Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

The World of One Piece

'Bölgeler - Adalar' forumunda Smoker tarafından 19 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 21,235
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  One Piece kurmaca bir dünyada geçer. Yazarın özgürlüğü ile yaratılmış yepyeni bir dünyadır.
  One Piece'in dünyası muhteşem derecede yapıcı bir düşüncenin ürünüdür. Karmaşık ama bir o kadar da basittir. Şimdi size bu gizemli dünyayı anlatacağım.
  Bu dünyadaki hikayeler oldukça fazladır. Korsanlar, köleler ve bunlarla savaşan kişiler gerçek dünyadakilere benzemektedir. Tabi ki iki dünya arasında önemli farklar vardır.
  One Piece dünyasında kişiler üç farklı ortamda yaşarlar. İlki Mavi Okyanus'tur. Bu okyanus One Piece dünyasının büyük bölümünü kaplar. İkincisi Gökyüzü Okyanusu'dur. Gökyüzünde ki bir ortamdır. Üçüncüsü ise yan hikaye olarak verilmiştir. Adı Okyanus Katı'dır. Bu konuda resmi bir açıklama yapılmamıştır.

  Mavi Deniz

  Büyük hikayelerin başladığı yer. Büyük bir kıtadan ve uzun adalar zincirinden oluşur. Dört ayrı deniz ve iki büyük okyanus Mavi Deniz'in içindedir. Büyük kıtanın adı Red Line'dır. Adalar zincirinin bulunduğu yer Grand Line'dır. Dört denizin ismi Doğu Mavi, Batı Mavi, Kuzey Mavi ve Güney Mavi'dir.

  Dört Mavi

  Yukarıda açıkladığım gibi Doğu Mavi, Batı Mavi, Kuzey Mavi ve Güney Mavi bu dünyayı oluşturan dört denizdir. Gerçek dünyada olduğu gibi bu denizlerde yolculuk etmek mümkündür. Sizinde çalışan bir pusulanız varsa bu sularda yelken açabilirsiniz. Ancak bir Mavi'den diğerine yolculuk yapmak çok zordur. Bunun sebebi Red Line'ın iki okyanusu birbirinden ayırması ve araya Grand Line ile Calm Belt'in girmesidir.

  Doğu Mavi

  Doğu Mavi bütün Maviler içinde en zayıf olanıdır.(Koskoca Korsanlar Kralı ordan çıkmış hala güçsüzler anlamadım gitti). Şuana kadar sadece Doğu Mavi gösterilmiştir. Çünkü hikaye tam burda başlar. Doğu Mavi'de gösterilen bütün adaları aşağıda listeleyeceğim. Bunların çoğu Hasır Şapka Korsanları'nın ziyaret ettiği yerlerdir.
  - Fuusha Village
  - Alvida's Island
  - Shelltown
  - Shimotsuki Village
  - Organ Island
  1. Orange Town
  - Island of Rare Animals
  - Gecko Island
  1. Syrup Village
  2. Kaya's Mansion
  - Baratie
  - Commi Island
  1. Gosa Village
  2. Cocoyashi Village
  3. Arlong Park
  - Loguetown
  - Buggy's Island
  - Big Bird Island
  - Kumate Island
  - Mirrorball Island
  - One Palm Island
  - Tequila Wolf

  Batı Mavi

  Batı Mavi'nin ne kadar zayıf ya da güçlü olduğu bilinmemektedir. Dört Mavi içinde en zayıfı Doğu Mavi olduğu için oradan güçlü olduğu bellidir. Batı Mavi'de gösterilen yerleri de aşağıya listeleyeceğim.
  Hasır Şapka Korsanları Batı Mavi'yi ziyaret etmemiştir.
  - Ohara
  - Ilusia
  - Thriller Bark

  Kuzey Mavi
  Kuzey Mavi'nin de ne kadar zayıf ya da güçlü olduğu bilinmemektedir. Kuzey Mavi'de tıpkı Batı Mavi gibi Doğu Mavi'den üstündür. Kuzey Mavi'den uzun bir liste beklemeyin. Gösterilen sadece bir yer vardır. Onu da aşağıya yazacağım.
  - Lyneel Kingdom

  Güney Mavi

  Aynı diğerleri gibi Güney Mavi'nin de ne kadar zayıf ya da güçlü olduğu bilinmemektedir. Doğu Mavi'den güçlü olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Güney Mavi'de gösterilen yerlerin listesini aşağıya yazdım.
  - Bliss Kingdom
  - Karate Island
  - Saint Reia
  - Torino Kingdom

  Red Line

  Red Line One Piece dünyasında ki tek kıtadır. Kuzeyden güneye doğru bütün dünyayı dolaşır. Red Line dört küçük denizi iki ayrı okyanusa ayırır. Red Line hakkında bahsedilen yerler aşağıdadır.
  - Reverse Mountain
  - Mariejois
  - Fishman Island

  Calm Belt

  Calm Belt Grand Line'ı çevreleyen bir denizdir.
  Grand Line'ın iki tarafında bulunan bu kemerler sürekli sakindir. Hiç rüzgar esmemesi ve deniz akıntısı olmaması nedeniyle adı Calm Belt konulmuştur. Rüzgar gücüyle hareket eden yelkenli bir gemiyle bu bölgeyi geçmek çok zordur. Çünkü dev Deniz Kral'ları bu bölgede yaşar. Yelkenli bir gemiyle bu bölgeye girerseniz canavarlar tarafından saldırıya uğrama riskiniz çok fazladır. Bu bölge üzerinden Grand Line'a girme olasılığı çok düşüktür. Denizciler Calm Belt'i geçmek için yoğun araştırmalar yapmaktadır. Calm Belt üzerinde bulunan yerleri aşağıdan öğrenebilirsiniz.
  - Sea King Encounter Area
  - Amazon Lily
  - İmpel Down

  Grand Line

  Grand Line'da Red Line gibi dünyayı dolaşır. Fakat Red Line'ın aksine Grand Line dünyayı Doğu'dan Batı'ya doğru dolaşır. Kıta yerine uzun adalar zinciri vardır. Calm Belt nedeniyle Grand Line'a girmek çok zordur. Dört Mavi'den gelenler için Grand Line'a girmenin tek yolu Reverse Mountain'dır.
  Reverse Mountain Grand Line ile Red Line'ın birleştiği noktadadır. Tüm Maviler'de dağa giden bir giriş bulunmaktadır. Her girişte çok güçlü akan bir nehir vardır. Nehrin akıntısı çok güçlü olduğu için manevra yapmak çok zordur. Yol çok dar olduğu için ufacık bir sapmada bile dağa çarpma riski söz konusudur. Grand Line'a girmenin tek yolu bile çok zordur. Ancak gemi doğu yönlendirilirse Grand Line'a çok rahat girilebilir. Dört Mavi'den gelen nehirlerin hepsi dağın zirvesinde birleşir ve Grand Line'a doğru akar.
  Gemi Grand Line'a girdiği anda büyük bir manyetik çekim alanına da girmiş olur. Grand Line'da ki adalar arasında anormal bir çekim gücü olduğu için normal bir pusula ile yolculuk yapmak imkansızdır. Grand Line'da güvenli bir şekilde yolculuk etmek istiyorsanız mutlaka bir Log-Pose'uz olması lazım. Log-Pose bulunduğu adadan diğer adanın cekim gücünü alır ve bir sonraki adaya kaybolmadan gitmenizi sağlar.
  Log-Pose nerede olursa olsun her zaman çekim gücüne adapte olduğu adayı işaret eder. Log-Pose'un adapte olduğu adaya indikten sonra herşey yeniden başlar. Log-Pose'un bir sonraki adaya adapte olması biraz zaman alır. Grand Line'da yolculuk adım adım gerçekleşir. Yine de Grand Line'da yolculuk yapmanın farklı yollarıda vardır.
  Grand Line'a girdikten sonra yedi farklı rotadan yolculuk yapılır. Girmeden önce iyi düşünmek gerekir. Bir kere girdiğiniz zaman geri çıkamazsınız. Sonuna kadar gitmeniz gerekir.
  Yedi farklı rotanında yolculuk kuralları aynıdır. Grand Line ile Red Line'ın ikinci kez kesiştiği bir yer daha vardır. Tam bu noktada sadece iki yer vardır. Dünya Hükümeti'nden izin alarak kutsal toprak Mariejois'ten özel geçiş hakkı elde edebilirsiniz ya da kıtanın altındaki delikten gemizini kaplattırıp dalgıç gibi dalarak geçersiniz. Başka türlü geçmenin hiç bir yolu yoktur.
  Red Line'ın kestiği yerde Grand Line'ın ikinci yarısı başlar. Buraya Yeni Dünya'da denir. Tıpkı ilk yarıda olduğu gibi ikinci yarıda da Log-Pose ile yolculuk yapmanız gerekmektedir. İkinci yarıda da adım adım giderek Grand Line'ın son adası olan Raftel'e ulaşabilirsiniz. Grand Line'ın ikinci yarısı bir sırdır. Gittinizde sizi ne gibi tehlikelerin beklediğini bilemezsiniz.
  Dediğim gibi Log-Pose Grand Line'da yolculuk yapmanın en kolay ve tek yoludur. Kolay dediğime aldanmayın. Grand Line'da neredeyse her adanın kendi iklim koşulları vardır. Manyetik alanlar yüzünden günlük gülistanlık tam denize girilecek havada aniden bir fırtına çıkabilir. Güneşli bir havada aniden kar yağmaya başlayabilir. Hiç belli olmaz. Hava tahmini yapmak imkansızdır ve aniden çıkan bir kasırgayla yok olma ihtimaliniz vardır. Değişken iklim koşulları Grand Line'da yolculuk yapmayı çok zor bir hale getirir. Adaların iklimleri stabilizedir. Kendi manyetik alanlarında olduklarından iklimleri değişmez.
  Grand Line'ın yanında bulunan Calm Belt en büyük deniz canavarlarının üreme bölgesidir. Bu canavarlar Grand Line'ın içine de girdiğinden bir tanesiyle karşılaşmanız süpriz olmaz. Grand Line'da yolculuk yaparsanız uğrayacağınız yerleri aşağıya yazdım.
  - Twin Cape
  - Cactus Island
  - Little Garden
  - Drum
  - Arabasta
  - Jaya
  - Skypeia (Upper Yard)
  - Longring Longland
  - Water 7
  - Enies Lobby
  - Sabaody Archipelago
  - Fishmen Island
  - Marineford
  - Vira
  - Raftel
  - Banaro Island
  - Paladego Island
  - Nanimonai Island
  - Holliday Island
  - Elbaf
  - Mariejois
  - Yuki's Island
  - Shanks' Jungle Island
  - Buggy's Treasure Island
  - Shanks' Winter Island
  - Wapol's Island
  - Ace's Island
  - Marine Base G-2
  - Hot Springs Island
  - Sea Train Island
  - St. Poplar
  - Pucci
  - San Faldo
  - Marine Penitentiary
  - Admiral Sengoku's Base
  - New Spider Cafe
  - Karakuri
  - Momoiro
  - Boin Archipelago
  - Namakura Island
  - Kuraigana Island

  Gökyüzü Okyanusu

  Gökyüzü Okyanusu Mavi Deniz'de çoğu kişinin bilmediği bir yerdir. Bulutlardan yapıldığı için Mavi Deniz'den görülmesi imkansızdır. Bu bulut okyanusudur ancak normal buluttan çok farklıdır. İki farklı türde bulut vardır. Biri Deniz Bulutu diğeri de Ada Bulutu'dur. Deniz Bulutu sadece denizde vardır. Üzerinde gemi yüzebilecek kadar yoğundur. Şekil verilebilen sert bulutlar ise Ada Bulutu'dur.
  Neden böyle bulutlar oluduğunun sebebi bilinmemektedir. Yumuşak bulutların katılaşma sebebinin Mavi Deniz'den gelen element Kairouseki olduğu düşünülmektedir.
  Gökyüzü Okyanusu'na gitmenin farklı yolları vardır. Bize gösterilen tek yol Knock-Up Stream'dir. Bir de animede Yüksek Batı Yolu diye bir rota ismi geçmektedir. Gökyüzü Okyanusu'n da bilinen iki deniz vardır. Bunlar Beyaz Deniz ve Beyaz Beyaz Deniz'dir.

  Beyaz Deniz

  Bu deniz normal deniz seviyesinin 7000 metre üstündedir. Mavi Deniz ve Beyaz Beyaz Deniz'in ortasındadır. Bu denizden Beyaz Beyaz Deniz'e gitmenin yolu deniz bulutundan yapılmış Sütlü Yol'dan geçmektir. Sütlü Yol'a bilinen tek giriş yolu Cennet'in Kapısı'dır.

  Beyaz Beyaz Deniz

  Gökyüzündeki bilinen denizlerin içinde en yüksekte olanıdır. Normal deniz seviyesinin 10.000 metre yukarısındadır. Bu denize gelmenin bilinen tek yolu Sütlü Yol'dur. Sütlü Yol'dan başka bu denize giden bir yolun olup olmadığı bilinmemektedir.
  Gökyüzü Okyanusu'ndan inmenin yolu gemiyi Balon Ahtapot'a bağlamaktır. Bu sayede süzülerek aşağı inebilirsiniz. Gökyüzü Okyanusu'n da bulunan mekanlar aşağıdadır.
  - Heaven's Gate
  - Clouds End
  - White-White Sea
  - Angel Island
  - Upper Yard
  - Shandian Village
  - Bilka
  - Weatheria

  Okyanus Katı

  Bugüne kadar bu yerle ilgili fazla birşey gösterilmemiş açıklanmamıştır. Resmi bir ismi yoktur. Bu adı fanlar tarafından konulmuştur. Denizin altında bulunan bu yer ile ilgili bilgi yok gibidir. Bu yerin mekanları da aşağıda var.
  - Catfish Village
  - Ocean Floor

  Bilinmeyen Yerler

  Olup olamadığı bilinmeyen yerler aşağıda yazılı.
  - All Blue
  - Fairy Vearth
  - Ancient Kingdom

  Hak sahibi

  Kaynak : http://onepiece.wikia.com/wiki/Main_Page
  Çeviren : Smoker
  Yayınlayan : www.korsanfan.com
  Çevirmenin Sitesi : www.korsanfan.com
   
 2. RedTeroR Our Is The Fury

  RedTeroR (Our Is The Fury)
  Mesaj Sayısı 12,413
  Üyelik Tarihi8 Ağu 2009
  teşekür ederim smoker ellerine saglık
   
 3. Ero Sennin (Üye)
  Mesaj Sayısı 118
  Üyelik Tarihi14 Haz 2009
  Smoker Ellerine Sağlık..Ellerin Dert Görmesin Diyom..Başkada Bişey Demiyom..
   
 4. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 21,235
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Teşekkürler arkadaşlar... Uzun bir yazıydı kendi ağzımla anlatmak istedim... Bir kaç yerde espriler kattım sıkılmamanız için...
   
 5. _Roi_ Üye

  _Roi_ (Üye)
  Mesaj Sayısı 78
  Üyelik Tarihi5 Ağu 2009
  ellerine sağlık
   
 6. RedTeroR Our Is The Fury

  RedTeroR (Our Is The Fury)
  Mesaj Sayısı 12,413
  Üyelik Tarihi8 Ağu 2009
  :D
  paylasımların cok kıymetlı gercekten :D
  Zoro ve luffyde beklıyorum senden :)
   
 7. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 21,235
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Sağolasın...

  Onları tanıdığımız için şimdilik çevirmiyorum...
   
 8. Ero Sennin (Üye)
  Mesaj Sayısı 118
  Üyelik Tarihi14 Haz 2009
  BU kDr YAzıdan Sonra Yıne ii Dayanıyon..Ben Olsaydım Şimdiye Kdr Sigortalar Hepten Atmış Olurdu :D
   
 9. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 21,235
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Daha kötülerini de görmüştüm....
   
 10. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 21,235
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Rica ederim... Yalnız art arda mesaj yüzünden bir gün banlanacağım sanırım...
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık