Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Sınır

Selamlar forum ahalisi. Konu içeriği genel olarak Wano'nun dış dünyaya kapalı olmasıyla ilgili olacak. Teori mi dersiniz yoksa spekülasyon mu? artık okurken şey edersiniz. Umarım okurken keyif alacağınız bir yazı olur.

Okurken nostalji olsun diye şöyle bırakayım;

Bildiğiniz üzere üç tane antik silah var. Uranüs, Pluton ve Poseidon. Resmi olarak tanıtılan ilk antik ilah Poseidon.

Poseidon, dünyayı yok edebilecek antik silah. Herkesin bildiği üzere geçmişte muhabbeti geçen denizkızı Shirahoshi'den başkası değil.

Benim hipotezim şu şekilde:

Üç antik silah var ve bu antik silahların bulunduğu ülkeler'in antik çağdan süre gelen "ülkenin kapılarını dış dünyaya açma" hedefi var.

Poseidon, Balıkadam adası

Balıkadam adası denizin 10.000 metre altında bulunan ve isminden de anlaşılacağı üzere insan özelliklerine sahip balıkların yaşadığı bir ada. Daha da önemlisi ada kutsal ejderlerin yaşadığı Marijoe'ye ev sahipliği yapan Red Line'nin altında. Yukarıda ki manga sayfalarından da anlaşılacağı üzere ülkenin kapısı dış dünyaya açılacak ve balıkadam adası sakinleri insanlar ile aynı gökyüzünde eşit şartlar altında yaşayacak.

Pluton, Wano

Uranüs,??

Burayı şimdilik esgeçelim ve elimizdeki bilgileri toparlayarak devam edelim.

• Antik silahların bulunduğu ülkeler dış dünyaya kapalı ve dış dünyaya açılmak istiyorlar.
  • Oden Wano'ya dönmeden önce yani ülkesinin güncel durumunu bilmediği halde bu hayale sahip olduğu için ülkenin kapalı olmasının anasebebi Kaido ve Orochi değil. Kendisinin de söylediği üzere geçmiş ile alakalı.
Dediğim gibi Poseidon bize resmi olarak tanıtılan ilk ve tek antik silahı konumunda şuan. Pluton-Momonosuke-Zunisha tamamen teori ürünümdür. Bkz.

Bu teoriyi destekleyen bir diğer şey ise Pluton'un tanımıdır.
Plüton henüz hikayede görünmemesine rağmen, ağır hasarlar ve yıkımlar yaratabilme kabiliyetine sahip antik bir gemi olduğuna değinilmiştir.

Pluton ağır hasarlar ve yıkımlar yaratabilme yeteneğine sahip bir gemi. Lakin bu gemi normal bir gemi değil, üstünde yaşayan canlıların olduğu adayı taşıyan bir gemi.

Iceberg'in suya gömülmekte olan Water 7'yi kurtarmak için düşündüğü Aqua Laguna planını hatırlıyorsunuzdur. Bu plana göre Iceberg adayı yüzdürerek kurtarmayı düşünmüştür. Ben Oda'nın burada ileriye dönük bir mesaj verdiğini düşünüyorum. Antik silah olan geminin planlarını bilen İceberg'in adayı yüzdürmek istemesi aslında Zunisha'dan ilham almasından kaynaklanıyor olabilir.

Konudan fazla sapmadan devam edeyim. Özetle dünyaya kapısını açmak isteyen üç ülke ve üç antik silah var. Poseidon, Pluton, Uranüs.

Bu antik silahların sadece kendilerinin emir ve komut verebildiği antik canlılar var.

• Poseidon Shirahoshi deniz kralları ile konuşabilir, onlara emir verebilir ve onların konuştuklarını bir kaç kişi dışında sadece o duyabilir.
  • Pluton Momonosuke Zunisha ile konuşabilir, ona emir verebilir ve bir kaç kişi dışında sadece o Zunisha'yı duyabilir.
  • Uranüs ??, Bu arkadaşın hava ve gökbilim ile alakalı çıkacağını düşünüyorum. İlerleyen satırlarım da daha detaylı yazacağım.
Teori'nin bu kısmını kavradıysak diğer aşamaya yani ülkenin kapılarını nasıl açacakları konusuna değinelim artık. Balıkadam adasının aksine Wano ülkesi aynı zamanda yasalarla da dış dünyaya kapalı bir ülke.

İki ülkenin de somut bir şekilde dış dünyaya kapalı olmalarında ki en önemli unsur tabi ki coğrafi konumları.
Ülkenin dış dünyaya açılmasını sağlamak için önce kuralları elden geçirmek lazım. O yüzden Oden bu hayalini gerçekleştirmek için Shogun olması gerektiğini belirtiyor. Zira ülke'den dışarıya çıkmak ve dışardan içeriye girmek yasak.

Wano'nun iki farklı açıdan haritasını şöyle bırakayım:

İlk resimdeki harita da gözünüze çarpan bir şey oldu mu? Olmadıysa ben şey edeyim.

Onigashima Wano'dan ayrılan iki parçadan biri. Wano'nun başkentinin ismi ney? Çiçek. Wano'nun krokisi neyi andırıyor? çiçeği. Lakin Çiçeğin alt kısmı yani Ebisu ve Amigasa tarafı boş. Sanki tamamlanması gereken bir puzzle andırıyor. Teorime göre Wano'nun iki eksik parçası var ve bu iki eksik parçada da red poneglif vardı. İlki şuan ki Zou ülkesi olarak bilinen Kurau şehrindeydi.

Dedik ya Zunisha antik silahlardan biri, yüzen ada ve işlediği bir suç nedeniyle sonsuza kadar yürümekle cezalandırılmış. Minklerin ve Kozukilerin kardeş olması ve Zou'nun uçsuz bucaksız üstünde bir ada ile yürümesi. Jack gibi başkalarının da gelip kendisini öldürmek ve indirmek istemeyeceği garanti olmadığından sonsuza kadar yürümeyeceği ve bir durağı olacağı kesin.

Wano ülkesinde siyasi başarılar sağlandı ve kurallar gevşetilerek dış dünya ile iletişim serbest hale geldi. Yetti mi? yetmedi. Ülkenin kapısını dış dünyaya açabilmek için önce ülkenin coğrafi yapısını eski haline getirmeli. Teorime göre antik silahın kullanıcısı Oden/Momonosuke Zunisha'yı kullanarak Wano'nun yarım kalan parçasını yani Zou adasını tekrar eski yerine getirecek ve ülkenin iklimleri düzelecek.

Bu teoriyi destekleyen en önemli şey "Kurau" şehri. Bildiğiniz üzere Wano'nun ülke isimleri hep yemeklik isimler. Bkz:

Kuri - Kestane
Kibi - Darı
Ringo - Elma
Udon - Erişte
Hakumai - Beyaz Pirinç

ve son şehir Kurau'nun anlamı = Yemek!

Ülkenin temasına uygun hatta temanın ta kendisi diyebiliriz.

Krokisi çiçeğe benzeyen lakin tamamlanması gereken bir puzzle andıran ülke ve bu ülke'nin shogun ailesi tarafından nesillerce kontrol edilmiş üstünde ada taşıyan bir fil. Gerisini hayal gücünüze bırakıyorum.

Kinemon'un anlattığı ülkeye giriş yolların da normal yol alt geçitteki mağaradan geçip halatlar ile yukarıya çekilmek tabi bunun için Kaido ya da Orochi'den izin almak gerekiyor. Teorime göre alt geçit yok edilecek ve su akışı normale dönecek.

Wano'nun dış dünyaya açılması bu şekilde gerçekleşecek. Peki Balıkadam adası?

Çoğunuzun bildiğine eminim, vakti zamanında bu konu hakkında epey sağlam teoriler yazıldı ve spekülasyonlar yapıldı o yüzden fazla irdelemeyeceğim.

Shyarly'nin kehanetlerine göre denizkızı yani antik silah poseidon doğduktan sonra kıyamet gerçekleşecek. İlerleyen zamanlar da ise Shyarly Luffy'nin balıkadam adasını yok edeceğini söylemişti. Toparlayacak olursak Luffy Red Line'yi yok edecek ve balıkadam adası yüzeye çıkacak. Irkçılık yapıp balık insanlara zulmeden kutsal ejderler de bu vasıtayla yok olacak. Red Line'nin ortadan kalkmasıyla dört deniz birleşecek ve all blue yani tüm denizlerin birleşmesiyle oluşan okyanus ortaya çıkacak. Sanjinin hayali gerçekleşecek vesaire vesaire. Tabi bu hikaye'nin dışında balıkadam adasının yıkıldıktan sonra hangi konumda olacağına dair bazı düşüncelerim var.

Yukarı da görmüş olduğunuz kroki skypiea adasına ait. Fark ettiğiniz üzere daire şeklinde eksik bir parçası var bu adanın. Benim tahminime göre bu ada balıkadam adası ile bir bütündü.
Bu geometrik şekillere ve puzzle mantığına fazla mı takıyorum? bilmiyorum lakin olaya bu açıdan bakarsak epey mantıklı gibi duruyor. Havada duran bir ada ve denizin dibine gömülmüş bir ada. Kronolojik gelişmelere bakarsak aralarında bir bağlantı olduğu aşikar. Çünkü Poseidon'un balıkadam adasında olduğu bilgisi Skypiea'da ki poneglif'de yazıyor.

Sıra geldi Uranüs'e.

Roger 13 yıl önce son adaya ayak basmış ve bu ada'nın adı "yıldız yolu" Bu ada'nın son ada olmadığından adı kadar emin olan Roger yıldız yolu adasının olduğu yer de bir ada daha olduğunu söylüyor. Burada aklımızda tutmamız gereken iki şey var.

1- Yıldız yolu adasının ismi.
2- Roger'in Oden'i burada alıkoyarak yolculuğa tekrardan başlaması.

Roger son adaya yani yıldız yolu adasına vardığında diğer adaya ulaşamadı çünkü bu adaya ulaşabilmenin yolu kitabelerden geçiyordu. Roger Oden'e antik metini okuttu ve yolculuğu şu şekilde gelişti:

• Yeni dünya'dan Grand Line geri dönüldü.
  • Skypiea'ya varıldı ve oradaki ponegliflerden birini yanında götürdü.
  • Dünyayı yok edecek güce sahip antik silah Poseidon'un olduğu yere yani BAA'ya ulaştı.
  • Antik silahın ne olduğunu ve ne zaman doğacağını öğrendi.
  • BAA'daki poneglifteki bilgileri de alan Roger'in bir sonraki durağı Zou ve Wano'ydu.
  • Zou ve Wano'daki ponegliflerle birlikte tüm yol ponegliflerine ulaşan Roger sonunda nihai son adaya ulaştı.
  • Tüm tarihi öğrendi ve korsanlar kralı olarak anılmaya başlandı.
Detaylara takılmadan okuduğumuz zaman büyük oyunu göremiyoruz lakin bu şekilde bakınca olayların nasıl geliştiğini ve gelişeceğini anlayabiliyoruz.

Seyir belirleyici ile gittikleri son ada olan "yıldız yolu" adası aslında son ada değildi. Son adayı seyir belirleyiciler göstermiyordu çünkü son ada deniz güzergahı üzerinde değildi. Son ada "yıldız yolu" isminden de anlaşılacağı üzere uzaydaydı. Son ada aynı zamanda son antik silaha da ev sahipliği yapıyor. Uranüs bildiğiniz üzere bir gezegen, bir yıldız. Daha da önemlisi yunan mitolojisin de gökyüzü tanrısının ismi. Bu sebepten son antik silahın son ada da, uzayda olacağı kanaatindeyim.

Üç antik silah, dünyaya açılmak istenen üç ülke ve verilen söz. Bu teori burada bitiyor. Sabaha karşı bayık kafayla aklımdaki düşünceleri en iyi şekilde aktarmaya çalıştım. Sayanora-

Güzel teori, hafif sallantılı bağlantılar olsa da idare eder tabi :d benim merak ettiğim şu, yol kitabeleri belli koordinatlara sahip ve bunları çaprazlayınca raftel bulunuyor. Uzaydaki son adayı bulmak için iki kitabe dünya dışı koordinata sahip olması lazım :S diyelim ki kitabelerden biri cidden uzayda olan Uranüs ün yerini söylüyor, diğeri de o zaman ayı falan söylemesi lazım ki anca dünya yüzeyinden uzakta bi noktayı kesiştirebilelim. Ayrıca uzaydaki bi noktanın zaman koordinatına da ihtiyaç var. Demek ki yine özel bi olay gerçekleşmesi gerekecek raftele çıkmak için, belki de skypieaya çıkıldığı gibi çıkılıyordur falan. Neyse varsayım üzerine kata kata gidince mantıklı görünüyor tabi :S

Bu BAA yıkılacak ve balıkadamlar yüzeyde yaşayacak olayı bana biraz saçma geliyor :S Yani Oda Luffy gibi macerayı sınırlarda seven birine BAA yıktırıp milleti yüzeyde yaşamaya zorlatmaz :S Alın bak geminiz de hazır, yukarda lunaparkta oynayın mı diyecek nedir yani :S Burdaki amaç büyük ihtimalle içinde yaşadığınız küçük balonunuzu patlatıyorum denizlere yayılın falandır. Yoksa BAA gibi daha çok insanın, maceracının görmesi gereken bi mekanın yıkılması OP evreni için garip kaçıyor bence. Napçaklar yüzeye çıkıp deniztreni işine mi girecekler :S

Bi de attığın iyi oldu şu Buggy sayfasını, acaba Elbaf öncesi kaçacak yeri olmayan Buggy yanlışlıkla Wanoya gelir mi :d hem sonradan Elbafa da beraber gideriz :d Wanolu samuraylara da haddini bildirsin Mihawk'a yaptığı gibi :d

Neyse eline sağlık, büyük oyunu görme çabana :sapkali:

edit: btw wanoya da büyük ihtimalle bu antik silahlarla atom bombası çakılacak, tam japon göndermesi olur :(

Güzel teori, hafif sallantılı bağlantılar olsa da idare eder tabi :d benim merak ettiğim şu, yol kitabeleri belli koordinatlara sahip ve bunları çaprazlayınca raftel bulunuyor. Uzaydaki son adayı bulmak için iki kitabe dünya dışı koordinata sahip olması lazım :S diyelim ki kitabelerden biri cidden uzayda olan Uranüs ün yerini söylüyor, diğeri de o zaman ayı falan söylemesi lazım ki anca dünya yüzeyinden uzakta bi noktayı kesiştirebilelim. Ayrıca uzaydaki bi noktanın zaman koordinatına da ihtiyaç var. Demek ki yine özel bi olay gerçekleşmesi gerekecek raftele çıkmak için, belki de skypieaya çıkıldığı gibi çıkılıyordur falan. Neyse varsayım üzerine kata kata gidince mantıklı görünüyor tabi :S

Bu BAA yıkılacak ve balıkadamlar yüzeyde yaşayacak olayı bana biraz saçma geliyor :S Yani Oda Luffy gibi macerayı sınırlarda seven birine BAA yıktırıp milleti yüzeyde yaşamaya zorlatmaz :S Alın bak geminiz de hazır, yukarda lunaparkta oynayın mı diyecek nedir yani :S Burdaki amaç büyük ihtimalle içinde yaşadığınız küçük balonunuzu patlatıyorum denizlere yayılın falandır. Yoksa BAA gibi daha çok insanın, maceracının görmesi gereken bi mekanın yıkılması OP evreni için garip kaçıyor bence. Napçaklar yüzeye çıkıp deniztreni işine mi girecekler :S

Bi de attığın iyi oldu şu Buggy sayfasını, acaba Elbaf öncesi kaçacak yeri olmayan Buggy yanlışlıkla Wanoya gelir mi :d hem sonradan Elbafa da beraber gideriz :d Wanolu samuraylara da haddini bildirsin Mihawk'a yaptığı gibi :d

Neyse eline sağlık, büyük oyunu görme çabana :sapkali:

edit: btw wanoya da büyük ihtimalle bu antik silahlarla atom bombası çakılacak, tam japon göndermesi olur :(
Sabah sabah güldürdün. :D Koordinat mevzusunu fazla irdelemedim ama böyle bir şey mümkün. Benim şahsi düşüncem fırlatan akıntı gibi bir şey söz konusu.

Şaka maka Wano'da Buggy'i yenebilecek bir kılıç ustası yok. :oleyo:

Ne demek, afiyet olsun. Her zaman ki gibi aklımdaki şeyi tam olarak aktaramadım ama olsun. :)

Daha bitirmeden benim de aklıma aynı şey geldi. Plüton Zunisha ise Franky'nin elinde tuttuğu antik gemi planları neydi o zaman dedim. CP9 Sagada bunun bir gemi olduğu net bir şekilde söylendi çünkü, bizzat Tom söyledi, hatta animede Water Sevenda yapıldığını bile söylüyordu yanlış hatırlamıyorsam, mangaya bakmak lazım.
Ekleme:
Shyarlynin kehanetinde yanlışlık var, o yapılan ilk çevirinin İngilizcesi de Koreceden falan çevrilmişti, kıyamet falan yok yani. O bölümün Tortuga tarafından düzeltilmesini beklerdim ama duzeltmediler. O bölümün İngilizceye ilk çevirisi leş olduğundan o bölümü Viz ile veya o bölüm konusuna attığım 2. versiyon İngilizcesinden okuman iyi olur.

Son düzenleme:
Daha bitirmeden benim de aklıma aynı şey geldi. Plüton Zunisha ise Franky'nin elinde tuttuğu antik gemi planları neydi o zaman dedim. CP9 Sagada bunun bir gemi olduğu net bir şekilde söylendi çünkü, bizzat Tom söyledi, hatta animede Water Sevenda yapıldığını bile söylüyordu yanlış hatırlamıyorsam, mangaya bakmak lazım.
Çok eski tarihte Water7'de yapıldığına dair bir bilgi var bunları zaten biliyorum. Onun bilincinde yazdım. :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık