Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Resident Evil 7: Biohazard (2017)

Oyunun demosunu gördükten sonra Steamden indirimli bir fiyata (nasıl bir indirimse 56 dolardı aldığımda) aldım. Demodan çok daha zevkli olmuş oyun. Resmen resident evil ı canlandırmış CAPCOM. Açıkçası oyun mekanizmasına da hayran kaldım. Bilmiyorum daha deneyen oldu mu ya da internete düştü mü ancak kesinlikle tavsiye ederim.

Oyunun akışı basit bir şekilde şöyle:

(Bazı kısımları atlamak zorunda kaldım zamanım yoktu gel zaman git zaman doldururum)

Oyun karısından 3 yıl sonra mesaj alan Ethan ile ilgili. Karısının Baker ailesinin evinde olduğuyla ilgili mesaj alan kahramanımız yollara düşüyor. Baker ailesinin evini bulan kahramanımızla cesurca içeriye giriyoruz ve yavaş yavaş ailenin birazcık psikopat olduğunu görüyoruz. Evde notlar ve gazeteleri okudukça eve girip de çıkamayan olduğunu öğreniyoruz. Bir çok insanın bölgede kaybolduğunu en az 20ye yakın cinayetin işlendiğini öğreniyor. Karısını hapis tutulduğunu gördükten sonra zindandan çıkarıyor ve karısının da keçileri kaçırıp şizofrene bağladığını görüyor. Bir iki kapışmadan sonra Mia yı öldürdüğümüzü düşünüp evden çıkmaya çalışırken mia tarafından sol kolumuz güzelce koparılıyor. Tek kolla bir kaç defa daha Miayla savaştıktan sonra Centilmen erkeğimiz Jack Baker tarafından bayıltılıyor ve mükemmel bir ziyafete zorlanıyoruz. Bu sırada etrafta bulunan memur bey tarafından rahatsız edilen Baker ailesi etrafa dağılıyor. Masada yaşlı bir teyzemle kalan karakterimiz bağlarından kurtuluyor ve burda gene Ethanı yönlendirmeye başlıyoruz.

Ninja yeteneklerimiz ve üstün erkekliğin yüzde 90ı kaçmaktır mantığıyla Jackten gizlenip garajı açmaya çalışıyoruz bir süre. Garajı açınca memur beğefendimizle tam kavuştuk kurtulduk bu deli evden derken Babacık gelip memurun kafasını ortadan ikiye ayırıyor. İlk boss fightımız da böylece başlıyor. Çok zor değil Jack i öldürmek ancak kaç vur taktiği gerekiyor yoksa Jack birazcık elindeki baltayla bizi ikiye bölüyor.

Boss fighttan sonra ana binaya gitmeye çabalarken Zoe hanımkızımızdan bir telefon araması alıyoruz. Ana binaya geçip türlü türlü anahtarları olan kapılarla karşılaşıyoruz. Anahtarları bulmak biraz zor oluyor ara ara ama üst kata çıktıktan sonra çok hoş bir pompalı tüfek buluyoruz (tamir etmenizi öneririm kit bulursanız çünkü boss fightlarda çok güzel vuruyor). Gel zaman git zaman nerden çıkacam ben buradan derken ana binanın arka kapısı olduğunu bulabildim bir süre sonunda. Arka kapıyı açabilmek için 3 başlı köpeğimizin başlarını bulmamız gerekiyor. Aşağıya gittim yukarıya çıktım vs derken Jack'in ölmediğini öğreniyoruz. Son kafayı tam alıcakken Jack elimizden kapıyor (neyseki bizi görmüyor) ve yine ninja teknikleri ve korkuyla Jacki izliyoruz. Boş bulunup Jack in astığı kafayı almaya çalışınca Jack burası sparta diyip tekmeyi basıyor ve 2. boss fightımız başlıyor.

Bu boss fightta elektrikli testereyi alırsanız açıkçası psikopat olup olmadığınızı düşünmeye başlıyorsunuz. Oyundaki en eğlenceli boss fighttı kanımca. Jack elektrikli testereyle kovalarken siz de onu testereyle kovalıyorsunuz ufak bir kafeste.

Boss fight sonunda tam dışarı çıktım derken Zoe arıyor gene ve hatırlamadığım bir şeyler söylüyor.

Oyun bir süre Mia tarafına geçiyor ve Baker ailesinin sevgili annesiyle tanışıyoruz. Afedersiniz karı ayrı bir psikopat. Mia nın anne tarafından yakalandığını görünce bir sigara yakıyor ve Ethan tarafına geçiyoruz. Ethanla Miayı kurtaracağımızı sanarken anneyle bir kaç boss fight yapıyoruz (bu sırada Zoe ve Mia nın enfeksiyon kaptığı ve iyileştirilmeleri gerektiğini öğreniyoruz.)ve sevgili çocuumuz Eveline ile ufak bir korku seansı yaşıyoruz..

Enfeksiyona ilaç yapılacak 2. malzemenin Zoe de olduğunu sanıp buluşmaya giderken Lucas adlı centilmenimizin Zoe yi kaçırdığını ve bize ufak sürprizler bıraktığını öğreniyoruz. Gel zaman git zaman adamı kovaladıktan sonra Lucas bize şovmenliğini gösteriyor ve puzzleları çözdükten sonra Mia ve Zoeye ulaşıyoruz. Tam iyileştirici serumları yapıp ikisini de kurtarıcakken ikiye böldüğümüz Jack araya giriyor ve Ethan gene ana avrat sövmeye başlıyor. Jackle aman amana çarpıştıktan sonra serumlardan birini Jacke enjekte etmek zorunda kalıyoruz ve bu yüzden oyun ikileme giriyor. Zoe veya Mia yı seçmek. Ben Mia yı seçtim. Zoeyi seçince ne olacağını sonradan yazacağım.

Mia ile tam kurtulduk derken Eveline hanımkızımız işe el atıp nereye gidiyorsunuz daha çay içecektik diyor. Ethan Eveline tarafından yakalandığından Mia karakterine dönüyoruz. Eveline ile sohbet eden Mia flashbackler yemeye başlıyor. Eveline in aslında bir deney parçası olan biyosilah olduğunu hatırlıyor. Onunla ilgilenmek de ebeveyni olarak gördüğü Mianın göreviymiş. Yaratıklarla korkutucu bir kaç kapışmadan sonra Ethanı tam kurtardık derken Eveline miayı yakalıyor ve hapsediyor. Bu esnada bulduğumuz Anti serumu Mia Ethana veriyor

Ethan ile başladığımız eve dönüp Eveline i yokedicek serumu Eveline e saplamaya çalışıyoruz. İçerde kolumuzun nasıl koptuğuna dair flasbackler ve Mia ile ilgili oyun başındaki flashbackleri görüp az biraz tırstıktan sonra sonunda Eveline i buluyor ve serumu saplıyoruz.

Boss fightların en amansızı burda başlıyor. Tek yapacağımız mermi sıkıp kaçmak ve boss sadece mermilerimizin bitişinden sonra hikayenin devam etmesine izin veriyor.

Bossu kestikten sonra Redfield (daha önceki oyunlardan hatırlarsınız) gelip Umbrella corpse ile bizi alıp gidiyor. Bu sırada Mia nın kurtarıldığını gören kahramanımız sevgi pıtırcığı oluyor.

Oyunun hikayesi ve karakterleri:

Raccoon city olayından 16 yıl sonra Ethan adlı karakterimizin karısını aramasıyla ilgili. Karakterimiz İşkence ve cinayetlerin işlendiği eve girip Baker ailesiyle tanışır ve aslında görünenlerin tamamen yanlış giden bir biyo silah deneyi olduğunu görür. Karısı Mia bu deneyin koruyucularından birisidir ve Eveline de biyokimya silahlarının 10 yaşında kız çocuğu olarak tasvip edilmesi yüzünden kişilik kazanan bir deney ürünüdür.

Ethan: Kahramanımız. Bir çok yerde küfreden Mia yı ne kadar sevdiğini onlarca kez gördüğümüz dostumuz.

Mia sanırım bir asker. Çok belli bir şeyler söylenmemesiyle birlikte Eveline in bakıcısı. Gemi ile taşınırken bir anda Eveline in kaçması ve yaşanan olaylar yüzünden hafızasını kaybediyor.

Zoe adlı hanım kızımız Eveline ve Miaya hiçbir zaman güvenmeyen ve aile tarafından dışlanan bir karakter.

Jack eski bir asker olan baba figürü. Oyunun sonunda kendine geldiğinde Ethan'a aslında ailesinin masum olduğunu söylüyor ve ailesini kurtarması için yalvarıyor.

Lucas hakkında tek edinebildiğim başarılı bir sporcu olduğu. Umbrella corpse tarafından madenlerde sıkıştırıldığı söyleniyor ancak ne olduğuna dair bir bilgi yok.

Marguriete Ailedeki anne. Anaç bir kadın ve Ethan tarafından öldürülüyor. Ölüm şekli Eveline in ölümüne benzediğinden gerçekten öldüğünü düşünüyorum.

Yaşlı nine: Aslında Eveline in asıl formu. Çok hızlı yaşlandığı için genç kız halini kaybeden Eveline bu forma dönüşüyor ve oyunun bir çok bölgesinde kendisini görüyoruz.

İşin ilginç kısmı oyunda bir sonraki serinin kesinlikle geleceğiyle ilgili bazı ipuçları buldum kanımca. Serinin durdurulacağından ve son oyunu olacağından bahsedenler vardı ancak bir sonraki oyunun çıkacağımdan eminim. Daha tam olarak bitirmesem bile umarım oyunu bu şekilde tutmaya devam ederler.

Edit: Oyunun akışını ekledim. Hikayeyi de ekledim ancak Düznlenmesi gerk farkındayım. En yakın sürede eksik partları da oynayıp en baştan düzenleyeceğim.

Son düzenleme:
Senin yazı oyunu tanıtmaya ya da genel bilgilendirme dışında kişisel yoruma yönelik olmuş. Oyun sohbet konusuna yazsan daha iyi olurdu. Ayrıca spoiler butonu olmamış.

Senin yazı oyunu tanıtmaya ya da genel bilgilendirme dışında kişisel yoruma yönelik olmuş. Oyun sohbet konusuna yazsan daha iyi olurdu. Ayrıca spoiler butonu olmamış.
Düzelttim spoiler butonunu biraz daha. Tam oyunu bitiremediğim için oyunu anlatamadım tabii ki de insanlardan beklerim zaten böyle bir oyuna yorum yapmalarını ben :D şahsen bu seriyi tanıtmak bana kalmaz.

Resident Evil serisini 2000 senesinden beri takip ediyorum. İlk oynadığım oyunu RE3:Nemesis, ardından RE2, RE orjinal GameCube,Resident Evil Veronica diye devam etti. Resident evil 4'ü ne kadar sevsem de RE'yi rezil eden değişimin haberciliğini yaptı. RE 7'yi henüz oynama fırsatı bulamasam da izlediğim kadarıyla Survival/Horror köklerine geri dönmüş oyun, iyi olmuş.
Sıralama yapacak olursam: RE:3 Nemesis(Nostaljik sebeplerle) > Resident Evil Remake > RE:2 > RE:4 > Veronica. 5,6
Diğer aksiyon oyunlarını adam yerine koyup bu listeye almıyorum tabii. Ayrıca:

Oyunun konusunun özetini spoiler tagı altında yazarmısın? Oynama imkanım olmayacak. Zaten çoğu kısmını izledim ancak asıl muhabbeti tam olarak anlamadım. Birde oyun ana seriye nasıl bağlanıyor? Zombi muhabbeti yok. 1. oyunun öncesimi oluyor bu. Sondaki sahne dışında ana konuyla (notlar vs) bağlantılı yerler var mı?

Ne yapın ne edin bu oyunu sanal gözlükle bir kez olsun oynayın. Ps4'te Vr ile oynadım. İnanılmaz bir deneyimdi. Anlatılmaz yaşanır derler ya o hesap.

Oyunun konusunun özetini spoiler tagı altında yazarmısın? Oynama imkanım olmayacak. Zaten çoğu kısmını izledim ancak asıl muhabbeti tam olarak anlamadım. Birde oyun ana seriye nasıl bağlanıyor? Zombi muhabbeti yok. 1. oyunun öncesimi oluyor bu. Sondaki sahne dışında ana konuyla (notlar vs) bağlantılı yerler var mı?
Ana konuyla bağı yok ne yazık ki şu anda gördüğüm kadarıyla :/ Bundan sonra da olmayacak gibi.

Duydum onu da kalp hastalarına hamilelere tavsiye edilmiyor burda o kadar mı korkutucu oluyor :D
Nette yazılanlar abartı değil kesinlikle. Bildiğin o dünyanın içine giriyorsun tam manasıyla. Diyorum ya anlatılmaz yaşanır diye. :/ Amerika'dasın sen. Ulaşma sıkıntın da olmaz. Dene bir ara.

Yayından izliyom ben bunu babanın kafasına elektrikli testere sokmak çok zevkli lan. Ölmüyo bide sayko :D Öğürüyor kafasının yarısına kadar girmiş testereye :D
Adamın (baba) dile dolanan repliyle;
Welcome to the family son.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık