde Kaguya çıkar. One Piece;

-Luffy 'Bambuyu kırınca bir cin ortaya çıktı' 'Demek bir bambu ruhu değildin'

Ben Kaguya Hime'nin Wano prensesi olduğuna inanıyorum. Lakin hikayedekinin aksine acımasız ve Dünya'nın kötü yönlerini seven biri. Bunu destekleyen diğer durum ise hikayede Ay'dan yollanmış olması. Bahsettiğim gibi Ay, 8 Güneş ittifakının üyesidir. Ve burada yaşayan üstün teknoloji ve zeka sahibi kişilerin Wano da bulunduğunu söylemiştim.

Şahsen Kaguya Hime rolü için çizilecek karakteri gördüğümüzü düşünüyorum. Bu konuda ki adayım Kuina. Kaguya Hime'nin neden Wano prensesi olarak işleneceği veya One Piece de yer alacağına inandığım sebepler;

# Kaguya Hime'nin hayali bulunduğu köyde arkadaşları ile hep mutlu şekilde yaşamaktır. Sutemaru onun en yakın arkadaşıydı. Bir gün akşam yemeği için birbirlerine söz verdikten sonra Kaguya Hime apar topar şehre taşınmış ve bu sözleri hiç tutulamamıştır. => Zoro ve Kuina'nın verdikleri sözden sonra Kuina kazara ölmüştür. Zoro'nun sülük çocuk Hiruko olduğundan bahsetmiştik.

Gözüken şey ise Mitoloji ile Kaguya Hime hikayesinin kesiştiği noktadır.

Hiruko = Sabah Güneşi ve Çocukların sağlığını koruyan tanrı
Zoro = Dolunay ve Kuina'nın ölümü

Kaguya = İlahı ışık prensesi, verilen söze ihanet.
Kuina = 2001 zafer ardından ölümü ile Zoro'ya sözünü tutamamıştır.

Zoro hakkında detaylı bilgi için;

Kısaca Tanrıların çirkinliğinden dolayı sürdüğü çocuk Zoro ve Wano Prensesi Kuina.

# Kaguya Hime şehre taşındıktan sonra hayatı değişir, mutsuz ve sıkıcı bir yaşama itilir. Kendisini kafesteki bir kuşa benzetir hep. Ve kendine hediye edilen ender kafes kuşlarını da kendi yaşadıklarını bildiğinden özgür bırakır. => Kuina: Japonya da yaşayan uçamayan bir kuştur.

# Kaguya Hime karakteri Wano prensesi olarak karşımıza çıktığında doğal olarak iyi veya kötü Momonosuke'nin hiyerarşik üstü olacaktır. Burada ise Momotaro efsanesi ile Kaguya Hime hikayeleri kesişecektir.

Kaguya Hime hikayesinde bir prensese layık olması için gene parlayan bir bambudan en kaliteleri kumaşlar ve elbiseler çıkar. Bu elbiselerin kalitesi şehirde bile bulunamaz. Kinemon hikayede Momo'nun oğlu olduğu yalanını sürdürürken 'Bir Wano çocuğu böyle giyinir' diyerek gücünü kullanmıştır. Aynı şekilde Momotaro efsanesinde de özel kumaştan yapılma elbiseler yer alır.

Kaguya = Parlayan ilahi ışık anlamındayken,
Kozuki = Ay ışığı anlamındadır.
Wa = Uyum demektir. Japonlar için geleneklerine bağlı kalmayı ve onları yaşatmayı tasvir eder.

Wa no Kuni= Bir uyum ülkesidir. Yani ülke; Hem Wano güneşi hemde Ay'dan oluşmuştur.

Japonya da çok meşhur bir hikaye olan Kaguya Hime, One Piece evreninde ilk dokunuşunu belirttiğim şekilde 'Uzun halka uzun toprak' adasında almıştır. Bölgenin özelliği hayvan, bitki hatta meyvelerin bile uzun olmasıdır. Bu özelliklerinin sebebi ise bu topraklarda özgürce ve rahatça yaşamaları olarak sunulmuştur.

Bu adadan çıktığı düşünülen bir başka hayvanımız daha var.

Zunisha'nın bacaklarının uzunluğu sayesinde sonsuza dek yürümeye mahkum edilebilecek bir canlı. Yani demek istediğim ona bu cezanın verilmesinin gerçek sebebi suçu değil, tarihi ve kitabeyi koruması. Nitekim Mink ırkı da sırtında koruyucu görevini üstlenmişlerdir. Bu tıpkı Oda'nın Alabasta, Skypia halklarında işlediği mirası koruma güdüsüdür.

Gelelim Zunisha'nın Hint mitolojisindeki baş düşmanı; Ashura Vritra. Kısaca Dev şeytani yılan. Peki Uzun halka uzun toprak adasında Usopp'un söylediği yalan?

'Adanın patronu dev canavar yılan'

Kısaca bambucuk aydan Dünya'ya gönderilen biriyken Dünya da ona prenses gibi davranılır ve Kaguya Hime adını alır. Kaguya Hime kesinlikle Wano da işlenecek bir hikaye olacaktır. Bu karakter çizilmemiş yeni biri yada Kuina olacaktır.

Teori devamında Okami adlı oyundan Kanjuro ve Japon mitolojisine, Ki no Kuni adlı oyundan Kuma ve çocuk masalına değineceğim.

Son düzenleme:
Genel hatlarıyla okudum baya başarılı buldum ilerde tamamını okuyacağım. Ayrıca bence Devler de bizden çıkacak. Mink ırkını da ekleyebilirsin onlar da olabilir.

Başlığı okuyunca moralim bozuk olmasına rağmen sesli güldüm. Dur içeriği okuyayım :)
:sapkali:

Genel hatlarıyla okudum baya başarılı buldum ilerde tamamını okuyacağım. Ayrıca bence Devler de bizden çıkacak. Mink ırkını da ekleyebilirsin onlar da olabilir.
Çok teşekkürler. Minkler Wano'ya bağlı mı ayrı mı o konuda şüphelerim olduğundan şimdilik ayırmadım.

Başlık çok iyi olmuş öncelikle. :D
Teoriye gelirsek, bağlantıları güzel kurmuşsun. Momotaro hakkında okumuştum bir şeyler ama şu son yazdıklarından bahsedilmemişti ya da ben hatırlamıyorum. Orası çok iyi olmuş.
Sık sık teori yazmalısın, yapıyorsun bu işi. Eline sağlık. :sapkali:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık