Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Vinsmoke Teması

Merhaba arkadaşlar. Herkese Hayırlı Ramazanlar. Bu teori'de Oda'nın Vinsmoke'leri nereden esinlendiği ve Vinsmoke Ailesi'nin geleceği hakkında destekli bir şekilde tahminde bulunucam.

One Piece'teki tüm kapak fotoğraflarını inceliyodum ki bir kapak fotoğrafı dikkatimi çekti ve oradan yürüyerek bir çok parçayı birleştirdim. Birleştirdiğim bu parçaları da tek tek sizlere aktarıcam arkadaşlar.

İlk önce 124.Sayının kapağı ile başlayalım.

Sanjinin taşıdığı Çantaya dikkat. Üstünde yazan 1830'u direkt Google'ye yazdığınızda karşınıza çıkacak şey Temmuz Devrimi olacak. Bilmeyenler için Temmuz Devrimini Viki'den Copy Paste yaparak özet geçeyim ;

Temmuz Devrimi, Fransa'da 27 Temmuz 1830'da başlayan ve Bourbon Hanedanının kesin olarak yıkılarak liberal bir monarşinin kurulmasına ve Restorasyon döneminin kapanmasına yol açan devrimdir.
Restorasyon döneminde aşırı kralcılarla liberaller arasında bir denge politikası güden XVIII. Louis'nin 1824'te ölümü üzerine kardeşi X. Charles iktidara geçti. X. Charles aşırı kralcıların lideriydi ve ağabeyinin denge politikasını terk ederek aristokrasiyi ve kiliseyi güçlendiren bir politik doğrultu tutturdu. Bu durum özellikle liberallerin yoğun tepkisini alıyordu. Muhafazakar başbakan Villéle dini ve maddi çıkarı ön planda tutuyordu. 1827 seçimlerinde yerini liberallere bir takım tavizler vermek zorunda kalan Martignac'a devretti. Martignac basın sansürünü gevşetti ve Villéle döneminde resmi görevlere atanmış olan Cizvitleri de bu görevlerinden aldı.

Ancak Martignac hükümeti de genel oy hakkının genişlemesini isteyen ılımlılarla, kendi konumlarını güçlendirmek isteyen kralcıların temsil ettiği burjuvazi-aristokrasi çelişkisini çözemeyerek siyasi bir krize girdi. Bunun üzerine X. Charles 1829'da aşırı kralcı Polignac'ı başbakanlığa getirdi.

Polignac'ın kararlarına karşı 27 Temmuz'da Paris'te barikatlar kuruldu. 28 Temmuz'da belediye meclisi öğrencilerin ve işçilerin eline geçti. 30 Temmuz'da ılımlıların oluşturduğu Yürütme Konseyi X. Charles'ın tahttan indirildiğini ve Orléans hanedanından Louis-Philippe'in tahta geçtiğini açıkladı. X. Charles İngiltere'ye kaçtı. Şanlı Üç Gün olarak adlandırılan bu olaylar sonucu Bourbon hanedanı ve Restorasyon dönemi son bulmuş ve Temmuz Monarşisi başlamış oldu.

Devrimin bütün Avrupa'da önemli sonuçları oldu. Restorasyon döneminin bitip Bourbonların tahttan inmesinden sonra bütün Avrupa'da liberaller güç kazandı.

Tahttan inen Bourbonlar'ın One Piece'deki Vinsmoke Ailesi olduğunu düşünüyorum. Yani ileride bu teoriye göre Vinsmoke ailesi yenilecek.
Böyle düşünmemdeki en büyük sebepler şunlar ;

1- Vinsmoke Ailesinin bir zamanlar tüm kuzeyi Demir Yumrukla yönettiğini biliyoruz.

Bourbonlar'da tıpkı Vinsmoke Ailesinin tüm Kuzeye hükmetmesi gibi bir çok bölgeye hükmetmişler. Bourbonlar'ıda özet geçeyim en iyisi.

Bourbon Hanedanı, Avrupa'nın önemli kraliyet ailelerinden biri ve Capetain'lerin bir uzantısıdır. Bourbon kralları ilk olarak Navarra krallığına ve Fransa'ya onaltıncı yüzyılda hükmettiler. Onsekizinci yüzyılla beraber Bourbon hanedanı üyeleri İspanya, Napoli, Sicilya ve Parma'da da saltanatı ele geçirdiler. İspanya ve Lüksemburg hala bu ailenin üyelerinin oluşturduğu monarşiyle yönetilmektedir.

Bourbon monarşisi Navarra'da 1555'te ve Fransa'da 1589'da başladı. İki krallıktaki hakimiyetleri 1792'de Fransa Devrimi arkasından sekteye uğradı. 1814'te yerlerine geri döndüler ve 1815'te ilk Fransa İmparatoru'nun düşmesinin ardından saltanatı tekrar ele geçirdiler. Nihayet, 1830'da Temmuz Devrimi ile tahttan uzaklaştırıldılar. Ailenin bir dalı olan Orléans Hanedanı 1830 - 1848 arasında yönetimi ele aldı. Daha sonra onlar da tahttan indirildiler.

İspanya'nın ilk Bourbon kralı 1700'de tahta geçen V. Philip oldu. İspanyol Bourbonları birçok kere tahttan indirildiler ve geri döndüler. 1700 - 1808 arası ülkeyi yönettikten sonra 1813'te bir daha dönüp 1868'e kadar yönetmeye devam ettiler. Bundan sonra krallığın bir başka Bourbon kralı görme yılı 1875 oldu. 1875 - 1931 arasındaki monarşiden sonra ise 1975'ten bugüne kadar süren bir saltanatları oldu. İspanya'daki aileden aynı zamanda İki Sicilya'nın kraliyet ailesi de çıkıyordu (1734 - 1806, 1815 - 1860, ve sadece Sicilya'da 1806 - 1816). Bu ailelere Bourbon-Sicilya ailesi ismi verildi.

Lüksemburg Düşesi Charlotte da ailenin Bourbon-Parma ayağından bir asil ile evlendiği için Lüksemburg'u yöneten çocukları da bu aileden sayılmaktadır. Charlotte'un tahtı bıraktığı 1964 yılından beri Lüksemburg'un yönetimi de Bourbon'lardadır.

Eğer Brezilya İmparatorluğu 1889 yılında son bulmasa idi, açıklanmış veliaht Orleans ailesinden bir prensle evlenmiş olduğu için bu imparatorluğu da aile yönetiyor olacaktı.
İspanya , Fransa , Napoli , Sicilya ve Parma gibi yerlerde Saltanatı ele geçirmişler.
Peki bunun One Piece'deki Kuzey ile ne alakası var ? O kısmı hala soru işareti arkadaşlar. Araştırdığım ve bulduğum bilgilere göre Fransanın Kuzeyinde Normandiya bölgesinde Nordlar yani kökü Vikinglere dayanan insanlar yaşıyor. Konuyu saptırmadan buradanda 1-2 çıkarım yapıp devam edeyim.

1- 181.Sayının kapağında
sol üstte tabelada Go Alone That Way yazısı dikkat çekiyor.
'' Yalnız git , İşte yol '' Sanjinin tişörtünün üstünde 59 yazıyor. Fransanın 59.bölgesinin adı Nord bölgesi. Nord Vikingleri ifade eder.
2- Vikingleri , Hercules yani Heracles'in yüzünü , kimliğini , kim olduğunu ve kendisini Sanji ve Ailesi'ni işlediği arcda görebiliriz. 803.Sayının kapağında dikkat çekici bir bilgi. Usopp'un tasarımına göre yapılmış Geminin üstünde Viking Hercules yazıyor.

Neyse asıl konumuzdan devam edeyim arkadaşlar. Bu teoriye göre Oda Vinsmokeler'i bu tarihteki Bourbonlardan esinlenmiş ise 1830 yılında Bourbonların tahttan inmesi ve bir çok Avrupa ülkelerinin liberalizm ile tanışması One Piece temasına uygun bir olay.

2- Google'ye Bourbon yazdığınız zaman
genellikle Viski üreten alkol markası ile karşılaşacaksınız arkadaşlar.

Buradaki 1-2 arkadaşdan duyduğuma göre Sanjinin eskiden bulunduğu gemi Alkol şişesine benziyormuş ve dahası karşılaştığım kapaklardan bazılarında Sanjinin etrafında Alkol şişeleri mevcut.

3-
Oda cevapladığı bir Sbs sorusunda tayfa gerçek hayatta olsaydı hangi ülkelerde doğardı benzeri bir sorusuna Sanji için Fransa diye cevap veriyor. Buda 1830 Yılında gerçekleşen Temmuz Devrimini Sanji ve Ailesi üzerinde işleyecek olma olasılığını arttırıyor.

Ve son olarak bu temayı yani Sanji ve Ailesini Big Mom olayları hallolduktan sonra işleyeceğini düşünüyorum. Bu Devrimleri araştırırken Arclar üzerindede kronolojik bir sıra belirledim kafamdan.
Amerikan Bağımsızlık Savaşı 17751783
Savaşın Avrupa'ya etkileri : Savaş, Fransız ve İspanyol ekonomilerine büyük darbe vurdu. Fransa'da; kısa vadede Fransız Devrimi'ne, orta vadede Fransız İmparatorluğu'nun kurulmasına yol açtı. İspanya'ya, uzun vadede kolonilerin kaybına yol açtı.

Şuan Big Mom üzerinden Amerikan Bağımsızlık savaşını işlediğini düşünüyorum. Böyle düşünmemdeki en büyük sebeplerden birisi Big Mom'un ismi. Charlotte LinLin.
Evet Charlotte meyveli puding anlamını taşıyor fakat aynı zamanda Charlotte, ABD'nin Kuzey Karolina eyâletinin en büyük kentidir. Charlotte aynı zamanda Kuzey Karolina'nın "Macklenburg Kontluğu"'nun merkez şehridir.

Lüksemburg Düşesi Charlotte da ailenin Bourbon-Parma ayağından bir asil ile evlendiği için Lüksemburg'u yöneten çocukları da bu aileden sayılmaktadır. Charlotte'un tahtı bıraktığı 1964 yılından beri Lüksemburg'un yönetimi de Bourbon'lardadır. Charlotte ailenin Bourbon-Parma ayağından bir asil ile evleniyormuş. Charlotte-Vinsmoke ailesi ilişkisini de buraya bağlayabiliriz arkadaşlar.

Bu kronolojik sıra One Piece'de işlenirse @Monkey D. Luffy Big Mom düşer mi ? tartışmasının cevabı '' Evet '' olabilir.

Evet arkadaşlar bu teori hakkında benim analiz ettiğim ve değineceğim noktalar bu kadar. Sizin bilipte benim bilmediğim birşey varsa şöyle olsaydı daha iyi olurdu gibi düşüncelerinizi bana aktarırsanız sevinirim. Okuyan okumayan herkese teşekkürler.

Sonunda söylediğin teoriyi açmışsın. Eline sağlık. Çay söyledim, gelsin de okumaya başlayalım bari. :D

Sonunda söylediğin teoriyi açmışsın. Eline sağlık. Çay söyledim, gelsin de okumaya başlayalım bari. :D
Aynen açtım. Diğer dediğim kapak hikaye olayını ise yakında açıcam. Kapak hikayelerini teker teker okumak lazımmış onu anladım. O kadar çok şey saklı ki bir ton teori çıkar. Buyur :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık