Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Silvers Rayleigh

'Eski Roger Korsanları' forumunda Smoker tarafından 16 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

?

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

 1. Gücün ve karizmanın vücut bulmuş hali.

  127 oy
  83.6%
 2. Ace'i kurtarmaya gelmedi, gözümde değeri kalmadı.

  25 oy
  16.4%
 1. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  [​IMG]

  Silvers Rayleigh
  (Shirubāzu Reirī) eski Roger Korsanları'nın ikinci kaptanı ve Korsan Kral Gol D. Roger'ın sağ koluydu. Rayleigh, Roger'ın ölmesi ve tayfasının dağılmasının ardından Sabaody Takımadaları'na yerleşip gemi kaplama işi yapmaya başlamıştır. İki yıllık zaman atlaması esnasında Monkey D. Luffy'ye Haki konusunda eğitim vererek ona akıl hocalığı yapmıştır. Ayrıca Shakuyaku'nun kocasıdır.

  Görünümü

  Rayleigh'in en ayırt edici özelliği sakalındaki şeritler ve yuvarlak çerçeveli gözlükleridir. Ayrıca sağ gözünün üzerinde yıllar önce aldığı bir yara vardır.

  Kara Kral gibi ürkütücü bir lakabı olsa da, basit elbiseler giymeyi tercih eden bir adamdır. Genelde düz tişörtler, basit bir kapri ve sıradan sandaletler giyer. İnsan içine çıkacağı zaman kapüşonlu gümüş renginde bir palto giyer. Ancak çoğunlukla kapüşonu ile yüzünü gizlemez. Geniş paltosuna rağmen, yaşlı bir adama göre şaşırtıcı derecede iri olan vücudu belli olur.

  Rayleigh gençliğinde düzgün kesimli, çilek sarısı renkte saçlara (animedeki ilk çiziminde saçları siyah renktedir) ve şeritli siyah renkli sakallara sahipti. Aradan geçen yıllardan dolayı saçları beyazlamış ve uzamıştır. Ayrıca sakalları da uzayarak top şeklini almıştır. Çıplak gösterildiği tek sahnede oldukça yapılı ve kaslı bir vücudu olduğu gösterilmiştir. Ayrıca kolunda ve göğsünde yara izleri vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Buggy'nin geçmişindeki ilk gösteriminde mor renkte, yakaları ise sarı renkte olan bir gömlek giydiği görülmüştür. Aynı gömlek Edd War Savaşı'nda da üzerindeydi. Yıllar sonraki ilk gösteriminde ise turuncu renkte bir gömlek, kahverengi benek desenleri olan bir kapri ve sandalet giyerken görülmüştür. Bu gösteriminde gümüş renkli paltosu da üzerindeydi.

  İki yıllık zaman atlamasının ardından görünümünde bir değişiklik olmamıştır.

  Kişiliği

  Rayleigh açık yürekli, iyi kalpli ve kaptanı Roger gibi eğlenmeyi seven bir adamdır. Geçmişinde tayfayı çok iyi disipline ettiği ve konumunun gerektirdiği ölçüde ciddi bir insan olduğu gösterilmiştir. Ancak aradan geçen yıllar onu daha yumuşak bir insan yapmıştır. Luffy'yi eğitirken ona fazla yüklenmemiştir.

  Ciddi durumlarda bile Rayleigh'in eğlenmesine devam ettiği görülmüştür. Bunu da özellikle beklenmedik yerlerde, beklenmedik zamanlarda uygulamıştır. Yaşlıların her zaman dediği gibi "bedenim buna uygun değil" deyip de inanılmaz şeyler yapmıştır.

  Rayleigh dik başlı bir adam değildir. Klasik ihtiyarlar gibi bir konuda inat etmez. Ayrıca harekete geçmeden önce küçük de olsa mutlaka bir plan yapmayı uygun görür, ancak gerektiği zamanlarda da harekete geçmekte tereddüt etmez. Hiç hesapta olmadığı halde bir Denizci Amirali ile kapışırken heyecanlanmamış, beklenmedik bir şekilde gemisi Deniz Kralları'nın yuva yaptığı yerde battığı halde panik yapmadan yüzerek yoluna devam etmiştir. Bu özellikleri onu serinin sen soğukkanlı karakterlerinden biri yapmaktadır.

  Tıpkı Edward Newgate gibi Rayleigh de geçmiş hakkında konuşmaktan büyük zevk alır. Yaptığı savaşları ve uzak, yakın geçmişte olan büyük olayları yorumlamayı sever. "Nerede o eski bayramlar." sözünün sahibidir. Pek taraftarı olmasa bile Boş Yüzyıl hakkında bile konuşmaktan çekinmeyecek kalibrede biridir. Açık sözlü ve konuşkan biri olduğundan lafı açıldığı için Nico Robin'e Boş Yüzyıl'ı anlatmayı teklif etmiş ama Robin bunu kabul etmemiştir.

  Shakky'nin söylediğine göre Rayleigh kadınları ve içkiyi seven bir adamdır. Zaten ilk gösterildiği sahnede de elinde bir içki şişesi tutarken görülmüştür. Rayleigh kendisine "Ray-san" denmesini tercih eder. Eskiden düşman oldukları eski Beyazsakal Korsanları'nın kaptanı Newgate' karşı, kendi kaptanı Roger'a duyduğu kadar saygı duymuş ve Newgate öldüğü zaman ağlamıştır.

  Yetenek ve Güçleri

  Rayleigh gençken, Roger'ın gemisinde ikinci kaptanlık yapmış ve tayfayı komuta etmiştir. Gemideki denetleme görevlerini bile kendisi yapmıştır. Sürekli gereksiz tartışmalara giren Buggy ve Shanks'ı yola getirmiştir. Roger ölüp, tayfası dağıldıktan sonra Rayleigh, Sabaody yerleşip Balıkadam Adasına gidebilmek için gemilere kaplanan Yakuriman Reçinesi kaplama işi yapmaya başlamıştır.

  Rayleigh seride gösterilen en güçlü karakterlerden biridir. Shakky, Rayleigh için On Bir Süpernova'ya atıfta bulunarak "Siz gençlerin hepsinin toplamından 100 kat daha güçlü biridir" demiştir. Ayrıca Kor-Amiral Monkey D. Garp Rayleigh'in Sabaody Takımadaları'nda olduğuna dair bir haber alınca, adamlarına ona bulaşmamalarını ve eski Filo Amirali Sengoku'yu bu konu hakkında bilgilendirmelerini söylemiştir. Garp'ın bunu yapmaktaki amacı Denizciler'in aynı anda Newgate ve Rayleigh gibi iki efsane uğraşmaması gerektiğini düşünmesidir.

  Rayleigh, olağanüstü gücü sayesinde Amiral Borsalino ile eşit mücadele edebilmiştir. Ancak, gençliğindeki kadar güçlü olmadığını ve çabuk yorulduğunu itiraf etmiştir. Bu bilgiden yola çıkarak gençlik halinin Borsalino'dan çok daha güçlü olduğu varsayılabilir. Eski bir Shichibukai olan Jinbe, Newgate gibi bir adamı görmesine rağmen Rayleigh'i karşısında kanlı canlı görünce şaşkına dönmüştür. Eustass Kid de Rayleigh'in "bir efsane" olduğunu belirtmiştir.

  Rayleigh'in gücüne verilecek bir başka örnek de Keimi'nin patlayıcı boyunluğunu kıza zarar vermeden çıkarabilmesi ve patlamadan önce ondan uzaklaştırabilmesidir. Çok dayanıklı bir adamdır. Büyük bir okyanus olan Sakin Kemer'i yüzerek geçip Amazon Lily'ye gelmiştir. O kadar uzun bir mesafe yüzmesine rağmen kendisine saldıran çok sayıda Deniz Kralı'nı da öldürmüştür. Yüzme yeteneği olduğundan kendisini efsane yapan gücünün Şeytan Meyvesi'nden gelmediğini kanıtlamıştır.

  Ham gücüne ek olarak oldukça hızlı olduğu da söylenebilir. Borsalino tam Roronoa Zoro'yu öldürmek üzere iken aniden ortaya çıkıp, onun saldırısını engellemiştir.

  Rayleigh oldukça kurnaz bir adamdır. Dünya Hükümeti'nin merkezinin dibinde olmasına ve dünya çapında oldukça tanınan biri olmasına rağmen yıllarca kimseye fark ettirmeden Sabaody'de yaşamıştır. Adalardaki köle ticareti işini öğrendikten sonra bunu avantaja çevirmiştir. Bilerek köle tüccarlarına yakalanmış, müzayedede kendini sattırmış, ardından da "efendisini" soyarak yoluna devam etmiştir. Bu sayede havadan para kazanmıştır.

  Roger'dan dolayı Rayleigh de "Gerçek Tarihi" bilen kişilerden biridir. Ancak kendisinin ve tayfasının Ohara Bilginleri gibi kültürlü değil, sadece basit korsanlar olduğunu ve metinlerden çıkardıkları anlamın yanlış olabileceğini de söylemiştir.

  Rayleigh'in dikkat çeken başka bir özelliği de, algısının çok kuvvetli olmasıdır. Müzayede evindeki salona girdikten saniyeler sonra tüm olayları kavramıştır.

  Bu yeteneklerinin yanı sıra gemi kaplama işinde de ustadır. Korsan gemilerini Balıkadam Adası'na gidebilmeleri için kaplamaktadır. Gemi kaplama işi yaptığından denizin derinlikleri hakkında bilgi sahibi olduğu da söylenebilir

  Kılıç Ustalığı
  Rayleigh genç ve sağlıklı günlerinde olduğu gibi olmasa da, kılıç kullanımı konusunda oldukça iyidir. Elinde kılıcı olduğunda tehlikeli bir düşmana dönüşür. Luffy'yi kovalayan Denizci askerlerinin önünü kestiğinde kimse ona saldırmaya cesaret edememiştir.

  Yıllarca eline kılıç almadığını söylemesine rağmen Amiral Borsalino ile kafa kafaya mücadele edebilmiştir. Hatta Borsalino bir Logia kullanıcısı olmasına rağmen yüzüne çizik atabilmiş ve Busoshoku Haki'sinin ne denli güçlü olduğunu göstermiştir.

  Haki
  Rayleigh'in inanılmaz bir Haki gücü vardır. Seri içerisinde Haki'nin üç türü olan Kenbunshoku Haki, Busoshoku Haki ve Haoshoku Haki'yi kullanabildiği kesin olarak bilinen üç kişiden biridir (diğerleri Luffy ve Newgate). Rayleigh Haki konusunda gerçekten çok bilgilidir. Bu bilgisi ile Luffy'ye bu gücün temelini öğretmiştir.

  Haoshoku Haki

  [​IMG]

  Rayleigh, Haoshoku Haki kullanabilen kişiler içerisinde bu gücü en iyi şekilde kullanan kişidir. Bu gücünün etkin özelliğini istediği kişilere gönderebilir. Göz teması kurmadan yakın ya da uzaktaki tüm hedefleri etkileyebilir. Salonda gücünü uyguladığı kişiler arasında sadece Kid Korsanları, Kupa Korsanları ayakta kalabilmiştir. Daha sonra Rayleigh salonda bayılmayan korsanların sıradan çaylaklar olmadığını söylemiştir. Sadece çok güçlü ve kararlı kişiler bu gücün karşısında bilinçlerini kaybetmezler. Rayleigh'in şovu esnasında Trafalgar D. Water Law'un adamları bayılma noktasına gelmiş, hatta Law ve Kid gücün yoğunluğundan dolayı terlemiştir.

  Busoshoku Haki
  Busoshoku Haki, Rayleigh'e bedeninin etrafını görünmez bir zırhla kaplama gücü verir. Rayleigh, Luffy'ye verdiği eğitimler esnasında bu gücün meyve kullanıcılarının "gerçek bedenleri"ne ulaşabilme imkanı sağladığını söylemiştir. Zaten kendisi bu gücünü kullanarak Amiral Borsalino'nun saldırısını başka bir yöne saptırmıştır. Ayrıca Luffy'ye eğitim verirken devasa bir fili de bu güçle devirmiştir. Aynı şekilde Luffy'nin canını da bu gücü sayesinde yakabilmiştir. Rayleigh'in yorumuna göre bu Haki türü daha da güçlü bir hale getirilebilir.

  Kenbunshoku Haki
  Rayleigh bu gücü başkalarının hislerini sezebilmektedir. Ayrıca karşısındaki kişilerin güç seviyesini de bu Haki türü ile ölçebilmektedir. Çünkü Rayleigh Luffy'ye Rusukaina Adası'nda ondan güçlü beş yüz canlı olduğunu söylemiştir. Ayrıca yine bu gücünü kullanarak kendisine saldıran bir filin saldırılarını, file bakmadan savuşturmuştur.

  Bu gücün çoğu kullanıcısı ancak etrafında olanları sezebilirken, Rayleigh neredeyse bir adadaki tüm insanları sezebilir.

  Silahları
  Rayleigh, kendisinin yarı boyunda katanaya benzeyen düz ağızlı bir kılıç kullanır. Kılıcı pek özel bir şeye benzemese de, bir Amiral'in saldırılarına dayanabilmiştir.

  Zaman atlamasından sonra, Luffy'nin peşine düşen Denizciler'i durdurduğunda ise elinde katana vardı. Bu katana özel yapım gibi görünmese bile Rayleigh gibi bir adamın elinde durduğundan oldukça tehlikeli bir silahtır.

  Ek Bilgiler

  - Rayleigh'in adı büyük olasılıkla 16. yüzyıl İngiliz gezginlerinden olan Sir Walter Raleigh veya Hazine Adası'nda yer alan karakterlerden biri olan John Silver'dan gelmektedir.

  - Rayleigh'in korsanlık yaptığı dönemde başına konulan ödül hala aktiftir.

  - Gümüş geleneksel olarak altından sonraki en değerli madendir. Rayleigh'in kaptanı Gold Roger olarak bilindiğinden, Silvers soyadına sahip olan Rayleigh onun sağ koludur. İkili arasındaki ilişki, altın-gümüş ilişkisine benzetilmiştir. Hatta tayfanın üçüncü elemanı da Scopper Gaban'dır. "Copper" bakır demektir ve bakır, üçüncü en değerli maden olarak kabul edilir.

  - Rayleigh ve Coby'nin doğum günü aynıdır.

  - Rayleigh, eski bir korsan olmasına karşın halen ödülü aktif olan bilinen ilk kişidir.

  - Rayleigh, One Piece Popüler Karakterler anketinde 32. sıradadır.

  - Bir okur Oda'ya Buggy ve Shanks'ı ayıran kişinin kim olduğunu sorduğunda Oda isim vermeden o kişinin geminin ikinci kaptanı olduğunu söylemiştir.

  Künye

  Adı: Silvers Rayleigh
  Okunuşu: Shirubāzu Reirī
  İngilizce Adı: Silvers Rayleigh
  İlk Göründüğü Bölüm: Manga 19, Anime 8
  Bağlantısı: Roger Korsanları (Eski)
  Unvanları: Gemi kaplama ustası, İkinci Kaptan (Eski), Korsan (Eski)
  Yaşadığı Yer: Sabaody Takımadaları
  Lakapları: Korsan Kral'ın Sağ Kolu (Jap. Kaizoku-Ō no Migiude, İng. Right Hand of the Pirate King), Kara Kral (Jap. Mei-Ō, İng. Dark King)
  Yaşı: 78
  Durumu: Canlı
  Doğum Günü: 13 Mayıs
  Ödülü: Bilinmiyor.

  Hak Sahibi

  Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Silvers_Rayleigh
  Çeviren: Smoker
  Yayınlandığı Site: http://korsanfan.com
   
  Son düzenleme: 8 Ağu 2016
 2. Triblanka (Üye)
  Mesaj Sayısı 69
  Üyelik Tarihi30 May 2009
  moruk yaşlanınca daha yakışıklı olmuş :D
  Teşekkürler smoker
   
 3. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Rica ederim.
   
 4. T1T4N Üye

  T1T4N (Üye)
  Mesaj Sayısı 2,978
  Üyelik Tarihi13 Tem 2009
  Hakkatten :D
  ellerine sağlık + Silver amca denizleri bilen bir diğer kişi olarak'da biliniyor
  ( Garp - WB - Sengoku + Silveri'de ekleye biliriz bence )
   
 5. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Sağol. O kişileri söylersen, çeviririm.
   
 6. cicer_ Bilkan

  cicer_ (Bilkan)
  Mesaj Sayısı 119
  Üyelik Tarihi31 Tem 2009
  Ayrıntılarıyla.. Harika bi'çeviri
  Teşekkürler
   
 7. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Rica ederim.
   
 8. T1T4N Üye

  T1T4N (Üye)
  Mesaj Sayısı 2,978
  Üyelik Tarihi13 Tem 2009
  WTF ?

  Kaidou ne zaman çevirdin hakkında pek bir bilgi yokki :D
   
 9. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 18,890
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  Pek değil, hiç yok gibi birşey. Çevirmedm... Zeff'i ekleyeceğim şimdi.
   
 10. T1T4N Üye

  T1T4N (Üye)
  Mesaj Sayısı 2,978
  Üyelik Tarihi13 Tem 2009
  oo ekle ekle eski bilgileri tekrar hatırlarız :D
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık