Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] The Venture Bros. (2003-2023)

Tür: Komedi, Macera, Aksiyon, Bilim Kurgu
Bölüm Sayısı: 81 + 1 Pilot + 4 Özel Bölüm + 1 Film
Yayınlandığı Tarihler: 2003-2023
Yaratıcısı: Christopher McCulloch ve Doc Hammer

Tüm zamanların en büyük maceracısı ve bilim adamı olan Dr. Jonas Venture hayatını kaybedince aile işi oğlu Dr. Rusty Venture'a kalır. Rusty iki oğlu Hank ve Dean ile birlikte maceralara atılırken, özel korumaları ve hükümet ajanı olan Brock Samson'da onları sürekli beladan korur. Dizi, Venture ailesinin yaşamlarını ve maceralarını konu almaktadır.

Dizi temelinde parodi karakterlerinin üzerine kurulmuştur. Ana kadrosu 60'lı yılların bilim kurgu-macera karakterlerinin parodisini oluştururken, dizinin genel evreni ağırlıklı çizgi romanlar ve film karakterlerinin parodisini oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra gerçek hayattan insanlarında parodileri seride yer almakatdır.

Dizinin yaratıcılarından Christopher McCulloch 90'larda bir diğer parodi çizgi film serisi olan The Tick'te yazar olarak çalışmaktaydı. Seriyi başta çizgi roman formatında çıkarmayı düşünse de ilerleyen yıllarda bu fikri televizyon serisine çevirmiştir. Cartoon Network'ün yetişkinlere özel gece kuşağı Adult Swim'i öğrenince de diziyi 2003 yılında televizyona sunmuştur.

Açılışı.

Seriyi izledikçe ara ara buraya bazı karakterlerin kimlerin parodisi olduğunu yazmanın yararlı olacağını düşündüm. Genellikle çok bilinmeyeceğini düşündüğüm karakterleri yazacam.

Jonas Venture - Doc Savage
Serideki önemli isimlerden biri ve ana karakterlerden Dr. Rusty'nin babası olan Jonas Venture, 1933 çıkışlı olan Doc Savage karakterinin bir parodisidir. Doc Savage'de aynı Jonas gibi bir bilim adamı ve maceracıdır. Bu tarz maceracı karakterlerin öncülerindendir Doc Savage. Namı diğer The Man Of Bronze (Bronz Adam)

Phantom Limb - The Phantom
Phantom Limb, uzuvları aşırı derecede gelişmiş olduğu için kolları ve bacakları görünmez olan bir süper suçludur. Kendisi tarihin ilk süper kahramanı olan The Phantom (Bizdeki adı ile Kızıl Maske) karakterinin hayalet uzuv sendromu ile türemiş bir parodisidir. Aynı zamanda bir başka eski maceracı olan Fantoma karakterinin varisidir.

Jefferson Twilight - Blade
Bu zaten aşırı bariz olan bir parodi lakin bir şey eklemek istedim. Kendisi 90'larda popüler olan Wesley Snipes tarzı Blade'in değil, 70'lerdeki ilk çıkan Blade'in bir parodisidir.

Hunter Gathers - Hunter S. Thompson
Hunter Gathers, aşırı derecede milliyetçi olan bir hükümet ajanıdır. Parodisi yapılan kişi Hunter S. Thompson tıpkı kendisi gibi aşırı derecede milliyetçi olan bir gazetecidir. Dizide gerçek hayattan parodisi yapılan sayılı karakterlerdendir.

Şimdilik bu kadar karakter yeter sanırım. Diziyi izlemeye devam ettikçe başka karakterlerde yazarım. Okuduysanız teşekkür ederim.

Son düzenleme:
7. sezon ateş ede ede ilerliyor. Bende hazır bunun gazı ile yine birkaç parodi karakter yazmaya geldim.

Dr. Henry Killinger - Henry Kissinger, Mary Poppins

Dr. Henry Killinger adı bariz şekilde Eski Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'a bir göndermedir. Tasarımını ve kişiliğini Henry Kissinger'dan alsa da serideki konumu ve davranışları Marry Poppins'den gelmektedir. Fakat Marry Poppins'in aksine seride kötü adamlara yardım edip onların gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmalarını sağlar. Dr. Henry Killinger: Gerçek Henry Kissinger'ın daha az şeytani, gerçek Marry Poppins'in daha çok yardım sever halidir.

Action Johnny - Jonny Quest
Action Johnny 1964 çıkışlı Hanna-Barbera yapımı olan bir aksiyon-macera çocuk karakteri Jonny Quest'in yetişkin parodisidir. Yapımcılar çocuk yaşta onca tehlikeli maceraya atılan bir çocuğun ileride neye dönüşeceği fikrinden yola çıkarak yaratmışlar karakteri. Hatta başta telif hakkına sahip oldukları için gerçek Jonny Quest'i kullanmak istemişler, lakin Cartoon Network buna izin vermemiş.

Blue Morpho - Green Hornet
Blue Morpho, 1936 çıkışlı bir kanunsuz iyi adam olan Green Hornet'in mavi ve kelebek temasını benimsemiş halidir. Hatta yardımcısı Kano'da Green Hornet'in yardımcısı Kato'nun parodisidir. Green Hornet normalde halk tarafından bir suçlu olarak görülür. Blue Morpho'nun da serideki konumu aşağı yukarı buna benzer.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Evet sonunda bitirdim seriyi. 7 koca sezon + 1 Pilot + 4 Özel Bölüm + 1 Film sonrası şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki izlediğim en iyi animasyon serilerinden birisiydi. İlk beşe girmese de ilk ona net girer. Harika bir hikaye, harika yazılmış karakterler, harika tasarlanmış bir evren ve iyi bir komedi ile birleşince ortaya bu çıkıyor. Adult Swim seriyi iptal etmek ile aptallık etmiş. Şahsen şu anki çoğu güncel işten net daha iyi bir seri. Hazır bitirmişken üzerine bir kaç şey söylemek istiyorum.

Öncelikle seri her ne kadar bir parodi olsa da temelinde anlattığı şey başarısızlık. Serideki her karakterin hayatta bir başarısızlığı, kaybedişi yada olamamışlığı var. Ve seri bu başarısızlıkları öyle sırf olsunlar diye yaratmıyor. Hepsinin bir temeli ve nedeni var. Sadece karakterler acı çeksin diye kasmamış yazarlar. Her yaşanan olayın temelde anlatmaya çalıştığı bir şey var. Belki her karakter başarısızlıklarının üzerinden gelemiyor ama hiçbir zaman öylece oturup bunu kabullenmiyorlar. Herkesin eksileri var fakat bunları bir şekilde düzeltmek istiyorlar, buna çabalıyorlar. Serinin başarısızlık temasını işleyişi gerçekten çok güzel.

Serinin kurgusu ise çok iyi. Yaratıcılar resmen baştan sona ince eleyip sık dokumuş... Demek isterdim lakin her şeyi baştan planlamadıklarını yazarların kendileri de söylüyorlar. Sadece ileride önemli olacağını düşündükleri şeyleri not almışlar ve parçaları güzel birleştirmişler. Ve bence bu harika. Çok önemsiz olacağını düşündüğünüz bir ayrıntı bile ileride çok büyük olayların kapısını aralayabiliyor. Figüran olarak gözüken bir karakterin bile altından çok derin hikayeler çıkabiliyor. Tabi başta da dediğim gibi seri iptal edildiği için her şeyin net cevabını alamıyoruz ama yine de sizi tatmin edebilecek son bir final bırakmış yazarlar.

Karakterlere gelecek olursak. Her karakter ayrı bir şekilde güzel yazılmış ve işlenmişler. Açıkçası hepsi için ayrı ayrı şeyler yazabilirim lakin bence izleyip karakterleri kendinizin deneyimlemesi daha iyi olur.

Fakat yalnızca bir karakter hakkında kısaca konuşmak istiyorum. O karakter de Jonas Venture
Bu karakter deneyimlediğim tüm kurgular içerisindeki şahit olduğum en omurgasız tiplerden biri.

Hani her seride böyle sözde dünyanın iyiliği için çabaladığını söyleyen bir karakter vardır. Kötü şeyler yaparlar fakat bunların insanlığın iyiliği için olduğunu söylerler. Ve bazılarının amacı hakikatten de öyledir. Bu tarz karakterleri illa bir şekilde savunabilirsiniz. Ama bu adamı hiçbir şekilde savunamazsınız. Bu adamın yaptığı hiçbir hareketin doğru yanı yok. Yürüyen felaket kendisi. Ve yaptığı kötü şeyler böyle karizmatik, havalı, etkileyici tarzda falan değil. Hayır o tarzda bir kötü adam değil kendisi. Jonas'ın hareketleri korkutucu, iğrendirici ve dehşet verici.
Kendisinden nefret ediyormuşum gibi gözükebilir. Hayır esasında çok taktir ettiğim bir karakter kendisi. En azından yazarları taktir ettiğim. Bu kadar kısa süreliğine gözüken bir karakteri gerçekten iyi işlemiş yazarlar. Dışarıdan baktığınızda çok abartı bir karakter fakat bu abartısı yoktan gelmiyor. Çünkü Jonas serinin ana konseptine zıt duran bir karakter. Serideki herkesin bir şekilde başarısızlığı varken Jonas'ın yok. O tamamıyla mükemmel bir kariyere ve hayata sahip. İşte bu başarılı olmak kendisini bu kadar kötü birine çeviriyor. Çünkü Jonas başardığı sürece yaptığı her eylemin iyi olacağına inanıyor. Bakın şaka yapmıyorum gerçekten de yaptığı şeylerin kötü olduğunu düşünmeyen birisi kendisi.
Neyse kısa konuşucam dedim ama yazıyı uzattım. Kendisi hakkında daha fazla şey yazılırdı fakat pek spoiler vermek istemiyorum.

Öyle işte... Çılgın bir yolculuktu. Yeri geldi güldük, yeri geldi üzüldük, yeri geldi ters köşe olduk. Her şeyi ile insana dokunan bir seriydi. Açıkçası devam etmesini çok isterdim. Bu evren ve karakterler üzerinden anlatılabilecek tonlarca şey vardı. Fakat yine de bu sondan memnunum. Herkese iyi kötü veda edebildik. Hiçbirini unutmayacağım. Ve son olarak...

Go Team Venture.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık