Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Shanks, Yanlış Yönlendirme ve Algısal Saydamlık

Shanks , misdirection ve algısal saydamlık

- Selam arkadaşlar.Öncelikle bu teorimde Shanks'ın yetenek kullanıcısı gibi yaptığı akrobasi hareketleri ve AN'ı değiştirme gizemi hakkında düşüncelerimi aktaracağım. Shanks ve Lucky Roo hakkında zamanı durdurma , ışınlanma , teleport gibi bir çok teori var bilindiği üzere. Ben Shanks'ın beynin algılarını değiştirerek bir çok şeyi başardığını düşünüyorum.
Dinlemek isterseniz;

Hazırsanız ;

1- Beyin algılarını değiştirmek , özellikle görme duyusu üzerinde rakibi direkt olarak hipnoz dediğimiz duruma sevk edebilir. Shanks ise bu algılardan aynı anda yanlızca 1 tanesini manipüle edebiliyor. Şimdi başlayalım ilk olarak bölüm 4'te karşımıza çıkan ilk kuşkulu sahne. Bir haydut Shanks'a silah doğrultuyor 'hayatını riske ediyorsun , bu çocuk oyuncağı değil' diyor ve bir pistol sesi bizi kendimize getiriyor. Lucky haydutun beynini dağıtıyor. Bu sahne dikkatle izlememiz gerek bir sahne. Shanks laflarını söylerken haydutun gözünün içine bakıyor , en son parmağını kaldırarak ölüm işareti gibi 'bu çocuk oyuncağı değil' dediği AN. Boom. Haydutlar o ana kadar hala korsanları küçük görüyorlardı ve bu tarz bir kalleşlik onları kışkırtmaya yeterdi. İlginç olan Luffy ve haydutların baktığı açıdan tüm korsanlar ve köylüler gözüküyor. Lucky'de o andan saniyeler önce Shanks'ın sol arkasında ön safta duruyor.
Elinde sadece eti var. Pistol çekip Shanks'ın arkasından geçip haydutun sağına gelip ateş ediyor. Luffy ve haydutların tam önündeki açıdaydı. Pistolün SESİ! gelene kadar kimse farkedemiyor. Neden? Çünkü Shanks 'hayatını riske ediyorsun' diyip parmağını kaldırdığında haydutun pistolünü işaret ediyor. ona bakan tüm gözler yanlış yönlendiriliyor. (misdirection) Herkes o an Shanks'ın hareketleri ve parmağına odaklanmış durumda. Sanki herkes ona bakıyor ama kimse göremiyor.
Çünkü bu yanlış yönlendirmeden hemen sonra zaman algısını yavaşlatıyor. Bu hipnozdan farklı olarak - bilinçsizleşme değil de fark edememe durumudur. Lucky'de hepsinin gözünün önünden geçip beynini dağtıyor. Bu farkedilemeyen ve görme algısıyla oynayan durumu bozan şey silahın SESİ! Doğrudan işitsel olarak dürtülen Luffy ve haydutlar ancak fark edebiliyor Lucky'i. bu bölüm cepte.

2- Daha sonra haydut, korsanların gücünü anladığında duman bombası kullanıyor ve tekne ile denize açılıyor. Duman Shanks'ın haydutu görmesinden çok Haydutun Shanksı görmesini engelliyor.
Luffy'i denize attığında gelen canavar sahnesi. Luffy'ye saldırma ANINDA! Shanks orada bitiyor? Canavarın gözleri , kudurmuş yada gözü dönmüş dedikleri şekilde kıpkırmızı. Bedava besin bulan bir yaratık neden o halde? Bana göre Shanks önce canavarı durdurmayı denedi yanlış yönlendirme biraz olsun başardı da fakat hesapta olmayan şey Luffy'nin boğulurken çıkardığı SESLER ve bağrışmaları. O yaratığın o derece gözünün dönmesinin sebebi bu oldu bana göre. (Bu tartışmalı bir sahne; saçmalama , spontane gelişti kol kaybetme sahnesi diyebilirsiniz.)

3- Shanks'ın hücre evi baskını gibi girdiği o destansı savaş ve yaptığı şekil. Şimdi bu nokta mühim. Bölümün adı 'KADERİ DEĞİŞTİREN CESARET ANI' burada ki An kelimesi zaman birimi olarak kullanılmıştır! Shanks'ın Akainu'yu durdurduğu andaki sözü ' iyi iş çıkardın genç denizci , kısa bir cesaret ANI oluşturmak için hayatını riske attın'. Burası çok önemli Coby'nin Akainu'ya gerçekleri görmesi için bağırması neredeyse tüm Marineford'un dikkatini ona çekti.
Hatta öyleki Karadelik açıp depremler yaratan adam ve tayfasıyla , savaşan adamlar Garp ve Sengoku dahil Coby'e baktı. Onun sesini haykırışlarını, DUYAN denizci korsan shicibukai'ler bile onu dinledi tabi onu dinlemeye değer bulmalarının esas sebebi Akainu gibi bir amiralin savaşın en can alıcı yerinde önüne çıkıp durmasını isteyen biri olduğundan. Büyük başlardan en basit askere ,Marineford Coby'yi bir kaç saniye dinledi.
Peki Akainu Coby'i infaz etmeye karar verdi. Tüm marineford Shanks'ın ve Akainu'nun çarpışma SESİNİ DUYANA kadar bir halt GÖRMEDİ? Binlerce kişinin içine Yonkou gemisi ile yanaşıp , amirallerin arasından geçip , hiç bir büyük başa(garp-sengoku-bb-marco-jozu vs) farkedilmeden ,
Akainu'nun önüne kadar gidiyorsun? (diyebilirsiniz ki Garp , Sengoku BB ile savaşta idi. Hadi Marcoda da deniztaşı kelepçeler vardı. Akainu önüne bir YONKOUUU GELENE KADAR NASIL FARKETMEZ!!) Orada Shanks'ın Coby'e iyi iş çıkardın demesinin sebebi Coby'nin tüm Marineford'u Shanks adına misdirection altına almasıydı en azından Shanks bunu kullandı. Kimse gözlerinin önündeki bir YONKOU'yu bile görmedi. Çünkü hiçbiri gördüklerini algılamadı sadece Coby'nin sesi
ve söylediklerine yani duyduklarına odaklandılar. Akainu'nun zamanımı çaldın demesi , başka bir 'SES' algıyı yavaş yavaş dağıttı ve Coby'yi infaz etmek için yumruğunu kaldırdığı anda herkes Coby ile aynı şeyi düşündü o ANDA.
'Faydasız ölecek!'. Ve o yumruğun durdurulmasında çıkan ses. Akainu yumruğu durdurulduğunda değil kılıcın sesi geldiğinde kafasını kaldırdı? BİR YONKOU'YU O ZAMAN FARK ETTİ ÇOK ŞÜKÜR. O ses tüm Marineford için parmak şıklatması gibi onları uyandırdı. Önce SHANKS'I gördüler şook oldular beyinler yavaş yavaş kendine geldi sonra gemi akıllara geldi kıyıya baktılar gemide gelmiş sonra tayfaya baktılar onlar da maça hazır.
Bu şuna benziyor ;derin uykudan uyandırılan birine telefon uzattığında önce , telefonu algılar sonra kulağına koyduğunda duyacağı sesi çıkarmaya çalışır (daha konuya değil vakıf olmak , bir konu olduğunu dahi düşünmez) en son olarak telefondaki sesi tanıdıktan sonra arama sebebini algılar. Shanks'ın bu algısal manipülasyonu buna sebebiyet vermiştir. Kısaca Shanks'ın ihtiyacı olan yanlış yönlendirmeyi Coby yapmış ve Shanks'da savaşa malkoçoğlu gibi girebilmiştir.

4- Şimdi gelelim HAKİ kısmına.

Burada işler ilginçleşmeye başlayacak. Shanks'ın girdiği yerde HAKİki abilerimiz var kimseler mi sezemedi? Yada 2. büyük soru o zaman hakiyi böyle şeyler içinde kullanabiliyor muyuz?(Shanks'ın bu algısal saydamlık gücü bir şeytan meyvesi yeteneği olamaz çünkü Luffy'i kurtarmak için suya girdi.) CEVAP KOCAMAN BİR evet. Silahlanma hakisi ile Sabaody adasında Rayleigh abimiz Camie'nin boyun halkasını enerjiyi vücudundan geçirip dışarı atarak çıkarmıştı(benim düşüncem)

Sezgisel haki belli bir seviyeden sonra rakibi tahmin etmene bile olanak sağlıyor? Peki Kralların Hakisi rakibi korku salıyorsa , belirli bir seviyeden sonra algılarını da manipüle edemez mi? Gayet yapabilir. Gelelim 1. soruya.
Neden Shanks'ın yanlış yönlendirme ve algısal manipülesi sırasında kimse onu veya arkadaşlarını sezemiyor? Çünkü dostlarım sezgisel haki belirli bir seviyeye kadar sadece kişi istediğinde kullanılıyor ama zaman atlamasından sonra Luffy'nin bunu balık adam adasındaki gibi devamlı belirli bir alanda sürekli alarm durumunda kullandığını gördük.

Tüm bunların ışığında aklıma gelen seçenekler;

a- Shanks'ın sezgisel hakiyi de manipüle ettiğini düşünmüyorum.
b- Acaba Kralların Hakisi potansiyelini kullandığında hakiler farkından dolayı mı hissedilemiyor? Bu doğru çıkarsa Akainu dahil, Shanks Kralların hakisi açtığında onu hissedemiyorsa muazzam bir güç farkı koyar ortaya. Böyle olması da pek olası değil.
c- Yoksa Shanks algısal manipüle yapıyor dedim. Haki - İrade gücü > İrade beyinden gelir > hiçbir şeyden şüphe duymama gerçek güç olarak tanımlandı. Shanks bunu yaparken onların iradelerini mi yok ediyor?
d- Bana göre Shanks kendi hakisini silebiliyor! Yani istediği zaman saklayabiliyor.Tıpkı varlığını silerek avlanan canlılar gibi. Hakinin saklanabildiğini düşünmek bile heyecan verici. Şimdi bir düşünelim. Usopp yavaş yavaş da olsa ilk sezgisel haki adımlarını attı. Bir tık sonra ilerledikçe bunda rakibinin gücünüde sezebilecek. Bu durumda senden güçlüyse kaç güçsüzse savaş durumu oluşabilecek Usopp için.(zorunlu olarak savaşması gerektiği zamanlar hariç ki o da pek nadir oluyor) Bundan dolayı hakinin derinlerine indikçe saklanabileceğini düşünüyorum. Bu da savaşların çok daha sürpriz ve heyecan verici geçebileceğini gösterir. Hakisini saklayabilecek kadar ilerlemiş birileri gerçekten çok destansı karşılaşmalar gösterirdi bize.

Uzunca oldu ve teoriden çok tartışma konusuna benzedi düşüncelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Çok güzel düşünmüşsün. Sana ait olması daha bir sevindirdi beni. Helal olsun lan dedim :) Bazı noktalar çok hoşuma gitti ve mantıklı da geldi. Yazının içinde o noktalara değineceğim.

Haki konusundaki özellikleri daha çok hoşuma giden kısım oldu. Nasıl ki meyve uyanışı var bunu da haki uyanışı olarak kullanıyor olabilir belki Shanks. Hakide aşmış olması böyle bir güç kullanmasını da mümkün kılıyor olabilir.

Kral hakinin algıları değiştirebilme özelliğini beğendim. Çünkü zaten kral hakinin özünde diğerlerine üstün gelme durumu yatıyor. Kral hakinin yönlendirilebilen birşey olduğunu Rayleigh'ten biliyoruz. Bu nokta önemli. Sadece istediğin kişiyi bayıltmak anlamında değil istediğin kişinin algılarıyla oynamak da mümkün olabilir.

Verdiğin örneklerden yola çıkarak değişen algının bozulabilmesi için 2. bir uyarıcıya ihtiyaç var. Yani bir nevi jutsu yaratıyor Shanks. Bu ''jutsu'' nun bozulabilmesi için de 2. ya da 3. bir uyarıcı olması gerekiyor anladığım kadarıyla. Kral hakinin böyle farklı bir şekilde kullanılıyor olması müthiş olurdu cidden. Zaten hava olaylarında etkili olduğu bariz. Ben ayrıca elementler üzerinde de etkili olduğunu düşünüyorum. Hatta kesin gibi bir şey benim için.

Şimdi düşündüm de acaba Shanks vs Mihawk düellolarının yaşandığı dönemlerde Shanks bu gücü kullanabiliyor muydu ? Dediğine göre bu iş tee Luffy çocukken bile var. Merak ettim bak şimdi.

Hakinin saklanabiliyor oluşu da güzel fikir. Mf'de Shanks'ı kimsenin fark edememesi buna büyük destek gerçekten. Acaba kenb. haki birinin gücünü ölçmeye çalışırken nasıl işliyor ? Çünkü bu nokta hakiyi gizlemekle bağlantılı. Şöyle bir mantık yürüttüm. Karşıdaki kişinin iç dünyasını (ruhunu) radyo dalgaları ya da radyolarda sese tepki veren dalgalar şeklinde görüyorsun. Bu durumda ruhunun durgun bir deniz gibi olmasını sağlamak kral hakinin ruhuna hükmetmesiyle ya da ruhunun dinginliğini kontrol etmekle alakalı olabilir. Böylece karşındakinin ruh gücünü sezemiyorsundur.

Yalnız Shanks Mf'de Akainu'yu durdurmak yerine kafasını da kesebilirmiş. Köpecik dua etsin filo amirali olacaktı :)

Sezgisel haki rakibini tahmin etmene olanak sağlıyor demişsin. Bu noktada Shanks'tan farklı biri aklıma geldi. Mihawk :) Farklı bir yerden bağlayacağım için çok net bağdaştıramayız belki ama ihtimali var gibime geldi. Mihawk'ın gözlerinden kaynaklı mıdır bilinmez kenb. haki seviyesinin çok ileri düzeyde olduğunu düşünüyorum. Shanks'la yaptığı dövüşler de dahil yüzlerce dövüşün içinden çıkmış bir adamın hiç çizik almamış olması "rakibinin hareketlerini tahmin etme ve hareketlerini okuma-çözme" ile açıklanabilir mi sence ?

Şu konuyu destekleyecek bir kaç şey daha görsek çok iyi olacak var ya.. Ellerine sağlık tekrar, güzel konu :sapkali:

Uzun uzun okudum. Uzun yazmak isterdim ama pek bana göre değil. Shanks meyve gücüne sahip deseydin batırırdın ama gayet güzel temele dayandırmışsın. Zamanında Shanks'ın gücü diye konu açmıştım. Orada diğer yonkou kaptanlarına nazaran sadece haki ile bu seviyeye çıkan Shanks'dan bir şeyler çıkar demiştim. Fakat senin teorilerin aklıma gelmemişti hiç. Aklıma gelmeyenleri dile getirmişsin. Eline sağlık. Katılıyorum sonuna kadar. Bu tarz bir şey bekliyorum bende Shanks'dan. Yakışır Kızıl Saç'a.

Bu arada Cem vardı zamanında Shanks fanı, ne atışırdık ua, nerelerdesin lan yok oldun gittin.

Sezgisel haki rakibini tahmin etmene olanak sağlıyor demişsin. Bu noktada Shanks'tan farklı biri aklıma geldi. Mihawk :) Farklı bir yerden bağlayacağım için çok net bağdaştıramayız belki ama ihtimali var gibime geldi. Mihawk'ın gözlerinden kaynaklı mıdır bilinmez kenb. haki seviyesinin çok ileri düzeyde olduğunu düşünüyorum. Shanks'la yaptığı dövüşler de dahil yüzlerce dövüşün içinden çıkmış bir adamın hiç çizik almamış olması "rakibinin hareketlerini tahmin etme ve hareketlerini okuma-çözme" ile açıklanabilir mi sence ?

Şu konuyu destekleyecek bir kaç şey daha görsek çok iyi olacak var ya.. Ellerine sağlık tekrar, güzel konu :sapkali:
çok teşekkürler , Mihawk'ın sezgisel haki seviyesi yüzünden yara almaması olası. (en azından biz bir yarasını görmedik) Serinin başında dediği 'iyi bir kılıç ustası , kılıcını çekmeden önce aradaki farkı bilir' tarzı bir lafı vardı. Haki olayı 500 bölüm sonrasında açıklandı. Oda'nın seri başı göndermeleri meşhur. Gözler de sezgisel haki için bir artıdır. Dediklerinin olasılığı mümkün.

Uzun uzun okudum. Uzun yazmak isterdim ama pek bana göre değil. Shanks meyve gücüne sahip deseydin batırırdın ama gayet güzel temele dayandırmışsın. Zamanında Shanks'ın gücü diye konu açmıştım. Orada diğer yonkou kaptanlarına nazaran sadece haki ile bu seviyeye çıkan Shanks'dan bir şeyler çıkar demiştim. Fakat senin teorilerin aklıma gelmemişti hiç. Aklıma gelmeyenleri dile getirmişsin. Eline sağlık. Katılıyorum sonuna kadar. Bu tarz bir şey bekliyorum bende Shanks'dan. Yakışır Kızıl Saç'a.
teşekkürler daha çok olmadı foruma gireli eski konulara göz atmadım.

Kusura bakma bence olmamış nedenini söyliyim madem böyle bi güçü olduğunu varsayıyorsun Beyaz Sakal döneminde en güçlü korsan Shanks olurdu.Beyaz Sakal en güçlü olmazdı hadi onuda geçtim Shanks Teachten darbe yiyor gözünü çiziyor değil mi.Hemde Teachin meyvesi olmadan.Böyle bir gücü olsaydı darbe yememesi gerekirdi bence.

Konu güzel, uğraşıp bir şeyleri ortaya koyman bile yeterli ama biraz troll tarzında bir şey diyeceğim. Yazılan şeylerin çoğuna şunu da diyebiliriz. "Shanks korkunç derecede hızlı." O kadar yazının sonunda Shanks hızlı deyip işin içinden çıkmak biraz saçma duruyor farkındayım ama yine de imkansız değil.

Biraz da şundan dolayı diyorum bunu. H.haki ile kişilerin duyularıyla oynama olabilir ama iradesi güçlü adamlarda bu güç bir işe yaramayacaktır muhtemelen. Dolayısıyla Shanks'ın asıl gücü dememiz zorlaşıyor bu durumda. Aksi halde böyle bir gücü olduğunu varsayarsak mantıken hiçbir rakibinin olmaması gerekiyor çünkü kendi çapında mutlak güç oluyor bir nevi.

Bilemedim açıkçası, muallakta olan yerler var bana göre. Neyse, yine de eline sağlık. Farklı bir bakış açısı getirmişsin olaya.

Kusura bakma bence olmamış nedenini söyliyim madem böyle bi güçü olduğunu varsayıyorsun Beyaz Sakal döneminde en güçlü korsan Shanks olurdu.Beyaz Sakal en güçlü olmazdı hadi onuda geçtim Shanks Teachten darbe yiyor gözünü çiziyor değil mi.Hemde Teachin meyvesi olmadan.Böyle bir gücü olsaydı darbe yememesi gerekirdi bence.
Shanks-Teach olayı çok eskilere dayanıyor. Belki Miço zamanında oldu. Belki o zaman bu gücü yoktu ? Bunu da ihtimaller arasında değerlendirmek gerek.

Shanks-Teach olayı çok eskilere dayanıyor. Belki Miço zamanında oldu. Belki o zaman bu gücü yoktu ? Bunu da ihtimaller arasında değerlendirmek gerek.
Sanmam Shanks miço zamanında Rogerın tayfasındaydı.Rogerın ölümünden sonra korsan oluyor.Rogerla Beyaz Sakalın sohbetinde tayfamda Marshall D. Teach adında adamım var diyor.

Son düzenleme:
HAki ile algı olayı olan bir mangada hakiden kendini soyutlayarak saklanabilme olmaması saçma olurdu bana görede.Son sayfalarda Brook'un hazine odasına girmeside verilebilir buna örnek.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık