Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Raftel'in Parçası: Zou!

Öhö öhö. Herkese iyi geceler. Gene işsizliğimin nirvanaya ulaştığı bu sıralarda saçma sapan bir teori yazayım dedim. Belki seversiniz belli mi olur? :hoo:

@Chaos Bringer forumdaşımdan özenerek şöyle bir müzik koyayım okurken kafanız ütülensin.

Dünyanın bir kaplumbağanın sırtında doğan filin üstünde olduğu mitoloji ile girelim konuya...

Bu mitoloji hakkında pek bilgi yok ama özet geçeyim genede sizlere.

Dünya Kaplumbağası, Kozmik Kaplumbağa:

• Hint mitolojisinde tanrı Vişnu, yeryüzüne ikinci kez bir kaplumbağa olarak iner. Tanrıların denizleri karıştırmak için tersine çevirdikleri bir dağın ucu, dünyanın dibini delmesin diye de sırtındaki kabuğu dağın sivri ucuna dayar. Hint mitolojisinde dünya bir kaplumbağanın sırtından doğan bir filin üzerinde bulunur.
  • Yukarıdaki çizim 1876 yılına aittir. Ve bu çizim dünyayı kaplumbağanın üstünde duran dört filin taşıdığını gösterir.
Şimdi asıl konuya girelim. E.Oda'nın esinlendiği kaynakları serisine birebir aynı işlemediğini biliyoruz. Dünyayı taşıyan fili gördüğünüzde aklınıza Zunisha gelmiş olmalı.

Evet arkadaşlar sizinde anladığınız üzere E.Oda Zouyu üstünde taşıyan ve sonsuza kadar yürümekle cezalandırılan Zunishayı bu mitolojiden esinlenmiş. Buraya kadar iyi güzel eee peki?

Zunisha kimdir? Neyin nesidir? Niye sonsuza kadar yürümekle cezalandırılmış? önce onları konuşalım.

Zunisha

• Zunisha 1000(+) yıldır yaşayan fildir. Sırtında Zou adı verilen adayı ve bu adada yaşayan mink ırkını taşır. Ve kendisi sonsuza kadar yürümekle cezalandırılmıştır.
Kısa bir reklam arası yapalım ve buradan Raftel konusuna geçelim arkadaşlar.

Raftel

• Raftel, Grand Line'nın sonunda bulunan ve efsanevi hazine One Piece'in bulunduğu düşünülen adadır.

Raftel'e ulaşmanın yolunun Poneglyphler'i izleyerek gerçekleştirilebileceği söylenmektedir. Son Poneglyph olan Rio Poneglyph'ine ulaşıldığında Raftel'e de ulaşılmış olunacaktır. Bu sebeple Rio Poneglyph'i en azından Nico Robin'in son hedefidir.[1]

Adaya sadece Gol D. Roger ve tayfasının ulaşabildiği bilinmektedir. Roger Beyazsakal'a adaya ulaşmanın yolunu anlatmayı teklif etmiş fakat Beyazsakal bu isteği One Piece'e ulaşmak yerine tayfasından oluşan bir aile kurarak hayalini gerçekleştirmek istediğini söyleyerek reddetmiştir. Bu sebeple adaya ulaşmanın sadece Grand Line'da yelken açmakla olmayacağını göstermektedir. (OPTRVikiden alıntı)
Vikide olmayan lakin mangakanın bize Raftel hakkında vermiş olduğu çok önemli bilgilerde var.

Resimlere tıklayamayan mobil arkadaşlar için özet geçeyim.
  • Raftelin yerini gösteren dört adet kırmızı poneglif var.
  • Bu kırmızı ponegliflerin üstünde Raftelin yeri değil belirli yerlerin konumu yazıyor.
  • Tüm konumların yeri öğrenildiğinde konumların yeri işaretleniyor.
  • Bu yapıldığında Raftelin nerede olduğu ortaya çıkıyor.
  • Ve bu Poneglifleri yapanlar Wanolu Kozuki klanı.
Reklamlar bitti şimdi Zunisha ile devam edelim. Dedik ya Zunisha sonsuza kadar yürümekle cezalandırılmış. Neden acaba? Bana kalırsa Zunishanın sonsuza kadar yürüme cezasıyla Gol D. Roger ve tayfası hariç kimsenin bulamadığı Raftel adası arasında bir bağlantı var.

Şimdi dört Poneglif ve dört konum var. 1876 çizimine göre de dünyayı dört fil taşıyor.

Teoriye göre:

Antik Krallık zamanında Zunisha gibi üç fil daha vardı. Zunisha ve diğer üç fil Antik Krallığı üstünde taşıyordu. Bir gün Zunisha çok büyük bir suç işledi. Bu suç diğer üç filden ayrılmasıydı. Bunun sonucunda Antik Krallığın bir parçası olan şuan ki Zou Zunishanın sırtında kalmıştı.

Zunishanın ayrılmasıyla denge bozulmuş ve diğer fillerde üç parçaya ayrılmıştı.
Bu parçalar; Wano,Balık adamların adası ve D.'leri taşıyan ülkenin parçası olarak bölünmüştü.

Çok güçlü olan Antik Krallık böl ve yok et stratejisini düşmanlarına altın tepside sunmuştu.
Parçalanan Antik Krallığı 20 Krallık ortadan kaldırmış ve Antik Krallığın parçaları bir daha birleşmesin diye balık adamları Red Line'nin altına hapsetmişti.

20 Krallık savaşı kazansada Antik Krallığın topraklarını ortadan kaldıramamıştı. Antik Krallığın toprakları birisi hariç hepsi aynı yerin farklı noktalarındaydı.

Balık insanların yaşadığı yer Antik Krallığın bulunduğu konumdaki denizin altında, D.'lerin yaşadığı yer gökte, diğer parça ise Wano adıyla denizin üstünde idi. Zunisha ise bu dört parçanın bir araya geleceği güne kadar yürüyor. Bu dört parçanın birleşmiş hali ise gerçek Rafteli oluşturuyor. Yani Luffy'ninde dediği gibi dört tane Raftel var :)

Teori burada sona eriyor arkadaşlar. Özet geçmek gerekirse:
  • Raftel bulunamıyor çünkü ortaya çıkması için gereken parça eksik. O parça ise Zunisha ve Zou.
  • Zunisha sonsuza kadar yürüyor çünkü parçalanmasına sebep olduğu Antik Krallığın (Raftelin) tekrar birleşeceği güne kadar üstündeki adayı koruması gerek. Koruması içinde sürekli hareket halinde olup kimsenin onu bulamaması gerek.
Bu teorinin hayal ürünü olduğunu unutmayın ve ona göre yorum yapın arkadaşlar. Bende yazdığım teorilere bazen tutmaz, çok uçuk olmuş bu diyorum ama asıl olayın eğlenceli ve keyifli vakit geçirmek olduğunu düşünüyorum. Sizde öyle düşünüp ona göre yorum yaparsanız sevinirim.

Hadi iyi geceler.

Son düzenleme:
Zevkli bir konu olmuş.4 parçadan birinin Wanodan ziyade gök adası inasanlari ile alakalı olsaydı daha ilgi çekici ve kapsamlı olurdu.Bu sayede de Enelim ay mevzuları ile ilgili bir kaç parça şey de yazılabilir konu dallanıp budaklanırken bir kaç bir şey yakalayabilirdik belki.

Balık adamlar,Birka(gök insanları) ve minkler bu ayrılan 4 parçadan üçü,geri kalani ise 20 ülkenin yıktığı antik krallık olabilir senin teorine göre.

Bir diğer bakış açıma göre de bu 4 filin yerine başka şeyler de olabilir.Mesela Zouyu fil taşıyordur balık adamların adasını da deniz kralları taşıyor veya gözetiyordur gibi.Belki de Zunisha bu deniz krallarından birini yemiştir :oleyo2:

Müzik çok güzel bu arada :good:

Zevkli bir konu olmuş.4 parçadan birinin Wanodan ziyade gök adası inasanlari ile alakalı olsaydı daha ilgi çekici ve kapsamlı olurdu.Bu sayede de Enelim ay mevzuları ile ilgili bir kaç parça şey de yazılabilir konu dallanıp budaklanırken bir kaç bir şey yakalayabilirdik belki.

Balık adamlar,Birka(gök insanları) ve minkler bu ayrılan 4 parçadan üçü,geri kalani ise 20 ülkenin yıktığı antik krallık olabilir senin teorine göre.

Bir diğer bakış açıma göre de bu 4 filin yerine başka şeyler de olabilir.Mesela Zouyu fil taşıyordur balık adamların adasını da deniz kralları taşıyor veya gözetiyordur gibi.Belki de Zunisha bu deniz krallarından birini yemiştir :oleyo2:

Müzik çok güzel bu arada :good:
Parça halinde düşün. Gökyüzünde olan Antik Krallığın parçasında Birkalılar ya da kanatlı insanlar yaşıyor olabilir.

Teori'nin temeli hoşuma gitti yani özetlediğin kısım. Detaylar tutmasa da o kadar önemli değil.
Bu dört parça olayı 4 raftele'de bağlanabilir. Luffy'nin yanlış anladığı mana da.
Diğer parçalar da fil olmaya bilir. D. lerin yaşadığı yerin gökyüzü olmasına da pek ihtimal vermiyorum. Ancak Raftel'i oluşturacak parçalardan birinin Zou olduğu ve Zunisha'ya bunu koruma maksadıyla emir verildiği düşüncesi çok ama çok tutarlı.

Eline sağlık :alkis:

Teori'nin temeli hoşuma gitti yani özetlediğin kısım. Detaylar tutmasa da o kadar önemli değil.
Bu dört parça olayı 4 raftele'de bağlanabilir. Luffy'nin yanlış anladığı mana da.
Diğer parçalar da fil olmaya bilir. D. lerin yaşadığı yerin gökyüzü olmasına da pek ihtimal vermiyorum. Ancak Raftel'i oluşturacak parçalardan birinin Zou olduğu ve Zunisha'ya bunu koruma maksadıyla emir verildiği düşüncesi çok ama çok tutarlı.

Eline sağlık :alkis:
Biraz daha ipucu olsa destekleyecek... Kapaklara bakmadım daha kapaklarda da illa ki bu teoriyi destekleyen şeyler çıkacaktır.

Bu teoride asıl anlatmak istediğimi anlamana sevindim. 4 Raftel var ve Zunisha bunlardan birisini taşıyor.

Luffy sahnesini hatırlattığın için ayrı bir teşekkürü borç bilirim. Ekledim onuda konuya :D

Biraz daha ipucu olsa destekleyecek... Kapaklara bakmadım daha kapaklarda da illa ki bu teoriyi destekleyen şeyler çıkacaktır.

Bu teoride asıl anlatmak istediğimi anlamana sevindim. 4 Raftel var ve Zunisha bunlardan birisini taşıyor.

Luffy sahnesini hatırlattığın için ayrı bir teşekkürü borç bilirim. Ekledim onuda konuya :D
: ))

Zamanla genişleyecektir teorin hem sen araştırmanı derinleştirdikçe hem de seri ilerledirçe.
Biz de bir güzel okuyacağız:gamyon:

:hoo:

Bence güzel olmuş. Çok mantıklı noktalar var. Biraz daha değişik biçimde tutabilir.
Dört adanın dördüde Antik Krallığın zamanında fillerin üstünde olmayabilir mesela. Bu dört fil muhabbeti konuyu çürütüyor.
Diğer filler nerede? Balık adamlar nasıl oraya gitti? vb. hepsi soru işareti.

Dört adayı şöyle düşünüyorum:

1- Wano
2- Zou
3- Gökyüzü adalarından birisi ya da ay şehirlerinden birisi
4- Deniz altında bir ada.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık