Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili sorusu olan, şifresini unutan üyelerimiz "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

The Witcher

'Dizi - Film Sohbet' forumunda The-Hound tarafından 12 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. The-Hound the Black Swordsman

  The-Hound (the Black Swordsman)
  Mesaj Sayısı 1,492
  Üyelik Tarihi9 Ağu 2013
  Dizi, Kitap ve Oyun serisi olan ''The Witcher'' ın genel konusudur.
  [​IMG]
  Tanıtım

  Rivyalı Geralt bir Witcher’dır. Daha küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. Acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar.

  Bir Witcher’ın hayatı kolay değildir. Yaptığı iş gereği boğazına kadar pisliğe batıp tüm şehri tehdit eden ölümcül canavarların peşine düşer, denizkızlarını ikna etmeye çalışır. Asıl meselenin ejderhayı öldürmek değil hazinesinin nasıl paylaşılacağı olan bir maceraya gönülsüzce katılmak, insanların mı yoksa kadim türlerin mi daha büyük canavarlar olduğuna karar vermek zorunda kalır. Sihirbazlar, prensler, canavarlar, derebeyleri, rahipler, ozanlar ve her türden canavar bu topraklarda yaşar, hayatta kalmak için savaşır, sever ve nefret eder. Hepsinin arasında ise Rivyalı Geralt tek başına yürür.

  Rivyalı Geralt

  [​IMG]

  Beyaz saçları ve beyaz sakalı nedeniyle çoğu kişi kendisine Ak Kurt (White Wolf) diye hitap eder. Ayrıca Blaviken'de katliam yapacak bir grubu öldürmesi ve kendisinin suçlu durumuna düşmesi sebebiyle Blaviken Kasabı (Butcher of Blaviken) lakabını da almıştır.

  Geralt her ne kadar kaba, sinirli ve kana aç gözükse de, görünenin aksine oldukça sakin ve yardımsever biridir. Asla bedavaya çalışmaz. Karşısında yapılan hiçbir kötülüğe sakin kalamaz. Her türlü yalandan nefret eder. Sahiplendiği her ata ''Roach'' ismini verir. Kılıç ustalığı bakımından kuzeyin en iyi ismi odur. Büyük lordlar ve krallar tarafından kale alınan ve değer gören nadir Witcher'lardandır.Ayrıca Geralt'ın en güçlü witcherlardan biri olduğu bilinmektedir ve yaşı 100'ün üzerindedir


  [​IMG]

  Witcherlar

  Witcherların kimler olduğu kişiden kişiye göre değişir. Bir büyücüye göre witcherlar; insanüstü yeteneklere sahip, para karşılığı canavar öldüren mutantlardır. Bunun yanı sıra soylu doğumlular için, witcherlar onların herhangi bir problemini kolayca çözebilecek aletlerdir: Kişisel korumalıktan, adam öldürmeye kadar kendileri için herhangi bir kirli işi yapabileceklerini düşünürler. Druidler için ise witcherlar, nesli tehlikede olan canlıları hiç düşünmeden canice katledebilen kasaplardır. Doğayı küçük bir kâr için mahveden kiralık katillerdir.
  [​IMG]

  Tüccarlar ve sıradan insanların bu canavar avcılarına bakış açısı daha karmaşıktır. Çoğunluk, onları ortadan kaldırılması gereken bir türe karşı çağırılan profesyoneller olarak görürken; bir kısım da onları birer ucube, acımasız birer katil ve fakirin parasını çalan tipler olarak görür. Witcherları tamamen farklı bir ırk olarak görenler bile vardır, bu yüzden bazı witcher okulları ırkçı saldırılarına maruz kalmış ve yokedilmiştir.

  [​IMG]

  Witcher Okulları
  [​IMG]

  Yılan Okulu
  Witcher serisine 2. oyunda tanıtılan bir okuldur. Merkezi büyük ihtimalle Nilfgaard İmparatorluğu toprakları içinde bulunurdu. Bilinmeyen bir tarihte okul yıkılmış ve üyeleri ülkenin çeşitli yerlerine dağılmıştır. Okulun dağılma sebebi bilinmese de, yılanların da saldırıya uğramış olması yüksek bir ihtimal.

  Kral Katili Letho of Gulet
  [​IMG]

  Ekipman olarak orta ağırlıklı zırh giyerler ve kısa kılıç eğitimi almış oldukları düşünülür. Serinin 2. oyunu olan Assassins of Kings’te yılanlardan yalnızca Letho sırtında çelik ve gümüş kılıç taşır, hatta kısa kılıçlarını yalnızca oyunun trailerında, Demavend’i öldürürken kullandığı görülür. 3. oyun olan Wild Hunt’ta Yılan Okulu’nun diyagramlarının arasında kısa kılıçlar yerine normal witcher kılıçlar olduğuna göre, kısa kılıçlar yalnızca kral katilleri tarafından, witcher kimliklerini gizli tutmak için tercih edilmiş olabilir.

  Ayı Okulu
  Seriye 3. oyunda tanıtılan bir okuldur. Skellige kökenli olduğu bariz olan bu okul, savunmayı çeviklikten ön planda tuttuklarından ağır zırh giyerler ve saf güce dayalı dövüşürler. Bu okuldan bilinen sadece 2 witcher vardır.

  Junod of Belhaven – Dağ kadar büyük ve cüce gibi sakallı olduğu söylenir.
  Gerd – Skellige’de bir kahraman olmasına rağmen Redanya’nın Arcsea bölgesinde kellesine ödül konmuştur.

  Kurt Okulu

  Merkezi Kaedwen Krallığı’ndaki Kaer Morhen kalesi olan bu okul, oyunlarda ve kitaplarda en ön plandaki witcher okuludur. Ayrıca spesifik olarak merkezi bilinen tek okuldur. Kitaplarda adı geçen 3 okuldan birisidir. Öbür witcher okullarının aksine tek bir alana odaklanmak yerine, dengeli bir eğitimleri vardır. Dövüş stilleri ne hıza ne de saf güce dayalıdır, giydikleri zırhlar da ne çok hafif, ne de hareketlerini yavaşlatacak kadar ağırdır. Büyü yeteneği olarak ise sadece Eskel’ın öbür witcherlara göre daha duyarlı olduğunu biliyoruz.
  [​IMG]
  Kurt witcherları dövüş stilleri gibi politik konularda da dengeli bir tutum sergilerler. Çoğu kurt tarafsızlığını korumaya çalışır, siyasetten veya toplumu ilgilendiren konulardan ellerinden geldiğince uzak dururlar. Geralt da bu konulardan kaçınmaya çalışsa da kendini her zaman bu olayların merkezinde bulur. Bu tarz olaylara karışmış olan Coën adında başka bir witcher da Brenna Savaşı‘nda Kuzey Kralıkları safında savaşmış ancak sağ kurtulamamıştır.

  Kedi Okulu
  Kurt Okulu’ndan sonra kötü şöhretiyle ünlü olan Kediler, kitaplarda bahsedilen üç okuldan birisidir. Canavarlar dışında insan öldürmek için de kontrat almaları kötü şöhretlerinin sebebidir. Hıza, dakikliğe ve çevikliğe önem verirler. Hızlı oldukları için saf güç kullanamazlar ama rakiplerine ölümcül yaralar açabilirler. Esnek olmaları gerektiği için dövüş sırasında hareket alanlarını genişleten hafif zırhlar giyerler. Dövüşlerinde arbalet kullandığı bilinen iki okuldan biridirler.
  [​IMG]
  Kedi witcherları agresif, şiddete başvuran, ne yapacağı belli olmayan kişilerdir. Para karşılığı insan öldürmeleri Geralt’a göre witcher doğasına aykırıdır. Iello Katliamı ve Witcher Turnuvası sırasında olanlar bile bu okul üyelerinin para için her şeyi yapabileceğini göstermektedir.

  Canon olarak kabul görmese de, kadınların da kedi okuluna katıldığı söylenir. Kadınlar normalde witcher olarak alınmaz çünkü kasları erkeklerinki kadar gelişmiş olmadığı için witcher mutasyonlarına dayanabilmeleri imkansız gözüyle bakılır. Başka bir spekülasyon ise okulun elfler tarafından kurulduğudur. Ireneus var Steingard isminde bir büyücünün laboratuvarındaki notlarına göre, büyücü tarafından yakalanıp işkence gören Kiyan adında bir witcher, okulunun Aen Seidhe elfleri tarafından kurulduğunu doğrular. İşkenceyle alınan bir bilginin doğruluğu kesin değildir. Ancak Kiyan’ın anlattıkları doğruysa, elfler kendilerini witcherlara çevirerek insanlarla bu şekilde savaşmayı amaçlamış olabilirlerdi. Kedilerin ve elflerin dövüş stillerinin hıza dayalı olması da bu ihtimali desteklemekte. Tabii ki bunların hepsi birer varsayım, Sapkowski’nin hiçbir kaynağında veya oyunlarda doğrulanan bilgiler değillerdir.

  Grifin Okulu
  Kitaplarda bahsedilen üç okuldan biridir. Bu okul hakkında kitaplarda bir bilgi yoktur, sadece Leo Bonhart adındaki ünlü bir kelle avcısının öldürdüğü witcherlardan aldığı üç madalyon arasında grifin madalyonu da vardı. Öbür ikisi ise kurt ve kedidir.

  Grifinlerin ekipmanları büyü yoğunluğunu artıran orta dereceli zırhlardan ve bir çelik, bir gümüş uzun kılıçtan oluşmaktaydı. Bu okuldaki witcherlar işaret kullanımına yönelik bir eğitim alırlar. Bundan dolayı bu okulun, bir büyücü okulunda başarısız olup yine de büyü kabiliyeti olanları witcher olarak eğittikleri düşünülebilir. Ayrıca grifin witcherlarının öbür witcherların aksine, sosyal statülerinin de oldukça yüksek olduğu düşünülür. Grifinler cana yakın ve dürüst olarak tanımlanır, işverenlerine sıcakkanlı olmaları hoş görülürdü.

  George of Kagen
  – Ejderhakatili George olarak da bilinir. Bir kontrattan ötekine koşması sonunu getiren olay olmuştur. Son kontratında bir yeşil ejderhayı öldürmesi gerekiyordu ama yeni yaptıracağı gümüş kılıcının diyagramını unutmuştu ve eski kılıcı da kırılmıştı. Buna rağmen canavarı katletmeyi başarır ama ağır yaralanır ve bundan dolayı ölür.

  Jerome MoreauSürpriz Kanunu ile Grifin Okulu’na alınan bir witcherdır. Babası sonradan pişman olup oğlunu mutasyonlarından arındırarak normal bir insana dönüştürmek istemiştir ama deney istediği şeyin tam tersini yapmış, Jerome’un mutasyonlarını güçlendirerek onu daha çevik ve dayanıklı yapmıştır.

  Mantikor Okulu
  3. oyunun Blood and Wine eklenti paketinde tanıtılmıştır. Witcher okulları arasında en az bilgiye sahip olunan okuldur. Merkezlerinin Zerikenya‘nın ve Haakland‘in bulunduğu uzak doğuda olduğu düşünülür. Zırhları Kurt ve Kedi’nin görünümüne benzer olsa da, okul iksir ve bombalara odaklı olduğu için zırhlarında bunlar için normalden daha fazla yer vardır.


  Okuldan bilinen tek witcher olan Merten, geçmişte sarhoş ve zampara olmasına rağmen, Toussaint’ta bir süre kaldığı Bastoy Hapishanesi’nde hücre arkadaşı, Lebioda‘nın bir takipçisiydi ve Merten’i de inancına dahil etmişti. Tahliye edilmesinden sonra Merten, geçmiş yaşamını geride bırakıp günahlarını affettirmek için hayatını Lebioda adına yaşamıştır. Oyundaki notlarında son olarak, Lebioda inanışını Ejderha Dağları‘na kadar yaymak için kuzeye yola çıktığı yazar.

  [​IMG]
  Yaratık Külliyatı
  Aeschna
  [​IMG]
  On ayaklı, yosun kaplı ve dev kıskaçları olan bir canavar türü

  Alp
  [​IMG]
  Bir vampir türü

  Amphisboena
  [​IMG]
  Her iki ucunda bir başı olan dev su yılanı.

  Basilisk
  [​IMG]
  Genellikle mağarlar yaşayan, zehirli, ejderimsi bir canavar türü

  Bruxa
  [​IMG]
  Güzel bir kadın görünümdeki bir vampir türü. Erkekleri büyüleyerek kanlarını içer.  [​IMG]
  Dizi
  The Witcher dizisi Netflix tarafından yapılacaktır. Dizi senaristi olarak ''Daredevil'' ve ''Defenders'' senaristi Lauren Schmidt tarafından yazılacaktır.

  [​IMG]

  Kitap Serisi

  Son Dilek
  Kısa hikayeler ve Geralt ile Yennefer'ın ilk tanışma hikayesi konu alan kitap.

  Kader Kılıcı

  Kısa hikayeler ve Geralt ile Ciri'nin ilk tanışma hikayesini konu alan kitap.

  Elflerin Kanı
  Serinin ilk romanı. Geralt ve Ciri'nin maceları, Elfleri anlatan kitap.
   
  Son düzenleme: 15 Ara 2017
 2. 007stargate (Üye)
  Mesaj Sayısı 501
  Üyelik Tarihi10 Tem 2010
  Oyunun bitek girisini oynadim duzgun bir firsat olmadi. Pc aldimmi listemdeki oyunlardan biri buda.
   
 3. MRTFR Yare Yare Daze

  MRTFR (Yare Yare Daze)
  Mesaj Sayısı 2,585
  Üyelik Tarihi1 Tem 2012
  Üç oyunu da bitirip Last Wish'i okudum. Vaktim olunca diğer kitaplara da bakacağım. On numara seridir kendisi.
   
 4. Kuroro Skill Hunter Site Yetkilisi

  Kuroro (Skill Hunter)
  Mesaj Sayısı 6,104
  Üyelik Tarihi16 Kas 2014
  Hala 3. oyunun son ek paketini bitirmedim. Kıyamıyorum oyunu bitirmeye. Fırsat bulunca kitaplarına da girişeceğim.
   
 5. Chaos Bringer Warchief Vol'jin

  Chaos Bringer (Warchief Vol'jin)
  Mesaj Sayısı 1,643
  Üyelik Tarihi29 Kas 2016
  Blood N Wine bitirdim en son. Gerçi onun hikayesi biraz zayıftı. Ama seri güzel.
   
 6. Mesaj Sayısı 9,687
  Üyelik Tarihi4 Tem 2016
  Başlıyorum bu akşam seriye.Bu konu iyi oldu.Gerçi kutulu versiyonda hikayesi falan var.
   
 7. Hiken no Sabo

  Hiken no (Sabo)
  Mesaj Sayısı 1,091
  Üyelik Tarihi13 Eyl 2010
  Oyunu ve kitapları bitirdim :D oyunu oynamayan varsa oynasın kitap daha çevrilmedi ama güzel gidiyor :D
   
 8. Integrale Mamba Mentality

  Integrale (Mamba Mentality)
  Mesaj Sayısı 2,688
  Üyelik Tarihi28 Oca 2011
  The Witcher 3 Wild Hunt açık ara oynadığım en iyi oyun. CDPR gerçekten muazzam iş çıkarmış, 90 saati aştım fakat hala sıkılmadan oynuyorum.

  Oyunun etkisiyle geçen hafta set halinde kitapların siparişini verdim, bugün elime ulaştılar, okuduktan sonra düşüncelerimi yazarım buraya. Diziyi de sabırsızlıkla bekliyoruz :)

  Konu için teşekkürler @The-Hound
   
 9. Raiden Jack the Ripper

  Raiden (Jack the Ripper)
  Mesaj Sayısı 12,006
  Üyelik Tarihi20 Mar 2014
  Güzel konu gerisini de bekliyoruz.
   
 10. Shakan ...

  Shakan (...)
  Mesaj Sayısı 3,830
  Üyelik Tarihi15 Oca 2017
  Seriyi bilmeyip, oynamayıp, okumayanlar konuda vakit harcayacağınıza acilen konuyu terk edip bu güzel seriy başlayın.

  4.kitabın çevirisini de heyecanla bekliyorum.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık