Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Seriyi Takip Ederken

Selamlar,

Kendi kişisel yorumumdur . Paylaşmak istedim :)

Seriye yapılan yorumları, teorileri incelemeleri zevkle okuyan biriyim.Gundelik hayattan vakit kaldıkça ara ara okuyorum, yorumluyorum yada izliyorum...

Forumda da zevkle zaman geçiyorum..

Burada değinmek istediğim konu senaryonun detaylarıni incelerken okuduğumuz eserin mükemmel olmak zorunda olmadığını ara ara kendimize hatırlatmak lazım. Sonuçta bize evrenin sırrını versin diye değil keyifli vakit geçirmek için okuyoruz...Bir yerden sonra sadece keyif almaya bakmak lazım..

Zamanında lost dizisini güncel takip ederken kendi adıma böyle bir hataya düşmüştüm.Her ince ayrıntıda dizisinin kimsenin anlamadığı bir detayını farkettigimi vs sanıyordum..Tabi benim gibi her hafta deli gibi yorum yapan teori yazan insanlar çok fazlaydı...Ekşi sözlükte lost başlığında yanlış hatırlamıyorsam 1000 sayfa falan entry vardı..

Sonra dizi final yaptı..sövduk saydık..Teoriler boşa çıkmıştı...

Daha sonra aradan yıllar geçti ben lost dizisi aklıma gelince yine bakmaya başladım... Çünkü öylesine izledim ve gayet keyif aldım..

One Piece içinde şunu söylemek istiyorum.

Zamanında marineford güncel bölümlerinde

sayıyı eleştiren , odayı eleştiren bir çok kişi vardı.. Şahsen bayılarak izlediğim bölümlere forumda sallayan adamları görünce herhalde bende birşey var diyordum...

. Şimdi geriye dönüp baktığımda bütün bölümlerin gayet güzel olduğunu düşünüyorum...

Yani demem o ki abi sonuçta adam yani Oda neredeyse harika bir iş çıkarıyor...Neden mükemmel olamadın diye eleştirmek yerine keyfini çıkarmaya bakmak da bir seçenek...
Okuyan herkesin kendince bir fikri oluyor, şöyle olsa daha iyi olurdu böyle olsa daha iyi olurdu gibi, bunlar da bir sıkıntı yok. Yapılan her iş eleştirilmeye müsaittir hele ki bunu birilerine sunuyorsan. Ömrü boyunca hiç roman okumamış birisi çıksa çok sevdiğim bir romanı eleştirse bir şey demem, diyemem de. Burada da yapılan bir iş var ve okuyan farklı kişilik sahibi pek çok insan var, sevdikleri karakterlerden, ileriye yönelik beklentilerine kadar farklılık gösteriyor ve herkes bu isteklerinin gerçekleşmesini görmek istiyor, elbet Oda onlara göre çizmeyecek fakat bu insanların eleştirmemesi için bir gerekçe olmaz.
Kimi serinin sonunu merak ettiği için, kimi sevdiği karakterden dolayı okumaya devam ediyor; fakat sonuç olarak herkes eleştirisini yapabilir kişiye yönelik olmadığı müddetçe. Burada yapılan bir iş var ve okuyucular da beğendikleri zaman takdir eder, beğenmedikleri zaman yerer.
Ben de bir noktada senin davrandığın gibi davranıyorum, fakat benimkisi seriyi önemsemediğimden dolayı. Şu an Luffy tek yumrukta Kaido'nun gövdesinde devasa delik açsa veya ağzından ateş de çıkartsa okumaya devam ederim, zira serinin sonunu merak ediyorum, başka bir şeyle ilgilenmiyorum. Bu seriyi hâlâ ciddiye alan kesmin eleştirisini yanlış kılmıyor. Beğenmiyorlarsa bunu dile getirmeliler ve illa zevk aldıklarından dolayı okumaları da gerekmiyor. Dediğim gibi kimi finali kimi ise karakter için okuyor.
Umarım yazdıklarımı sana karşı bir sitem olarak algılamazsın, ne yazık ki yazınsal bir dil kullandığımızdan dolayı bazen cümleler olması gerekenden daha farklı hale gelebiliyor bu yüzden bunları yazarken sadece fikir belirtmek için yazdığımı ve düşüncene saygı duyduğumu bilmeni isterim :D .

Ayrıca Agatha Christie'nın 10 küçük zenci romanını okumuştum ve okuduğum en kötü 10 romandan biridir.

Bir şeyi güncelken takip etmek eğlenceli olduğu kadar can sıkıcıdır. Takip ettiğin seri neyse buna çok daha fazla hakim olur, farklı açılardan bakar, kafa yorarsın ama beklemek de adamı yorar. O yüzden bir şeye sonradan başlayıp art arda izleyerek, okuyarak tüketmek serinin ederine bir kaç puan ekler, doğaldır. Yalnız kötü olan bir şey yine kötüdür. MF alelade geçiştirilmiş bir arctır, Wano çöplüktür. Güncel de takip etsek biriktirip sonradan da okusak bunlar değişmez. 10500 bölüm boyunca tek arclık çöplerin hikayesine yoğunlaşmak yerine çizmesi gereken şeyleri çizmiş olsa mangaka serinin değerine değer katardı mesela. Buna yapmamış olması onun eksikliği, seriyi güncel takip edip kafayı yoran adamların yersiz beklentileri değildi bunlar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık