Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Portgas D. Ace †

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?


  • Kullanılan toplam oy
    251

Portgas D. Ace
(Pōtogasu D Ēsu), Monkey D. Luffy ve Sabo'nun manevi kardeşiydi. Gerçek adı Gol D. Ace (Gōru D. Ēsu)'ti. Babası eski Korsan Kral Gol D. Roger, annesi Portgas D. Rouge'du (İkiside ölmüştür). Roger ölmeden önce Ace'i, Monkey D. Garp'a emanet etmiştir. Ace, eski Beyazsakal Korsanları'nın İkinci Tümen Komutanı ve eski Maça Korsanları'nın kaptanıydı.

Doğumundan itibaren Dünya Hükümeti'nin peşinde olduğu Ace, nihayet yakalanmış, bu da Marineford Savaşı'nın yapılmasına sebep olmuştur. Onu idamdan kurtarmak adına büyük mücadeleler verilmiş ve istendiği şekilde kurtarılmıştır. Ancak Ace, Luffy'yi o zamanlar bir Amiral olan Sakazuki'den korumaya çalışırken ölmüştür. Ace'in ölümü Luffy'ye büyük bir travma yaşatmış ve onun, arkadaşlarını koruyabilmesi için daha güçlü olmak adına iki yıl boyunca eğitim yapmasına neden olmuştur.

Görünümü

Ace, her ne kadar manevi de olsa Luffy'ye çok benzerdi. Fakat ona göre biraz daha ciddiydi. Boyu Luffy'ninkinden uzundu ve ondan daha kaslıydı. Yüzünde annesinden gelen çocuksu çilleri bulunurdu ve sol kaşını kaldırdığında suratı garip bir şekil alırdı. Yüz hatları babası Roger'ın gençliğindeki bıyıksız haline çok benzerdi.

Ace'in dış görüşünde en çok dikkat çeken yerleri, dövmeleriydi. Sırtında eski Beyazsakal Korsanları'nın mor renkte, büyük bir sembolü -artı şeklinde iki kemiğin üzerinde bulunan bıyıklı kuru kafa- vardı. Ace'in dediğine göre bu işaret onun onuru ve ait olduğu yerdi. Diğer dövmesi ise sol kolunda dikine yazılmış "ASCE" yazısıydı. S'nin üzerine çarpı işareti atılmıştır. Bu S harfi, Ace'in manevi kardeşlerinden olan Sabo'nun korsan bayrağının simgesiydi. Ace, Sabo'nun anısına dövmesini bu şekilde yaptırmıştı. Zira 596. bölümün kapağında "eğer birlikte olsalardı" başlığı ile verilen resimde Sabo'nun yaşadığı ve Ace'in dövmesinin "ACE" olarak yazıldığı görülmüştür.

Ace, eski Beyazsakal Korsanları'na katılmadan önce önü açık bir gömlek giyerdi. Bu tayfanın üyesi olduktan sonra (kış adaları hariç) neredeyse hiçbir zaman üst kısmına bir şey giymemiştir. Üzerinnde sadece diz hizasında siyah pantolon vardı ve siyah botlar giyiyordu. İki kemer takardı. İlkti pantolonunu tamamen saran, üzeri delikli turuncu renkte bir kemerdi. Diğeri ise tokasında A harfinin deseni olan, yine turuncu renkte, gevşek bir şekilde duran bir kemerdi. Pantolonun sol bacak paçasına yakın bir yerde mavi renkte minik bir çanta vardı. Sol kalçasının üzerinde yeşil bir kılıfın içinde olan bir hançer taşırdı. Sol kolunun bileğine bir Seyir Belirleyici ve çizgili bir bileklik takmıştı. Sol kolunun dirseğinde turuncu renkte bir kayış takardı. Ayrıca "ASCE" dövmesi de bu sol kolunun üzerindeydi. Kırmızı boncuklu bir kolye ve turuncu kovboy şapkası takardı. Şapkasının üstünde iki tane camlı çember vardır. Bu çemberlerin bir camı gülen bir camı da üzgün surata benzer. Çemberleri kolyesine benzeyen kırmızı boncuklar birbirine ve şapkasına bağlar. Şapkasının ipinin ucunda madalyon benzeri bir arma vardır. Armanın üzerinde de boynuzlu bir kuru kafa bulunur.

Ace'in korsanlığa başladığı günden beridir taktığı ve simgesi haline gelen şapkası; Banaro Adası'nda Marshall D. Teach ile yaptığı dövüşten sonra kaybolmuştur. Ayrıca hançeri de dövüş sırasında kaybolmuş gibi görünmektedir. Çünkü Impel Down'da kalırken hançeri görülmemiştir. Sırtındaki dövme ise ölümcül darbeyi aldığında yanmıştır. Ancak Ace'in şapkası ve hançeri mezar taşı olarak mezarına konulmuştur. Birinin adaya gidip eşyaları geri getirdiği ya da onun anısına benzerlerinin yapıldığı düşünülmektedir.

One Piece'in ikinci filmi olan Saat Adası'ndaki Macera isimli filmin bitişinde Alabasta bölümlerinde ortaya çıkacak karakterler gösterilmiştir. Ace de bu karakterlerden biridir. Görünüşü tamamen aynı olsa da, arada büyük renk farklılıkları vardır.


Ace çocukken üzerinde "Masumiyet ve Şiddet" yazan tişörtler giyerdi. Altına yetişkinliğinde olduğu gibi diz hizasında şortlar giyerdi ve sol kolunun dirseğine siyah renkte bir kayış bağlardı. Ayaklarında ise her zaman koyu kahverengi, babet benzeri ayakkabılar vardı.


Kişiliği

Ace'in bazı huyları Luffy'e benzese de, temelde ondan daha kibar ve daha zekiydi. Bu durum Hasır Şapka Korsanları'nın Ace'in gerçekten de Luffy'nin kardeşi olmasına şüphe ile yaklaşmasına neden olmuştur. Çoğu kişi Ace'in babasının özelliklerinin Luffy'de olduğunu söylerken, Edward Newgate, Ace'e, babasına hiç benzemediğini söylemiştir. Yine de umursamaz olması ve yemek yemeyi çok sevmesi Luffy ile aynı sayılabilir. Ace'te tıpkı kardeşi gibi partileri çok severdi. Buggy'nin gemisinden gelen yemek kokularını duyunca, onların gemisine çıkmış ve Buggy ile arkadaş olarak gemide parti verdirmiştir. Kibarlığına rağmen bazen uygunsuz davranışlar sergilerdi. Alabasta'daki Baharatlı Fasulye'de yemek yedikten sonra, bir kadının eteğini kullanarak ağzını silmiştir.

Ace ile ilgili iki komik durum vardı. Bunlardan ilki narkolepsiydi. Yani konuşmanın ya da yemeğin ortasında aniden uyurdu, onu tanımayanlar ise öldüğünü düşünürdü. bu özelliğini ilk olarak Arabasta'da bir restoranda yemek yerken göstermiştir. İkinci komik durum ise, "ye ve kaç" felsefesini benimsemesidir. Çocukken manevi kardeşleri ile Goa'da sürekli yaptığı bu şeyden, büyüyünce de vazgeçmemiştir.

Ace, önceden tanımadığı kişilere karşı çok kaba ve soğuk davranırdı. Nezaket göstermeyi Makino'dan öğrenmiştir. Shanks ile tanışmasında bu durum açıkça görülmüştür.

Ace, Roger'ın oğlu olduğu için hayatı boyunca onun gölgesinde yaşamıştır ve bir D. olmasına rağmen yaşamayı hak edip etmediğini sorgulamıştır. Hayatı boyunca ailesini kötülemiş ve Newgate'i tek gerçek babası olarak kabul etmiştir. Bu konuda Luffy'den tamamen zıt bir tutum içerisindeydi. Luffy babasının kim olduğunu duyduğunda bunu umursamamış, onun ne kadar tehlikeli bir adam olduğunu merak bile etmemişti. Ancak buradaki kıstas Luffy'nin çocukken babasının kim olduğunu (hatta varlığını bile" bilmemesidir. Ace, kimsenin var olmasını istemediği şeytanın (Roger) oğlu olduğunu düşündüğü için, ölmesinin en doğal şey olduğuna inanmıştır. Ölürken, hayatı boyunca servet ya da şöhret istemediği, sadece hayatta olma amacının cevabını aradığını söylemiştir. Hayatta tek bir şey hariç hiç pişmanlık duymamış, aynı şeyi Luffy'den de beklemiştir. Tek pişmanlığı Luffy hayaline ulaştığında, kendisinin bunu göremeyecek olmasıydı. Ace, manevi kardeşinin hayalini gerçekleştireceğinden en ufak bir şüphe bile duymadan ölmüştür.

Ace, kavga etmekten asla çekinmemiş ve karşısında bir düşman olduğunda asla kaçmayacağını söylemiştir. Çoğu kişi bu özelliği yüzünden onun ölüm arzusunun baskın olduğunu düşünse de, bunu yapmasındaki asıl amaç sevdiği ve değer verdiği insanları korumaktı. Curly Dadan, bu özelliğin ona babasından miras kaldığını söylemiştir. Yine de inatçı özelliği yüzünden zor badireler atlatmıştır. Porchemy ve Bluejam'den şansına kurtulsa da, Teach'ten ve Sakazuki'den paçayı kurtaramamıştır.

Ace, çok çabuk galeyena gelen biriydi. Kendisine veya sevdiği kişilere hakaret edilmesini kaldıramazdı. Garp ve Dadan'ın arasında geçen bir konuşma da aynı özelliğin Roger'da da olduğu ortaya çıkmıştır. Ace, öz babası Roger'ı hiç sevmemiştir, ancak insanların ona hakaret etmesine de tahammül edememiştir. Bu yüzden Roger'ı aşağılayan kişilere karşı çıktığı için çok dayak yemiştir. Sabo'nun bir Dünya Asili tarafından öldürüldüğünü duyunca, hemen gidip onu öldürmek istemiştir. Ancak Dadan Ace'i engellemiş ve bir ağaca bağlayarak durdurmuştur.

Ace'in inatçılığı ve çabuk galeyana gelmesi onun gözünü kör ederdi. Eski Beyazsakal Korsanları'nın demir kuralını bozup, tayfadan birini öldüren Teach'in peşine düşmeye karar vermiştir. Tayfa üyeleri bunu yapmaması için yalvarsa, hatta Newgate bizzat gitmemesi için emir verse de, inadı inat olan Ace kimseyi dinlememiştir. Ace'in bu saçma inatçılığı onu adım adım idam sehpasına götürmüştür. Durduk yere başına iş açtığı için, Newgate adamlarını toplayarak Ace'i kurtarmaya gelmiştir. Gerek Beyazsakal Korsanları ve müttefiklerinin yardımları, gerekse Impel Down'dan Luffy önderliğinde gelen kişilerin büyük uğraşları sonucu kurtarılmıştır. Ace kaçarken Sakazuki, Newgate'e hakaretler ederek kendisini kışkırtmış, tayfası Ace'i Sakazuki'nin oyununa gelmemesi ve onun sözlerini kulak ardı etmesi için yalvarmıştır. Sinirlenen ve tayfasının sözlerini takmayan Ace, geri dönüp Sakazuki'nin üzerine yürümüştür. Sakacuki biraz daha konuşunca ona saldırmış, ancak Sakazuki'nin Şeytan Meyvesi gücü yüzünden kolu yanmıştır. Bir fırsat yakalayan Sakazuki, Luffy'ye saldırınca Ace de kardeşini kurtarmak için magma yumruğunun önüne atlayıp, kendini feda etmiştir. Ölmeden önceki son sözlerinde ise kendisini kurtarmak için dökülen çabaları boşa çıkardığı için özür dilemiştir.

Yetenek ve Güçleri

Eski Beyazsakal Korsanları'nın 2. Tümen Komutanı olan Ace kendinin altındaki herkesi emrine alabilirdi. Eski Beyazsakal Korsanları'nın üst komutanlarından biri olduğu için, Newgate'in emrindeki en güçlü ve en güvenilir adamlardan biriydi. Maça Korsanları'nın kaptanı olduğu dönemde kendisine Shichibukai pozisyonu teklif edilmiş, ancak o bu teklifi reddetmiştir.

Luffy, Gomu Gomu no Mi'ye sahipken Ace'in meyvesiz halini hiç yenemediğini söylemiştir (hatta kendisini Smoker'dan kurtaran Ace'in meyve gücünü gördüğünde oldukça şaşırmıştır). Ace de, tıpkı Luffy gibi iyi bir Denizci olması için Garp tarafından eğitim görmüştür. Güçlenmesi için yapacağı çalışmalar ise Dadan'ın kontrolüne verilmiştir.
Ace, korkunç bir şöhrete sahipti. Eski Beyazsakal Korsanları'na katıldıktan sonra sivilin biri, Ace'in gücü hakkında ''dünya dışı'' yorumunu yapmıştır. Teach, Ace'i yenip, Dünya Hükümeti'ne teslim ettiğinde, anında kendisine Shichibukai unvanı verilmiştir. Gücü ve yeteneklerinden dolayı ölmeden önce 550.000.000 Belly gibi yüksek bir kafa ödülü vardı.

Ace'in bileğinde bulunan Seyir Belirleyici'den, onun iyi bir denizci olduğu anlaşılmaktadır. Luffy ve Teach'i ararken büyük denizleri altındaki Striker adı verilen basit bir botla geçebilmiştir.

Fiziksel Yetenekleri
Ace, Şeytan Meyvesi'nin yanı sıra büyük bir fiziksel güce sahipti. Bu fiziksel gücün kaynağı Ace daha çocukken kendini belli etmiştir. Babası hakkında kötü konuşan yerel çete üyelerini tek başına yenen Ace, yine kendi başına dev gibi hayvanları avlamıştır. Luffy ile ilk karşılaştığında kocaman bir boğanın üzerinde otururken görülmüştür. Aynı gün içerisinde dev gibi bir ağacı kolayca yıkmıştır. Ace, Luffy ile aynı şeyleri yaptığı halde, yeterli güce ulaştığı için ondan 3 yıl önce köyden ayrılmıştır.

Ace, asıl gücünü Teach ile yaptığı mücadele sırasında göstermiştir. Teach'ten yediği iki yumrukla ağzı yüzü dağılmış, ancak yine de ayakta durabilmiştir. Teach'in tayfasından olan Van Augur, Beyazsakal Korsanları'nın ikinci tümen komutanından beklendiği gibi, Ace'in meyvesizken bile temel dövüş yeteneklerinin çok iyi olduğunu belirtmiştir.

Geçmişte bir Shichibukai olan Jinbe ile eşit şekilde dövüşebilmiştir. Bu ikilinin arasındaki dövüş tam beş gün sürmüştür. Ace dövüşün sonunda yere yıkılsa da, Newgate olay yerine gelince hemen ayaklanmış ve ona meydan okumuştur. Bu da Ace'in dayanıklı biri olduğunu göstermektedir. Ayrıca Ace, Impel Down'daki kaynar suya hiç çekinmeden girebilen az sayıda kişiden biriydi.

Şeytan Meyvesi


Ace, Logia türü bir Şeytan Meyvesi olan Mera Mera no Mi'nin bilinen ilk kullanıcısıydı. Bu meyve ona ateşe dönüşme ve hükmetme gücü veriyordu. Meyvesinin öyle yıkıcı bir gücü vardır ki; Baroque Works'ün sayısız gemisini tek bir hareketle yok etmiştir. Genelde saldırılarını ateşten yumruklar atarak yapardı. Ayrıca elemente dönüşebildiği için normal fiziksel saldırılar ona işlemezdi.

Ace yüzememesini kendisine çok fazla dert etmezdi. Meyvesinin gücü ile çalışan tek kişilik botu Striker ile denizler arasında yolculuk yapması bunun kanıtıdır. Bahsedilen botun kenarlarında paletler vardır. Ace ayaklarından ateş vererek bu paletleri döndürür ve o şekilde botu hareket ettirirdi. Botunu gayet iyi kullanırdı. Milyarlar'ın gemilerine saldırdığında botunu denizin altından yollamış, kendisi gemilerin üzerinden uçarak diğer tarafta botunun üzerine inmiştir.

Bunlara ek olarak Ace, kar yağışının bir an bile kesilmediği bir kış adası olan Davul Adası'na gittiği gün hiç kar yağmamıştır. Ölümünden sonra Ace'in meyvesinin tek başına şehirleri yok edecek kadar güçlü olduğu ortaya çıkmıştır.

Haki
Ace, Haoshoku Haki'ye sahipti, ancak bu gücünü hiç bilinçli olarak kullanmamıştır. Bu gücü ile ilk olarak 10 yaşındayken Bluejam hariç, Bluejam Korsanları'nı bayıtmıştır. Luffy, Marineford Savaşı sırasında farkında olmadan Haoshoku Haki kullanınca, Ace'in de kendinde böyle bir güç olduğunu bildiği anlaşılmıştır.
Silahları
Ace, silah olarak bir hançer taşırdı, ancak bunu kullandığı hiç görülmemiştir. Newgate'i öldürme girişimlerinde balta, bıçak vb. değişik silahlar kullanmıştır. Ayrıca çocukluğunda uzun bir sopayla dövüşmüştür.

Ek Bilgiler

- Japon Universal Stüdyoları, Ace ve Newgate'in mezarlarını gerçekte yaptırmıştır (aşağıda görebilirsiniz). Ace'in mezar taşında şunlar yazar; "Ace, bedenin sonsuzluğa gitmiş olabilir, ancak cesur ruhun hep bizimle olacak."


- Ace'in doğum günü serinin yaratıcısı Oda ile aynı gündür.
- Ace, 5. One Piece Popüler Karakterler anketinde 6. sıradadır. Bu sıra onu eski Beyazsakal Korsanları'nın en popüler üyesi ve ölmüş karakterler içerisinde en popüleri yapmaktadır.

- Eğer Ace kız olsaydı, adı "Anne" olacaktı.

- Ace, zamanında doğsaydı, 21 yaşında olacaktı. Annesi onu karnında on bir ay fazladan tuttuğu için, kimlikte 20 yaşında görünmektedir.

- Ace seride ölen ilk Şeytan Meyvesi kullanıcısıdır.

- Ace'in ödülü, zaman atlamasından önce bilinen en yüksek ödüldü.

Künye

Adı: Portgas D. Ace
Okunuşu: Pōtogasu Dī Ēsu
İngilizce Adları: Portgas D. Ace, Portgaz D. Ace (Viz, FUNimation), Portgaz D. Trace (editlenmiş versiyon
Gerçek Adı: Gol D. Ace (Gōru D. Ēsu)
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 154, Anime 91
Bağlantıları: Beyazsakal Korsanları (Eski), Maça Korsanları (Eski), Dadan Ailesi (Eski)
Unvanları: Korsan (Eski), Kaptan (Eski), 2. Tümen Komutanı (Eski)
Yaşadığı Yerler: Baterilla (Eski), Colubo Dağı (Eski)
Lakabı: Ateş Yumruk (Jap. Hiken, İng. Fire Fist)
İngilizce Lakabı (editlenmiş versiyon): Isı Yumruğu Trace (Trace Heat Fist)
Yaşı: 20
Durumu: Ölü
Doğum Günü: 1 Ocak
Boyu: 1.85 cm
Eski Ödülü: 550.000.000 Belly
Eski Şeytan Meyvesi
Adı:
Mera Mera no Mi (Tr. Alev Alev Meyvesi, İng. Flame-Flame Fruit (Viz ve FUNimation), Flare-Flare Fruit (4Kids)
Anlamı: Yanan ateşin sesi
Türü: Logia

Hak Sahibi

Kaynak: http://onepiece.wikia.com/wiki/Portgas_D._Ace
Çeviren: Smoker
Yayınlayan: korsanfan.com
 
Son düzenleme:
smoker brook gelsinde senin yaptığın karakter tanıtımlarını bir başlık altında toplasın. önerileriniz bölümüne yazdım ama brook yok ne yazıkki. kütüphane bölümüne alt başlık olarak karakter tanıtımları felan diye. birde sen tayfayı tanıtmıyacakmısın.
 
smoker brook gelsinde senin yaptığın karakter tanıtımlarını bir başlık altında toplasın. önerileriniz bölümüne yazdım ama brook yok ne yazıkki. kütüphane bölümüne alt başlık olarak karakter tanıtımları felan diye. birde sen tayfayı tanıtmıyacakmısın.
Biliyoruz diye yapmadım.
 
kütüphane bölümünü tekrardan düzenlenmesi gerek sayende. okadar yeni konu açtınki. dediğim gibi alt başlıklara ayrılırsa daha güzel vede kolay ulaşılır olacaktır. tabi buda seni usandırmıyordur umarım. ben bile bütün konularını okuyamadım. her gün yeniler geliyor.
 
kütüphane bölümünü tekrardan düzenlenmesi gerek sayende. okadar yeni konu açtınki. dediğim gibi alt başlıklara ayrılırsa daha güzel vede kolay ulaşılır olacaktır. tabi buda seni usandırmıyordur umarım. ben bile bütün konularını okuyamadım. her gün yeniler geliyor.
Benim açımdan sorun yok.
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2020.
Tasarım Korsanfan V.5.5
Yukarı Çık